Sosyal Medyanın Psikolojik Etkileri

Sosyal Medyanın Psikolojik Etkileri
10.08.201514:49

Sosyal medyanın insan psikolojisi üzerinde etkileri hakkında bütün bilgiler...

Haber güncelleme tarihi 18.09.2022 08:52

Artık akıllı telefonlarla birlikte" sosyal medya  hayatımızda önemli bir yer kaplamaktadır. Bu durum insanlar üzerinde psikolojik etkilere ve değişimlere yol açmaktadır. 

Tüketim alışkanlıkları günümüz dünyasında hızla değişmektedir. Bunların bazıları sönüp giderken bazıları kalıcı olup, benzerlerinin oluşmasına yol açabilmektedir. İlk başlarda bilgisayarlarla hayatımıza giren internet kullanımı, giderek daha da hayatımızın içerisine girerek günlük alışkanlıklarımızdan biri haline geldi.


Akıllı telefonların hayatımıza girmesinden itibaren " sosyal medya alışkanlığı " giderek daha da artmıştır. Telefonlar artık dünyayla birey arasında bir köprü işlevi görmeye başlamıştır. Bu durum bedenin ruhsal anlamda güne devam edebilmesini sağlayan biyonik bir organ işlevi görmesini sağlamıştır.

Sosyal medya alışkanlığı, kişilerin her an her yerde ulaşılabilir hale gelmesini sağlamıştır. Artık sosyalleşmek için yapılan buluşmalar bir yana kaldırılarak, bu buluşmalar yerini sosyal medyada yapılan sohbetlere bıraktı. Sanal gerçeklik kişiye sınırsız bir özgürlük alanı sunarken aynı zamanda kişilerin duygu ifadelerini ve ilişkilerini en aza indirmiş durumdadır.

Sosyal Medya Bağımlılığının Artması


Özellikle içinde bulunduğu sosyal ortamdan memnun olmayan bireylerin sosyalleşmek için kendini sosyal medyada tatmin etmektedir. Bu bağlamda sosyal medyanın kişide bir doyum nesnesi işlevi gördüğü söylenebilmektedir. Bu durumdaki kişilerde şarjın bitmesi ya da elektriğin kesilmesi panik duygusu yaratmaktadır.

Sosyal medyanın bir haber kaynağı olmaktan çıkarıp, hayatının en önemli parçalarından biri haline getiren kişilerde tehlikelere yol açmaktadır. Bu yüzden gerçeklik ile sanal gerçeklik arasındaki sınırların iyi çizilmesi gerekmektedi çünkü sanal bağımlılık kişinin kimlik bunalımı yaşamasına da yol açabilmektedir.

Sosyal medyada geçirilen zamanın, yaşamın yoğunluğunu kapsamıyor olmasına ve bu alışkanlığın bağımlılığa dönüşmemesine dikkat edilmelidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
5
2
1
1
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.