Uzak Durmanız Gereken Riskli 10 Egzersiz Hareketi

Uzak Durmanız Gereken Riskli 10 Egzersiz Hareketi
12.04.201609:03

Yağlarınızı yakmak ve kaslarınızı geliştirmek için vücudunuzu zorlamanız gerektiği bir gerçektir. Bunu yaparken kararında zorlamak ve sınırları bilmek gerekir. Ters bir hareket ile sakatlanmamak için uzak durmanız gereken egzersiz hareketleri araştırdık.

Haber güncelleme tarihi 08.12.2020 15:07

Tehlikeli ve Riskli Egzersiz Hareketleri

Yapılan araştırmalarda insan vücudunun değişimlere uyum sağlamak için evrimleştiği görülmüştür. Rutine girmek ya da en ufak bir değişikliğe karşı vücudun verdiği tepkiler ölçülmüş, vücudun kendini koruyabilmek adına her türlü değişikliğe hızlı adaptasyon gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.  Vücudun hızlı değişim kabiliyeti, egzersiz yapanları zorlayan en önemli faktördür. Yapılan egzersizler rutine girdiği anda vücut minimum efor ile bunları gerçekleştirmek isteyecektir. Bu nedenle onu her daim şaşırtmak ve zorlamak gereklidir. Bazı insanların ise bu egzersiz türlerini profesyonel bir yardım almadan yaptıkları için çeşitli sakatlıklar ile karşı karşıya kalabildikleri görülmektedir. Bu içeriğimizde uzak durmanız gereken ve tehlikeli olabilecek egzersiz hareketlerini araştırdık ve derledik.

egzersiz hareketleri


Vücudu Kararında Zorlamak

Yağlarından kurtulmak isteyenlerin ya da kaslarını geliştirmek isteyenlerin bilmesi gereken ilk madde zorlanmadan ve acı çekmeden istenilen sonucun alınmayacağıdır. Egzersizler esnasında vücut mümkün olduğunca zorlanmalıdır ki kendini korumak için daha fazla çalışsın. Metabolizma zorlanmadıkça gerekli salgıları üretmez ve sonuç alabilmek için çok daha uzun süre çabalamanız gerekir.

Kasları zorlamak


Tehlikeli Egzersiz Hareketleri Nelerdir?

Ağırlık ile yapılan egzersizlerin çoğu vücut sağlığı açısından tehlike yaratabilmektedir. Hareketler yapılırken her zaman kontrollü olmak gerekir. Kasları tutan tendonlar aşırı baskılara dayanamaz ve zedelenir. Bu sakatlık demektir. Uzun süre geçmeyen ve acı veren sakatlıklarla uğraşmak yerine aşağıda değineceğimiz hareketleri yaparken bir daha düşünmeniz gerekebilir.


1. Yetersiz Isınma

Her spor yapan insan mutlaka ısınma hareketi yapmalıdır. Ağır ve yorucu egzersizlerin öncesinde kaslara giden kanı arttırmak, onların beslenmesini sağlamak ve belki uykuda olan kasları uyandırmak çok önemlidir. Sporda yaşanan sakatlıkların çoğu yetersiz ısınmaktan geçmektedir.

Isınma ve esneme


2. Beslenme ve Dinlenme

Isınma hareketleri kadar önemli diğer husus beslenmedir. Kaslar, antrenman sırasında zorlanırken mikro yırtıklar ve hasarlar meydana gelir. Bu hasarlar tamir edildikçe hacimleri artar ve daha güçlü olurlar. Kasların büyümesi basitçe bu şekilde açıklanabilir. Yetersiz beslenme olduğu zaman kaslar yeterince tamir edilemez. Zaten hasarlı olan kaslar zorlanmaya devam edilirse sakatlanır.  Aynı şekilde dinlenmek de önemlidir. Kaslar dinlenme süresinde kendini yeniler. Profesyonel sporcular uykunun önemini bilirler.

Dinlenme


3. Lat Pull Down ve Barbell Shoulder Press

Omuza çekme ve omuzdan itme şeklinde bilinen bu iki hareket enseye çekiş doğru yapıldığı takdirde çok tehlikeli olabilmektedir. Omuz eklemi incelendiği zaman enseye doğru ve enseden yapılan bu iki hareketin omuz başlarını dışa doğru döndüren ve tendonlarına baskı uygulayan hareketler olduğu gözlemlenmiştir. Gergin olan eklemlere bir de yüksek ağırlık binince sakatlık için davetiye çıkarılmaktadır. Benzer şekilde enseye doğru çekilen barfiks hareketi de son derece tehlikelidir. Bu hareketlerin göğüs bölgesine doğru yapılması gerekmektedir.

