Myelodisplastik Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Myelodisplastik Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
21.01.201611:44

Kemik iliği yetmezliği olarak da bilinen myelodisplastik sendromunun nedenlerini, belirtilerini, tanı kriterlerini ve tedavisini detaylıca inceledik.

Haber güncelleme tarihi 09.01.2023 09:55

Hemen hemen her yaşta görülebilen myelodisplastik sendromu, çoğunlukla 40 yaş üstündeki bireyleri etkilemektedir. Lösemiye dönüşme gibi bir ihtimalin olması nedeniyle oldukça tehlikeli olan MDS hastalığı hakkında bilinmesi gereken her şeye içeriğimizde yer verdik.

İşte myelodisplastik sendromu hakkında bilinmesi gerekenler...

Myelodisplastik Sendromu (MDS) Nedir?

Myelodisplastik Sendromu

Myelodisplastik sendromu, kemik iliğinden yapılan kan hücrelerinin tam olarak olgunlaşamamasına denmektedir. Bu hastalıkta kemik iliğindeki kan hücreleri normal hücrelerden farklı bir şekilde gelişim göstermektedir.

MDS hastaları bu gelişim yüzünden daha az miktarda kan yapımı gerçekleştirir. Bunun sonucunda anemilerde ve kan hücrelerinde kalite bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de hücreler normal işlevlerini yerine getiremez.

Myelodisplastik Sendromunun Sebebi Nedir?

Myelodisplastik Sendromu

Myelodisplastik sendromunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Hastaların büyük bir kısmında hastalık ile ilişki herhangi bir neden saptanamamıştır. Ayrıca hastalığın herhangi bir bulaşıcı özelliği yoktur.

Ancak yapılan bazı araştırmalar sonucunda boya, sanayi ve ayakkabı sektöründe çalışan kişilerin bu hastalığa sık maruz kaldıkları fark edilmiştir. Bunun yanı sıra alkol, kurşun zehirlenmesi ve tüberküloz ilaçlarının da kullanımının da ileride myelodisplastik sendromuna yol açabileceği tespit edilmiştir.

Myelodisplastik Sendromu Belirtileri

Myelodisplastik Sendromu

Myelodisplastik sendromu genel olarak bazı belirtiler göstermektedir. Bunlar halsizlik, gece terlemesi, kilo kaybı, ciltte morarmalar ve enfeksiyonlara bağlı ateştir. Bu belirtileri kendinizde ve çevrenizdeki bir bireyde görüyorsanız bir an önce doktora başvurmalısınız.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler çok fazla hastalıkla benzer olduğu için dikkatle takip edilmesi gerekiyor. Özellikle hastalığın neden olduğu bir duruma sahipseniz vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerektiğini hatırlatalım. Erken teşhis hastalığın tedavisi için büyük öneme sahiptir.

Myelodisplastik Sendromu Teşhisi Nasıl Konulur?

Myelodisplastik Sendromu

Myelodisplastik sendrom tanısının konulabilmesi için, belirtiler oluştuğu zaman doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktor yapacağı muayene sonucunda teşhisi koymaktadır. Hastaların bazılarının dudaklarında solukluk, boyun ya da koltuk altlarındaki lenf bezlerinde büyüme görülebilmektedir. Ayrıca karaciğer veya dalakta da büyüme saptanabilmektedir.

Bunların yanı sıra doktor tarafından tam tanının konulabilmesi için çevre kanı ve kemik iliği örnekleri istenebilmektedir. Çevre kanı ve kemik iliği örneğinin hematoloji uzmanları, patologlar ve genetik uzmanları tarafından incelenmesiyle hastalara tanı konulur.

Myelodisplastik Sendromu Tedavisi

Myelodisplastik Sendromu

Bu hastalığın tedavisi risk gruplarına göre değişmektedir. Hiçbir yakınması olmayan düşük risk grubuna mensup olan bireylerde yakınmalar yoksa tedavi yapılmadan hasta izlenir. Tedavi gerektirecek durumda ise kan transfüzyonu ve kan düzeyini yükseltecek büyüme hormonları kullanılabilir.

Bu tedavi yöntemleri işe yaramadığı zaman tek çare kök hücre naklidir. Özellikle 55 yaşın altındaki myelodisplastik sendromu hastalarına uygun doku bulunması durumunda kök hücre nakli yapılmaktadır. Ancak kök hücre nakli sırasında çeşitli yan etkiler oluşabileceğini belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Nötropeni Belirtileri ve TedavisiAmiloidoz Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
Histiositoz Nedenleri ve TedavisiMultipl Miyelom Hastalığı Nedir?

MDS ne demek?

Kemik iliğinde yapılan kan hücrelerinin olgunlaşamaması ve farklı bir şekilde gelişim göstermesine MDS denmektedir. Sıklıkla kemik iliği yetmezliği olarak tanımlanan bu hastalık bireyde sağlıklı kan hücresi üretilememesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda da akut lösemi gibi ciddi rahatsızlıklar oluşabilmektedir.

MDS nasıl bir hastalıktır?

Bir tür yaşlılık hastalığı olan MDS, kemik iliğinin yeterince sağlıklı kan hücresi üretememesi olarak ifade edilmektedir. Çoğu zaman 65 yaş üzerindeki bireyleri etkileyen bu hastalık ilerlediği takdirde kişinin yaşam süresini kısaltmaktadır.

MDS kanser mi?

Myelodisplastik sendromu Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanser grubundaki hastalıklardan birisi olarak tanımlanmaktadır.

MDS hastası ne kadar yaşar?

Myelodsiplastik sendrom hastalığına sahip bireyler zaman içerisinde akut lösemiye daha fazla yakalanmaktadır. Bu da bireylerin yaşam süresinin kısalmasına neden olur. Düşük riskli gruplarda ortalama yaşam süresi 6 yılken, orta riskli gruplarda ise bu süre 3 yıla düşmektedir. Yüksek riskli gruba giren bireylerde ise beklenen yaşam süresi bir yıldan azdır.

MDS tedavi edilmezse ne olur?

Myelodisplastik sendromuna sahip olan bazı bireylerde belirtiler hafif bir şekilde kendini göstermektedir. Bu kişilerin tedavi olmasına gerek olmayabilir. Ancak blast artışı yaşayan MDS hastalarının mutlaka tedavi olması gerekiyor.. Aksi takdirde bu hastalığın akut lösemiye dönüşme ihtimali vardır.

MDS lösemi mi?

MDS hastalığında problem kemik iliği hücrelerindedir. Bu hücrelerin yapısı bozuktur ve düzgün çalışmamaktadırlar. Her ne kadar lösemi olmasa da akut lösemiye dönüşme ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekiyor.

MDS hastaları nasıl beslenmeli?

MDS hastalarının beslenmesine oldukça dikkat etmesi gerekiyor. Bu kişilerin yağlı yemeklerden, baharatlardan ve fazla şeker tüketiminden kaçınması büyük önem taşıyor. Az yağlı olan yayla, yoğurt, acısız tarhana ve pirinç gibi çorbaların tercih edilmesi çok daha iyi olacaktır. Süt yerine ise yoğurt ve ayran tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
1
2
100
2
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.