Akciğer Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akciğer Hakkında Bilinmesi Gerekenler
28.11.201522:44

Oksijen yaşamımız için en önemli ihtiyaçtır ve buna asıl ihtiyaç duyan yegane organ ise akciğerlerimizdir. Akciğerlerimiz ile alakalı tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 21.10.2020 16:57

Akciğer Hakkında Bilinmesi Gerekenler

akciger-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg

İnsanlar gibi tüm omurgalı canlıların solunum organı akciğerlerdir. Nefes alma aksiyonunda hava, burun ve ağız yolu ile soluk borusundan geçerek akciğerlere ulaşır. Asli görevi dünyamızda bulunan oksijeni kan dolaşımına nakletmek ve kandaki karbondioksiti dışa çıkarmaktır. Akciğerlerimiz sağ ve sol tarafta iki adet olmak üzere göğüs boşluğunda bulunmaktadır. Sağ akciğer sol akciğere göre 1 lob fazladır. Sağda 3 solda 2 adet lob vardır. Soldaki adetin kümülatif azlığı kalp ile aynı bölgede bulunmasından kaynaklanmaktadır. Sol tarafta iki adet akciğer lobu ve kalp bulunmaktadır. Akciğer, göğüs kafesi boşluğunda yer aldığı için doğal bir korumaya sahiptir. Tıpkı gözlerin çukurda olup doğal yollar ile birçok dış etkenden korunduğu gibi.    
Ses oluşumu da yine ciğerler vasıtası ile oluşmaktadır. Özetle akciğerlerimizin üstlendiği ana görevi aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Temel ve en önemli görevi oksijeni kana vermek ve kan içindeki karbondioksiti kandan atmaktır.
 • Ayrıca kan akciğerlerde soğuduğundan dolayı vücut sıcaklığının ayarlanmasına yardımcı olmaktadır.

Sağlıklı Bir Akciğer İçin Neler Yapılmalıdır?

akciger-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg

Akciğer vücudumuza dost bir organdır. Kendisine hor bakılsa da bir şekilde kendini yenileyerek hizmetine devam etmeye çalışır. Yapılan araştırmalara göre Dünya genelinde sigara içenlerin oranı 1 milyarı geçmiş vaziyettedir. Hal böyle olunca pasif içicilik de büyük oranda bireylerin maruz kaldığı bir durum halini almıştır. Bundan en çok etkilenenler ise çocuklardır. Dolayısı ile ilk ve çağımızın en önemli sorunu haline gelen sigara kullanımı sağlıklı bir akciğer için büyük riskler teşkil etmektedir. Peki sigara haricinde diğer unsurlar nelerdir biraz da bunlara bakalım.

Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddeler kullanılmamalıdır.

Bu üç madde de içinde bulundurduğu kimyasallar ile solunumu zorlaştırır, kalp krizine ve hatta kansere yol açar.

Düzenli spor yapılmalıdır.

Spor sağlıklı bir vücut için ilk yapılması gereken adımlardan biridir. Rutin koşular ( Jog ) düzenli nefes alıp vermeyi sağlar. Düzenli ve güçlü nefes alıp vermek ise akciğerlerimizi genişletir ve süngere benzetilen bu organımızın gözeneklerini açar. Yüzme de yine akciğerler için oldukça sağlıklı bir faaliyet türüdür.

Vücudun terli iken soğuğa mağruz kalması da bu listede yer alır.

Soğuk havalar da sıkı giyinilmeli, terleme noktasına gelmeyecek şekilde soğuk havadan korunulmalıdır. Aksi durumda soğuk algınlığı ile birlikte alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları ortaya çıkar ve bu durum akciğerlerimize zarar verebilir.

Temiz hava çok önemlidir.

Akciğerlerin ilk hali pembe rengine sahiptir. İnsan ömrü hususunda seneler geçtikçe, solunum ile ciğerlere alınan yabancı maddeler akciğerleri önce griye sonra ise siyah renge büründürür. Bu renk farkı sadece bir renkten ibaret değil, aksine akciğerlerin zamanla yıprandığının bir göstergesidir.

 • Klima ortamlarından uzak durulmalıdır.
 • Nemli ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Bazı meslek grupları sebebi ile maruz kalınan kimyasallardan kaçınılmalıdır.
 • Soğuk havalarda ağız yerine burundan nefes alınmalıdır.

Solunum ağız ve burun yolu ile yapılabilir fakat burun ile nefes almak doğru olanıdır. Burunda bulunan kıllar, atmosferdeki zararlı maddelerin akciğerlere ulaşmasını engeller. Bu işlem ağız ile yapılırsa doğrudan akciğerlere yapışarak zamanla deformasyona uğratır.

Veremden korunmak için BGC (Bacillus Calmette Guèrin) aşısı yapılmalıdır.

Tüm bu dış etken ve zararlı maddelerin haricinde bir de tabi beslenme bulunmaktadır. Doğru beslenme ile akciğerlerimizin fonksiyonlarını işlevsel hale getirebilir bu organın bize daha sağlıklı bir yaşam sunmasını sağlayabiliriz.


Akciğerlerimiz için Faydalı Besinler

akciger-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpg

- Omega 3 yağ asitleri vücut tarafından üretilmediği için muhtelif gıdalar ile vücuda alınmalıdır. Akciğerler için omage 3 yağ asitleri bakımından zengin besinler, kabuklu deniz ürünleri, sızma zeytin yağı, keten tohumu ve cevizdir.

 • Keçiboynuzu çok faydalı bir besindir. Hem kan yapar hem de özellikle sigara içenler için akciğerleri temizleyen bir etken maddeye sahiptir. 6 ayda bir 20 günlük kür ile sigaranın olumsuz etkileri azalır.
 • Sarımsak kuvvetli bir antioksidandır, içinde bol miktarda bulunan alisin kimyasalı ile akciğerleri temizler.
 • Zencefil bir antioksidan görevi görür. Çayını içerek ya da kendisini yemek sureti ile tüketim, akciğerlerin fonksiyonlarını düzenler. Mukus ve yabancı maddeleri akciğerden söker atar.

Akciğere Bağlı Oluşabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Akciğer Kanseri

akciger-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-003.jpg

Bu kanser türü akciğer dokusunun değişime uğraması sebebiyle ortaya çıkar. En yaygın kanser hastalıklarındandır. Bu hastalık solunum yolu ile zararlı maddelerin vücuda alınması sonucu bir başka deyişle sigara içimi ya da dumanına maruz kalma, kimyasal maddelere (iş ortamında ya da bulunduğunuz bölgede) maruz kalınarak ortaya çıkan kanser türüdür.


Akciğer Veremi

akciger-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-004.jpg

Akciğer veremi tüberküloz olarak bilinir. Verem mikrobu vücuda birçok yoldan girebilir fakat en çok karşılaşılan yol solunum yolu ile olanlardır. Hastalık genelde veremli bir hastanın tükürüğü ya da veremli bir ineğin sütü ile bulaşır. Tedavi için bol temiz hava, faydalı gıdalar ve üzüntüsüz bir hayat gereklidir.


Obstrüktif (Kronik) Akciğer Hastalığı

akciger-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-007.jpg

KOAH olarak bilinen hastalık akciğerlerin tıkanması halidir. Halk dilinde ‘Kronik Bronşit’ olarak bilinir. Akciğerdeki hava yollarının tıkanması, hava akımının kısıtlanması ve bunun süreklilik arz etmesi halinde kronik bronşit tehşisi konulur.


Astım

akciger-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-005.jpg

Astım yine kronik akciğer hastalık türlerindendir. Bronişitten farklı olarak normal zamanlarda pek ortaya çıkmaz ataklar şeklinde kendini gösterir. Atakların oluşmaya başladığı süreçte nefes darlığı, öksürük, hışıltılı solunum ve göğüs bölgesinde sıkışma gibi şikayetler görülür. Astım hastalığı çok ilerlememiş ise tedavisi mümkün bir hastalıktır. Tedavi süreçleri doktorunuz tarafından tavsiye edilen ilaçların kullanımı ile yürütülür. Astım ilaçları 1-2 dakikada etkisini gösteren ilaç türlerindendir. 


Doğru Nefes Alma Yöntemleri

akciger-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-006.jpg

 • Gün içinde binlerce kez nefes alıp veriyoruz ve doğru nefes yaşam kalitemizi hem ruhsal hem de fiziksel olarak doğrudan etkilemekte.
 • Doğru nefes almak, stres kontrolünden, enerji üretimine kadar birçok sistemin düzgün çalışmasında çok etkili.
 • Nefes alıp vermedeki en önemli kasımız diyafram kası ve bu kas tam kaburgalarımızın altında bulunmakta.
 • Biz nefes aldığımızda bu kas aşağıya doğru iniyor ve nefes verdiğimizde de bu kas yukarıya doğru çıkarak nefes alıp vermemize yardımcı oluyor.
 • Diyafram farkındalığını artırmak için küçük bir çalışma yapabiliriz.
 • Tek elinizi karnınızın üzerine diğer elinizi de göğsünüze koyun ve elinize doğru karnınızı şişirerek nefes alın.
 • Diyaframımızı da kullanarak, sadece üst ciğerimize sığ bir nefes almak yerine çok daha geniş hacimli, daha derin nefesler alabiliriz.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

koronavirüs

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
934
113
567
117
806
123
119
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.