Nötropeni Nedir? Nötropeni Belirtileri ve Tedavisi

Nötropeni Nedir? Nötropeni Belirtileri ve Tedavisi
18.01.201612:13

Vücudumuzu savunmasız bırakan nötropeninin nedenlerini, belirtilerini, risk faktörlerini ve tedavisini içeriğimizde detaylıca inceledik.

Haber güncelleme tarihi 10.01.2023 09:08

Kanda normalde bulunması gerekenden daha az nötrafil bulunması durumunu ifade eden nötropeni, vücudumuzu enfeksiyonlara açık hale getirmesi sebebiyle bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Bu yüzden yazımızda nötropeni hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

İşte nötropeni hakkında her şey...

Nötropeni Nedir?

Nötropeni

Normalde beyaz kan hücreleri vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Bu nedenle beyaz kan hücrelerinin sayısı azaldığında, kişiler enfeksiyonlara karşı daha yatkın hale gelir. Beyaz kan hücrelerinin birkaç tipi bulunmaktadır. Bunlardan biri de nötrofildir.

Nötrofil sayısının düşmesine nötropeni adı verilmektedir. Nötropeni, kemoterapinin hemotolojik yan etkilerinden en sık görülenidir. Nötropeni genel olarak kandaki nötrofil sayısının azalması olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca nötrofil sayısındaki azalma miktarına bağlı olarak nötropeni derecelendirilir.

Nötropeni Çeşitleri

Nötropeninin birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar irsi, idyopatik, dögüsel, otoimmün ve ilaç kaynaklı nötropenidir.

İrsi Nötropeni

Nötropeni

İrsi yani doğuştan gelen nötropeni hastalığı, çok nadir rastlanan bir durumdur. Yine de bazı durumlarda görülebilen bu rahatsızlık, ilerlediği takdirde ciddi durumlara sebebiyet verebilmektedir.

İdyopatik (Nedeni Bilinmeyen) Nötropeni

Nötropeni

İdyopatik nötropeni genellikle başka hastalıkların sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum hastanın şikayetlerinin başka bir hastalıkla ya da durumla ilişkilendirilemediğinde kullanılır.

Döngüsel Nötropeni

Nötropeni

Döngüsel nötropeni hastalığında her üç haftada bir 3-6 arası nötrfik eksikliği görülmektedir. Hastalar, 3. ve 4. haftada enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelirler.

Otoimmün Nötropeni

Nötropeni

Otoimmün nötropenide, antikorlar nötrofil hücreleri reddeder ve yok eder. Bu tür nötropeni genellikle yaşlılar ve bebeklerde görülmektedir.

İlaç Kaynaklı Nötropeni

Nötropeni

Bu tür nötropeni, kişinin ilaç alması sonucu ilacın beyaz kan hücrelerine engel olması sonucunda ortaya çıkar. Bu yüzden de nötrofil hücre sayısı azalır.

Nötropenin Belirtileri Nelerdir?

Nötropeni

Nötropeni rahatsızlığının kendisi bazı durumlarda herhangi bir belirti vermeyebilir. Ancak kan testi yapıldığında ya da enfeksiyon oluştuğu zaman bazı bulgular ortaya çıkmaktadır. Bu bulgulara bakarak hastalığı teşhis edebiliriz.

Yüksek ateş, soğuk algınlığı belirtileri, boğaz ve diş ağrısı, öksürük veya nefes darlığı, kulak ağrısı, karın ağrısı, cilt döküntüsü, kızarıklık ya da şişlik, ishal, makat bölgesinde yara veya ağrı, sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı ya da yanma, yara gibi yerlerde kızarıklık, şişme, ağrı ve rahimden olağan dışı akıntı veya kaşıntı olması nötropeninin belirtileri arasındadır.

Nötropeninin Nedenleri Nelerdir?

Nötropeni

Nötropeninin birçok nedeni olabilmektedir. Kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden kaynaklanabileceği gibi aynı zamanda lösemi, lenfoma ya da kanserin sonucunda da oluşabilmektedir.

Bunların dışında 70 yaş üzeri kişiler, böbrek nakli yapılmış olan hastalar veya AIDS virüsü taşıyan kişiler de nötropeni riski altında sayılmaktadır. Ayrıca şiddetli ve uzun süreli nötropenisi olan kişiler, enfeksiyonlara karşı daha fazla risk altındadır.

Nötrofil Eksikliğinin Sebepleri

Nötropeni

Kemik iliğinde nötrofil üretilmesindeki problemler, kemik iliğini etkileyen hastalık ve hasarlar, besin yetersizliği ve enfeksiyon nötrafil eksikliğinin muhtemel sebepleridir. Nötrofil üretiminin azalmasındaki nedenler ise yetersiz kemik iliği üretimine sebep olan irsi hastalıklar, kemiği etkileyen kemik kanseri gibi hastalıklar, kemoterapi ve radyasyon tedavisidir.

