Yüzme Stilleri Nelerdir?

Yüzme Stilleri Nelerdir?
10.08.201514:41

Sağlığımız açısından oldukça önemli olan yüzmenin 4 stili bulunmaktadır. İşte yüzme stilleri;

Haber güncelleme tarihi 24.10.2020 14:29

Yüzme yalnızca serinlemek amacıyla denize ya da havuza girip çıkmak değildir. Yüzme esnasında oluşabilecek sakatlanmaları ve boğulma risklerini en aza indirmek için mutlaka yüzme tekniklerine uyulmalıdır. Tüm vücudu çalıştıran tek spor olarak bilinen yüzme, ancak doğru kural ve tekniklere uyulduğu zaman istenilen sonucu verecektir.

yuzmenin-faydalari-.jpg

Teknik ve kurallara uygun olarak düzenli yüzen kişilerde hastalıklara karşı direncin arttığı görülmüştür. Kalp ve damar sağlığı, diyabet ve obezite gibi sorunların oluşum riskleri de en aza inmektedir. Uzmanlar, sağlıklı beslenmenin yanı sıra haftada 3-4 gün yüzmeyi öneriyorlar.

4 adet yüzme stili bulunmaktadır. En hızlı yüzme stili olarak nitelendirilen serbest yüzme stilinin yanı sıra kurbağalama, sırtüstü ve kelebek yüzme stilleri bulunmaktadır.

SERBEST YÜZME STİLİ

4 yüzme stilinin arasında en hızlı olarak nitelendirilen yüzme stilidir.  Serbest yüzme stilinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri nefes senkronudur. Aynı zamanda vücudun suda duruşu, doğru kol çekişi ve ayak vuruşu da yüzerken hızlanmanızı ve daha az yorulmanızı sağlamaktadır.

serbest-yuzme-sekli.jpg

Serbest yüzme stilinde ilk önce vücudun suya paralel olarak yatay durmasına dikkat edilmelidir. Kol omuz yardımıyla sudan çıkarılarak başımınızın ilerisinde uzabildiğiniz en uzak noktadan giriş yapılmalıdır. Daha sonra suya giriş yapan kolunuz parmaklar açık bir şekilde gövdenizin yanına kadar getirilmeli ve bu noktada diğer kolunuzu dirsekten kırarak aynı şeklide sudan çıkarmalısınız.

serbest-yuzme.jpg

İki kulaç arasında 6 ayak hareketi olmalıdır ve her 3. kulaçta kafanızı yan olarak sudan çıkararak nefes almalısınız. Yüzerken kafanızın suyun içinde olması bir diğer kurallardandır. Bu nedenle yüzmeye başlamadan önce nefes çalışması yapmalısınız.

SIRTÜSTÜ YÜZME STİLİ

Serbest yüzme şekli ile benzerlik gösteren sırtüstü yüzme stili, sırtüstü yatay bir şekilde suya paralel bir duruş gerektirir. Sırtüstü yüzme stilinde vücudun rahat olması oldukça önemlidir.  Ayaklar tam suyun içerisinde suya paralel ve gergin bir pozisyonda bulunmalıdır.

sirtustu-yuzme.jpg

Kollarınızı tıpkı serbest yüzme şeklinde olduğu gibi başınızdan olabildiğince ilerisine uzatmalı ve dirseklerinizden kırarak tekrar suyun içinden geçirmelisiniz. Ancak kollarınızı sudan çıkarırken dümdüz bir şekilde çıkararak ileri uzatmayı ihmal etmeyiniz. Sırtüstü yüzme stilinde tam kol turunda 3 ayak vuruşu yapılmalıdır. Aynı zamanda nefes kontrolü en kolay stildir. Ancak nefes alırken kolunuzun sudan tamamen çıkmış olmasına dikkat edin.

KURBAĞALAMA YÜZME STİLİ

Kurbağalama yüzme stilinde kolların ve bacakların uyumu oldukça önemlidir. Kollar başın önünde büküp birleştirilir ve bacaklar geriye doğru uzatılır. Ancak bacaklar kurbağların yüzme şeklinde olduğu gibi adeta yay çizer pozisyonda olmalılardır.

kurbaglama-yuzme.jpg

Kollar ve ayaklar daire çizer şekilde hareket ettilir. Kollar baş izasında birleştirilip ileri uzatırken yanlara doğru açılmalıdır. Kollarda aynı şekilde kurba bacakları şeklinde bir pozisyon alıp geriye doğru itilmelidir.

KELEBEK YÜZME STİLİ

Kelebek yüzme stili, en zor teknik olmakla birlikte en önemli noktası beldir. Öncelikle dizler bükülür ve üst bacak suya iner. Daha sonra ilerlemek adına allt bacak kırbaç şeklinde hamle yapar. Kolların hareketinde ise kollar yay şeklini alarak suya girişi esnasında dirseklerde bükülerek suyu çekmesi sağlanır.

kelebek-yuzme.jpg

Ancak 3 evrede gerçekleien kol hareketinde kollar yay şeklinde suyun dışında kalır daha sonra kolların aynı anda suya girmesi için dirseklerden bükülür ve suyu çekme işlemi başlar. Kelebek stil yüzmede önemli olan bir diğer unsur bacakların yapışıkmış gibi hareket etmesidir. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2337
680
512
117
169
229
273
43
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.