Enseye Çekme


4. Squat

Squat çok faydalı hareketler arasındadır. Squat yaparken karın kasları, bacaklar ve sırt çalışmaktadır. Tek bir hareket yaparak aynı anda birçok bölgeyi çalıştırdığı için son derece faydalıdır. Ancak bu hareketin omuzda ağırlık ile yapıldığı düşünüldüğü zaman omurgaya fazladan yük bindirildiği açıktır. Hareket son derece kontrollü yapılmalıdır. Karın ve bel kaslarını gevşek bırakmak suretiyle yapılacak zorlamalar omurlar arası disklerin zedelenmesine ve fıtık oluşumuna neden olmaktadır. Hareket son derece kontrollü ve yavaş yapılmalıdır.

Ağırlıklı squat


5. Seated Leg Extension

Üst bacak kasları için en etkili ve en kolay şekilde yapılabilen hareketler arasında yer alan Seated leg extension hareketi aslında diz bölgesine yüksek baskı uygulamaktadır. Üst bacaktaki kaslar dizin etrafından dolanarak alt noktasında birleşirler. Bu nedenle yüksek baskı altında diz eklemi hareketini tamamladıkça buradaki dokular zarar görebilir. Bu hareketin yerine squat ya da lunge hareketi yapmak dizinizi korumak için tercih edilebilir.

Saeted Led Extension

6. Kettlebell Swing 

Bu hareket iki elinizle tuttuğunuz ağırlığı öne doğru savurarak kaldırmak temeline dayandığı için bel bölgesine ve omurgaya yüklenmeye neden olur. Ağırlık arttıkça omurgaya binen yük artar. Bel, karın, bacak ve omuz kaslarını iyi çalıştıran egzersizler arasında olmasına rağmen dikkat edilmezse sakatlık yaratabilir. Hareket yapılırken bacaklara yüklenmek önemlidir. Bu şekilde bele binecek yük azaltılmış olur.

Kettlebell Swing


7. Triceps Dips

Dirseklerin omzun gerisinde kaldığı hareket olarak tabir edilen ve arka kol kaslarını hızlı geliştiren bu hareket omuz sakatlanmalarına neden olmaktadır. Omzun geriye doğru gerilmesiyle acromiocalvicular noktasındaki eklemler baskı altında kalır. Bu şekilde kilitlenen kol dirsekten hareket ettirilmek suretiyle ağırlık altında bırakılınca omuz daha fazla gerilim altında kalır ve ufak zedelenmeler yaşanır. Bu zedelenmeler büyüdükçe sakatlık ve hatta ameliyata kadar gidecek tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Triceps Dips


8. Upright Row

Bu hareket omuzların içe doğru döndüğü ve bileklerin tepe noktasında hareket etmeye zorlandığı bir hareket olarak eklemler için son derece tehlikeli hareketler arasında yer almaktadır. Yalnızca omuz ve bilek değil, dirsek eklemleri de yüksek baskı altındadır. Bu harekette ağırlık arttıkça omurgaya binen yük de artmakta ve daha büyük tehlike ortaya çıkmaktadır. Hareket faydalı olsa da anatomik yapı için uygun olmadığı için uzak durulması gereken hareketler arasında yer almaktadır. Alternatif olarak bent over row hareketi ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Upride Row


9. Deadlift

Deadlift, fıtık sebebi hareketlerin başında gelmektedir. Yerdeki ağırlığı kaldırabilmek için bacaklara, ardından sırtı düzeltmek için bele büyük baskı uygular. Bacak, bel, karın, sırt ve kolları çalıştırması onu vazgeçilmez hareketler arasında kılıyor olsa da yapılırken son derece dikkatli olunması gerekir. Aksi halde omurgaya zarar verecektir. Alternatif olarak squat egzersizi öneriliyor olsa da deadlift hareketinin yaptığı etkiyi tek başına başka hareketin yapması mümkün değildir. Bu yüzden son derece dikkatli şekilde yapılması tavsiye edilir.

Deadlift Hareketi


10. Mekik ve Crunch

Göbek yağları ve karın kasları için mutlaka yapılması gereken hareket olarak belirtilen mekik, yapılan araştırmalar sonucunda anatomiye aykırı olan hareketler arasında gösterilmiştir. Karın kaslarını inceleyen bilim insanları bu kasların mekik hareketindeki gibi vücudun öne doğru eğilmesini değil aslında dik durmasını sağladığını ortaya çıkarmışlardır. Omurganın arka arkaya eğilmesi temeline dayanan bu hareketler omurlar arasındaki disklere baskı uygulamakta ve sürekli tekrar edildiğinde zarar vermektedirler. Uzmanlara göre hareketin sıklığı ne kadar çok olursa disklerin ömrünü o kadar kısaltmaktadır. Ellerin ensede tutularak yapıldığı mekik ise boyun omurlarına da zarar vermektedir. Bu nedenle mekik ve crunch hareketi ile vakit kaybedilmemeli ve karın kaslarını kuvvetlendirmek için squat, bent over row ya da deadlift gibi hareketler tercih edilmelidir.

Mekik Hareketi

Önerilen İçerik; Uyurken Yaşadığınız Tuhaf Gerçekler!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
106
206
88
94
76
54
76
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.