• DOLAR3,81940.43
 • EURO4,66780.37
 • ALTIN164,0650.48
 • BIST115.9781.36

Vertigo Ataklarında Artış

Vertigo Ataklarında Artış

Toplamda çok sık görülen ve yoğun iş ortamıyla birlikte iş stresinin de vertigoyu tetiklediği belirtildi.

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 05:31

Vertigo baş dönmesi, boşluktaki yönelim değişikliği hissinden kaynaklanan nörolojik şikâyettir. Vertigonun toplumda görülme sıklığı yaşla artmaktayken kadınlarda daha çok gözlenmektedir.


VERTİGO NEDİR?


Vertigo, Latince kökenli bir kelime olup dönmek manasına gelmektedir. Kısaca vücudun denge sistemlerinden yanlış uyaranlar gelmesi, veya doğru uyaranların yanlış algılanmasıyla ortaya çıkan dengesizlik halidir. Dengenin sağlanmasında bir çok organ birbirleri ile bağlantılı bir şekilde çalışırlar ( iç kulak, gözler, eklem ve kaslar, beyin, omurilik ). Bu organları etkileyen hastalıkların birçoğunda vertigo ortaya çıkar.

vertigo-.jpg

En sık görüleni benign paroksismal pozisyonel vertigodur ( iyi huylu tekrarlayıcı pozisyona bağlı vertigo ). Baş hareketleri ile ortaya çıkar şiddetli dairesel dönme ile kendini gösterir. Yatmak, yataktan kalkmak, öne eğilmek, yukarı bakmak ile ortaya çıkan bir baş dönmesidir. Yukarı bakışta ortaya çıkan baş dönmesine üst raf vertigosu adı verilir.


DEPRESYONA NEDEN OLABİLİR


Vertigo bir hastalık değil, altta yatan hastalığın belirtisidir. Hastanın hafif bir baş dönmesinden, çok şiddetli baş ağrısı ve ardından hastayı yataktan kalkamaz duruma getirebilecek kadar önemli ve dikkat edilmesi bir rahatsızlıktır. Bu durum hastada çaresizliğe, uzun vadede korku ve depresyona neden olabilir.
depresyon-001.jpg

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Bolayır, vertigo hastalığının sadece baş dönmesiyle sınırlı olmadığını; bilişsel, görsel ve işitsel bozukluklarında vertigo olarak düşünülebileceğini belirtti.


VERTİGO VE TANSİYON BİRBİRİNE KARIŞTIRILIYOR


Baş dönmesi her hasta tarafından farklı anlatılmaktadır. Etraftaki her şey dönüyor, etraf dönmüyor ama ben dönüyorum, zemin ayağımın altından kayıyor, yürürken yalpalıyorum veya bir tarafa doğru kayıyorum. Bu nedenle vertigo tansiyona mı, yoksa başka bir nedene bağlı anlamak zordur.  Tansiyona bağlı vertigo baş dönmesinden ziyade dengesizlik ve sallanma hissidir. Tansiyonun ölçülmesi, tansiyona bağlı dengesizliğin ayırt edilmesinde en basit yöntemdir.

tansiyon-002.jpg
 

YOĞUN İŞ STRESİ TETİKLİYOR


Strese bağlı psikolojik vertigo atakların arttığını belirten Bolayır, “Çalışma yaşamındaki yoğun iş temposunun kadınlar başta olmak üzere kişilerde vertigo ataklarını arttırdığını görüyoruz. Özellikle yoğun strese bağlı psikolojik vertigo ataklarında artış yaşanıyor. Yoğun iş stresi, bu hastalığın artmasında tetikleyici unsur oluyor.”

Bolayır, vertigoyu damar hastalıkları, kireçlenmeler, travma, radyoaktif dalgalar ve cep telefonlarının da tetiklediğini belirterek, “Gribal enfeksiyonlar, nezle ve orta kulak iltihapları iç kulaktaki denge merkezlerini etkileyerek vertigonun ortaya çıkmasında dolaylı rol oynuyor. Bu rahatsızlık kadınlarda daha çok görülüyor. Çünkü stres faktörleri kadınlarda daha etkili” dedi.

is-stresi.jpg
Vertigo’nun ayırıcı tanısının çok önemli olduğunu belirten Bolayır, “Bu nedenle kişiler ataklar sırasında kesinlikle doktora başvurmalı. İnatçı baş dönmeleri, dinlenirken baş dönmeleri, işitme kaybı, kulak çınlaması gibi durumları yaşayan kişiler doktora başvurarak nörolojik bir muayeneden geçmeli” diyerek rahatsızlığın önemine dikkat çekti.

İLGİLİ HABERLER
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.