Venedik'te Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Venedik'te Gezilip Görülmesi Gereken Yerler
07.10.201502:38

Venedik İtalya'nın tarihi şehirlerinden biridir. Bölgede turistik açıdan görülmesi gereken birçok yer bulunuyor. Yazımızda Venedik'in gezilip görülmesi gereken noktalarını bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 27.07.2018 10:23

Venedik Hakkında Bilgi

  • İtalya’nın en çok turist alan şehridir.
  • Kum setlerinin üzerine kurulmuş bir şehirdir. 
  • Sokakların büyük kısmı kanallar halindedir.
  • Kanallar S şeklinde şehri boydan boya keser.
  • Ulaşım deniz taşıtları ile sağlanmaktadır.
  • Bu şehrin zamanla suya gömüleceği söylenir.
  • Birçok müze, kütüphane gibi tarihi değerlere sahiptir.
  • Bu şehir tam bir sanat şehridir.

Venedik Gezilecek Yerler

İtalya’nın dünyaca ünlü şehri olan Venedik, Adriya Denizi’nin kuzey kıyılarındaki kum adacıkları üzerinde kurulu bir şehirdir. Müzeleri, sanat değeri yüksek olan yapıları, turistik özellikleri bakımından İtalya’nın turist çeken şehirlerinin başında gelmektedir. Bu içeriğimizde Venedik seyehatiniz boyunca mutlaka gezip görmeniz gereken yerleri derledik.

Büyük Kanal

buyuk-kanal-001.jpg

Venedik şehir merkezinde bulunan ve şehirdeki ulaşıma da önemli katkı sağlayan kanal yaklaşık 4 km uzunluğundadır. Burada insanların ulaşımını temin etmek amacıyla deniz taksileri ve otobüsleri hizmet veriyor. Burada yapacağınız seyahatte size kanal boyunca kıyıda yapılan evler eşlik ediyor. Ayrıca kanalın çevresinde hatırı sayılır restoranlar ve Pazar yerleri de bulunuyor.

Adres: 30100 Venedik, İtalya

Büyük Kanal Hakkında Bilgi


San Marco Bazilikası

san-marco-bazilikasi-004.jpg

San Marco Meydanı’nda 1974’ten bu yana hizmet veren bazilika 43 metre yüksekliğindedir. Venedik’in sembolleri arasında yer alır. 43 metre yüksekliğiyle büyük ilgi çeken bazilikanın mimarisinde birkaç farklı sitil uygulanmıştır. Bazilikanın Gotik ve Roma mimari özelliklerini açıkça aksettirdiği göze çarpmaktadır. Şehrin en önemli ibadethanesi olması bakımından da değerlidir.

Adres: Piazza San Marco, 328, 30100 Venezia VE, İtalya

San Marco Bazilikası Hakkında Bilgi


Rialto Köprüsü

rialto-koprusu-004.jpg

Büyük Kanal’ın üzerinde konuşlandırılan köprülerden biridir. 1591 yılında yapılan köprü 48 metre uzunluğa sahiptir. Şehrin en meşhur yerlerinden biridir ve turistlerin en çok ilgi gösterdiği yapıların başında yer almaktadır. Köprünün her iki yanında da restoran, kafe ve Pazar yerleri bulunuyor. Her gün köprüde fotoğraf çektiren ve buradan geçen yolcu taşıma kayıklarını izleyen turistlere rastlayabilirsiniz.

Adres: Sestiere San Polo, 30125 Venezia VE, İtalya

Rialto Köprüsü Hakkında Bilgi


Frari Santa Maria Glorisa Bazilikası

frari-santa-maria-glorisa-bazilikasi-002.jpg

Venedik’in tarihi ve en büyük ibadethanelerindendir. Mimari tarzı İtalyan Gotik usulüdür. 1338’de hizmete başlayan bazilikanın içerisinde mükemmel ahşap oymalar ve harika tablolar da dikkat çekiyor. Venedik’te bir tarikatın kilisesi olarak da ün yapmıştır. Frari Bazilikası’nı görmek isteyenler biraz erken saatlerde ziyarete gelirlerse uzun kuyruklara takılmadan gezebilirler.

Adres: Calle del Scaleter, 3072, 30125 Venezia VE, İtalya


Ducale Sarayı

ducale-sarayi.jpg

14. yüzyılda yapımına başlanılan Ducale Sarayı 15. yüzyılın ilk çeyreği tamamlanırken tamamlandırılmıştır. Sarayın mimarisi gotik tarzdadır. Saray günümüze gelene kadar birkaç kez onarımdan geçmiştir. 1923 yılından itibaren müze olarak hizmet veren sarayda birçok sanat eseri sergilenmektedir. Saray buram buram tarih kokuyor. Her adımda ayrı bir sanatsal güzelliğe rastlayacağınız Ducale Sarayı sizi büyüleyecek.

