Facebook ve Twitter'ın Gelişim Öyküsü

Facebook ve Twitter'ın Gelişim Öyküsü
18.05.201519:23

Günümüzde hızlı bir şekilde ilerleyen sosyal ağlar, Facebook ve Twitter'ın kuruluş öyküsü ve dünya üzerindeki yeri...

Haber güncelleme tarihi 13.09.2017 13:31

Bilgi ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler sayesinde bilgiye erişim, bilgiyi kullanma ve paylaşma, insanların birbirleriyle iletişim kurmaları kolay hale gelmiştir. Türkiye’de her geçen gün sosyal ağlara olan ilgi artıyor. Bunların başında Facebook ve Twitter geliyor. Sosyal ağların kurulumu ve gelişimi, dünya üzerinde sosyal ağlara olan ilgi nasıl?

Sosyal Ağların Temelinde “Web 2.0”

Özellikle günümüz insanı Web 1.0 araçlarından farklı olarak Web 2.0 araçlarını iletişim etkileşim, paylaşım gibi birçok farklı amaçlarla kullanmaktadırlar. Sosyal ağlar Web 2.0 araçlarının gelişmesiyle ortaya çıkmıştır.

Sosyal Ağlar İlk Sıralarda

Bu sosyal ağlarda en yaygın olarak bilinen Facebook, Twitter, YouTube, Flikr, Insagram ve Wiki’dir. Her birinin birbiriyle örtüşen özellikleri bulunsa da sosyal teknolojilerin kullanım amaçları çeşitlilik göstermektedir. Dünyada sosyal ağ kullanıcıları genellikle gençlerden oluşmakla beraber, birçok ülkede yaşı ilerleyen kullanıcılar da sosyal ağlara üye olmaya devam ediyor. Bunun yanında birçok insan, sosyalleşme amaçlı olarak farklı ağlara yöneliyorlar. Birkaç yıldır giderek alışkanlıklarımız arasına girmeyi başaran, internetin belki de en gözde icatlarından olan sosyal ağların günlük hayattaki rolü artıyor. Birçok kişinin sanal dünyada ilk uğradığı adreslerin başında artık haber siteleri ya da Google değil, sosyal ağlar geliyor.

Facebook’un Kuruluş Hikâyesi

Facebook, Mark Zucenkberg ve yakın arkadaşı tarafından 2004 yılında kurulmuştur. Hardvard Üniversitesi öğrencilerinin resimlerinin ve kısa bilgilerinin bulunduğu bir rehber olmamasından kaynaklanan bir ihtiyaçla yaratılan Facebook’a daha ilk çevrim içi olduğu anda 450 üye kayıt olmuş ve 22.000 resim yüklenmiştir. Harvard öğrencileri tarafından önce “Facemash”, kısa bir süre sonra da “Thefacebook.com” olarak tanınmış ve yayınlamıştır. Hardvard öğrencileri tarafından kullanılan Facebook, 2004 yılı içerisinde diğer üniversiteler tarafından da kullanılmaya başlanmış ve 2004 yılının sonuna gelindiğinde Facebook üye sayısı 1 milyona ulaşmıştır. 2005 yılında önce “The Facebook” ismiyle Hardvard College öğrencilerine açılmış ve 2005 Ağustos ayında isim hakkı alınarak “Facebook.com” olarak ad değiştirilmiştir. 

2006 yılında, siteye üye olanların arkadaşlarını siteye davet etme sistemi açılmış, böylece 13 yaş üzeri ve geçerli bir e-posta adresi olan herkesin üye olması sağlanmıştır. 2006 yılının sonunda ise 12 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. 2007 yılı süresince Facebook sisteme eklenen yeni uygulamalarla kullanıcıları birbirlerine hediye göndermeye teşvik ederek birbirleriyle etkileşime girmeleri sağlanmıştır. 2007 yılında Facebook farklı geliştiriciler ve Facebook’a dışarıdan uygulama içeriği sağlayan işletmelerle birlikte e-posta gönderme-alma, resim ve video yükleme, sohbet etme, gruplar, organizasyonların yer aldığı bir platform olduğu açıklanmıştır.

Facebook'un Kurucusu: Mark Zucenkberg

Mark Zuckerberg

Facebook’u Diğer Sosyal Ağlardan Ayıran Özellik

Facebook’u diğer sosyal paylaşım ağlarından ayıran ve bir platform niteliği kazandıran en önemli özelliği, bilişim teknolojisindeki gelişmeleri takip ederek yeni uygulamaları bu ortama uyarlaması ve sürekli kendini yenileyerek kullanıcıların gözünde kendini çekici hale getirmesidir.

