Sosyal Medyanın Geleneksel Medyadan Farkları

Sosyal Medyanın Geleneksel Medyadan Farkları
15.06.201512:15

İletişim şeklimiz değişiyor. Gözle görünür bu değişim ne yönde oluyor; Sosyal medyayı geleneksel medyadan ayıran özellikleri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:53

Günümüzde iletişim teknolojilerinin yaşamın içine daha çok girmesiyle, sosyal ağlar ayrı bir önem kazanmıştır. Sosyal medya, her kesimden insanları etkileyerek; sosyal taleplerine yanıt veriyor. Evet, günümüz teknolojisi olan sosyal medya, günümüzde de halen kullanmakta olduğumuz geleneksel medya; televizyon, gazete gibi iletişim mecralarına göre farklılıklar gösteriyor. 2000’li yıllarla birlikte kişiler arası iletişimde oldukça farklılıklar yaşandı. Bunda en büyük etken, hiç kuşkusuz, internet oldu. Geleneksel medya kullandığımız zamanlarla, şimdiki zamanlardaki iletişim kavramımız arasındaki ne gibi değişimler olmuştur?

İletişim Yöntemleri Değişiyor

Çok eski değil, 2000’li yıllar öncesinde kimsenin evinde internet yoktu. 15 yıl gibi kısa bir sürede, insanlar arasındaki iletişimde bununla birlikte sosyal yapıda da oldukça büyük değişimler oldu.

Tek Yönlü İletişimden Çift Yönlüye

İletişim, kişiler arasında karşılıklı olarak yapılıyorsa buna çift yönlü; Sadece karşı tarafın sana mesaj verip, bunun karşılığında senin geri bildirim yapmadığın ya da yapamama durumu ise 'tek yönlü' bir iletişim şeklidir. Örneğin, Geleneksel medya araçlarından olan televizyon sadece tek yönlüdür. Televizyondaki haberlere yorum yaptığın zaman, televizyondaki sunucuya, düşüncelerini geri bildirim olarak iletilmemesi durumu. Sosyal medya ile birlikte, sosyal haber sitelerin altına geri bildirim olarak yorum yapılabiliyor ve yeri geldiğinde o haberi yapanlarla birebir iletişime geçilebiliyor.

Yazılı İletişim Ön Planda

 İletişim: yazılı, sözlü ve sözsüz olarak üç kategoriye ayrılır. Önceden yani internet mecrasının olmadığı zaman, iletişim çoğunlukla sözlü ve sözsüz dediğimiz beden dili hareketleriyle sağlanıyordu. Sosyal mecralarla birlikte yazılı iletişim daha ön plana çıktı.

Herkes Üretebilir

Geleneksel medya konusunda uzman kişiler tarafından üretilirken, sosyal medyaya ise herkes üretimde bulunabilir. Sosyal medya ile birlikte yurttaş haberciliği kavramı önem kazanmıştır. Örneğin; Haydarpaşa garının yanmasının ilk fotoğrafı, bir sosyal medya kullanıcısı tarafından çekilip, paylaşıldı ve dünya ülkeleri o fotoğrafı kullanarak haberlerini yaptılar.

 Sosyal Medya Daha Demokratik

Sosyal medyada sadece belli başlı kişiler gündemi belirlemiyor. Çoğunluk yani sıradan sosyal medya kullanıcıları da gündemi belirleyebiliyor. Sosyal medya kullanıcıları, bir gazeteci profiline bürünebilir, yeri geldiğinde verdiği bilgiler daha güvenilir olabilir.

Sosyal Medya Çok Hızlı

Sosyal medya, geleneksel medya gibi olayları uzun bir süre geçtikten sonra sunmuyor. Yaşanılan olayı anı anına dakikası dakikasına sunuyor. Çok hızlı aynı zamanda geleneksel medyanın vermediği, yaşananların arka perdesini de göstererek insanlar için daha açıklayıcı oluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.