Sağlıklı Akciğer İçin Bilinmesi ve Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Akciğer İçin Bilinmesi ve Yapılması Gerekenler
28.11.201522:44

Yaşamımız için olmazsa olmaz olan oksijen alışverişini gerçekleştiren akciğerimiz hakkında bilinmesi gerekenleri içeriğimizde detaylıca inceledik.

Haber güncelleme tarihi 14.09.2022 09:04

Vücudumuzun en önemli organlarından birisi olan ve yaşamamızı sağlayan akciğer, sağlıklı olmadığı durumda birçok problem ortaya çıkmaktadır. Bu içeriğimizde akciğer sağlığı için yapılması ve hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsettik.

İşte akciğer hakkında her şey...

Akciğer Nedir, Ne İşe Yarar?

akciğer hakkında bilinmesi gerekenler

Etrafı damarlarla çevrili, hava kesecikleri ve bu keseciklere hava taşıyan yollardan oluşan akciğer, dışarıdaki oksijeni kan dolaşımına nakletmeye ve kandaki karbondioksiti dışarı çıkarmaya yarayan bir organımızdır.

İnsanlar gibi tüm omurgalı canlıların solunum organı akciğerlerdir. Ses oluşumu da yine ciğerler vasıtası ile oluşmaktadır. Ayrıca kan akciğerlerde soğuduğundan dolayı vücut sıcaklığının ayarlanmasına da yardımcı olmaktadır.

Sağlıklı Bir Akciğer İçin Neler Yapılmalıdır?

Akciğer her ne kadar kendini yenileyebilen bir organımız olsa da bazı zararlı alışkanlıklar ve yanlış yaşam tarzı yüzünden sağlıksız olabilmektedir. Ancak zararlı alışkanlıkları bırakarak, düzenli spor yaparak, terliyken soğuk havayla temas etmeyerek ve temiz hava alarak akciğerlerimizin sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

1. Zararlı Alışkanlıkları Bırakın

akciğer hakkında bilinmesi gerekenler

Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddeler akciğerlerimizin sağlığı için kullanılmamalıdır. Bu üç madde de içinde bulundurduğu kimyasallar ile solunumu zorlaştırır, kalp krizine ve hatta kansere yol açar. Bu sebeple bu alışkanlıkları bırakın.

2. Düzenli Olarak Spor Yapın

akciğer hakkında bilinmesi gerekenler

Spor, sağlıklı bir vücut için ilk yapılması gereken şeylerden biridir. Rutin koşular düzenli nefes alıp vermeyi sağlar. Düzenli ve güçlü nefes alıp vermek ise akciğerlerimizi genişletir ve süngere benzetilen bu organımızın gözeneklerini açar. Yüzme de yine akciğerler için oldukça sağlıklı bir faaliyet türüdür.

3. Terliyken Soğu Havayla Temas Etmeyin

akciğer hakkında bilinmesi gerekenler

Soğuk havalarda daha sıkı giyinilmeli, terleme noktasına gelmeyecek şekilde soğuk havadan korunmalıdır. Aksi durumda soğuk algınlığı ile birlikte alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları ortaya çıkar. Bu durum da akciğerlerimize zarar verebilir.

4. Temiz Hava Alın

akciğer hakkında bilinmesi gerekenler

Akciğerlerin ilk hali pembe rengine sahiptir. İnsan ömrü hususunda seneler geçtikçe, solunum ile ciğerlere alınan yabancı maddeler akciğerleri önce griye sonra ise siyah renge bürünür. Bu renk farkı sadece bir renkten ibaret değil, aksine akciğerlerin zamanla yıprandığının bir göstergesidir.

Klima ortamlarından uzak durmak, nemli ortamlardan kaçınmak, meslek sebebiyle maruz kalınan kimyasallardan korunmak sağlıklı bir akciğer için gereklidir. Ayrıca düzenli olarak doğayla buluşmak akciğerleriniz için iyi olacaktır.