En Hızlı Gelişen İnternet Sitesi

2010 yılına gelindiğinde ise Facebook artık 400 milyondan fazla kullanıcısı olan, kullanıcıların yarısının her gün sisteme girdiğini, her gün 35 milyondan fazla kullanıcının durumunu güncellediği, her ay 3 milyardan fazla resim yüklendiği, 6 milyardan fazla içeriğin paylaşıldığı, 3,5 milyon organizasyonun yapıldığı dünyanın en aktif sosyal paylaşım platformu ve dünyanın en hızlı gelişen internet sitesi haline gelmiştir. 

Dünya genelinde 137 ülke üzerinde gerçekleştirilen incelemede gerekli veriler Google Trends ve Alexa’dan alındı. Ülke bazlı ziyaretçi trafikleri listelenen sosyal ağlar için yeni harita belirlendi.

Facebook’un Dünya’da Kullanım Oranları

Buna göre dünya lideri Facebook, 137 ülkenin 126’sında ilk sırada kullanılıyor. Adeta tekel olma yolunda emin adımlarla ilerleyen M. Zuckerberg ve ekibi tam gazla çalışmalara devam ediyor. Özellikle diğer sitelerle geliştirilen entegre servisleri Facebook’un öne çıkmasına neden oluyor.

Avrupa’da 232 milyon, Kuzey Amerika’da 222 milyon ve Asya’da 212 milyon üyesi bulunan bu gözde site, tüm dünyada yaklaşık 845 milyon aktif kullanıcıya sahip. Ülkemizde de en çok kullanılan sosyal ağ olma unvanına sahip Facebook, Türk internet kullanıcılarının ilgisinden hayli memnun.

Twitter’ın Kullanımı Nasıl?

Twitter, ilgi çekici bulduğunuz konularda en son bilgilere ulaşmanızı sağlayan gerçek zamanlı bir bilgi ağıdır. Twitter’ın kalbi, “tweet” adı verilen küçük bilgi parçalarıdır. Her bir tweet en fazla 140 karakter uzunluğundadır ama bu kadar az olması sizi yanıltmasın, küçücük bir alanda bir sürü şey paylaşılabilir. Twitter, “şu anda neler oluyor?” sorusunu kullanıcılarına soran ve kullanıcıların hayatlarına dair anlatmak istediklerini 140 karakter ile paylaşmasını isteyen bir sosyal paylaşım sitesidir. En popüler Mikro –Blog servislerinden biridir. Bir diğer tanımı ile Twitter, 140 karakterden oluşan “tweet” adı verilen kısa mesajların gönderilebildiği ve diğer üyelerin mesajlarının takip edilebildiği, okunabildiği bir Mikro-Blog servisidir.

Hızlı Bir Şekilde İlerliyor

Son derece hızlı bir şekilde büyümeye devam eden bir diğer sosyal ağ ise kolaylıkla tahmin edilebileceği gibi Twitter. Halihazırda birçok ülkede Facebook’tan sonra ikinciliği elinde bulunduran Twitter, Amerika Birleşik Devletleri’nde Facebook’un büyümesinin yavaşlaması ile kendi büyüme hızını dört kat kadar arttırdı.

 

Twitter, sosyal ağlar

Facebook’un Rakibi Twitter’ın kullanım Oranları

Günümüzde Twitter’ın dünya çapında 400 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Twitter’ın bu büyüme hızını yakalamasında her geçen gün daha fazla dili desteklemesinin de payı büyük. Örneğin geçen yıl Arapça dil desteği sunmaya başlayan Twitter’ın Arapça konuşan kullanıcı sayısı tam 22 kat artı. Facebook’un bu olağanüstü başarısının yanında, yerel olarak incelemelerde bulunacak olursak çok farklı sonuçlar elde edebiliriz. Tüm dünya genelinde lider görünen Facebook, bazı ülkelerde sosyal liderliğini başka sosyal ağlara kaptırmış durumdadır. Örneğin, Japonya’da insanların çoğunlukla sohbet amaçlı kullandıkları Mixi, Hollanda’da Hyves, Rusya’da ise Yandex Facebook’un liderlik tahtını elinde alan sosyal ağlardır.

 

Neoldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER