İtalya'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

İtalya'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler
20.11.201500:46

Güney Avrupa'nın en büyük ülkelerinden biri olan İtalya tarihi ve turistik açıdan bölgenin en zengin ülkelerinden biridir. 60 milyon nüfusa ulaşan İtalya'nın gezilip görülmesi gereken yerlerini sizler için araştırdık.

Haber güncelleme tarihi 02.12.2018 15:02

Kolezyum

Roma Dönemine ait amfitiyatro başkent Roma'nın ve İtalya'nın en önemli tarihi mekanıdır. MS 72 ve 80 yılları arasında inşa edilen şaheser günümüze kadar gelmeyi başarmış dünyanın nadide eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Roma'ya imparatorluk yapan Vespasian ve Titus Flavius Vespasianus tarafından tasarlanmıştır. Galdyatörlerin kanlı dövüşleriyle halkı heyecanlandırdığı bir arena olarak kullanılan 48 metre yüksekliğindeki 'Kolezyum' şu anda İtalya'ya gelen turistlerin bir numaralı ziyaret mekanına dönüşmüştür. Başkent Roma'ya yolunuz düşerse bu rüya yapıtı mutlaka keşfedin.

Roma Gezilecek Noktalar 

kolezyum.Jpeg

Kolezyum Hakkında Bilgi


Panteon

panteon-001.jpg

Başkentte bulunan Panteon Antik Roma tanrıları için tasarlanan bir ibadethanedir. Bu şahane yapı, Suriyeli ünlü Yunan mimar Şamlı Apollodorus tarafından tasarlanmıştır. Günümüze kadar zarar görmeden gelen bina, tam 46 metre boyundadır ve tamamen Roma mimarisi tarzında inşa edilmiştir. Uzun yıllar istifade olunmasına rağmen orijinalliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Bina 7. yüzyıldan beri kilise şeklinde hizmet vermektedir. Şu anda Raffaello Sanzio ve  II. Vittorio Emanuele başta olmak üzere tarihi açıdan birçok ünlü ismin ebedi istirahatgahı olmuştur. 

Pantheon Hakkında Bilgi


Floransa Katedrali

floransa-katedrali-002.jpg

Floransa'nın hatta İtalya'nın en önemli manevi merkezlerinden biridir. Halk arasında 'Duomo' ve 'Santa Marie del Fiore' isimleriyle de bilinmektedir. 1294 yılında yapımına start verilen katedral tam 142 yıl sonra yani 1496'da tamamlanabilmiştir. 114 metre yüksekliğe sahip şaşalı yapı, usta mimarlar Filippo Brunelleschi, Giotto di Bondone, Arnolfo di Cambio, Francesco Talenti tarafından tasarlanmıştır. Gotik, Neo-Gotik, İtalyan Gotik ve Rönesans mimari tarzlarıyla ortaya konulan kutsal eser Floransa'nın en çok turist çeken mekanı olarak meşhurlaşmıştır.

Floransa Gezilecek Noktalar


Novana Meydanı

novana-meydani.jpg

Yüzyıllar boyunca tiyatro ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapmış tarihi bir meydandır. Barok tarzda kurulan meydan Roma'nın en hareketli meydanıdır. Her gün binlerce insan burada bulunur. Etrafta tarihi kilise, çeşme, heykel vs. gibi birçok yapı var. Aynı zamanda kafe, restoran, otel, alışveriş merkezi gibi işletmeler hizmet vermektedir. Günün her saati turist kafileleriyle dolup taşan meydanı muhakkak keşfetmelisiniz.

Novano Meydanı Hakkında Bilgi


Roma Forumu

roma-forumu-002.jpg

Eski Roma'nın en önemli şehir merkezlerinden biri olan tarihi kompleks, İtalya'nın Roma şehri sınırlarında bulunmaktadır. Ülkenin adli, ticari ve manevi idaresi burada sürdürülmekteydi. İçerisinde harabeye dönmüş birçok tarihi yapı (bazilika, kemer, tapınak, mahkeme vs.) bulunmaktadır. Roma İmparatorluğu'nda kent düzeninin ne kadar önemsendiğini gözler önüne seren bölge her yıl milyonlarca ziyaretçi çekmektedir. 


Trevi Çeşmesi

trevi-cesmesi-002.jpg

Birçok tarihçi tarafından dünyanın en değerli çeşmesi olarak gösterilen Trevi Çeşmesi, Barok ve Klasik tarzlarda inşa edilmiştir. 1732 yılında yapımına başlanan tarihi çeşme 30 yılda tamamlanmıştır. Başkent Roma'nın sembollerinden biri olan yapı Gian Lorenzo Bernini, Nicola Salvi Salvi ve XII. Clemens tarafından tasarlanmıştır. Poli Sarayı'nın önünde heykeller ve biçimlendirilmiş kayalar üzerinden akan çeşme mükemmel bir havuz oluşturmaktadır. Başkentte turistlerin en çok ilgi gösterdiği noktalar arasındadır.