Adres: Piazza San Marco, 1, 30124 Venezia VE, İtalya


San Giorgio Maggiore Kilisesi

san-giorgio-maggiore-kilisesi.jpg

1610 yılında yapılan kilise ismini inşa edildiği adadan almaktadır. Rönesans dönemi mimarisinin en değerli yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kilisenin bulunduğu San Giorgio Maggiore Adası da çok muhteşem bir konuma sahiptir. Buradan Venedik manzarası bir başka güzeldir. Kiliseyi ziyaret eden hemen hemen herkes buradan Venedik’in eşsiz manarasını fotoğraflamaktadır. 

Adres: Isola di S.Giorgio Maggiore, 30133 Venezia VE, İtalya


Ahlar Köprüsü (Ponte dei Sospiri)

ahlar-koprusu.jpg

Venedik’te yer alan ahlar köprüsünün hikayesi oldukça ilginç ve dramatiktir. Ahlar köprüsü bulunduğu konum itibari ile hapis cezası yiyen mahkumların ceza evine giderken kullandıkları bir köprüdür. Ancak bu hapishane bakımsız ve aşırı bir neme sahip olduğu için idama mahkum olmayan suçlular bile burada hastalıktan kısa bir süre içerisinde ölürlermiş. Mahkumlar da bu hapishaneye giderken maalesef bu gerçeği bilerek giderlermiş ve hapishaneye gitmeden önce son kez görecekleri Venedik manzarasına bu köprü üzerinden bakarlar derin bir ah çekerlermiş. İşte mahkumların hayatlarının geri kalanını geçirmek için gittikleri hapishaneye giderken bu köprüden Venedik’e son bakışları Lord Byron’a ilham olmuştur ve köprüye ahlar köprüsü adını vermiştir. Bu anlamlı isim köprüye 19. yüzyılda verilmiştir.

Adres: Piazza San Marco, 1, 30100 Venezia VE, İtalya

Ahlar Köprüsü Hakkında Bilgi


Accademia (Accademia Galerisi)

accademia-(accademia-galerisi).jpg

Accademia, Venedik’te bulunan resim, heykel ve mimari alanında koleksiyonların sergilendiği en önemli sanat galerilerinden biridir. İtalya’nın diğer şehirleri gibi Venedik’i de sanat ve ilgi merkezi haline getirmek amacıyla kurulmuştur. 1750 yılında ressam Giovanni Battista Piazzaetto tarafından kurulan Accademia di Bela Arti, galerideki koleksiyonu oluşturmaktadır. Kronolojik olarak düzenlenmiş galeride Ortaçağ Bizans döneminden Rönesans’a, oradan da Barok ve Rokoko’ya uzanan beş yüz yıllık koleksiyon ziyaretçilere sunulmaktadır.

Adres: Via Bettino Ricasoli, 60, 50122, Firenze


Altın Evi (Ca’ d’Oro)

altin-evi-(ca’-d’oro).jpg

15. yüzyılda Venedikli soylu Mariano Contarini’nin isteği üzerine yapılmıştır. “Altın Ev” adını binanın ön cephesinde kullanılan kızıl, parlak ve mavi altın varak süslemelerinden almaktadır. Zaman içerisinde bakımsız kalan ev, 19. yüzyılda Rus Prens Troubetzkoy tarafından alınmış ve ünlü balerin Maria Taglioni için restore edilmiştir. Bu yenileme çalışması sırasında orijinal birçok kısmı çıkarılan yapı son olarak Franchetti tarafından devralınmış ve kurtarılmıştır. Franchetti Ca’d’Oro’yu devlete bağışlamıştır ve 1984 yılından itibaren Giorgio Franchetti Koleksiyonu’nun sergilendiği yer olmuştur.

Adres: Canal Grande, Calle Ca’d’Oro, Cannareggio, 3912, 30121, Venezia


Murano Adası

murano-adasi.jpg

Murano Adası, Venedik’in cam işçiliği ve renkli evleri ile ünlü adasıdır. Venedik gibi köprülerle, kanallarla birbirine bağlı olan bu ada yerli yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Cam endüstrisinin buraya taşınmasının nedeni cam atölyelerinden çıkan duman ve yangın tehlikesinin şehir merkezinden uzak tutulmak istenmesidir. Böylece 1291 yılında Venedik’in cam atölyeleri Murano Adası’na taşındı. Sonrasında gün be gün gelişen bu sektör ile Murano Adası daha da tanınır hale gelmiştir.

