Akciğere İyi Gelen Bitkiler, Yiyecekler ve Besinler

Akciğere İyi Gelen Bitkiler, Yiyecekler ve Besinler
21.04.201614:44

Solunum sisteminin en önemli organı olan akciğerler, kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Bazı, durumlarda ise akciğer kendini temizleyemez. Peki, temizlenmesi için akciğere iyi gelen bitkiler hangileridir? İşte, detaylar...

Haber güncelleme tarihi 31.05.2020 09:26

Akciğere iyi gelen bitkiler ya da Akciğere iyi gelen besinler konusuna giriş yapmadan önce Akciğerin vücudumuzun için ne kadar önemli olduğunu belirtmekte isteriz.

Akciğere Ne İyi Gelir?

Solunum sisteminin en önemli organlarından biri olan akciğerler, alınan oksijeni diğer organlara iletmekle görevlidir. Nefes almamızı sağlayan akciğerler, kanın tüm vücudumuza temiz oksijen dağıtmasını sağlar. Hayati önem taşıyan akciğerler sigara, toz ve kirli hava nedeniyle olumsuz yönde etkilenmektedir. Ancak akciğerlerimiz kendini temizleyebilen organlardan bir tanesidir. Silia olarak adlandırılan tüylü doku sayesinde zararlı parçacıklar ve toksinler akciğerlerden atılır. Silia adı verilen tüylü dokunun işlevini kaybetmesi durumunda çeşitli gıdalar ve şifalı bitkilerle akciğerin temizlenmesi sağlanabilir. Peki, temizlenmesi için "akciğere iyi gelen bitkiler" nelerdir? Hangi besinler akciğere iyi gelir? İşte, "akciğere iyi gelen bitkiler" ve "akciğer temizlenmesinde oldukça etkili olan besinler..."

akciger-sagligi.jpg


Akciğere İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Okaliptüs

Doğal antibiyotiklerden biri olan okaliptüs, içinde uçucu yağlar barındırmaktadır. Bu yağlar akciğer hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Okaliptüs yağında bulunan uçucu yağlar, akciğer enfeksiyonlarına karşı savaşır, tıkanıklığı açar, kan akışını arttırır ve şişliği azaltır. Bu özelliği sayesinde boğaz pastillerinde, şuruplarda ve soğuk algınlığı ürünlerinin bir çoğunda okaliptüsten yararlanılmaktadır. Birçok bitkisel ürünün ve ilaçların içeriğinde okaliptüse rastlamak mümkün. Okaliptüs içeren bitkisel ürünleri kullanabileceğiniz gibi taze okaliptüs yapraklarından elde edilen bitki çayını içerek de etkilerinden yararlanabilirsiniz. Okaliptüs çayını sinüzit, bronşit, öksürük ve grip tedavisinde kullanabilirsiniz.


Meyan Kökü

Vücut sağlığına önemli katkılarda bulunan meyan kökü, geleneksel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır. Akciğer sağlığına oldukça faydalı olan meyan kökü, akciğeri temizler ve göğsü yumuşatmaya yardımcı olur. Ayrıca meyan kökünü öksürük, balgam ve nefes darlığı gibi sorunlara karşı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Diğer bitkilerde olduğu gibi meyan kökü kullanımında da aşırıya kaçılmamalıdır. Uzmanlar meyan kökünün günde 3 bardaktan fazla içilmemesi gerektiği konusunda uyarıyor. Aksi halde uzun süre kontrolsüz tüketilen meyan kökü, yüksek tansiyona neden olabilir. Bu nedenle kronik veya ciddi bir hastalığınız var ise meyan kökü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

akciğere iyi gelen meyan kökü


Ekinezya

Akciğer sağlığına önemli katkılarda bulunan bitkilerden bir diğeri olan ekinezya, grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca ekinazya, akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur. Bakteriyel ve viral akciğer rahatsızlıklarıyla karşılaşılması durumunda sıklıkla ekinezyadan yararlanılmaktadır. Tatlı ancak keskin bir tada sahip olan ekinezyanın çiçekleri, kökleri ve yaprakları tıbbi amaçlı kullanılabilir.

akciğere iyi gelen ekinezya


Zencefil

Zencefilin faydaları saymakla bitmez. Birçok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar veren zencefil, oldukça güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olan zencefil, akciğerleri güçlendirir ve zararlı maddelerden arındırır. Zencefil çayı tüketerek veya yemeklerinize zencefil ekleyerek alerjenleri, kirletici maddeleri, mukus ve diğer istenmeyen parçacıkları akciğerlerinizden uzaklaştırabilirsiniz. Solunum yollarının açılmasını sağlayan zencefili ister toz halinde isterseniz de çayınıza bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Ayrıca zencefil vücutta sıcaklığa neden olarak terleme yoluyla toksinlerin atılmasını sağlar.

akciğere iyi gelen zencefil


Andız Otu

Andız otu, akciğer sağlığına önemli katkılarda bulunan bitkilerden bir diğeridir. Antiseptik özelliğe sahip olan andız otu, çok eski yıllardan bu yana bitki terapilerinde kullanılmıştır. Andız otu, astım, bronşit ve tüberküloz gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Andız otu, balgam söktürücü ve iltihap kurutucu özelliğe sahip bitkiler arasında yer almaktadır. Andız otu tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kullanım miktarıdır. Andız otu tüketiminde aşırıya kaşılması durumunda kusma, ishal ve mide spazmı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca hamilelerin andız otu tüketiminden kaçınmaları önerilmektedir.  

akciğere iyi gelen andız otu


Öksürük Otu

Öksürük otu balgam sökücüdür. C vitamini deposudur diyebiliriz. Kızıldereliler tarafından binlerce yıldır ciğerleri güçlendirmek için kullanılır. Astım, bronşit, öksürük gibi pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Aktarlardan kurutulmuş olarak temin edebilirsiniz. Çay şeklinde demleyip tüketebilirsiniz. Pek çok akciğer rahatsızlıklarına iyi gelen bit bitkidir.

oksuruk-otu.jpg


Kekik

Kekik içeriğinde eterli uçucu yağlar barındırır. Bu yağ kana karışır ve bronşiyal kaslara etkileyerek kasılmaları eve krampları çözer.Üst solunum yolu iltihabında çay formu oldukça etkilidir. Bakteri oluşumunu önler ve aynı zamanda öksürüğe de iyi gelir. Kekik göğüs tıkanıklıkları için çok etkilidir.

kekik-009.jpg


Akciğere Faydalı Diğer Bitkiler

 • Sığır Kuyruğu Bitkisi
 • Adaçayı
 • Keçiboynuzu
 • Ebegümeci

Akciğere İyi Gelen Sebzeler

Sarımsak

Doğal şifa kaynaklarından biri olan sarımsak, oldukça güçlü bir antioksidandır. Antioksidan özelliğinin yanı sıra içinde bulunan alisin kimyasalı ile akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Alisin kimyasalı akciğerlerdeki mukusu temizler ve soğuk algınlığı gibi problemlere iyi gelir. Şifa kaynağı olarak nitelendirilen sarımsağı doğrudan tüketebileceğiniz gibi çayını da tüketebilirsiniz. Ayrıca sarımsak çayına bal ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz. Sarımsağı doğrudan tüketecekseniz günde 3 diş yutmanızı öneririz.

akciğere iyi gelen sarımsak


Arnavut Biberi

Arnavut biberi özellikle sigaranın akciğerlerde oluşturduğu dna kırılmalarını önler. Astım için birebirdir. Kronik bronşitin yayılmasını ve yerleşmesini engeller.

arnavut-biberi-001.jpg


Lahana

Yapılan araştırmalara göre lahana tümörlerin yayılmasını engelliyor ve büyümesini önlüyor. Düzenli olarak lahana tüketilmesi gereken besinler arasında. Akciğer dostu olan lahana vitamin, mineral ve antioksidan açısından oldukça zengin bir besin kaynağı.

lahana-006.jpg


Havuç

Likopen, A vitamini, C vitamini açısından oldukça zengin olan havuç akciğer sağlığı için önemli bir sebze türüdür. Antioksidan özelliği sayesinde bir çok organa faydası vardır.

havuc-027.jpg


Ispanak

İçerisinde bulunan B vitamini, C vitamini, E vitamini ıspanağı akciğer dostu yapan en önemli etkenlerdendir. Doktorlar düzenli olarak ıspanağın tüketilmesinin akciğer hastalıklarında önleyici yönü olduğunu önermektedir.

ispanak-020.jpg


Domates

Akciğer kanseriyle savaşan besinler arasında domates de yer alır. Vücutta iltihaplanmanın önlenmesinde de domatesin önemli bir rolü vardır.

domates-maskesi-001.jpg

 • Kabak
 • Fasulye
 • Brokoli
 • Renkli dolmalık biber

Akciğere İyi Gelen Meyveler

Nar

Akciğer dostu meyveler arasında nar ilk sırada yer alanlardandır. Yapılan araştırmalara göre akciğer tümörlerinin yavaşlamasında narın etkili olduğu tespit edilmiştir. İçeriğinde antioksidanlar sayesinde vücudun tüm organları ve sağlığı için etkin bir besindir.

nar-007.jpg


Elma

İçerisinde zengin bir şekilde bulunan Flavonoid, E vitamini, C vitaminleri sayesinde akciğerin görevlerini yerine getirmesinde etkili olan bir meyvedir. Doktorlar her hafta en az 3-4 adet elma yenmesini öneriyor.

elma-011.jpg


Portakal

C vitamini deposu olan portakal her derde deva meyveler arasında. Ayrıca içerisinde yüklüce bulunan B6 vitamini sayesinde, akciğerlerin oksijen transferi yapabilmesinde etkili oluyor. Akciğer dostu meyveler arasında portakalın da önemli bir yeri var.

portakal-002.jpg


Üzüm

Akciğerlerimizdeki oksijen bilindiği üzere kan dolaşımına alveoller sayesinde iletiliyor. Üzümde alveollerin doğal kaynağıdır diyebiliriz. Alerjik astım için de oldukça etkili bir meyvedir. Başkaca birçok hastalıktan korunmada da üzüm önemli bir besin kaynağımız.

uzum-008.jpg


Yaban Mersini

C vitamini deposu olan yaban mersini meyvesi akciğer dostu meyveler arasındadır. C vitamini akciğerler için hayati öneme sahiptirler. Akciğerin görevini yerine getirebilmesinde etken vitamindir. Aşırıya kaçmadan yaban mersini meyvesini gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

yaban-mersini-008.jpg

 • Kırmızı ve siyah renkli meyveler
 • Kızılcık
 • Şeftali
 • Papaya

Akciğere İyi Gelen Kuru Yemişler

Akciğer dostu kuru yemişler şunlardır;

 • Fıstık
 • Fındık
 • Ceviz
 • Badem
 • Kaju

Önerilen İçerik;
 Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Bitkisel Çözümler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1761
797
579
44
87
141
2177
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 7
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.