• DOLAR5,7824-1.32
 • EURO6,4409-1.11
 • ALTIN277,8750.15
 • BIST98.4153.71

İnterstisyel Akciğer Hastalığı Nedir?

İnterstisyel Akciğer Hastalığı Nedir?
15.01.201614:57

180'den fazla hastalığın oluşturduğu bir grup akciğer hastalığı olarak nitelendirilen interstisyel akciğer hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler ve tüm merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 25.12.2018 12:53

İnterstisiyel Akciğer Hastalığı Nedir?

İnterstisiyel akciğer hastalıkları başlığı altında yaklaşık 180 akciğer hastalığı bulunmaktadır. Akciğeri diffüz (yaygın) olarak etkileyen interstisiyel akciğer hastalıkları, alveol adı verilen hava keseciklerinin etrafında oluşan kalınlaşması olarak nitelendirilmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan bu kalınlaşmalar nefes alıp vermeyi zorlaştırmaktadır. Genellikle 50 yaş ve üzerindeki bireylerde görülen interstisiyel akciğer hastalıkları zaman içinde akciğer dokusunda yırtılmalara neden olur. Bu yırtılma nedeniyle kan dolaşımı ve nefes alıp vermemiz için gerekli olan oksijen alma yeteneğimizi olumsuz yönde etkiler.

interstisiyel-akciger-hastaliklari.jpg

İnterstisiyel akciğer hastalıkları her hastada farklı şekillerde seyreder. Bazı hastalarda şiddetli bir şekilde seyrederken bazı kişilerde ise hafif şiddette seyreder. Şiddetli seyreden interstisiyel akciğer hastalıkları ölüme neden olabilecek kadar ilerleyebilir. Çeşitli nedenler bağlı olarak meydana gelen interstisiyel akciğer hastalıkları, çevresel faktörler, mesleki etkenler, radyasyon, bazı ilaçlar, akciğeri etkileyen sistemik hastalıklar ve bazı genetik hastalıklar nedeniyle meydana gelebilir. Ancak bu hastalığın birçok formunu bir arada tutan ortak bağlantı noktası iltihaplanma ile başlamasıdır.

alveol-yapisi.jpg


En Sık Görülen İnterstisiyel Akciğer Hastalıkları

Sarkoidoz : Erkeklere oranla daha çok genç yaştaki kadınları etkileyen sarkoidoz hastalığının nedeni henüz bilinmemektedir. Akciğer hastalıkları ile kendini belli eden sarkoidoz, kuru öksürük, nefes darlığı, yüksek ateş, lenf bezlerinin şişmesi ve eklem ağrıları gibi belirtiler gösterir.
Bronşiyolit : Küçük hava yolları yanı bronşiyollerin iltihaplanmasına bağlı olarak oluşur.
Vaskülit : Kılcal damar iltihabıdır.

akciger-yapisinda-kalinlasma-001.jpg

İdiopatik Akciğer Fibrozu : İdiopatik akciğer fibrozu enfeksiyon nedeniyle oluşmamakla birlikte kronik bir hastalıktır. Genellikle orta yaş grubundaki bireylerde görülen bu hastalık, kadın ve erkeklerde eşit oranda gözlemlenir. Hastalık belirti vermeye başladıktan sonra yaklaşık 4-5 yıl yaşama şansı olduğu söylenir. Ancak bazı vakalarda bu sürenin daha uzun sürdüğünü söyleyebiliriz.
Pulmoner Alveoler Proteinosis : Alveol adı verilen hava keseciklerinde bazı maddelerin birikmesi nedeniyle oluşan pulmoner alveoler proteinosis, orta yaş grubu erkeklerde sıklıkla görülmektedir. Bu hastalık zaman içinde daha çok ilerleyebileceği gibi kendiliğinden de geçebilir.
Goodpasture Sendromu : Nedeni henüz bilinemeyen goodpasture sendromu, çoğunlukla genç yaştaki erkeklerde görülür. Glomerülonefrite (bir tür böbrek iltihabı) ve akciğer kanaması gibi sorunlara neden olmaktadır.

