Meniere Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Meniere Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
12.02.201617:59

Diğer adı iç kulak tansiyonu olan meniere hastalığının belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkındaki detayları, hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edillenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 26.12.2018 14:45

Meniere Hastalığı Nedir?

İç kulak tansiyonu olarak bilinen meniere hastalığı, aniden başlayan ataklarla görülür. İç kulakta bulunan ve endolenf adı verilen sıvının artmasıyla birlikte baş dönmesi, kulakta dolgunluk hissi, çınlama ve işitme kaybı gibi ani ataklar meydana gelir. Toplumda 30-60 yaş aralığında görülen meniere hastalığı erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülmektedir. Meniere hastalığı tek bir kulağı etkileyebileceği gibi her iki kulağı da etkileyebilir. Ancak hastaların yaklaşık 3’te 2’sinin tek kulağında hastalık olduğu belirtilmektedir. Geriye kalan 3’te 1’inde ise her iki kulakta hastalık söz konusudur.

meniere.jpg

Meniere hastalığında şiddetli baş dönmeleri meydana gelir. Bu baş dönmeleri 30 dakika ile 24 saat arasında sürebileceği gibi genellikle 30 dakika ile 2 saat arasında sürmektedir. Bu süreçte baş dönmesine mide bulantısı ve kusma gibi problemler eşlik edebilir. Aynı zamanda kulak çınlaması ve kulakta dolgunluk hissi baş dönmesi ataklarının habercisi olarak kabul edilmektedir. İç kulak tansiyonu olarak bilinen meniere hastalığının normal tansiyon ile herhangi bir alakası yoktur. İç kulak tansiyonunun artmasıyla birlikte dakikalar veya saatler süren nöbetler söz konusu olur. Ancak bu nöbetlerin ne sıklıkla ve ne zaman geleceği bilinmemektedir. Her nöbet aynı şiddette olmayacağı gibi hastalık kendiliğinden düzelebilir veya baş dönmesi dayanılmayacak kadar şiddetli bir hal alabilir.

meniere-hastaligi.jpg


Meniere Hastalığının Nedenleri

Meniere hastalığının kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak baş dönmesini tetikleyen unsurlar stres, yorgunluk ve aşırı tuz tüketimi olarak sıralanmaktadır. Meniere hastalığına neden olduğu düşünülen diğer faktörler ise ciddi infeksiyonlar, göz iltipları ve kulak ameliyatları olarak belirtilir. Meniere hastalığına neden olabileceği ifade edilen bağışıklık sistemi hastalıkları ve bazı alerjiler de hastalığın başlangıcı olabilir. Meniere hastalığına neden olmasa da bazı hastalıkların meniere ataklarına yol açtığı belirtilmektedir. Bu hastalıklar; şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, guatr, nörolojik ve duygusal hastalıklar olarak sıralanmaktadır.

meniere-hastaligi-nedenleri.jpg


Meniere Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Genellikle genç kadınlarda görülen meniere hastalığı, nöbetler şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Nöbetler birkaç saat sürebileceği gibi günlerce de sürebilir. Nöbetlerin hangi sıklıkla ve ne zaman geleceği bilinmemektedir. Meniere hastalığının başlıca belirtileri baş dönmesi, işitmede azalma, kulakta dolgunluk hissi ve kulak çınlamasıdır. Meniere hastalığı baş ağrısına neden olmaz. Ancak bulantı ve kusma durumunda halsizliğe neden olabilir. Sinsi hastallıklardan biri olan meniere hastalığı yavaş ilerlediği gibi bu süreçte hiç belirti vermeyebilir. Aynı zamanda belirtilerin siddeti kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

 • Baş dönmesi
 • Geçici işitme kaybı
 • Kulakta dolgunluk hissi
 • Kulak çınlaması
 • Her seferinde en az 10 dk. Süren vertigo atakları

meniere-tedavisi.jpg


Meniere Hastalığı Tanısı

Meniere hastalığı şüphesi var ise bir an önce KBB (kulak burun boğaz) uzmanına başvurmalısınız. Öncelikle hastalığın teşhisini kolaytırmak adına hastalık öyküsünü ve şikayetlerinizi detaylıca doktora anlatmalısınız.

Meniere Teşhisi İçin Gerekli Testler

 • Rotasyon testi veya denge düzlemi testi
 • Elektrokokleografi (EcoG)
 • İşitsel beyin kökü cevabı (ABR)
 • Bilgisayarlı tomografi (BT)
 • Manyatik rezonans görüntüleme (MR)
 • ASD

meniere-teshisi.jpg


Meniere Hastalığı Tedavisi

Menierenin kesin nedeni bilinmediği için henüz bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak hastalığın belirtilerini azaltmak ve hastanın yaşam kalitesini arttırmak adına çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Meniere tedavisinde öncelikle baş dönmesinin etkilerini azaltmak ve baş dönmesinin önüne geçebilmek adına ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Çeşitli ilaçlar ile baş dönmesi atakları önemli bir oranda azaltılır. İlaç tedavisinin yanı sıra baş dönmesini tetikleyen tuz tüketimini kısıtlamak baş dönmesini azaltmaya yardımcı olan etkenlerdendir. Meniere tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de kulağa enjekte edilen antibiyotik uygulamasıdır. Ancak işitmeye yardımcı olduğu bilinen mikroskobik kıl hücrelerin zarar görebileceği ihtimali nedeniye pek tercih edilmemektedir.

meniere-tedavisi-002.jpg


Meniere Hastalığında Cerrahi Müdahale Yöntemleri

Kese (Şant) Ameliyatı: %5-70 arasında başarı şansı bulunan kese ameliyatı ile iç kulaktaki sıvıların bulunduğu endolenfatik kese adı verilen bölümün başka boşluklara bağlanmasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu sayede kulak içi basıncı düşürülür. İşitmesi iyi durumda olan hastalar için ilk tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Denge Sinirinin Kesilmesi: Vestibüler adı verilen sinirin kesilerek baş dönmesi duygusunun ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Başarı şansı %90-95 arası olan bu tedavi yönteminin diğer adı vestibüler nörektomi ameliyatıdır.

Labirentektomi: İleri derece meniere hastalarına uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hastanın işitme yetisini tamamen kaybetmesi üzerine labirentektomi ameliyatı ile iç kulak tamamen ortadan kaldırılır.

Önerilen İçerik;
► Kulak Temizliği Nasıl Olmalı ?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
3
5
20
3
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.