Nötropeniye sebep olan enfeksiyonlarsa verem hastalığı, AIDS, viral hepatit, doğuştan gelen bağışıklık sistemi (otoimmün) hastalıkları, Crohn hastalığı, Lupus ve romatoid artrittir.

Antibiyotikler ve idrar söktürücü ilaçlar, tansiyon ilaçları, sara hastalığı ilaçları ve psikiyatrik hastalıklar için kullanılan ilaçlar da nötropeni hastalığının oluşmasının altında yatan diğer nedenlerdir.

Nötropeni Teşhisi Nasıl Konulur?

Nötropeni

Nötropeni teşhisi yapılacak kan testleri sonucunda konmaktadır. Nötropeni, kemoterapi ilaçlarının yaygın görülen yan etkilerinden biri olduğu için, doktorlar tarafından kan testi istenmektedir. Ayrıca bazı durumlarda doktorlar tarafından tam tanının konulabilmesi için başka testlerden de yardım alınabilir.

Nötropeni Tedavi Yöntemleri

Nötropeni

Nötropeni hastalığının tedavisi çoğu zaman kemoterapiye yönelik yapılmaktadır. Kemoterapi sonrası beyaz küreler 5-7 gün sonra düşmeye başlar. Yaklaşık 3 hafta sonra normale dönmeye başlayan beyaz küreler, eğer normale dönmez ise doktor tarafından kemoterapinin dozu azaltılır ya da o kür bir süre ertelenebilmektedir.

Nötropenide kullanılabilecek daha farklı tedavi yöntemleri de bulunuyor. Antibiyotikler, böbrek üstü bezi korteksinin ürettiği steroid hormonu, iltihap sökücü ilaçlar, bağışıklık baskılayıcı ilaçlar, sitokinler, glükokortikoidler, beyaz kan hücresi nakli ve vitaminler bu yöntemlerdir. Doktorunuz hastalığın altında yatan nedenlere göre tedavi sürecini yönetecektir.

Enfeksiyon Riskini Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Nötropeni

Enfeksiyonlardan korunmak için yaşam tarzımızı değiştirmemiz gerekiyor. Temizlik kurallarına dikkat etmek, mikroplardan uzak kalmaya çalışmak, yeni aşı olmuş bireylerden uzak durmak, evcil hayvan bakımını başkasını yaptırmak, bir yerinizi kesmemeye özen göstermek, ustura yerine elektrikli tıraş makinası kullanmak ve sivilceleri sıkmamak enfeksiyondan korunmak için bir hayli önemlidir.

Yukarıda saymış olduğumuz önerileri uyguladığınız takdirde enfeksiyonları hayatınızdan uzak tutmuş olursunuz. Bu sayede nötropeni oluşma riskini en düşük seviyeye indirirsiniz. Ayrıca doktorun önermiş olduğu tavsiyeleri de uygulamayı unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Multipl Miyelom Belirtileri ve TedavisiMyelodisplastik Sendromu Belirtileri ve Tedavisi
Amiloidoz Nedenleri ve TedavisiHistiositoz Hastalığı Nedir?

Nötropeni ne demek?

Beyaz kan hücreleri vücudumuzu enfeksiyonlardan korumaktadır. Azalması durumunda ise vücudumuz enfeksiyonlara daha açık hale gelir. Bu beyaz kan hücrelerinden birisi olan nitrofilin azalması durumuna nötropeni denmektedir.

Nötropeni kanser midir?

Nötropeni bir kanser değildir. Ancak nötropeninin çoğu zaman kanser tedavisinin bir sonucu olarak ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bu yüzden de kanserle karıştırılabilmektedir.

Nötropeni nelere yol açar?

Nötropeni bireylerde ateşe, terlemeye ve titreme yol açmaktadır. Bunun dışında birçok farklı bulgu da nötropeni hastalığına yakalanan bireylerde görülmektedir.

Nötropeni düzelir mi?

Nötropeni bazı durumlarda kendiliğinden düzelebilmektedir. Nötropeninin çeşidine göre değişen bu durum çoğu zaman uygulanan tedavi ile normale dönmektedir.

Nötropeni değeri kaç olmalı?

Mikrolitre başında 2.000'den fazla nötrofil sayımı normal değerlerdir. Ancak nötrofil sayınız mikrolitre başına 2.000 nötrofilin altında düştüğünde enfeksiyon riskine sahip olacağınızı söyleyelim.

Çocuklarda nötropeni neden olur?

Çocuklarda görülen nötropeni genetik faktörler, kemik iliği yetmezliği ve immun sistemin kendi nötrofillerine karşı antikor üretmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
0
1
1
0
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.