idiopatik-akciger-fibrozu.jpg


İnterstisiyel Akciğer Hastalıkları Belirtileri

 • Yorgunluk ve halsizlik
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Göğüste rahatsızlık hissi
 • Akciğer kanaması
 • Nefes darlığı
 • Kuru öksürük
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Gelişme geriliği

interstisiyel-akciger-hastaliklari-semptomlari.jpg


İnterstisiyel Akciğer Hastalıkları Nedenleri

Birçok nedene bağlı olarak meydana gelen interstisiyel akciğer hastalıkları, çevresel faktörlerden enfeksiyonlara ve kullanılan bazı ilaçlara kadar çeşitli nedenlere dayanmaktadır. Akciğer dokusunda meydana gelen yaralanmanın ilk nedenini belirlemek için birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır. İnterstisiyel akciğer hastalıklarının nedenlerinin başında mesleki ve çevresel faktörler sıralanabilir. Kişinin çalışma koşulları veya çevresel faktörler nedeniyle birçok zararlı toksine maruz kalabilir. Silika tozu, asbest lifleri ve ağır metal tozları içeren ortamlara çalışmak akciğer sağlığı açısından ciddi tehditler oluşturabilir. Özellikle güvercin besleyenlerde ve çiftçilerde sıkça interstisiyel akciğer hastalıklarına rastlanır.

interstisiyel-akciger-hastaliklari-semptonedenimlari.jpg

İnterstisiyel akciğer hastalıklarının diğer nedenleri ise enfeksiyon hastalıkları ve kullanılan bazı ilaçlardır. Çeşitli bakteriyel enfeksiyonlar ve parazite bağlı enfeksiyonlar interstisiyel akciğer hastalıklarının oluşumunda etkili bir rol oynayabilir. Kemoterapi ilaçları, psikiyatri ilaçları, bazı antibiyotikler ve kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar akciğerlerin zarar görmesine neden olabilir. Birçok hastalığın oluşumunda etkili rol oynayan ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen radyasyon, interstisiyel akciğer hastalıkları nedenleri arasında sıralanmaktadır. Uzun süre radyasyona maruz kalan kişilerde akciğer hasarlarına rastlanılmaktadır.

interstisiyel-akciger-hastaliklari-teshisi.jpg


Hastalık Tanısında Uygulanan Test ve Tetkikler 

 • Solunum fonksiyon testi
 • Spirometri
 • Tepe akış izleme (PFM)
 • Göğüs röntgeni
 • Kan testleri
 • Yüksek çözünürlüklü bigisayarlı tomografi
 • Bronkoskopi
 • Bronkoalveoler lavaj
 • Akciğer biyopsisi

interstisiyel-akciger-hastaliklari-tedavisi.png


İnterstisiyel Akciğer Hastalıkları Tedavisi

Hastalığın tedavisi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Öncelikle altta yatan neden belirlenmeli ve her hastaya uygun olarak bir tedavi uygulanmalıdır. Bazı hastalar tedaviye olumlu cevap verirlen bazı hastalarda ise tedaviden herhangi bir yanıt alınamamaktadır. İnterstisiyel akciğer hastalıklarında en sık kullanılan ilaçlar kortikosteroidlerdir. Ancak bu ilaçların yanı sıra çeşitli ilaç tedavileri de kullanılmaktadır. Uygulanan diğer tedavi yöntemleri ile akciğerlerde lökoistlerin birikimi önlenmesi amaçlanırken aynı zamanda antikorların kollajen depolaması da önlenmektedir. İnterstisiyel akciğer hastalıklarının birçok nedeni olduğundan dolayı çeşitli tedaviler içermektedir. Bu nedenle öncelikle olarak uygulanan tedavinin seyri düzenli olarak kontrol edilmeli ve tedaviye alınana yanıt karşısında yeni bir tablo hazırlanmalıdır. Medikal tedaviye yanıt vermeyen hastalarda akciğer nakli gerçekleştirilebilir. 

Önerilen İçerik;

► Akciğer Temizliği İçin Bitkisel Yöntemler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
0
2
4
1
1
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.