• DOLAR5,48350.50
 • EURO6,19050.82
 • ALTIN211,9670.13
 • BIST92.7091.38

Balkanlarda Türk İzleri: Camiler

Balkanlarda Türk İzleri: Camiler

Osmanlı Devleti fethettiği coğrafyalarda büyük imar faaliyetleri yürütmüştür. İmar edilen yapıların içinde en önemlileri de camilerdir.

Haber güncelleme tarihi 05.06.2017 15:28

Osmanlı Devleti Balkanlar'da fetih faaliyetleri yürütürken aynı zamanda fethettiği toprakları kazanmak adına imar etmiştir. Asırlarca süren Osmanlı hakimiyetinden geriye kalan bu kültür mirasının en önemli unsurlarından olan Osmanlı camilerinden en önemlilerini sizler için listeledik.

 MAKEDONYA

Alaca Camii:  Kalkandelen şehrinde yer alan ve Barok mimari tarzıyla inşa edilmiş olan yaklaşık 600 yıldır Osmanlı ihtişamını temsil ediyor.

 İshak Bey Camii: 1436 yılında inşaatın başlanan cami iki yıl sonra ibadete açılmıştır. Üsküp'te yer alan önemli camilerden biridir.

Burmalı Camii: Üsküp'te 1494 yılında yapılan Burmalı camii, 1925 yılında Sırp rejimi tarafından yağmalanmış ve yıkılmıştır.

Mustafa Paşa Camii: Osmanlı Devletinin en ihtişamlı döneminin eserlerinden biri olan cami, 

16. yüzyılın Türk mimarisinin yüksek seviyesini göstermesi bakımından çok mühimdir.


BOSNA-HERSEK

Ali Paşa Camii: Budin beylerbeyi Hadım Ali Paşa tarafından yaptırılan bu cami, klasik dönemin önemli mimari eserlerindendir.

Gazi Hüsrev Bey Camii: 1537 yılında Bosna'da Gazi Hüsrev Bey adına yapılan camii şehrin merkezinde yer alan çok kapsamlı bir yapıdır.Şu an restore edilmektedir.

Hünkar Camii:Bosna'da bulunan Hünkar Camii, 1457’de İsa bey tarafından Fatih Sultan Mehmet Han’a armağan olarak yapılmıştır. Daha sonra ki dönemerde bazı eklemeler ve düzenlemelerle bugünki halini almıştır. 


BULGARİSTAN

Şerif Ali Paşa Camii: Halk arasında Tombul Camii olarakta bilinen bu cami, 1744 yılında Bulgaristan'ın Şumnu şehrinde Şerif Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır.

İmaret Camii: 1442 yılında Şahabettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bugün hala ibadete açık bir camidir.


YUNANİSTAN

Atina Fethiye Camii: Yapıldığı tarih hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bir tamir hüccetinde caminin Fatih Sultan Mehmet vakfiyesi olduğundan bahsedilmektedir.

Yeni Cami: Yakın dönem Osmanlı camisi olan Selanik'te ki Yani Cami, 1902 yılında yapılmıştır. Cami bugün müze olarak kulanılmaktadır.

Çelebi Sultan Mehmet Camii: 1422 yılında Dimetoka'da inşa edilen camii, türlü yağmalamalara maruz kalmış ve ahır olarak kullanılmıştır. Daha sonra restore edilen cami, bugün ibadete kapalı bir şekilde ayakta durmaktadır.


 osmanli-cami.jpg,

KOSOVA

Hüseyin Kethüda Camii: İnşa tarihi tam olarak bilinmeyen camii, Belgrad'da yapılan 250 Osmanlı camisinden ayakta kalan tek camidir. Bayraklı Camii olarakta bilinmektedir.

Kırık Camii: Fatih Sultan Mehmet Han'ın kıymetli komutanlarından biri olan İsa Bey tarafından  1455 yılında yaptırılmıştır.

Evrenos Yakup Bey Camii: 1526 yılında Kosava'nın merkezine yaptırılan caminin bugün sadece minaresi ayakta kalmayı başarabilmiştir.


ARNAVUTLUK

Muradiye Camii: Müthiş bir mimari inceliğe sahip olan bu cami 1435 yılında Avlonya'da İkinci Murad tarafından yaptırılmıştır.

Ethem Bey Camii: 1966 ylından beri ibadete kapalı olan camii Arnavutluk'un Tiran Kentinde bulunmaktadır.

Bekarlar Camii: Arnavutluk'un Berat kentinde bulunan Osmanlı mirası camii. ayakta kalmayı başarmış fakat oldukça zarar görmüştür.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.