Büyük Kanal

buyuk-kanal.jpg

İtalya'nın rüya şehri Venedik'te bulunan yaklaşık 4 kilometre uzunluğundaki muhteşem bir kanaldır. Su yolu taşımacılığı ile şehrin ulaşımına yardımcı olmaktadır. Üzerinde Rilato ve Accademia gibi tarihi köprüler bulunmaktadır. Büyük Kanal'da gondol, tekne, deniz taksi ve otobüsleri hizmet vermektedir. Kanal boyunca Venedik'in mükemmel yapıları sıralanır. Venedik'e gelen hemen hemen tüm turistler bu kanalda seyahat ederek etrafı izlemenin keyfine varmaktadır.

Büyük Kanal Hakkında Bilgi


Vatikan Müzeleri

vatikan-muzeleri-001.jpg

Başkentte bulunan güzel sanatlar ve tarih müzesidir. Her yıl milyonlarca ziyaretçi çeken kurum çok kapsamlı geniş bir müzedir ve harika heykelleriyle büyülemektedir. Ayrıca eski Mısır'a ait eserler ve İtalyanların usta ressamları tarafından yapılan çizimler parmak ısırtmaktadır. Rönesans döneminin önemli yapılarından biri olarak Papa II. Julius'un gayretleriyle 1506 yılında oluşturulmuştur. Müzenin kolay gezilebilmesi için elips şeklinde merdivenlerle donatılmıştır. Resim eserleri için 20. yüzyılda ek bina inşa edilmiştir. 

Vatikan Müzeleri Hakkında Bilgi


Duomo di Milano

duomo-di-milano.jpg

Milano şehrinin sembolü haline gelen Roma Katolik katedralidir. Yaklaşık 12 bin metrekarelik bir alanı kaplayan manevi yapı Avrupa'daki en büyük dördüncü katedral olarak kayıtlara geçmiştir. Bulunduğu Duomo Meydanı'na da ismini veren katedral 1386 ve 1905 yılları arasında inşa edilmiştir. 500 yıl gibi çok uzun bir zaman diliminde oluşturulan kutsal yapı, Gotik, Neo-Gotik ve Neo-Klasik mimari tarzlarını yansıtmaktadır. Leonardo da Vinci, Donato Bramante, Giovanni Antonio Amadeo, giovannino de Grassi gibi onlarca mimarın emeği ile yapılan katedral, 107 metre yüksekliğe sahiptir. 1965 yılından bu yana ibadete açık olan kutsal yapı Milano'ya seyahat eden turistlerin gözdesidir.

Milano Gezilecek Noktalar


Aziz Petrus Bazilikası

aziz-petrus-bazilikasi.jpg

İtalya'nın en önemli manevi mekanı olarak bilinen Aziz Petrus Bazilikası, bir Roma Katolik kilisesidir. Yapımı 1506 ve 1526 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Roma'nın Vatikan bölgesindeki Aziz Petrus Meydanı'nda bulunmaktadır. Ünlü İtalyan mimarlar Michelangelo, Gian Lorenzo Bernini, Donato Bramante tarafından tasarlanmıştır. Rönesans ve Barok mimari sitiliyle oluşturulan bazilika, İtalya'nın en büyük kilisesi olarak ünlüdür. 23 bin metrekareik dev bir alana inşa edilen kilise, aynı anda 60 bin kişi alabilmektedir. 


Pisa Kulesi

pisa-kulesi.jpg

11. yüzyılda inşa edilen Pisa, şehir katedraline ait 1173 yılında inşa edilen çan kulesidir. Katedralin yapımından yaklaşık 80 yıl sonra manevi yapıdan ayrı bir şekilde inşa edilmiştir. Roma mimari tarzını aksettiren kule, tam 56 metre yüksekliğe sahiptir. 8 kattan oluşan yapının her katında destek sütunları bulunuyor. Pisa Kulesi'ni çekici kılan en önemli özelliği ise 5,5 derecelik eğimidir ve bu farklılık bölgeyi turizm cennetine çevirmiş.,

Venedik Gezilecek Noktalar


Rialto Köprüsü

rialto-koprusu-003.jpg

Büyük Kanal'ın üzerinde bulunan tarihi ve turistik köprülerden biridir. 1588 ve 1591 yılları arasında inşa edilen köprünün yapımında taş kullanılmıştır. Venedik'in simgelerinden biri olmayı başaran Riato Köprüsü, yaklaşık 7 metre yüksekliğe ve 48 metre uzunluğa sahiptir. Antonio da Ponte tarafından tasarlanan köprü, turistlerin önemli ziyaret alanları içerisinde yer almaktadır.

Rialto Köprüsü Hakkında Bilgi

İTALYA GEZİ REHBERİ

İtalya Gezilecek Noktalar

Capri Turistik Yerler

Bologna Gezi Rehberi

Cenova Tatil Yerleri

Palermo Gezilecek Yerler

Torino Gezilecek Yerler

Napoli Gezilecek Yerler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
75
47
166
16
10
23
8
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.