Adres: Murano, 30141 Venedik, İtalya


Burano Adası

burano-adasi.jpg

Burano, Venedik Lagünü’ndeki rubik küpü gibi, rengarenk, kutu kutu evlerle dolu büyüleyici bir adadır. Küçük, parlak evleri ile dikkat çeken bu adanın bu kadar renkli olmasının nedeni olarak eski zamanlarda denizcilerin evlerini ayırt edebilmeleri gösterilmektedir. Günümüzde renkler bu amaçla kullanılmasa da aynı atmosferi yansıtmak için evler hala rengarenk boyanmaktadır. Geçimini lagüne bağlı olarak sürdüren insan sayısı fazla olsa da dantel işlemeciliği hala sürdürülmektedir.

Adres: Murano, 30142 Venedik, İtalya


Fenice Tiyatrosu (La Fenice)

fenice-tiyatrosu-(la-fenice).jpg

Fenice Tiyatrosu, Venedik’te yer alan en eski ve en büyük tiyatro salonudur. 1792 yılında inşa edilen bu yapı, şehirde tiyatronun giderek daha popüler olduğu bir dönemde yapılmıştır. Şehirdeki özel tiyatroların en bilinenlerinden olan Fenice Tiyatrosu, 1836’da meydana gelen bir yangında büyük ölçüde zarar görmüştür. Sonrasında yapılan bir yenileme çalışması ile daha görkemli bir şekilde kapılarını açmıştır. 1996 yılında meydana gelen başka bir yangında hemen hemen tamamı yok olunca tiyatro binası baştan inşa edilmiştir. 2003 yılında yangına karşı korumalı olarak bir restorasyon çalışması geçirmiştir. Tiyatro, 900 kişilik izleyici kapasitesine sahiptir.

Adres: Campo San Fantin, 1965, 30124 Venezia VE, İtalya


San Zaccaria

san-zaccaria.jpg

Aziz Mark Bazilikası’ndan Donanma Tarihi Müzesi’ne giden yolun ortasında yer alan San Zaccaria Kilisesi, kent yöneticisi Giustiniano Participazio’nun emriyle 9. yüzyılda yaptırılan kilisenin yerine 1444-1504 yılları arasını kapsayan 60 yıllık süreçte inşa edilmiş. Zaman içerisinde Gotik ve Rönesans stili unsurlara mimarisi zenginleştirilen yapının hemen yanında, eskiden şehir yöneticilerinin aileleri ile birlikte her Paskalya’da ziyaret ettikleri bir manastır ile Aziz Athanasios ve San Tarasio şapelleri bulunmaktadır.

Adres: Campo S. Zaccaria, 4693, 30122 Venezia VE, İtalya


Rialto Pazarları

rialto-pazarlari.jpg

Venedik’e özgü ürünlerin en tazelerini bulabileceğiniz Rialto Pazarları, kayıtlara göre 1097 yılından beri kentin en eski köprüsünün kuzeybatısındaki San Polo’da kurulmaktadır. Pazarların bir kısmı sebze-meyve satışına, diğer kısmıysa Pescheria isimli balık haline ayrılmış. Çiftlik ürünlerinin satışının yapıldığı pazar Pazartesi’den Cumartesi’ye 07.30’dan 14.00’a kadar kurulurken, balık hali yine aynı zaman aralığında Salı’dan Cumartesi’ye kadar her gün faaliyet göstermektedir.

Adres: Sestiere San Polo, 30125, Venezia


Venedik'te Nerede Kalınır? 5 Otel Önerisi

İtalya‘nın kanalları ile ünlü şehri Venedik, Dünyanın en sıra dışı gezi noktalarından bir tanesidir. Küçük bir şehir olmasına rağmen buranın tamamını gezmek, Venedik atmosferini tatmak birkaç gününüzü burda geçirmek isteyeceksiniz. Bu içeriğimizde sizler için ucuz ve kaliteli hizmet sunan 5 otel önerisi derledik.

