Medya Okuryazarlığı Nedir ?

Medya Okuryazarlığı Nedir ?
12.10.201510:55

Medya okuryazarlığı teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren kavramlardan biridir.

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 15:00

Medya Okuryazarlığı Nedir ?

Mesajların üretim ve aktarımında kültürel, ekonomik, politik ve teknolojik boyutların anlaşılmasını ifade etmek amacıyla kullanılmaya başlayan terimlerden biri olan medya okuryazarlığı,  bir medya içeriği ile karşı karşıya kaldığımız zaman medya mesajlarını daha iyi anlayabilmek için bilişsel, duyuşsal, estetik ve etik nitelikleri bir bütün olarak kullanabilme becerisini geliştirme süreci olarak yorumlanmaktadır.

cocuk-2.jpg

Yurtdışında Medya Okuryazarlığı 

Günümüzde ABD’de zorunlu dersler listesinde yer alan Medya Okuryazarlığı dersinin eğitimine 1932 yılından beri devam edilmektedir. Bu dersin verilmesinin amaçlarından biri ABD'nin televizyon izleme oranlarında dünyada ilk sırada yer almasıdır. ABD dışında bir çok ülkede de medya okuryazarlığı dersi verilmektedir. 

cocuk-005.jpg

Türkiye'de Medya Okuryazarlığı 

Türkiye'de yapılan bilimsel araştırmalar, televizyon izleme oranının günde ortalama 3-5 saat aralığında olduğunu gözlemlenmektedir. Yapılan araştırmalar, görsel, işitsel ve yazılı medya karşısında çocukların bilinçlendirilmesi anlayışını ortaya koymuştur. Medya okuryazarlığı eğitimi medyanın insanlar, özellikle çocuklar üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için en doğru yaklaşımlardan biridir.

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1276
226
80
61
60
66
487
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.