Türkiye'de Sosyal Ağlara İlgi

Türkiye'de Sosyal Ağlara İlgi
22.05.201523:40

Sosyal ağlarla birlikte yaşantımızın bir hayli değişti. Türkiye’de Sosyal ağlar ne kadar yaygın ve bizler bu mecraları ne yönde kullanıyoruz?

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:17

İnsanlık var olduğu günden itibaren birbiri ile iletişime geçmek, bilgi alışverişinde bulunmak bir arada olmak için iletişim araçlarına gereksinim duymuştu. İletişimin bu denli önemli olması yazılı ve sözlü iletilişim arçlarının kısa sürede gelişimini sağlamıştır. İlk etapta yazılı iletişim araçları sonrasında görsel dediğimiz televizyon gibi kitle iletişim araçları hızlı bir şekilde gelişim göstermiştir. Yüzyılın son çeyreğine kadar bu medya şekilleri hâki­miyetini sürdürmüştür ancak 20. yüzyılın son çeyreğinde meydana gelen tekno­lojik gelişmelerlerle birlikte iletişime farkli bir boyut daha kazanılmıştır. Günümüzde hızlı bir şekilde ilerleyen kitle iletişim araçları sürekli farklı boyutlarla yeniden şekilleniyor.

20. yüzyılın son çeyreğinde enformasyon toplumunda kitle iletişim araçlarının son halkası olarak ortaya çıkan internet, diğer bütün kitle iletişim araçları gibi, dünya çapında hızla yayılarak, insanların hayatları üzerinde etkili olmaya başlıyor.

sosyal ağlar

   Türkiye’de İnternet Kullanım Oran

Türkiye’deki nüfusun üçte biri, yani yirmi beş milyon birey türlü amaçlar için internet kullanıyor. Türkiye’deki gençler arasında internet kullanım oranı ise %57’dir. 2012 yılı ikinci çeyreği itibariyle Türkiye’deki toplam internet abone sayısı 18,30 milyonu geçmiştir. 2012 yılının ikinci çeyreğinde toplam internet aboneli­ğinde, bir önceki üç aylık döneme göre yüzde 10,2 artış gerçekleşmiş olup; fiber, kablo ve özellikle mobil internet abonelerinin artmasıyla birlikte internet abone sayılarındaki genel artış eğilimi de devam ediyor. Toplam internet abone sayısının yıllık büyüme oranı ise yüzde 65,9 olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye Sosyal Medya Kullanımında Dördüncü

  Dünyaca ünlü PricewaterhouseCoopers denetim ve danışmanlık şirketinin (PwC), Türkiye ve dünyada internet kullanımı üzerine yaptığı araştırmaya göre, sosyal medya geçirilen sürelerde Türkiye ortalama ayda 10,2 saatle 4. sırada yer alırken, İsrail 11,1 saatle birinci oldu.

 Türkiye‘ de internet kullanımı ile ilgili en yakın zamanda ve gerçeğe yakın bilgilerden oluşturulan bir infografik. Türkiye nüfusu 75 milyon iken internet kullanıcı sayısı 35 milyon civarında. İnternet kullanımında yaş ortalaması 28,5. 2011 yılındaki işletme sayısı 2,2 milyon iken web sitesi olan işletmelerin oranı %25. 

Türkiye’ de sosyal medya kullanımı ise şu şekilde. Facebook kullanıcı sayısı 31 milyon, Google+ kullanıcısı 1 milyon, Twitter kullanıcısı 6 milyon ve Linkedin kullanıcısı 1 milyon civarında.

Türkiye Avrupa’nın Önünde

Global Web Index Araştırması’na göre, Türkiye’de her gün en az 1 saat internete bağlanan kullanıcıların %24′ü kişisel blog yazdıklarını belirtiyor. Bu oran Avrupa ortalamasının üzerinde yer alıyor. Kişisel blog yazmada en aktif ülkeler ise sırasıyla; Çin, Endonezya ve Güney Kore.

İnternetle Neler Yapıyoruz

İnsanlar, internetin hayatlarına girmesiyle birlikte, ihtiyaç duydukları her bilgiye hızla ulaşabilmekte, ulusal ve uluslararası bütün güncel haberlere takip edebilmekte, bankacılık işlemlerinden market alışverişine varıncaya dek günlük ihtiyaçlarını internet üzerinden giderebilmekte, eğlenebilmekte ve sosyalleşme adı altında tanıdıklarıyla ya da tanımadıklarıyla iletişime geçebilmektedirler. Bütün bilgilere her yaştan insanın ulaşabilmesi bir takım sakıncalar doğursa da önüne geçilemez bir bilgi portalı olması interneti vazgeçilmez kılıyor.

Kısacası her şeyimizi artık internet üzerinde yapıyoruz. Gittikçe daha bağımlısı olduğumuz bu mecralarda yemeğimizi, kahvaltımızı, beş çayımızı paylaşıp beğeniler topluyoruz daha ne olsun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.