İtalya'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Güney Avrupa'nın en büyük ülkelerinden biri olan İtalya tarihi ve turistik açıdan bölgenin en zengin ülkelerinden biridir. İşte İtalya'da gezilecek yerler.
İtalya'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

İtalya, tarihi ve kültürel mirasıyla ünlü olan, büyüleyici bir seyahat rotası sunan bir ülkedir. Her yıl milyonlarca turistin akınına uğrayan bu güzel ülkede, benzersiz mimari yapıları, etkileyici tarihi mekanları ve nefes kesen manzaraları keşfetmek için birçok fırsat bulunmaktadır. İtalya'nın her bir köşesinde, Roma İmparatorluğu'nun izlerini taşıyan antik yapılar, göz kamaştıran katedraller, tarihi meydanlar ve ünlü çeşmeler yer almaktadır. Bu yazıda, İtalya'nın en dikkat çekici ve gezilmesi gereken yerlerini keşfedeceğiz.

İtalya'da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

SıraMekanBölgeÖne Çıkan
1KolezyumRomaTarihi/Mimari
2PanteonRomaTarihi/Mimari
3Floransa KatedraliFirenzeMimari
4Novana MeydanıRomaMimari
5Roma ForumuRomaMimari/Tarihi
6Trevi ÇeşmesiRomaMimari
7Büyük KanalVenedikManzara
8Duomo di MilanoMilanoTarihi/Dini
9Pisa KulesiPisa PIMimari
10Rialto KöprüsüVeneziaManzara

İtalya'da Gezilmesi Gereken 10 Yer

İşte, İtalya'ya gittiğinizde görmeniz gereken yerler...

1. Kolezyum

İtalya'da Gezilecek Yerler

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Kolezyum, Roma Dönemi'ne ait en önemli amfitiyatrolardan biridir. İmparator Vespasian ve Titus Flavius Vespasianus tarafından tasarlanan bu muhteşem yapı, gladyatör dövüşlerinin ve diğer gösterilerin yapıldığı bir arena olarak hizmet vermiştir. Kolezyum, 48 metre yüksekliğiyle Roma'nın ve İtalya'nın en önemli tarihi simgelerinden biridir.

Telefon+39 06 3996 7700
Saat09:00-17:15
AdresPiazza del Colosseo, 1, 00184 Roma RM, İtalya

2. Panteon

İtalya'da Gezilecek Yerler

Roma'da bulunan Panteon, Antik Roma tanrıları için yapılmış bir ibadethanedir. Şamlı Apollodorus tarafından tasarlanan bu etkileyici yapı, tamamen Roma mimarisinin tarzını yansıtmaktadır. 46 metre boyundaki bu bina, orijinalliğini koruyarak günümüze ulaşmayı başarmıştır. Panteon, aynı zamanda bir kilise olarak da hizmet vermektedir ve birçok ünlü ismin ebedi istirahatgahı olarak kabul edilmiştir.

Telefon+39 06 6830 0230
Saat09:00-18:45
AdresPiazza della Rotonda, 00186 Roma RM, İtalya

3. Floransa Katedrali

İtalya'da Gezilecek Yerler

Floransa'nın en önemli manevi merkezlerinden biri olan Floransa Katedrali, Gotik, Neo-Gotik, İtalyan Gotik ve Rönesans mimari tarzlarının eşsiz bir karışımını sunmaktadır. Usta mimarlar Filippo Brunelleschi, Giotto di Bondone, Arnolfo di Cambio ve Francesco Talenti tarafından tasarlanan bu muhteşem yapı, 142 yıl süren bir inşaat sürecinin ardından tamamlanmıştır. 114 metre yüksekliğiyle büyüleyici bir manzaraya sahip olan Floransa Katedrali, turistlerin ilgisini çeken başlıca mekanlardan biridir.