5. Soğuk Havalarda Burundan Nefes Alın

akciğer hakkında bilinmesi gerekenler

Solunum ağız ve burun yolu ile yapılabilir fakat burun ile nefes almak doğru olanıdır. Burunda bulunan kıllar, atmosferdeki zararlı maddelerin akciğerlere ulaşmasını engeller. Bu işlem ağız ile yapılırsa doğrudan akciğerlere yapışarak zamanla deformasyona uğratır.

6. Verem Aşısı Olun

akciğer hakkında bilinmesi gerekenler

Veremden korunmak için BGC (Bacillus Calmette Guèrin) aşısı yapılmalıdır. Aşı, hastalığa karşı koruyucu olduğu için alınabilecek zararları önlemektedir. BU yüzden mutlaka verem aşısı olmanız gerekiyor.

Akciğerlerimiz için Faydalı Besinler

akciğer hakkında bilinmesi gerekenler

Akciğerlerimiz için faydalı olan birçok besin bulunuyor. Ancak bazı besinler var ki, bu besinlerin akciğerimizin sağlığı açısından mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Keçiboynuzu, sarımsak ve zencefil bu besinlerden en önemlileridir.

Keçiboynuzu çok faydalı bir besindir. Hem kan yapar hem de özellikle sigara içenler için akciğerleri temizleyen bir etken maddeye sahiptir. Bu yüzden düzenli olarak keçiboynuzu ürünlerini tüketmenizi öneriyoruz.

akciğer hakkında bilinmesi gerekenler

Sarımsak kuvvetli bir antioksidandır. İçinde bol miktarda bulunan alisin kimyasalı ile akciğerleri temizler. Zencefil de antioksidan görevi görmektedir. Çayını içerek ya da kendisini yemek sureti ile tüketim yaparsanız akciğer fonksiyonlarını düzenleyebilirsiniz. Ayrıca mukus ve yabancı maddeleri akciğerden söküp attığını söyleyelim.

Omega 3 yağ asitleri vücut tarafından üretilmediği için muhtelif gıdalar ile vücuda alınmalıdır. Akciğerler için Omaga 3 yağ asitleri bakımından zengin besinler, kabuklu deniz ürünleri, sızma zeytin yağı, keten tohumu ve cevizdir.

Akciğere Bağlı Oluşabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Akciğerde oluşabilecek birçok hastalık bulunuyor. Bu hastalıklar arasında en çok karşılaşılanları ise akciğer kanseri, akciğer veremi, KOAH ve astımdır.

Akciğer Kanseri

akciğer hakkında bilinmesi gerekenler

Bu kanser türü akciğer dokusunun değişime uğraması sebebiyle ortaya çıkar. En yaygın kanser hastalıklarından birisidir. Bu hastalık solunum yolu ile zararlı maddelerin vücuda alınması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bir başka deyişle sigara içimi ya da dumanı ve kimyasal maddeler yüzünden oluşmaktadır.

Akciğer Veremi

akciğer hakkında bilinmesi gerekenler

Akciğer veremi tüberküloz olarak bilinir. Verem mikrobu vücuda birçok yoldan girebilir fakat en çok karşılaşılan yol solunum yolu ile olanlardır. Hastalık genelde veremli bir hastanın tükürüğü ya da veremli bir ineğin sütü ile bulaşır. Tedavi için bol temiz hava, faydalı gıdalar ve üzüntüsüz bir hayat gereklidir.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

akciğer hakkında bilinmesi gerekenler

KOAH olarak bilinen hastalık akciğerlerin tıkanması halidir. Halk dilinde ‘Kronik Bronşit’ olarak bilinir. Akciğerdeki hava yollarının tıkanması, hava akımının kısıtlanması ve bunun süreklilik arz etmesi halinde kronik bronşit teşhisi konulur.

Astım

akciğer hakkında bilinmesi gerekenler

Astım da kronik akciğer hastalık türlerindendir. Bronşitten farklı olarak normal zamanlarda pek ortaya çıkmaz, onun yerine ataklar şeklinde kendini gösterir. Atakların oluşmaya başladığı süreçte nefes darlığı, öksürük, hışıltılı solunum ve göğüs bölgesinde sıkışma gibi şikayetler görülür.

