Akciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir? İltihab Giderici 16 Besin

Akciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir? İltihab Giderici 16 Besin
21.04.201614:44

Solunum sisteminin en önemli organı olan akciğerler bazen desteğe ihtiyaç duyar. İçeriğimizde üşütme ve akciğer iltihabına iyi gelen besinleri sıraladık.

Haber güncelleme tarihi 16.01.2022 15:21

Akciğere İyi Gelen Besleyici ve Onarıcı Besinler

Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan akciğerler, alınan oksijeni diğer organlara iletmekle görevlidir. Sigara, toz ve kirli hava nedeniyle olumsuz yönde etkilenebilen bu organ, silia adındaki tüylü dokusu sayesinde zararlı parçacıkların ve toksinlerin akciğerlerden atılımını sağlamaktadır. Öte yandan akciğer dostu besinler tüketerek bu hayati organın sağlıklı kalmasına destek olabilirsiniz. Ayrıca solunum yolu problemi yaşıyorsanız konu hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz solunum yolu hastalıkları içeriğimize linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. İşte akciğere iyi gelen besinler:

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Ortamda bulunan oksijeni alıp kan dolaşımına aktarmakla görevli akciğerimiz, doğal bitkisel gıdalarla sağlığını koruyabilir.

1. Okaliptüs

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Doğal antibiyotiklerden biri olan okaliptüs, içinde uçucu yağlar barındırmaktadır. Bu yağlar akciğer hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Okaliptüs yağında bulunan uçucu yağlar, akciğer enfeksiyonlarına karşı savaşır, tıkanıklığı açar, kan akışını arttırır ve şişliği azaltır. Bu özelliği sayesinde boğaz pastillerinde, şuruplarda ve soğuk algınlığı ürünlerinin bir çoğunda okaliptüsten yararlanılmaktadır. Birçok bitkisel ürünün ve ilaçların içeriğinde okaliptüse rastlamak mümkün. Okaliptüs içeren bitkisel ürünleri kullanabileceğiniz gibi taze okaliptüs yapraklarından elde edilen bitki çayını içerek de etkilerinden yararlanabilirsiniz. Okaliptüs çayını sinüzit, bronşit, öksürük ve grip tedavisinde kullanabilirsiniz.

2. Meyan Kökü

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Vücut sağlığına önemli katkılarda bulunan meyan kökü, geleneksel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır. Akciğer sağlığına oldukça faydalı olan meyan kökü, akciğeri temizler ve göğsü yumuşatmaya yardımcı olur. Ayrıca meyan kökünü öksürük, balgam ve nefes darlığı gibi sorunlara karşı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Diğer bitkilerde olduğu gibi meyan kökü kullanımında da aşırıya kaçılmamalıdır. Uzmanlar meyan kökünün günde 3 bardaktan fazla içilmemesi gerektiği konusunda uyarıyor. Aksi halde uzun süre kontrolsüz tüketilen meyan kökü, yüksek tansiyona neden olabilir. Bu nedenle kronik veya ciddi bir hastalığınız var ise meyan kökü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

3. Ekinezya

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Akciğer sağlığına önemli katkılarda bulunan bitkilerden bir diğeri olan ekinezya, grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca ekinazya, akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur. Bakteriyel ve viral akciğer rahatsızlıklarıyla karşılaşılması durumunda sıklıkla ekinezyadan yararlanılmaktadır. Tatlı ancak keskin bir tada sahip olan ekinezyanın çiçekleri, kökleri ve yaprakları tıbbi amaçlı kullanılabilir.

4. Zencefil

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Zencefilin faydaları saymakla bitmez. Birçok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar veren zencefil, oldukça güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olan zencefil, akciğerleri güçlendirir ve zararlı maddelerden arındırır. Zencefil çayı tüketerek veya yemeklerinize zencefil ekleyerek alerjenleri, kirletici maddeleri, mukus ve diğer istenmeyen parçacıkları akciğerlerinizden uzaklaştırabilirsiniz. Solunum yollarının açılmasını sağlayan zencefili ister toz halinde isterseniz de çayınıza bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Ayrıca zencefil vücutta sıcaklığa neden olarak terleme yoluyla toksinlerin atılmasını sağlar.

5. Andız Otu

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Andız otu, akciğer sağlığına önemli katkıda bulunan bitkilerden bir diğeridir. Antiseptik özelliğe sahip olan andız otu, çok eski yıllardan bu yana bitki terapilerinde kullanılmıştır. Andız otu, astım, bronşit ve tüberküloz gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Andız otu, balgam söktürücü ve iltihap kurutucu özelliğe sahip bitkiler arasında yer almaktadır. Andız otu tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kullanım miktarıdır. Tüketiminde aşırıya kaşınması durumunda kusma, ishal ve mide spazmı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca hamilelerin andız otu tüketiminden kaçınmaları önerilmektedir.

6. Öksürük Otu

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Öksürük otu balgam sökücüdür. C vitamini deposudur diyebiliriz. Kızılderililer tarafından binlerce yıldır ciğerleri güçlendirmek için kullanılır. Astım, bronşit, öksürük gibi pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Aktarlardan kurutulmuş olarak temin edebilirsiniz. Çay şeklinde demleyip tüketebilirsiniz. Pek çok akciğer rahatsızlıklarına iyi gelen bit bitkidir.

Akciğere İyi Gelen Sebzeler

Çok fazla karbondioksit vücudun asidik olmasına neden olabilir. Akciğerler asitlikte bir artış tespit ederse, istenmeyen gazı daha fazla dışarı atmak için ventilasyon oranını arttırırlar.