Telefon+39 055 230 2885
AdresPiazza del Duomo, 50122 Firenze FI, İtalya

4. Novana Meydanı

İtalya'da Gezilecek Yerler

Roma'nın en hareketli meydanlarından biri olan Novana Meydanı, tarih boyunca tiyatrolaraev sahipliği yapmış önemli bir tarihi mekandır. Barok tarzında kurulan meydan, çevresindeki tarihi kiliseler, çeşmeler, heykeller ve diğer yapılarla göz kamaştıran bir atmosfer sunmaktadır. Meydanın etrafında bulunan kafe, restoran, otel ve alışveriş merkezleri gibi işletmeler, ziyaretçilere keyifli bir deneyim sunmaktadır. Novana Meydanı, her gün binlerce insanın akınına uğramakta ve canlılığıyla büyülemektedir. Bu tarihi meydanı keşfetmek, Roma ziyaretinizin unutulmaz anılarından biri olacaktır.

AdresPiazza Navona, 00186 Roma RM, İtalya

5. Roma Forumu

İtalya'da Gezilecek Yerler

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Roma Forumu, antik Roma'nın en önemli şehir merkezlerinden biridir. Adli, ticari ve manevi idarelerin gerçekleştiği bu tarihi kompleks, Roma İmparatorluğu'nun gücünü ve kent düzenini yansıtan bir bölgedir. Forum'da yer alan harabeye dönmüş bazilikalar, kemerler, tapınaklar, mahkemeler ve diğer yapılar, ziyaretçilere antik Roma'nın ihtişamını gözler önüne sermektedir. Her yıl milyonlarca turistin ilgi odağı olan Roma Forumu, tarihe olan ilginizi tatmin edecek bir deneyim sunmaktadır.

Telefon+39 06 3996 7700
Saat09:00-19:15
AdresVia della Salara Vecchia, 5/6, 00186 Roma RM, İtalya

6. Trevi Çeşmesi

İtalya'da Gezilecek Yerler

Dünyanın en ünlü çeşmelerinden biri olan Trevi Çeşmesi, İtalya'nın başkenti Roma'da yer almaktadır. Barok ve Klasik tarzda inşa edilen bu tarihi çeşme, 1732 yılında başlanmış ve 30 yıllık bir süreçte tamamlanmıştır. Poli Sarayı'nın önünde bulunan çeşme, Gian Lorenzo Bernini, Nicola Salvi ve XII. Clemens'in tasarımlarını içermektedir. Trevi Çeşmesi, heykelleri ve şık tasarımıyla görenleri büyüleyen bir görüntü sunmaktadır. Aynı zamanda dilek dilemek için bir ritüelin de gerçekleştirildiği çeşme, Roma'daki turistlerin uğrak noktalarından biridir.

AdresPiazza di Trevi, 00187 Roma RM, İtalya

7. Büyük Kanal

İtalya'da Gezilecek Yerler

Venedik'te bulunan Büyük Kanal, İtalya'nın rüya şehri olarak bilinen bu güzel şehrin en önemli simgelerinden biridir. Yaklaşık 4 kilometre uzunluğundaki bu büyüleyici su yolu, Venedik'in ulaşımında büyük bir rol oynamaktadır. Rialto ve Accademia gibi tarihi köprülerin üzerinden geçen Büyük Kanal, gondol, tekne, deniztaksileri ve otobüsleriyle hizmet vermektedir. Kanal boyunca sıralanan muhteşem yapılar, Venedik'in büyüleyici atmosferini yansıtmaktadır. Büyük Kanal'da yapılan bir tekne turu, Venedik'in tarihi ve göz alıcı güzelliklerini keşfetmek için harika bir fırsattır. Bu romantik su yolu, Venedik'e gelen turistlerin en çok ilgi gösterdiği noktalardan biridir.

