Venedik Büyük Kanal Özellikleri ve Hakkında Bilgi

Venedik Büyük Kanal Özellikleri ve Hakkında Bilgi
24.07.201811:33

Venedik’in büyük su trafiğini sağlayan Büyük Kanal, bu şehrin bel kemiğidir. Büyük Kanal, goldollarla ve deniz ulaşım araçlarıyla şehrin trafiğini sağlamaktadır. Peki Büyük Kanal'ın özellikleri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 06.12.2019 10:39

Venedik Büyük Kanal Hakkında Bilgi

Büyük Kanal, Venedik’in büyük su trafiğini sağlayan, Grand Canal veya Canalazzo olarak da bilinen oldukça büyük bir kanaldır. Üzerinde gondolar ve deniz ulaşım araçları ile şehre güzel bir görsel hava kazandırmaktadır.  Bir S şeklinde Venedik içerisinde kıvrılan bu kanalın bir ucunda Aziz Mark Havzası ve diğer ucunda ise, Santa Lucia tren istasyonuna yakın bir lagün bulunmaktadır. Büyük kanalın uzunluğunun 3.800 metre, genişliğinin 30 ile 90 metre arasında ve derinliğinin ise 5 metre olduğu söylenmektedir.

enedik-buyuk-kanal-hakkinda-bilgi.jpg

Venedik'te Gezilecek Yerler


Büyük Kanal’ın Özellikleri

Büyük Kanal boyunca 170’e yakın, 13-18.yy’lar arası inşa edilmiş binalar bulunmaktadır. Bu binaların büyük çoğunluğunun Venedik zenginleri tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Büyük Kanal boyunca trafik, gondollar,deniz otobüsleri ve deniz taksileri ile sağlandığından dolayı, yaya olarak kanalı görebileceğiniz yerler sınırlıdır. Büyük Kanal boyunca gondol turu yapabilir veya kendinize özel bir deniz taksisi tutabilirsiniz. Venedik’te gondol turu yapmadan da, şehir gezisinin tamamlanması imkansızdır. Çünkü bu şehirin diğer şehirlerden farkı kanallardan oluşmasıdır ve turizm sebebi de budur.

buyuk-kanal’in-ozellikleri.jpg

Büyük Kanal boyunca görebileceğiniz en önemli yapılar ; Ca d’Oro (Altın Ev), Scalzi, Palazzo Dario ve Palazzo Grimani gibi yapılardır. Ancak, daha birçok turistik ve önemli yerleri bu kanal üzerinden rahatlıkla görebilirsiniz. Gondollarınızla veya deniz taksileriniz ile, Venedik’in en popüler meydanı olan San Marco Meydanı‘nı veya Venedik gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken Murano ve Burano Adaları‘nı görebilirsiniz. Venedik’in görkemli geçmişinin izleri her yıl kanal etrafında düzenlenen gösteriler ile canlı tutulmaktadır. Bu organizasyonlardan en önemlisi Eylül ayında düzenlenen Regata Storica’dır ve Büyük Kanal boyunca kürek yarışları yapılır. 

buyuk-kanal’in-tarihi.jpg

İtalya'da Gezilecek Yerler


Büyük Kanal’da Görülebilecek Yerler

Büyük Kanal’da Santa Lucia – Palazzo Flangini arasında Santa Maria di Nazareth Kilisesi, Santa Lucia Tren İstasyonu, La Direzione Compartimentale demiryolları yönetim binası, Palazzo Calbo Crotta Oteli, Palazzo Fiangini, Palazzo Gritti, San Simeone Piccolo Kilisesi görülebilir. Accademia’dan sonra başlayan Ca’Rezzonico – Guggenheim arası bölgede Palazzo del Duca, Ca’Grande, Dük Marin Failer’in evi Palazzo Failer, kanalın en küçük evlerinden Casetta della Rose, eski bir manastır ve kilise olan Accademia, Palazzo Dario bulunur.

buyuk-kanal’da-gorulecek-yerler.jpg

La Salute ve San Marco arasında görülebilecek yerler arasında dünyanın ilk Harry barı Harry’s Bar, Dükler Sarayı Dogana, Santa Maria della Salute, Punta della Dogana heykeli, Palazzo Salviati, Palazzo Gritti – Pisani vardır. Büyük Kanal’ı gezmenin en keyifli yolu kanal üzerinde çalışan vaporettolara binmektir. 

buyuk-kanal’da-gezilebilecek-yerler.jpg


Venedik Gondol Turu Hakkında Bilgiler

Venedik’in simgelerinden biri olan Venedik gondolları yerli yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Bu şehre gelip gondol turu yapmadan dönmek anlamsız olacaktır. Kentte gondol kullanımının tam olarak ne zaman başladığı bilinmiyor. 8. ve 9. yüzyıllar itibariyle tasarımlarındaki çeşitliliğin ve yaygınlıklarının arttığı ele geçen tarihi kaynaklarda belirtiliyor. 1500’lü yıllarda kentte faaliyette olan gondol sayısı 10.000’in üzerindeyken 1878’de bu sayı 4.000’e, günümüzde ise 400’e düşmüştür. İlk olarak bilmeniz gereken en önemli şey gondol turunun pahalı bir aktivite olduğudur. Turlar genellikle 6 kişi kapasiteli gondollar ile yapılıyor. Yani 2 kişi de binseniz 6 kişi de sabit ücreti ödemek durumunda kalıyorsunuz.

venedik-gondol-turu.jpg

Fiyatlar ise uzunluğa, gece gündüz farkına ve serenat isteyip istemediğinize göre değişmektedir. Gündüz tarifesine göre 40 dakikalık bir gezinti için maksimum 6 kişi adına 80 Euro talep edilmektedir. Ekstra bir 20 dakika için 40 Euro daha ödemek gerekmektedir. Gece tarifesine göreyse 40 dakika için 100 Euro, 20 dakika için 50 Euro talep edilmektedir. Gondol gezisinde bir de şarkıcı seçeneği ya da serenat eşliğinde gezmek istiyorsanız bunu binmeden önce konuşmanız ve ayrı ücret ödemeniz gerekmektedir. imi zaman ücret konusunda pazarlık etmek mümkündür. Bazı rehberler gondol ücretlerinde indirim sağlamaktadır. Ne olursa olsun gondol ile gezintiye çıkmadan önce ödeyeceğiniz miktar konusunda bir anlaşmaya varmanızı öneririz. 

venedik-gondol-turu-fiyatlari.jpg

Venedik'e yolunuz düştüğünde gondol turu yapmadan dönmemenizi öneririz. Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda harita yardımı ile bu şehrin en görkemli kanalına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

NeOldu.com / Gezi Rehberi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
3
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.