7. Sarımsak

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Doğal şifa kaynaklarından biri olan sarımsak, oldukça güçlü bir antioksidandır. Antioksidan özelliğinin yanı sıra içinde bulunan alisin kimyasalı ile akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Alisin kimyasalı akciğerlerdeki mukusu temizler ve soğuk algınlığı gibi problemlere iyi gelir. Şifa kaynağı olarak nitelendirilen sarımsağı doğrudan tüketebileceğiniz gibi çayını da tüketebilirsiniz. Ayrıca sarımsak çayına bal ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz. Sarımsağı doğrudan tüketecekseniz günde 3 diş yutmanızı öneririz.

8. Arnavut Biberi

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Arnavut biberi özellikle sigaranın akciğerlerde oluşturduğu DNA kırılmalarını önler. Astım için birebirdir. Kronik bronşitin yayılmasını ve yerleşmesini engeller.

9. Lahana

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Yapılan araştırmalara göre lahana tümörlerin yayılmasını engelliyor ve büyümesini önlüyor. Düzenli olarak lahana tüketilmesi vücuda çok faydalıdır. Akciğer dostu olan lahana vitamin, mineral ve antioksidan açısından ise oldukça zengin bir besin kaynağı.

10. Havuç

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Likopen, A vitamini, C vitamini açısından oldukça zengin olan havuç akciğer sağlığı için önemli bir sebze türüdür. Antioksidan özelliği sayesinde ise bir çok organa faydası vardır.

11. Ispanak

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

İçerisinde bulunan B vitamini, C vitamini, E vitamini ıspanağı akciğer dostu yapan en önemli etkenlerdendir. Doktorlar düzenli olarak ıspanağın tüketilmesinin akciğer hastalıklarında önleyici yönü olduğunu önermektedir.

Akciğere İyi Gelen Meyveler

Akciğerler küçük kan pıhtılarını filtreler ve hava embolisi olarak bilinen küçük hava kabarcıklarını giderebilirler. Öte yandan akciğerler belirli çarpışma türlerinde kalp için bir amortisör görevi görebilir.

12. Nar

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Akciğer dostu meyveler arasında nar ilk sırada yer alanlardandır. Yapılan araştırmalara göre akciğer tümörlerinin yavaşlamasında narın etkili olduğu tespit edilmiştir. İçeriğinde antioksidanlar sayesinde nar, vücudun tüm organları ve sağlığınız için etkin bir besindir.

13. Elma

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

İçerisinde zengin bir şekilde bulunan Flavonoid, E ve C vitaminleri sayesinde akciğerin görevlerini yerine getirmesinde etkili olan bir meyvedir. Doktorlar her hafta en az 3-4 adet elma yenmesini öneriyor.

14. Portakal

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

C vitamini deposu olan portakal her derde deva meyveler arasında. Ayrıca içerisinde yüklüce bulunan B6 vitamini sayesinde, akciğerlerin oksijen transferi yapabilmesinde etkili oluyor. Akciğer dostu meyveler arasında portakalın önemli bir yeri var.

15. Üzüm

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Akciğerlerimizdeki oksijen bilindiği üzere kan dolaşımına alveoller sayesinde iletiliyor. Üzümde alveollerin doğal kaynağıdır diyebiliriz. Alerjik, astım için de oldukça etkili bir meyvedir. Başkaca birçok hastalıktan korunmada da üzüm önemli bir besin kaynağımız.

16. Yaban Mersini

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

C vitamini deposu olan yaban mersini meyvesi akciğer dostu meyveler arasındadır. C vitamini akciğerler için hayati öneme sahiptirler. Akciğerin görevini yerine getirebilmesinde etken vitamindir. Aşırıya kaçmadan yaban mersini meyvesini gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Nefes Darlığına İyi Gelen En İyi 5 Bitki Çayı

1. Nane Çayı

nefes açıcı bitki çayları

Kokusu son derce ferahlatıcı bir bitki olan nane kaynatılıp içildiğinde akciğerlerin rahatlamasını ve bronşların açılmasını sağlar. Buharı burundan çekildiğinde nefes açıcı etki yapan nane çayı bademcikleri yumuşatarak boğazlarda oluşan doluluk hissini azaltır.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

2. Meyan Kökü Çayı

nefes açıcı bitki çayları

Özellikle balgam söktürücü özelliği ile bilinen Meyan Kökü çayı akciğer üşütmesi sırasında kullanılmalıdır. Meyan kökü çayı sayesinde akciğerler genişler ve rahat nefes alıp verme sağlanır.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

3. Okaliptüs Çayı

nefes açıcı bitki çayları

Solunum yollarının temizlenmesi ve ciğerlerin düzgün çalışmasını sağlayan okaliptüs çayı keskin bir kokuya sahiptir. Okaliptüs çayının buharı burundan çekildiğinde direkt olarak ciğerlere etki eder ve temizlik sağlar.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

4. Kekik Çayı

nefes açıcı bitki çayları

İltihap giderici ve balgam söktürücü etki yapan kekik çayı içimi kolay bir bitki çayıdır. Ferahlatıcı etkisi ile nefes alıp vermeyi kolaylaştıran bu çay akciğerlerin tazelenmesini de sağlar.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

5. Anason Çayı

nefes açıcı bitki çayları

Anason çayı hem tadı hem de kokusu itibarı ile biraz ağır olsa da akciğerlere faydası çoktur. Özellikle bronşlara olan etkisi ile nefes darlığı sorunlarını ortadan kaldırır.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3146
852
693
394
283
174
2318
76
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.