Histiositoz Nedir? Histiositoz Belirtileri ve Tedavisi

Histiositoz Nedir? Histiositoz Belirtileri ve Tedavisi
16.01.201615:58

Çocukluk döneminde görülen rahatsızlıklardan birisi olan histiositozun nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini içeriğimizde bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 09.11.2022 09:24

Kemiklerde deliklere neden olan histiositoz, tedavi edilmediği takdirde büyümeye ciddi etkilerde bulunuyor. Bu sebeple histiositoz hastalığının bir an önce tedavi edilmesi gerekiyor. İçeriğimizde histiositoz nedir, neden olur, nasıl geçer ve nasıl tedavi edilir gibi soruları cevaplayacağız.

İşte histiositoz hakkında bilinmesi gerekenler...

Histiositoz Nedir?

Histiositoz

Histiositoz çocukluk çağında görülen ve nadir olarak karşımıza çıkan hastalıklardan biridir. Hastalığın tanı ve tedavisi oldukça zordur. Kemik iliğindeki histiyosit ya da mononükleer fagositik sistem hücrelerinin sayısında ciddi boyuttaki artışı ifade etmektedir. Bu durum primer veya sekonder olarak ortaya çıkmaktadır.

Sekonder olarak viral enfeksiyonlarda genellikle kalıtımsal lipidozlarda da gözlemlenmektedir. Hastalık üzerine yapılan araştırmalara göre gama interferon, MIP-1alfa ve TNF düzeylerinde de artış saptanmıştır.

Histiositoz Çeşitleri

Histiositoz

Histiositoz 3 gruba ayrılmıştır. Sınıf I histiositozda histopatolojik olarak ana hücre Langerhans hücreleridir. Bu hücrelerde Birbeck granülleri, S100 proteinleri ve CD1a(OKT6) (+)’liği saptanır. En sık olarak deride görülür. Lezyonda ya pür histiyosit vardır ya da histiyo-eozinofilik hücre infiltrasyonu görülür. Sıklıkla litik kemik lezyonu karşımıza çıkmaktadır.

Sınıf II histiositozda normal monosit-makrofaj sistem hücreleri predominant hücrelerdir. Hücresel atipi yoktur. Sıklıkla lenfohistiyositik infiltrasyon görülür. En çok tutulan bölgeler ise kemik iliği, dalak kırmızı pulpası, hepatik sinüzoidler ve lenf nodu sinüsleridir.

Sınıf III histiyositoz, mononükleer fagositozu da içeren maliyn natürde bir hastalık grubudur. Bu grupta ise akut monositik lösemi, malign histiyositozis ve true histiyositik sarkom yer alır.

Histiositoz Belirtileri Nelerdir?

Histiositoz

Histiositoz hastalığı kişilerde bazı belirtiler ile kendini göstermektedir. Bunlar ciltte kabarcıklar, kırmızı şişlikler, döküntüler, kısırlık, idrar üretiminde bozukluk, vücut sıcaklığında değişim, cilt ve saç dokusunda değişiklikler ve davranış bozukluklarıdır.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtileri kendinizde veya çevrenizde görüyorsanız histiositozdan şüphelenebilirsiniz. Bu durumda bir an önce doktora başvurmanız büyük önem taşıyor. Erken teşhis tedavi açısından oldukça önemlidir.

Histiositoz Teşhisi Nasıl Konulur?

Histiositoz

Histiositoz hastalığının hangi doku ve organlara bağlı olarak oluştuğu son derece önemlidir. Bu nedenle doku ve organlara doktor tarafından bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Ancak bu testlerin yapılması için bazı belirtiler görülmelidir.

Kişide lenf nodüllerinin şişmesi, karın ağrısı, cildin ve göz aklarının sararması, geciken ergenlik, patlak gözler, baş dönmesi, sinirlilik ve nöbetler görülebilmektedir. Bu belirtilere göre çeşitli testler yapılarak, kesin tanı konulmaktadır.

Histiositoz Tedavi Yöntemleri

Histiositoz

Histiositoz hastalığı için her zaman tedavi gerekmeyebilir. Ancak kemik ve deride belirtilerin görüldüğü kişilere doktor tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir. Deri lezyonlarında topikal kortikosteroidler ve PUVA kullanılabilmektedir.

Multisistem tutulumu olan kişilere ise kombine tedavi yöntemleri önerilmektedir. Doktorlar, sistemik kemoterapötil ajanlardan metotreksat, prednizolon, vinblastin ve etopositin kullanılmasını tavsiye edecektir.

Hastalara topikal steroid ve antibiyotik kombinasyonlar ile birlikte sistemil streroid ve kemoterapötik tedavi de uygulanabilmektedir. Araştırmalara göre bu uygulamaların birlikte yapıldığı hastalarda, 4 hafta içerisinde hastalıklarında gerileme meydana geldiği gözlemlenmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Nötropeni Belirtileri ve TedavisiMyelodisplastik Sendromu Belirtileri ve Tedavisi
Amiloidoz Nedenleri ve TedavisiMultipl Miyelom Hastalığı Nedir?

Histiositoz ne demek?

Histiositler bağışıklık sisteminde bulunan ve önemli görevleri olan hücrelerdir. Bu hastalık histiyoistlerin deri, kemik, lenf nodları, mukokutanöz dokular, akciğer, karaciğer ve endokrin organlar gibi çeşitli dokularda birikmesi sonucunda oluşmaktadır.

Histiositoz kanser midir?

Bu rahatsızlık bir kanser olarak tanımlanmamaktadır. Etkilediği bireylerin büyük bir kısmında kemiklerde bir ya da daha fazla granülom gelişmesine neden olan histiositoz ağrı ve şişmeye sebebiyet vermektedir. Bu da kemiklerin daha kolay kırılmasına neden olur.

Langerhans hücreli Histiositoz nedir?

Langerhans hücrelerinin klonal ve neoplastik proliferasyonu ile karakterize edilen hastalığa langerhans hücreli histiositoz denmektedir. Her yaştan görülebilen bu hastalık en sık çocuklarda karşımıza çıkmaktadır.

Sinüs Histiositozu nedir?

Bu hastalık ender gözlenen bir histiyositik bir rahatsızlıktır. Lenfosit ve histiyositlerin lenf nodu sinüslerinde birikmesiyle masif lenfadenopatiler oluşmaktadır. Bu da sinüs histiositozunun belirgin özelliğidir.

Malign Histiositoz ne demek?

Hhistiyositlerin ve öncü hücrelerinin neoplastik proliferasyonuyla ifade edilen hastalığa malign histiyositoz denmektedir. Bu hastalık sistemik olabildiği gibi bir lenf bezine ya da ekstranodal bir alana lokalize şekilde de ortaya çıkabilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
1
3
2
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.