diamondhair
 • DOLAR5,7563-1.24
 • EURO6,4000-1.39
 • ALTIN276,365-0.53
 • BIST99.7821.94

Türklerin Müslüman Olma Süreci Hakkında Bilgi

Türklerin Müslüman Olma Süreci Hakkında Bilgi
20.04.201917:00

Bu içerikte sizlere Türklerin Müslüman olma yolundaki süreci detaylı olarak sizlere sunuyoruz. Türkler nasıl ve neden Müslüman oldu? Türklerin Müslüman olma süreci nasıl gerçekleşti? İşte Türklerin Müslüman olma süreci ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Haber güncelleme tarihi 20.04.2019 17:55

Türklerin Müslüman olmadan önce çeşitli inanışları vardı. Bunlar arasında en yaygın olan ve kaynaklarda sabit olarak belirtilen inanç Gök Türk inancıdır. Ancak bunun haricinde Budizm, Yahudilik, Hristiyanlık, Maniheizm, Zerdüştlük gibi farklı din inanışlarının olduğuna dair de bazı kaynaklarda bilgiler sunulmaktadır. Bazı kaynaklarda Türklerin Müslüman olma süreci farklı şekilde anlatılmaktadır. “Türkler kendi istekleriyle Müslüman olmadılar, kılıç zoruyla Müslüman oldular” gibi düşüncelere kaynaklar yer verse de gerçek bir araştırma sonucunda Türklerin İslam’ı kabul etmelerinin kılıç zoruyla olmadığı hatta kendilerinin bile fark edemedikleri bir şekilde Müslüman oldukları görülmektedir.

Türklerin Müslüman Olma Süreci

Türklerin İslam’ı seçmeleri, uzlaşmacı ve barışçıl tavırların takındı dönemlerde artmıştır. Mücadele döneminde ise Müslüman olan Türklerin sayısı daha azdı. Müslümanlığı kabul eden Türkler, hâkimiyet dönemine geldiklerinde yani İslam’ın sancaktarlığını yaptıkları dönemlerde halklara hamilik yapmışlar ve bu da geride kalan diğer insanların da İslam’ı kabul etmelerinde büyük etkiler göstermiştir.

Türklerin İslamiyet ile ilişkileri farklı dönemlerde farklı şekillerde olmuştur. Bu değişimlerin dönemleri şunlardır;

 1. Emeviler dönemi
 2. Abbasiler dönemi

Emeviler Döneminde Türklerin İslamiyet İle İlişkisi

Türklerin İslam’ı kabul etmelerinde gecikmenin yaşandığı dönem Emeviler dönemidir. Çünkü bu dönemde Emevi halifelerinin baskıcı bir tutumu vardı. Arap olmayan Müslümanlardan vergi almaları, devlet görevi vermemeleri gibi durumlar, Türklerin İslam’a girmemelerini etkilemiştir. Ancak bu dönemde de kaynaklarda yer alan bilgilere göre kabile halinde İslam’a giren Türkler bulunmakta idi.

Emeviler döneminde Türklerle yapılan savaşların nedeninin İslamiyet’in yayılmasından ziyade toprak kavgası olduğu yapılan bazı araştırmalar sonucu öğrenilebilmektedir. Bu da Türklerle karşı karşıya gelmelerine neden olmuş ve Emevilerle Türkler arasında “mücadele dönemi”nin başlamasına neden olmuştur.

Abbasiler Döneminde Türklerin İslamiyet İle İlişkisi

Abbasiler dönemi, sadece Türkler açısından değil diğer etnik kökenler açısından da İslamiyet’i kabul etmelerinde önemli mesafenin kat edildiği bir dönem olmuştur. Abbasiler dönemi Türkler açısından da diğer etnik kökenler açısından da “hizmet dönemi” olarak adlandırılmaktadır. Emeviler dönemindeki baskıcı tutum bu dönemde son bulmuş, bütün ırklara aynı mesafede davranılmış, Türklere devlet kurumlarında görevler verilmiştir. Bu da Türklerin Abbasiler döneminde İslam ile ilişkilerinin daha kuvvetli olmasını etkilemiştir. Abbasiler döneminde, İdil Bulgar Devleti ilk olarak İslam’ı kabul eden devlet olmuş ardından Karahanlılar da İslam’ı kabul etmişlerdir. Aynı dönemde Selçuk Bey'in İslamiyet’i seçmesi ile birlikte Türkler açısından ve İslam tarihi açısından önemli gelişmelerin yaşanmaya başlaması tetiklenmiştir.

İslamiyet’in Türkler Arasında Yayılması Ve Halifelik

Abbasiler döneminde Türklere verilen görevler ve Selçuk Bey'in torunları Çağrı ve Tuğrul Beyler’ in Büyük Selçuklu Devleti'ni kurmaları İslam tarihinde önemli değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu dönemde Türkler halifelik görevine gelmişler ve kabile kabile İslam’a girmeyen Türkler de İslam dinini kabul etmeye başlamışlardır. Osmanlı dönemine gelindiğinde ise yönetimin “hak” ve “adalet” temelli olması, sadece Türklerin değil, diğer etnik kökenlerin de Müslüman olmasında etki göstermeye başlamıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
11
0
0
0
0
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.