Amiloidoz Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Amiloidoz Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
25.01.201612:42

Metabolizma hastalığı olarak nitelendirilen amiloidoz hastalığının belirtileri, nedenleri ve tedavisine dair tüm detayları, hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 16.01.2019 14:42

Amiloidoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Metabolizma hastalığı olan "amiloidoz", amiloid olarak adlandırılan lifli protein bileşiğinin bir veya birden çok organda hücre dışında birikmesi sonucunda meydana gelir. Genellikle böbrek, böbrek üstü bezi, karaciğer, dalak, mide ve bağırsak kanalında birikme yaptığı görülür. Kemik iliği hücreleri tarafından üretilen ve anormal protein olarak nitelendirilen amiloid, farklı doku ve organları doğrudan etkileyebilir. Buna bağlı olarak amiloidin birçok türü olduğunu ve tutulum bölgelerinin kişiden kişiye değiştiğini söyleyebiliriz. Ancak kesin nedeni henüz bilinmeyen amiloidoz, nadir görülen hastalıklardandır.

amiloidoz hastalığı

Amiloidoz hastalığına çok sık rastlanmamakla birlikte yapılan araştırmalarda ABD’de her yıl 4000 kişinin bu hastalıktan etkilendiği belirtilmektedir. Amiloidoz, ölümcül bir hastalık olabileceği gibi etkilediği organın çalışmasını engelleyebilir. Multipl miyelom, Hodgkin hastalığı ve Akdeniz humması (bağırsak hastalığı) gibi hastalıklara yakalanan kişiler amiloidoz hastalığı bakımından risk grubunda yer alırlar. Aynı zamanda uzun süre diyaliz tedavisi görmüş bazı diyabet hastaları da bu risk grubunda yer alabilir.


Amiloidoz Çeşitleri Nelerdir?

Birincil Amiloidoz : En sık görülen amiloidoz çeşidi olmakla birlikte herhangi bir hastalık sonucunda oluşmaz. En yaygın amiloidoz çeşiti olan birincil amiloidoz, genellikle dil, cilt, kalp, akciğer, sinir ve bağırsakları etkilemektedir.
İkincil Amiloidoz : Birincil amiloidozun aksine bazı kronik hastalıklar nedeniyle meydana gelir. Tüberküloz, kemik iltihabı ve romatoid artrit gibi hastalıkların sonucunda oluşur. Genellikle böbrek, dalak, karaciğer ve bağırsakları etkilediği bilinmektedir.
Kalıtsal Amiloidoz : Genetik kökenli amiloidoz olarak nitelendirebiliriz. Aile geçişli amiloidoz türü olmakla birikte sinir sistemi ve sindirim sistemini doğrudan etkiler.


Amiloidoz Neden Olur?

Amiloidozun nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Kemik iliğinde başlayan amiloidoz, antikorların parçalanmasını engeller. Antikorlar vücudu enfeksiyona karşı koruyan yapılardır. Antikorlar görevini yerine getirdikten sonra vücut  tarafından parçalanırlar. Ancak antikorların parçalanmaması durumunda çoğalan antikorlar amiloid olarak ortaya çıkar. Genetik faktörlerin etkili rol oynadığı amiloidoz hastalığında kişinin yaşı ve sağlık durumu da oldukça etkilidir. Genellikle 50 yaş ve üzerindeki bireylerde görülen amiloidoz hastalığı 5 yıldan fazla diyaliz alanlarda ve multipl myelom hastalarının %15’inde görülür.

amiloidoz neden olur kimlerde görülür


Amiloidoz Belirtileri Nelerdir?

Amiloidoz belirtileri etkilediği organa ve kişiye göre değişkenlik gösterir. Amiloidoz kişiden kişiye farklı belirtiler gösterse de bazı durumlarda herhangi bir belirti vermeyen teşhisin zorlaşmasına neden olur. Özellikle başka bir hastalık nedeniyle ortaya çıkan amiloidoz, altta yatan hastalık nedeniyle kendine özgü belirtileri göstermeyebilir. Amiloidoz belirtisi öncelikle etkilediği organa göre değişkenlik gösterir. Ancak böbrek ve kalbi etkileyen amiloidoz hayati risk taşıyabilir. Böbreği etkileyen amiloidoz, kanı süzme işleminde bozukluklara yol açarken aynı zamanda proteinlerin idrara karışmasına neden olur. Kalbi etkileyen amiloidozda ise nefes darlığı ile birlikte kan pompalama işleminde bozukluk görülür.

amiloidoz belirtileri

 • Zayıflık
 • Ciddi kilo kaybı
 • Büyümüş karaciğer
 • Büyümüş dil
 • Ayak bileklerinde ve bacaklarda şişlik oluşması
 • El ve ayaklarda uyuşukluk veya karıncalanma
 • Nefes darlığı
 • Yutkunma zorluğu
 • Düzensiz kalp ritmi
 • Genişlemiş dil (makroglossi)
 • İshal veya kabızlık
 • Şiddetli yorgunluk ve halsizlik
 • Ciltte morarma ve kalınlaşma
 • Göz çevresinde morluk (purpura)
 • İdrarda protein
 • Sinir sisteminde bozulmalar

amiloidoz tedavisi


Amiloidoz Nasıl Tedavi Edilir?

Amiloidoz hastalığının kesin bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte amiloidoz hastalığına neden olan bir hastalık söz konusu ise öncelikle altta yatan hastalık tedavi edilmelidir. Amiloidoz tedavisinde hastalık nedeniyle meydana gelen şişlikler ve ağrılar için çeşitli ilaç tedavileri uygulanır. İlaç tedavisinin yanı sıra hastaya özel diyet uygulanır. Hastalığın etkilediği alana göre uygulanan tedavi değişkenlik gösterir. Böbrekleri etkileyen amiloidoz grubunda böbrek nakli uygun görülürken kalbi etkileyen amiloidoz hastalığında ise kalp nakli söz konusu olabilir. 

Önerilen İçerik;
 Polisitemia Vera Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
219
319
29
219
18
11
115
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.