Hotel Bisanzio

Hotel Bisanzio, 1969 yılından bu yana aynı aile tarafından işletilmektedir. Güler yüzlü personel ekibi, konaklamanızı mümkün olduğunca özel kılmak için her zaman hizmetinizdedir. Rehberli Venedik turu, gondol gezintisi veya Murano'daki cam fabrikasına gezi rezervasyonu otel hizmetine dahildir. Geleneksel Venedik tarzını ücretsiz Wi-Fi gibi modern olanaklarla birleştiren Hotel Bisanzio, Venedik'in kalbinde, San Marco Meydanı'na 10 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde yer almaktadır.

hotel-bisanzio.jpg

Adres: Calle de la Pietà, 3651, 30122 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 520 3100


Palazzo Guardi

Palazzo Guardi, 3 yıldızlı şahane bir oteldir. Fenice Tiyatrosu'den yalnızca 10 dakika mesafede bulunan bu tesis sigara içilmeyen odalarda konaklama imkanı sağlamaktadır. Otel, San Marco Meydanı'den 10 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Venedik şehir merkezi bu konaklama tesisinden 1 km uzaklıktadır. Otelin çevresinde bazilika, opera, galeri gibi turistik yerlerin birçoğu bulunmaktadır.

palazzo-guardi.jpg

Adres: Dorsoduro, 995, 30122 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 296 0725


Hotel Montecarlo

San Marco Meydanı'na sadece 50 metre mesafede 17. yüzyıldan kalma bir binada yer alan Hotel Montecarlo, klima ve uydu TV bulunan Venedik tarzı odalar sunmaktadır. Antico Pignolo Restaurant'ta klasik İtalyan mutfağından çeşitli yemekler servis edilmektedir. Şarap mahzeninde 900'den fazla şarap vardır. Ünlü Ahlar Köprüsü (Ponte dei Sospiri) 400 metre uzaklıktadır. Rialto Köprüsü'ne ise yürüyerek 10 dakikadan kısa sürede ulaşabilirsiniz. 

hotel-montecarlo.jpg

Adres: Calle Specchieri S. Marco, 463, 30124 San Marco, Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 520 7144


Hotel San Luca Venezia

San Marco Meydanı'na 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Hotel San Luca Venezia, Murano cam avizeler, ahşap zeminler ve lüks kumaşlar ile donatılmış odalar sunmaktadır. San Marco, müzeler, tarih ve romantizm ile ilgilenen gezginler için harika bir seçenektir. San Luca Hotel'de 08:00-10:00 saatleri arasında zengin bir açık büfe kahvaltı servis edilmektedir. Bar günün 24 saati açıktır.

hotel-san-luca-venezia.jpg

Adres: Calle dei Fabbri, 4671, 30124 San Marco, Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 887 8235


Antico Panada

Antico Panada'nın tarihi 1889 yılına kadar uzanmaktadır. Tesis, San Marco Meydanı'na 30 metre mesafedeki 2 tarihi binada hizmet vermektedir. Klimalı odalarda zarif mobilyalar ve Murano lambalar bulunmaktadır. Şık iç mekanlar beyaz ve kırmızı mermerle dekore edilmiştir. Ana binada bulunan kahvaltı salonunda her gün kontinental kahvaltı büfesi servis edilmektedir. San Marco, müzeler, tarih ve romantizm ile ilgilenen gezginler için harika bir seçenektir.

antico-panada.jpg

Adres: Calle Specchieri S. Marco, 646, 30124 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 520 9088


Venedik'te Ne Yenir? 5 Yemek Önerisi

Sarde in Saor

Venedik’in meşhur yemeklerinden biridir. Kuş üzümlü, çam fıstığı ve soğan ile birlikte terbiye edilmiş sardalye yemeğidir.

sarde-in-saor-001.jpg


Baccala Mantecato

Baltık Denizi Morina Balığı’ndan yapılan bu yemek, İtalyan restoranlarında başlangıç ya da garnitür olarak da servis edilebilir. Kurutulmuş morina balığının yumuşatılarak zeytinyağı, sarımsak ve maydanoz ile karıştırıldığı bir yemektir. Ekmek üzerine sürülmüş olarak servis edildiği de görülür.

baccala-mantecato-001.jpg


Pasta e Fasioi

Tamamen Venedik’e has bir yemek olup, kısaca barbunyalı makarna çeşitlemesi olarak özetlenebilir. Klasik makarnaya göre biraz daha sulu bir yemektir. 

pasta-e-fasioi-001.jpg


Carpaccio

Venedik’te ünlü Harry Bay’ın icat ettiği yemeklerden biri olan Carpaccio, çok ince dilimlenmiş çiğ etin çeşitli soslar, roka ve permesan peyniri ile servis edildiği dünyaca ünlü bir et yemeğidir.

carpaccio-001.jpg


Cichetti

Akşam yemeklerinden önce bir kadeh şarap ile Venedik Barlar’ında sunulan Cichetti, küçük tabaklarda sunulan atıştırmalıklardır. Dilim ekmekler üzerine çeşitli mezelerin (peynir, sebze, yumurta vs) sürülmesi ve bazen de fırınlanması ile yapılır.

