Ayak ve Diz Burkulmaları Nedir?

Ayak ve Diz Burkulmaları Nedir?
29.05.201521:34

Her an başınıza gelme tehlikesi olan burkulmalar hakkında her şey...

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 05:49

BURKULMA

burkulma-kapak.jpg

Düşme, itilme, olağanüstü bir hareket sonucunda eklem kapsülünün, bağlarının gerilmesi ve yırtılır. Burkulan yer şişer, çoğu defa eklemde kanlı bir iki saat içinde su toplanır. Kanama olursa, bu bölge morarır. Bu morartı zamanla renk değiştirerek dağılır. Eklemlerin aşırı zorlanması, eklem yüzlerinin birbiri üzerine baskı durumu daha da ağırlaşabilir, hatta kemik kopması bile olabilir.

Burkulmalardan sonra çok defa eklemde bir gevşeklik, kaslarda zayıflık kalır ve bundan dolayı aynı yerden tekrar burkulmalar olabilir. Basit burkulmalarda birkaç gün dinlenme, sıcak, ılık pansumanlar tedavi için yeter. Eklem içindeki su kendiliğinden çekilir, şiş iner, hareketlerde ağrı kalmaz. Eklem içindeki suyu vücut kendisi emip dağıtmazsa iğneyle boşaltmak gerekir. Eklem şişliğinin dağılması için hafif hareketler, sıcak banyo, sıcak hava, masaj yapma faydalıdır. Burkulmalar en çok diz ve ayak eklemlerinde olur.

Diz burkulması diz-burkulmasi.jpg

Alt bacağın aşırı bükülmesi diz eklemi bağlarında yırtılmalara yol açar. Yırtılan yerde fazla ağrı olduğu gibi su da toplanır, eklem şişer. Çok su toplanmışsa erkenden iğneyle boşaltılmalıdır. Bacak kısımlarına masaj yapmak, sıcak havaya tutmak gibi usullerle tedavi yapılır, yürüme hareketlerine başlayınca bacağa sıkı sargı sarmak da faydalıdır.

Ayak burkulması

burkulma1.jpg

Ayağın içe ya da dışa bükülmesiyle ayak bileğinde burkulmalar olur. Ayak ağrır, şişer. Ayağa daha çok yük verilirse şişkinlik artar. Dinlenme, masaj yapma, sıcak su, sıcak havaya tutma gibi yöntemlerle kısa sürede iyileşir. Ayağı hareket ettirmeye, yürüme denemeleri yapmaya erken başlamalı, uzun zaman hareketsiz tutmaktan sakınılmalıdır. Ayağın üstüne iyice basabildikten sonra da aylarca tetik yürümeli, hareketlere dikkat edilmelidir. Kasların kuvvetlenmesi, bağların toparlanması önemlidir, yoksa sık sık aynı burkulmalar tekrar olur. Sivri uçlu, yüksek topluklu ayakkabılarda ayak çok kolay burkulur. Hele ki kadınların bu konuda çok daha dikkatli olması gerekir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
6
3
3
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.