Anne Adaylarının Hastalıkları

Anne Adaylarının Hastalıkları
30.11.201508:54

Hamilelik döneminde ortaya çıkan birçok sağlık sorunu anne adayının ve bebeğin sağlığını yakından ilgilendirir. Hamilelikte görülen bu hastalıkları yakından inceleyelim.

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 15:14

Hamilelik döneminde anne adayının vücudunda meydana gelen fiziksel ve hormonsal değişimler anne adayının sağlığını doğrudan etkilemektedir. Bu değişimler anne adayının sağlığında olumlu veya olumsuz değişimlere neden olurken çeşitli sağlık sorunları da gözlemlenebilir. Anne adayları hamile olduklarını öğrendikleri ilk günden itibaren gebelik süreci boyunca düzenli olarak doktor kontrollerine gitmeyi aksatmamalılardır.

Hamilelik sürecinde anne adayında daha önce var olmayan birçok hastalık meydana gelebilir. Hamilelik sürecinde meydana gelen fiziksel ve hormonsal değişimler anne adayında çeşitli hamilelik hastalıklarına neden olur. Hamilelik döneminde çeşitli enfesiyon hastalıklarının yanı sıra idrar yolu enfeksiyonu ve tiroid hastalıkları da söz konusu olabilir.

Gebelikte meydana gelen hastalıklar ve çeşitli sağlık sorunları kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bazı anne adaylarında hamilelik şekeri görülürken bazılarında ise hamilelik döneminde meydana gelen astım söz konusu olabilir.

 

hamile-hastaliklari.jpg

 

HAMİLELİK DÖNEMİNDE MEYDANA GELEN HASTALIKLAR

Bulantı ve Kusma

Gebelikte en çok rastlanan rahatsızlıkların başında bulantı ve kusma gelmektedir. Anne adayları hamileliklerinin ilk 3 ayında sık sık bulantı ve kusma sorunundan yakınmaktadırlar. Hamilelerin yaklaşık %80’ini etkileyen bulantı ve kusma, bazı anne adaylarında şiddetli bir hal almaktadır. Ailesinde hamilelik döneminde şiddetli kusma ve bulantı sorununa rastlanan kişilerde risk oranı daha yüksektir.

Hamilelik döneminde normal olarak karşılanan kusma ve bulantı problemi bazı anne adaylarında günde 6 saatten fazla süren bulantı hissine ve 5 kereden fazla kusmaya neden olabilir. Bu durum şiddetli kusma ve bulantı olarak kabul edilirken anne adayının kilo kaybına neden olabilir. Anne adayının bulantı süresi ve kusma sıklığına bağlı olarak gerekli değerlendirmeler yapılır ve durumun şiddeti belirlenir.

 

hamilelik-doneminde-bulanti-ve-kusma.jpg

 

Çeşitli önlemler alınarak bulantı ve kusmanın şiddetinin azaltılması hedeflenirken bazı anne adaylarında doktor kontrolünde bir tedavi uygulanması gerekebilir. Aynı zamanda gebe kalmadan önce multivitamin desteği alan anne adaylarında bulantı ve kusma problemi oldukça az görülür. Anne adayının baharatlı, acı ve yağlı gıdalardan kaçınması oldukça etkili bir önlem olacaktır. Uzmanlar anne adaylarının sık sık ve az az yemelerini önermektedirler.

İlk 3 ay boyunca devam eden bulantı ve kusma problemine önlem olarak bol bol dinlenmeli ve proteinli gıdaları tüketmelisiniz. Sabahları yataktan kalkmadan önce yaklaşık 15 dakika boyunca oyalanmalınız ve bu sırada tuzlu çubuk krakerlerden atıştırmanız sabahları mide bulantınız için etkili bir önlem olacaktır.

 

gebelik-reflusu.jpg

 

Gebelik Reflüsü

Gebelik döneminde bulantı ve kusma probleminin yanı sıra anne adaylarının günlük hayatını kısıtlayacak dereceye gelebilen bir diğer sorun ise reflüdür. Ancak oldukça basit olan birkaç değişiklik ile reflü problemi büyük oranda azaltılabilir. Anne adayının beslenmesine dikkat etmesi reflü tedavisinde başlıca faktörlerdendir.

Baharatlı, acı ve yağlı yiyeceklerin yanı sıra kahve çay ve çikolata tüketimini kısıtlamanız reflü şikayetlerinizin önemli ölçüde azalmasını sağlar. Reflü şikayetiniz varsa hamilelik boyunca düzenli ve dengeli kilo alımına dikkat etmelisiniz. Bunun için doktorunuza danışmalı ve ayda 1-1,5 kilo alacak şekilde bir beslenme düzeni oluşturmalısınız.

Yatmadan önce yemek yememek ve yatarken yüksek yastık kullanmanız reflü şikayetlerinizin azalmasını sağlayacak bir diğer önemli etkenlerdendir. Gün içinde sık sık aralıklarala küçük porsiyonlar şeklinde beslenmeniz reflüyü kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Tüm bu önlemlere rağmen herhangi bir iyileşme görülmediği takdirde doktor kontrolünde bir tedavi uygulanmasını öneririz.

 

idrar-yolu-enfeksiyonuna-karsi-su-tuketimi.jpg

 

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelik döneminde meydana gelen hastalıkların başında gelen idrar yolu enfeksiyonu kontrol altında tutulmadığı takdirde erken doğuma neden olabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu nedenle anne adaylarının idrar yolu enfeksiyonuna karşı dikkatli olması ve enfeksiyondan korunması oldukça önemlidir.

Hamilelik boyunca düzenli olarak günde 2 litre su içmeniz idrar yolu enfeksiyonuna karşı alınabilecek başlıca önlemlerdendir. Bunun yanı sıra idrarı tutmamak, kabız olmaktan kaçınmak ve cinsel ilişki öncesi/sonrasında tuvalete giderek mesane boşaltmak oldukça önemlidir. Bu önlemleri alarak idrar yolu enfeksiyonuna karşı etkili bir koruma sağlayabilirsiniz.

İdrar yolu enfeksiyonuna karşı dikkatsiz davranmanız ve ihmal etmeniz ciddi böbrek iltihabına ve hatta erken doğuma da yol açabilir.

 

hamilelikte-idrar-kacirma.jpg

 

İdrar Kaçırma

Hamilelik döneminde anne adaylarının şikayetlerinden bir diğeri ise idrar kaçırmadır. Hamileliğin 3. ayından sonra idrar torbası üzerindeki baskının artması nedeniyle anne adayları hapşırma ve öksürme gibi durumlarda idrar kaçırma problemiyle karşı karşıya gelirler.

Hamilelik döneminde idrar kaçırma problemine karşı en etkili yöntem kegel egzersizleridir. Kegel egzersizlerini uygulayarak idrar kaçırma problemini büyük ölçüde azaktabilirsiniz. Ancak idrar kaçırma problemiyle karşılaşmanız durumunda öncelikli olarak doktorunuza başvurmanız oldukça önemlidir. Aksi halde hamilelik döneminde amniyon sıvısının gelmesi idrar kaçırma olarak algılanabilir.

 

hamilelikte-tiroid-hastaligi.jpg

 

Tiroid Hastalığı

Hamilelik döneminde sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarından bir diğeri ise tiroid hastalığıdır. Tiroid bezi vücudumuzda ki en önemli organlardan biridir. Tiroid bezinin aşırı çalışması hipertiroidi olarak adlandırılırken yavaş çalışması hipotiroidi olarak adlandırılmaktadır. Tiroid hormonun çalışma şeklinin yanı sıra tiroid bezinin büyümesi guatr olarak adlandırılmaktadır.

Hipotiroidi belirtileri genellikle hamilelik belirtileri ile karıştırılmaktadır. Anne adayları hamilelik dönemin boyunca düzenli olarak doktor kontrolüne giderek gerekli test ve tetkikleri yaptırmalılardır. Bazı anne adaylarına gebelik öncesinde tiroid hastalığı bulgularına rastlanmazken hamilelik döneminde tiroid hastalığının meydana gelmesi söz konusu olabilir. Aynı zamanda hipotiroid sorunu kadının hamile kalmasını engellemektedir.

Hamile kalma olasılığında herhangi bir engel teşkil etmeyen hipertiroidi, diğer yandan düşük ve erken doğum riskini tetiklemektedir. Gebelikte meydana gelen hipertiroidi bebeğin sağlığı açısından birçok risk faktörü oluştururken bebekte kalp yetmezliği ve gelişme geriliğine yol açabilir.

Hamilelik öncesi hipertiroidi teşhisi konulan kadınların gebelikleri boyunca kontrol altında tutulmaları ve gerekli test ve muayeneleri ihmal etmemeleri oldukça önemlidir. Terleme, sinirlilik, çarpıntı, nabız artışı, gözlerde dışarı doğru çıkma ve titreme hipertiroidinin başlıca belirtilerindendir.

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.