San Marco Bazilikası Özellikleri ve Hakkında Bilgi

San Marco Bazilikası Özellikleri ve Hakkında Bilgi
24.07.201814:54

Venedik’in en popüler meydanı olan San Marco Meydanı'nda yer alan San Marco Bazilikası şehrin en önemli kiliselerinden biridir.

Haber güncelleme tarihi 24.07.2018 15:05

San Marco Bazilikası Hakkında Bilgi

İtalya‘nın en önemli kiliselerinden biri olan San Marco Bazilikası, Venedik’in en popüler meydanı olan San Marco Meydanı‘ndan bulunmaktadır. Aziz Mark Bazilikası olarak da bilinen bu bazilika, Venedik’in mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılarından biridir. San Marco Bazilikası‘nın içerisinde birçok küçük müze yer almaktadır. Çoğunun ücretli olduğu müzelerde kilise kapılarında göreceğiniz dört atların orjinalini müzede bulabilirsiniz. Bu orjinal atlar Nero tarafından Mısır’dan çalınarak Roma’ya getirilen atlardır.Roma’dan sonra, Konstantin tarafından İstanbul’a, oradan da Haçlılar tarafından Venedik‘e getirilmiştir. 

san-marco-bazilikasi-hakkinda-bilgi.jpg

Venedik'te Gezilecek Yerler


San Marco Bazilikası Mimari Özellikleri

Venedik şehir manzarasının en iyi izlenebileceği noktalardan biri olan San Marco Bazilikası kentlerin kutsandığını düşünen Venediklilerin tarafından yapılmıştır. İncil’de geçen “Selametle, İncil yazarım Markus. Burada bedenin dinlenecektir.” ibaresi elinde kitap tutan Aziz Markus’un heykelinde şehirde görülebilmektedir.

san-marco-bazilikasi-mimari.jpg

Bir meleğin selamı olduğu düşünülen bu sözlere binayen 828 yılında Markus’un naaşını İskenderiye’den Venedik’e getirmiştir. Markus’un defnedilebilmesi için bu bazilika yapılmıştır. San Marco, Venedik ziyaret edilecek yerlerin başındadır. San Marco Bazilikasının 5 adet heybetli kubbesi var. Bu bazilikadan Altınlar Kilisesi ya da Altın Bazilika olarak da söz edilmektedir. Bunun nedeni ise bazilikada bulunan Bizans mozaiklerinin gücün sembolü olarak yaldızlanmış olmasıdır. San Marco Bazilikası gerçekten de ilk görüşten itibaren insanı kendine hayran bırakmaktadır. Bazilikayı karşınıza aldığınızda ilk olarak 4 adet bronz at heykeli dikkatinizi çekecektir.

altinlar-kilisesi-.jpg

Bu atlar “mahşerin 4 atlısı olarak” adlandırılmaktadır. Etkileyici mahşerin 4 atlısı heykelinin İ.Ö.4.yüzyılda Yunanistan’da yapıldığı düşünülmektedir. Haçlı Seferleri esnasında mahşerin 4 atlısı heykelleri İstanbul’da yer alıyordu. Haçlı Seferlerine katılan Venedik tacir cumhuriyeti askerleri 1204 yılında heykelleri İstanbul’dan almış ve San Marco Bazilikası’na getirmiştir. 

altin-bazilika.jpg

İtalya'da Gezilecek Yerler


San Marco Bazilikası’nın Yapılış Hikayesi

San Marco Bazilikası aslında 12 havariden biri olan San Marco’nun kemiklerini muhafaza etmek için yapılmış ve Yunan Haç planı üzerine yapılmıştır. Bir rivayete göre San Marco bir gün rüyasında Venedik’te huzur bulacağını görmüş. Mısır’da ölen San Marco İskenderiye’de gömülmüş ancak birkaç tüccar onu huzur bulacağı yere, yani Venedik’e getirmek istemişler. Hatta kendisine ait olduğunu sandıkları bazı eşyaları da kaçırarak Venedik’e getirmişler. Aziz olarak anılan San Marco Venedik koruyucusu seçilince de adının verileceği bazilikanın yapımına başlanmıştır. Bina dışarıdan ne kadar heybetli görünüyorsa içeriden de o kadar büyüleyici.

san-marco-bazilikasi’nin-yapilis-hikayesi.jpg

San Marco Meydanı’na ulaşıp bazilikayı ilk gördüğünüzde önündeki insan kalabalığından gözünüz korkabilir. Ancak emin olun ki beklediğinize değecek. Göz alabildiğince uzanan bir tavan, Hristiyan dininin anlatan göz alıcı Bizans mozaikleri, bu mozaikleri olduğundan daha göz alıcı gösteren altın kaplamalar, rengarenk mermerler ve heykeller size iyi ki buraya gelmişim dedirtecektir.

Venedik'e yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan San Marco Bazilikası'na yukardaki haritadan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

NeOldu.com / Gezi Rehberi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
2
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.