Histiositoz Nedir? Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Histiositoz Nedir? Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
16.01.201615:58

Histiositoz nedir, teşhisi nasıl konur ve nasıl tedavi edilir? Bu hastalık ile ilgili bütün ayrıntıları, bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 29.12.2018 15:38

Histiositoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Histiositoz çocukluk çağında nadir görülen hastalıklardan biridir. Hastalığın tanı ve tedavisi oldukça zordur. Kemik iliğindeki histiyosit ya da mononükleer fagositik sistem hücrelerinin sayısında ciddi boyuttaki artışı ifade etmektedir. Bu durum primer veya sekonder olarak gözlemlenebilmektedir. Sekonder olarak viral enfeksiyonlarda genellikle kalıtımsal lipidozlarda da gözlemlenebilmektedir. Hastalık üzerine yapılan araştırmalara göre gama interferon, MIP-1alfa ve TNF düzeylerinde de artış saptanmıştır. Ayrıca buna göre histiositoz 3 gruba ayrılmıştır. Bunlar:
Sınıf I Histiositoz: Histopatolojik olarak ana hücre Langerhans hücreleri olup, Birbeck granülleri, S100 proteinleri ve CD1a(OKT6)  (+)’liği saptanır. En sık olarak deride saptanır. Lezyonda ya pür histiyosit vardır veya histiyo-eozinofilik hücre infiltrasyonu görülür. Sıklıkla litik kemik lezyonu da vardır.
Sınıf II Histiositoz: Normal monosit-makrofaj sistem hücreleri predominant hücrelerdir. Hücresel atipi yoktur. Sıklıkla lenfohistiyositik infiltrasyon görülür. En çok tutulan bölgeler:

 • Kemik iliği
 • Dalak kırmızı pulpası
 • Hepatik sinüzoidler
 • Lenf nodu sinüsleridir.

Sınıf III Histiyositoz: Mononükleer fagositozu da içeren maliyn natürde bir hastalık grubudur. Bu grupta:

 • Akut monositik lösemi
 • Malign histiyositozis
 • True histiyositik sarkom yer alır.

Histiositoz Grupları


Histiositoz Belirtileri Nelerdir?

Histiositoz hastalığı kişilerde bazı belirtiler ile kendini göstermektedir. Bunlar:

 • Ciltte kabarcıklar
 • Kırmızı şişlikler 
 • Döküntüler
 • Kısırlık
 • İdrar üretiminde bozukluk
 • Vücut sıcaklığını, cilt ve saç dokusunda değişiklikler
 • Aynı zamanda kişinin davranışlarını etkileyebilir.

Histiositoz Teşhisi Nasıl Konulur?

Histiositoz hastalığı hangi doku ve organlara bağlı olarak oluştuğu son derece önemlidir. Bu nedenle doku ve organlara doktor tarafından testlerin yapılması gerekmektedir. Kişide lenf nodüllerinin şişmesi, karın ağrısı, cildin ve göz aklarının sararması, geciken ergenlik, patlak gözler, baş dönmesi, sinirlilik ve nöbetler görülebilmektedir. Bu belirtilere göre çeşitli testler yapılarak, kesin tanı konulmaktadır.

Histiositoz Belirtileri


Histiositoz Tedavi Yöntemleri

Histiositoz hastalığı için her zaman tedavi gerekmeyebilir. Ancak kemik ve deride belirtilerin görüldüğü kişilere doktor tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir. Deri lezyonlarında topikal kortikosteroidler ve PUVA kullanılabilmektedir. Multisistem tutulumu olan kişilere ise kombine tedavi yöntemleri önerilmektedir. Doktorlar tarafından, sistemik kemoterapötil ajanlardan metotreksat, prednizolon, vinblastin ve etoposit kullanılması önerilmektedir. Hastalara topikal steroid ve antibiyotik kombinasyonlar ile birlikte sistemil streroid ve kemoterapötik tedavi uygulanabilmektedir. Araştırmalara göre bu uygulamaların birlikte yapıldığı hastalarda, 4 hafta içerisinde hastalıklarında gerileme meydana geldiği gözlemlenmiştir.

Önerilen İçerik;

 Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar ve Dinlenme

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
0
1
1
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.