Buerger Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Buerger Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
20.01.201614:42

Sigara bağımlılarında görülen buerger hastalığı, tedavi edilmemesi durumunda el veya ayak uzuvlarının kesilmesine neden olabilen bir hastalıktır.

Haber güncelleme tarihi 23.10.2018 12:17

BUERGER HASTALIĞI NEDİR?

Bir nevi damar hastalığı olarak belirtilen buerger hastalığı, el ve ayaklarda bulunan damarların iltihaplanması sonucunda oluşmaktadır. Genellikle atardamarları etkileyen buerger hastalığı, bazı durumlarda toplar damarları da etkileyebilir.

1908 yılında ilk kez Buerger isimli birinin bu hastalığa yakalanması sonucunda Buerger hastalığı olarak tanımlanmıştır. Diğer bir adı “thromboangitis obliterans” olan buerger hastalığı, genellikle 20-50 yaş aralığında görülmektedir. Genellikle sigara bağımlısı erkeklerde görülen buerger hastalığı, son zamanlarda kadınlarda da sıkça görülmeye başlanmıştır.

buerger-hastaligi.Jpeg

Vaskülit, kan damarlarının bir bölümünün iltihaplanması olarak bilinmektedir. Vaskülit sonucunda kan damarlarının daralarak pıhtılaşma ile tıkanması söz konusu olur. Kan damarlarının tıkanması el ve ayaklarda ağrıya neden dokuların hasar görmesine veya ölmesine neden olabilir. Bu nedenle buerger hastalığının bir an önce tedavi edilmesi önerilmektedir.

El ve ayak damarlarının iltihabi pıhtı ile tıkanması sonucunda kan akımı azalarak şidetli ağrılara neden olur. Bu ağrıların yanı sıra ağrılı açık yaralar oluşurken kangren riskinde artış gözlemlenir. Özellikle ayaklarda oluşan bu yaralar hastaların yaklaşık %70’inde gözlemlenir. Ancak tedavi edilmeyen buerger hastalığında şiddetli ağrı veya kangren nedeniyle uzuvların kesilmesi söz konusu olabilir.

buerger-hastaligi-ayak-001.jpg

BUERGER HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Buerger hastalığının oluşumunda temel faktör sigara kullanımı olarak belirtilmektedir. Buerger hastalarının büyük çoğunluğunun sigara tiryakisi olduğu ifade edilmektedir. Bu nedenle buerger hastalarının sigara tüketiminden kaçınmaları önerilmektedir. Sigara tüketimi damar tıkanıklıklarının geçici olarak sıkışmasına neden olarak hastalığı önemli oranda tetikler.

Sigara tüketiminin yanı sıra buerger hastalığına neden olan faktörlerde mevcuttur. Soğuk havadan travmalara kadar birçok unsurun etkili rol oynadığı buerger hastalığının bilimsel nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Soğuk hava ve travmaların (çarpma, vurma, kaza vs.) yanı sıra kalsiyum ve kolin metabolizması bozuklukları buerger hastalığı nedenleri arasında sıralanmaktadır.

buerger-hastaligi-belirtisi.png

BUERGER HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Burger hastalığının belirtilerinin gözlemlenmesi durumunda vakit kaybetmeden bir an önce doktora başvurulmalıdır. Her hastalıkta olduğu gibi buerger hastalığında erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Belirtiler aniden ortaya çıkabileceği gibi sinsi olarak da ilerleme gösterebilir. Hafif seyreden buerger hastalığı ortalama olarak 1-2 yıl içinde belirti gösterirken; hızlı ilerleyen buerger hastalıklarında 1-2 ay içinde belirtiler ortaya çıkmaktadır.

El ve ayaklarda ağrıya neden olan buerger hastalığı yürüme veya el işi gerektiren uygulamalar sırasında ağrıya neden olurken dinlenme ile hafiflemektedir. Bu ağrılarda çoğu kez klasik ağrı kesiciler fayda göstermez. İlerleyen zamanlarda ağrılı ve açık yaralar gözlemlenirken kangren oluşumu da söz konusu olabilir.

buerger-hastaligi-sikayetleri.jpg

Belirtiler öncelikle bir veya iki bacakta hissedilen soğukluk hissi ile başlar. Parmaklar, ayağın üst bölümü, topuk ve baldırlarda hissedilen sızılar daha sonra şiddetli ağrılara dönüşür. Başlarda yürüme ile başlayan ağrılar dinlenme ile geçerken ilerleyen buerger hastalığında ağrılar istirahat halinde de kendini gösterir.

Tırnak kesme, ayakkabı vurması veya çarpma gibi günlük hayatta sıkça karşılaşılan basit yaralar buerger hastalığında iyileşmemekle birlikte ağrıların daha da artmasına neden olur. Yayılan yara daha sonraları kangrene neden olarak  bulunduğu uzuvun kesilmesine neden olabilir.

kesilmis-uzvun-iltihaplanmasi.jpg

  • El, kol, ayak ve bacaklarda görülen geçici ağrı
  • Kan damarlarında iltihaplanma
  • Soğuk havada el ve ayak parmaklarının soluk bir renk alması
  • El ve ayakların üşümesi / soğukluk hissi
  • El ve ayak parmaklarında görülen kangren
  • El ve ayak parmaklarında oluşan ağrılı, açık yaralar

BUERGER HASTALIĞI TEDAVİSİ

Her hastalıkta olduğu gibi buerger hastalığında da erken teşhis oldukça önemlidir. Hastalığın seyrinin kontrol altına alınması ve ilerlemesinin önlenmesi açısından erkenden tedaviye başlanması gerekmektedir. Ayakta soğukluk, ayak renginde değişiklik, yürürken hissedilen ağrı ve sızı gibi belirtilerin gözlemlenmesi durumunda bir an önce doktora başvurulmalıdır.

buerger-hastaliginin-tedavisi.png

Burger hastalığında öncelikle hastalığın ilerlemesini önlemek adına çeşitli ilaç tedavileri uygulanır. Damar genişletici, pıhtı önleyici ve kan sulandırıcı gibi çeşitli ilaçlarla hastalığın seyri kontrol altına alınır. Ancak bazı vakalarda damarlardaki daralmayı veya sıkışmayı ortadan kaldırmak adına cerrahi müdahale uygulanır. Cerrahi müdahale ile sinir düğümleri çıkarılır.

Buerger hastaları tedavi sırasında dikkatli ve özenli davranarak tedavini olumlu seyretmesine katkıda bulunabilirler. Bunun için soğuktan kaçınmaları, tırnaklarını çok derinden kesmemeleri, yumuşak ve rahat ayakkabı kullanmaları, geceleri ayak üşümesine karşı çorap giyilmesi ve sigaranın muhakkak bırakılması önerilmektedir. 

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
204
10
22
11
252
22
10
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.