cichetti.jpg


Venedik’te Şehir İçi Ulaşım

Kentin coğrafi yapısından dolayı toplu ulaşım ağının tamamına yakın kısmı su yolu araçlarından oluşmaktadır. Hatta toplu taşıma görevini üstlenmiş kara taşıtları sadece Marco Polo Havalimanı‘ndan kent merkezine transfer için Piazzale Roma’ya kadar kullanılmaktadır. Bu araçlardan ACTV’nin 5 hat numaralı otobüsü 04.08’den 01.10’a kadar yolcu taşıyor.

venedik-ulasim.jpg

ATVO gözetimindeki Express Bus 35 ise 05.20’de başladığı seferlerini 00.50’de sonlandırıyor. Her iki otobüste de bilet fiyatları yetişkinler için 15 Euro’dur. Havaalanı transfer ihtiyacınızı aktarmasız gerçekleştirmek isterseniz, kent merkezinde yoğun bir şekilde yolcu taşıyan su taksilerini veya otobüslerini tercih edebilirsiniz. Su otobüsleri ile kent merkezinde 7 Euro’ya ulaşım mümkünken havalimanından yolculuk için 15 Euro talep edilmektedir. Kent merkezine ulaştığınızda kentin kendine özgü atmosferini doya doya hissetmek ve fotoğrafını çekebileceğiniz ilginç ayrıntılar yakalamak için yürümeyi tercih edebilirsiniz. Kente ilk defa gidecekseniz, hop on hop off turların sunduğu avantajlardan yararlanmayı da düşünebilirsiniz. City Sightseeing tarafından düzenlenen turlarda sesli bilgilendirme tarihi yapılar hakkında bilgi edinmeyi fazlasıyla kolaylaştırmaktadır.

venedik’te-sehir-ici-ulasim.jpg

Venedik'te Gece Hayatı

Venice Jazz Club

Venice Jazz Club, Dorsoduro caddesinde yer alan Venediklilerin ve turistlerin sıklıkla eğlenmek için tercih ettiği mekanlardan biridir. Canlı Jazz müzik performansları ve loş ortamı ile güzel bir Venedik gecesi yaşayabilirsiniz. 

venice-jazz-club.jpg

Adres: Dorsoduro, 3102, 30123 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 340 150 4985


Tarnowska's American Bar

Campo Santa Maria del Giglio’da yer alan Amerikan tarzı barda karaoke yapmak isteyen ve gönlünce eğlenmek isteyen kişilerin sıklıkla ziyaret ettiği bir mekandır. Venedik gece hayatının nabzı genellikle bu caddede atmaktadır. 

tarnowskas-american-bar.jpg

Adres: Campo Santa Maria del Giglio, 2494, 30124 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 520 8333


Devil's Forest Pub

Venedik’te Calle dei Stagneri O de la Fava’da bulunan Devil's Forest Pub, yemekleri ve kaliteli alkol servisi ile yabancı turistlere harika bir gece vaadediyor. Burası misafirleri arkadaşları ile yemek yiyip sohbet edebilmeleri için gayet muntazam bir mekandır. 

devils-forest-pub.jpg

Adres: Calle dei Stagneri O de la Fava, 30124 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 520 0623


Bar Salus Da Franco

İtalyan ve batı yemeklerinin ucuz ve kaliteli bir şekide sunulduğu aynı zamanda gecesinde farklı biralar tadabileceğiniz bu mekan Venedik’te sıklıkla tercih edilmektedir.

bar-salus-da-franco.jpg

Adres: Dorsoduro 3112, Venedik, İtalya

Telefon: 39 041 693 1598


Wine Bar 5000

Wine Bar 5000, Venedik’te şarap içip güzel bir akşam yemeği yemek isteyenler için doğru adrestir. Romantik bir akşam vaadeden Wine Bar 5000, Fondamenta S. Severo’da yer almaktadır.

wine-bar-500.jpg

Adres: Fondamenta S. Severo, 5000, 30122 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 520 1557

RESİMLER

buyuk-kanal-002.jpeg

san-marco-bazilikasi-002.jpg

rialto-koprusu-002.jpg

İTALYA GEZİ REHBERİ

İtalya Gezilecek Noktalar

Milano Gezilecek Noktalar

Roma Gezilecek Noktalar

Capri Turistik Yerler

Bologna Gezi Rehberi

Cenova Tatil Yerleri

Palermo Gezilecek Yerler

Floransa Gezilecek Noktalar

Torino Gezilecek Yerler

Napoli Gezilecek Yerler

 

NeOldu.com / Gezi Rehberi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.