Medya ve Kadın

Medya ve Kadın
02.06.201510:47

Gerek dünyada gerek ülkemizde medyada kadının kullanımı sık rastlanan bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki medyanın kadınlar üzerindeki etkisi nasıldır?

Haber güncelleme tarihi 21.02.2018 09:20

Kadın, televizyon aracılığı ile seslenilen toplumun yarısını oluşturur. Kadınlar dışında elbette erkekler de yayın politikasının konusudur.

Kadın ve erkek arasında, yaşlılar, gençler, çocuklar, çalışanlar, emekliler, öğrenciler, hastalar vs. birçok kategori bulunduğu gibi, tüm bu kesimlerin her biri için ayrı ayrı yayın politikaları söz konusudur. Yani, genç kadınlar, çalışan kadınlar, ev kadınları, öğrenci kadınlar vb. tüm yaş gruplarından ve kesimlerden kadınlar medyanın politikalarına dâhildir.

Medyanın Kadınlara Yaklaşımı

Kapitalist sistemde, bu tüketim nabzının doğru şekilde kapitalistlerin kârlarına daha fazla kâr katmalarının aracı olarak tutulması reklamcılık olarak adlandırılan sektör aracılığı ile sağlanmaktadır.

Reklamcılık sektörü, küçümsenmemesi gereken ciddiyetle üzerine gidilmesi gereken bir güce, etkiye ve yaygınlığa sahiptir. Televizyon reklamlarında belirli ürünlerin ‘hedef kitlesi’ kadınlardır. Reklamı yapılan ürünlerin kadınlara ulaşması istenen bölümü büyük oranda ev işlerine, annelik rolü nedeniyle anne ve çocuk/bebek ürünlerine yönelik olarak üretilen ürünlerdir. Bu reklamlarda kadınlara dayatılan toplumsal rol olabildiğince yeniden ve yeniden üretilir.

Evde temizlikten sorumlu kadın olduğuna göre, anne olarak çocuğun bakımından da kadın sorumlu olduğunu göre, bütün bu ürünler pazarlanırken kadınlara seslenilir. Temizlik işleri, en iyi deterjanlar, en güzel yemekler; ev işlerindeki mükemmellikten sonra, sıra yine kadının kendini erkeği hazırlaması gerektiği 'kadınlık' rolüne gelebilir.

Bu reklamların konusu olan ürünler sıralanacak olursa, şampuanlar, bakım ürünleri, kremler, makyaj malzemeleri, saç bakım ürünleri vb. sonsuz kozmetik ürünleri dünyasına gireriz. Bu tür ürünlerin genel hedef kitlesi kadınlardır. Kadınların özellikle ev içi rollerine bakılarak hedef alındıkları görülmektedir.

Reklamların hedef kitlesi genelde kadınlar üzerinde yoğunlaştığı gibi, ekonomik seviyeye de bağlı olarak tercih edilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.