AdresBüyük Kanal, 30100 Venedik, İtalya

8. Duomo di Milano

İtalya'da Gezilecek Yerler

Milano'nun sembolü haline gelen Duomo di Milano, Roma Katolik katedrali olarak bilinir. Avrupa'daki en büyük dördüncü katedral olan bu görkemli yapı, Gotik, Neo-Gotik ve Neo-Klasik tarzlarını yansıtmaktadır. İtalyan usta mimarlar Leonardo da Vinci, Donato Bramante, Giovanni Antonio Amadeo ve giovannino de Grassi tarafından inşa edilen katedral, 107 metre yüksekliğiyle etkileyici bir manzara sunmaktadır. Duomo di Milano, ibadete açık olan ve turistlerin hayranlıkla ziyaret ettiği önemli bir kutsal yapıdır.

Telefon+39 02 7202 3375
Saat09:00-19:00
AdresP.za del Duomo, 20122 Milano MI, İtalya

9. Pisa Kulesi

İtalya'da Gezilecek Yerler

Pisa'da yer alan Pisa Kulesi, 11. yüzyılda inşa edilen ve şehir katedraline ait bir çankulesidir. Katedralin yapımından yaklaşık 80 yıl sonra inşa edilen bu ünlü kule, dünyaca ünlü eğimiyle dikkat çekmektedir. Roma mimari tarzını yansıtan kule, 56 metre yüksekliğe sahiptir ve 8 kattan oluşmaktadır. Destek sütunlarıyla birlikte her katında farklı detaylar barındıran Pisa Kulesi, turistlerin ilgisini çeken önemli bir simgedir. Eşsiz tasarımı ve tarihi önemiyle Pisa Kulesi'ni ziyaret etmek, İtalya seyahatinizin unutulmaz anılarından biri olacaktır.

Telefon+39 050 835011
Saat09:00-20:00
AdresPiazza del Duomo, 56126 Pisa PI, İtalya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Pisa Kulesi

10. Rialto Köprüsü

İtalya'da Gezilecek Yerler

Venedik'te bulunan Rialto Köprüsü, Büyük Kanal'ın üzerinde yer alan tarihi ve turistik köprülerden biridir. 1588 ve 1591 yılları arasında inşa edilen bu görkemli köprü, taş malzemeden yapılmıştır. Venedik'in sembollerinden biri haline gelen Rialto Köprüsü, 7 metre yüksekliği ve 48 metre uzunluğuyla göz alıcı bir görüntü sunar. Antonio da Ponte tarafından tasarlanan köprü, Venedik'in tarihi dokusunu yansıtan önemli bir yapıdır. Tarihi atmosferi ve etkileyici manzarasıyla Rialto Köprüsü, Venedik'e gelen turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken noktalardan biridir.

AdresSestiere San Polo, 30125 Venezia VE, İtalya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Venedik'te Gezilecek Yerler

İtalya'da en ünlü turistik yerler nelerdir?

İtalya'da en ünlü turistik yerler arasında Kolezyum, Panteon, Floransa Katedrali, Trevi Çeşmesi, Vatikan Müzeleri, Duomo di Milano ve Aziz Petrus Bazilikası gibi önemli yapılar bulunmaktadır.

İtalya'nın en büyük katedrali hangisidir?

İtalya'nın en büyük katedrali Duomo di Milano'dur. Milano'da yer alan bu muhteşem yapı, Avrupa'daki en büyük dördüncü katedral olarak bilinmektedir.

Roma'da hangi tarihi meydanı ziyaret etmeliyim?

Roma'da gezmeniz gereken tarihi meydanlardan biri Novana Meydanı'dır. Barok tarzda kurulan meydan, çevresindeki tarihi yapılar ve canlı atmosferiyle öne çıkmaktadır.

İtalya'da doğal güzellikleriyle ünlü yerler nelerdir?

İtalya'da doğal güzellikleriyle ünlü yerler arasında Toskana bölgesi, Amalfi Sahili, Garda Gölü, Cinque Terre, Capri Adası ve Sicilya bulunmaktadır. Bu bölgeler muhteşem doğal manzaraları, sahil şeritleri ve tarihi köyleriyle ünlüdür.

YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum