Kolesteatom Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kolesteatom Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
12.02.201614:31

İşitme kaybına ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen kolesteatom, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu içeriğimizde kolesteatom hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 25.12.2018 17:42

Kolesteatom Nedir?

Kulak zarının gerisinde, orta kulakta anormal cilt büyümesi olarak tanımlanmaktadır. Kulak zarı cildi tekrarlayan iltihaplar nedeniyle içeri doğru kıvrılarak büyümeye başlar. Kist ve kese oluşturan kolesteatomlarda cilt derisi, bu kist ve kesenin içerisinde kıvrılarak karpotu gibi genişler. Kolesteatom zamanla büyüyen yapılardır. Kolesteatomun büyümesi durumunda orta kulağı çevreleyen kemik yapılarının hasara uğraması söz konusu olur. Kolesteatomun büyümeye devam etmesi durumunda işitme kaybı, baş dönmesi ve nadir olarak yüz felci gibi sağlık sorunları görülebilir.

kolesteatom-001.jpg

Kolesteatom, uzun yıllar belirti vermeden ilerleme gösterebilir. Bu süreçte orta kulaktaki kemik yaparının hasarını arttırarak nadiren de olsa menenjit, beyin absesi ve yüz felcine neden olabilir. Kolesteatom içeriğini oluşturan yapılar iyi huylu tümörler olsalar dahi tıpkı kötü huylu tümörler gibi kemik yapılarını eritebilecek iltihabi yapılardır. Kolesteatomlar kesinlikle ihmal edilmemesi gereken ciddi oluşumlardır. İhmal edilen ve tedavi edilmeyen kolesteatomlar iltihabın yayılmasına ve ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Tedavi edilmeyen kolesteatomlar ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi ölümle de sonuçlanabilir.

kolesteatom-olusumu-001.jpg


Kolesteatom Neden Olur?

Kolesteatom sık tekrarlayan kulak enfeksiyonu ve östaki tüpünün fonksiyonunun yetersiz olması durumunda meydana gelmektedir. Östaki borusu orta kulağın havalanmasını sağlamaktadır. Östaki tüpü ise orta kulak basıncını dengelemek için genizden hava geçişini sağlamaktadır. Alerji, soğuk algınlığı ve sinüzit gibi durumlarda östaki borusu fonksiyonunu yerine getiremez ve vakum (negatif basınç) oluşur. İltihaplanma nedeniyle incelen kulak zarı bu vakumlanma ile içeri doğru çekilir. Oluşan bu kese içinde kolesteatom adı verilen cilt büyümesi başlar.

kolesteatom-nedeni.jpg

 


Kolesteatom Belirtileri Nelerdir?

Kolesteatomun belirtileri başlangıçta hafiftir. Ancak kistin büyümesiyle birlikte belirtiler ağırlaşmaya ve şiddetlenmeye başlar. Kolesteatomun belirtilerinin başında kokulu deşarj akıntı görülmektedir. Aynı zamanda kulak içi basıncın artması ile rahatsızlıklar artış göstermekle birlikte sağırlığa yol açabilir. Kistin büyümesiyle birlikte yüz de etkilenmeye başlar. Yüzün etkilenmeye başlaması durumunda yüz kaslarının zayıflaması veya yüz felci gibi sorunlar kaçınılmaz olabilir. Büyüyen kist baş dönmelerine neden olmaktadır.

kulak-cinlamasi-003.jpg

 • Kulak enfeksiyonu
 • Kulakta kötü koku
 • Geçici veya kalıcı işitme kaybı
 • Kulak çınlaması
 • Vertigo
 • Yüz kaslarında zayıflama
 • İç kulak boşluğu
 • Kistin beyne yayılması
 • Menenjit
 • Beyin apsesi
 • Sürekli kulak drenajı

kolesteatom--bulgulari-.jpg


Kolesteatom Tedavisi

Kolesteatom tedavisine başlanmadan öncelikle kulağın iyice temizlenmesi sağlanmalıdır. Kulağın temizlenmesiyle birlikte antibiyotik ve damla tedavisi uygulanmalıdır. Böylece iltihabın azaltılması sağlanırken aynı zamanda yayılmasının da önüne geçilmektedir. Bu sırada kolesteatomun büyüklüğü ve derecesi belirlenir. Büyük ve risk taşıyan kolesteatom vakalarında cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahaleler genel anestezi altında yapılırken kolesteatomun çıkarılması ve sağlıklı bir kulak yapısı ameliyatın amacıdır. Ameliyatın diğer amacı ise işitmenin iyileştirilerek kalitesinin arttırılmasıdır. Ancak çok ilerlemiş kolesteatom vakalarında işitme tamamen düzeltilmeyebilir. Kolesteatom ameliyatı hastanın doktora başvurduğu gün yapılabilir ve hasta aynı gün taburcu edilebilir. Ancak kolesteatomun derecesine bağlı olarak hastanın hastanede gözetim altında tutularak serum ve antibiyotik tedavisi uygulanması gerekebilir. Bu tip durumlarda hastanın günlük hayatına geri dönmesi 1-2 haftayı bulabilir.

kolesteatom--tedavi-yontemi.png

Önerilen İçerik;

 Kulak Akıntısı Nedir ve Neden Olur?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
6
1
8
0
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.