Astım hastalığı çok ilerlememiş ise tedavisi mümkündür. Tedavi süreçleri doktorunuz tarafından tavsiye edilen ilaçların kullanımı ile yürütülür. Astım ilaçları 1-2 dakikada etkisini gösteren ilaç türlerindendir.

Doğru Nefes Alma Yöntemleri

akciğer hakkında bilinmesi gerekenler

Gün içinde binlerce kez nefes alıp veriyoruz. Doğru nefes almak yaşam kalitemizi hem ruhsal hem de fiziksel olarak bizi etkilemektedir. Stres kontrolünden, enerji üretimine kadar birçok sistemin düzgün çalışmasında doğru nefes alma büyük öneme sahiptir.

Nefes alıp vermedeki en önemli kasımız diyafram kasıdır. Bu kas tam kaburgalarımızın altında bulunmaktadır. Nefes aldığımızda bu kas aşağıya doğru iniyordur. Nefes verdiğimizde ise bu kas yukarıya doğru çıkarak nefes alıp vermemize yardımcı oluyor.

Diyafram farkındalığını artırmak için küçük bir çalışma yapabiliriz. Tek elinizi karnınızın üzerine diğer elinizi de göğsünüze koyun ve elinize doğru karnınızı şişirerek nefes alın. Diyaframımızı da kullanarak, sadece üst ciğerimize sığ bir nefes almak yerine çok daha geniş hacimli, daha derin nefesler alabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Akciğere İyi Gelen BesinlerAkciğeri Temizleme Yöntemleri
Astıma İyi Gelen Besinlerİnterstisyel Akciğer Hastalıkları
Akciğer Kist Hidatik HastalığıKOAH Hastalığı

Akciğer görevini yapmazsa ne olur?

Akciğer görevini yapamazsa kişinin solunum sayısı ve kalitesi düşer. Bu durumda da nefes darlığı oluşur. Öksürük, siyanoz, boğulma hissi, bilinç bulanıklığı ve hızlı nefes alma da daha sonra ortaya çıkar.

Akciğerlerin temel görevi nedir?

Akciğerlerin asil görevi havada yer alan oksijenleri almak, vücuttaki karbondioksiti ise atmaktır. Akciğerler havadan oksijeni alır. Daha sonra kan oksijeni içerisine alarak kalbe gider. Buradan da vücuda pompalanır.

Akciğer nerede yer alır?

Akciğerler göğüs boşluğunda bulunan organımızdır. Diyafram kasının ilk kaburga kemiğinin üstünden başlayarak köprücük kemiğinin biraz üzerini kaplayan alanda bulunur. Akciğerin etrafı ise plevra adındaki bir zarla kaplıdır.

Akciğer kaç tane var?

Bir sol birisi sağ olmak üzere 2 adet akciğer bulunmaktadır. Sol taraftaki akciğer 2 parçadan, sağdaki ise 3 parçadan oluşmaktadır. Bunun nedeni ise sol tarafta kalbin bulunmasıdır.

Akciğer sistemi nasıl çalışır?

Solunan havadaki oksijen alveol duvarlarından kana karışmaktadır. Kan oksijeni aldıktan sonra akciğerlerden ayrılır ve kalbinize taşınır. Daha sonra kalbiniz içerisinde oksijen bulunan kanı vücudunuza pompalar. Böylece akciğer sistemi çalışır ve organlarınızdaki hücrelere oksijen taşınır.

Akciğerleri ne temizler?

Akciğerleri temizleyecek birçok yöntem bulunuyor. Bu yöntemler arasında en çok tercih edilen bazı besinleri tüketmektir. Üzüm çekirdeği, kereviz, zencefil, tere, sarımsak ve keçiboynuzu bu besinler arasından en çok önerilenlerdir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
937
114
568
117
806
123
119
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.