The Alienist Dizisi Hakkında Bilgi, Oyuncu Kadrosu ve İzleyici Yorumları

The Alienist Dizisi Hakkında Bilgi, Oyuncu Kadrosu ve İzleyici Yorumları
02.04.202015:43

Dizi dünyasında Netflix’in hüküm sürdüğü bu zamanlarda Netflix’e yeni eklenen ve TNT’nin şimdiye kadarki en pahalı dizisi The Alienist’i incelemek istedik. İşte The Alienist dizisi hakkında merak edilenler, oyuncu kadrosu ve izleyici yorumları…

Haber güncelleme tarihi 20.03.2021 11:28

The Alienist Dizi İncelemesi - Oyuncular ve İzleyici Yorumları

Sık sık dizi/film izleyip tükettiğimiz şu dönemde en çok beğeni alan dizileri sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Netflix’in kullanıcı dostu oluşu ve kaliteli içerikleri bir araya getişiri onu sektörün lideri durumuna getirmişken biz de yine Netflix’te kolayca ulaşabileceğiniz bir dizi önerisinde bulunacağız: The Alienist! Bu inceleme dizi içeriğimizde siz dizi severler için The Alienist dizisi hakkında merak edilenleri, oyuncu ve karakterlerini ardından da izleyici yorumlarını paylaşacağız. İşte yeni dizi arayışında olanlar için son zamanlarda en popüler Netflix dizileri arasına giren The Alienist hakkında izleyici yorumları ve bilinmesi gereken her şey!


the-alienist-dizisi.jpg

1. The Alienist dizisi 1994 yılında Amerikan kablolu kanalı TNT’de yayınlanmaya başlamıştır ve şimdiye kadar TNT’nin en çok para harcadığı yapımları arasında olduğu bilinmektedir. Dilimize Ruh Avcısı olarak çevrilen dizi aslında Caleb Carr’ın aynı isimli suç romanından ekranlara uyarlanmıştır. 


the-alienist-kitabi.jpg

2. The Alienist kitabı aynı zamanda kitabın ana karakteri psikolog Dr. Laszlo Kreizler’in tarihsel gizem serisinin de ilk kitabıdır. Dizinin geniş olmasa da kaliteli isimlerden oluşan kadrosu ilk başta izleyicinin dikkatini çeken unsurlardan biri oluyor. Kitap uyarlaması olan dizilerde oyuncu kadrosunun sağlam olması bizce çok önemli bir kriter. Sonuçta kitlelerce okunmuş ve beğenilmiş bir eseri izleyicinin gözünde canlandırdığından daha iyi sergilemek bu tür yapımların en büyük derdi olmalı diye düşünüyoruz. 


dr.-laszlo-kreizler.jpg

3. İlk sezonu 10 bölümden oluşan The Alienist  dizisinin mutfağında Hossein Amini, Eric Max Frye, Gina Gionfriddo ve Cary Fukunaga gibi başarılı isimlerin yer alırken oyuncu kadrosunda ise Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning ve Brian Geraghty gibi önemli isimleri izleme fırsatı buluyoruz. 


the-alienist-dizisi-hakkinda.jpg

4. Yapımcıları arasında True Detective’in yönetmeni Cary Joji Fukunaga‘nın da yer aldığı The Alienist dizisi bizi 1900’lere götürüyor. Dizi, bir seri katili devirmek için birlikte çalışan üç farklı karakterin maceralarına odaklanıyor diyebiliriz. 19.yüzyılın New York’unda geçen bu polisiye dizide fahişelik yapan erkek çocuklarını acımasızca öldüren bir seri katilin izini ise kriminal psikolog Dr. Laszlo Kreizler ve gazete illustratörü John Moore sürüyor. 


cary-joji-fukunaga.jpg

5. Bir gece yarısı köprünün üstünde erkek çocuğunun canice katledilmiş bedeni bulunur. Tüm şehir ayağa kalkar ve yetkililer harekete geçer. Bu olaydan bir şekilde haberdar olan psikolog doktor Laszlo Kreizler geçmişinde ele aldığı bir vakadan ötürü bu durumdan etkilenir. Bunun tek bir cinayet değil de seri katil işi olduğundan şüphelenen doktor gazeteci dostu John ve polis arkadaşı Sara ile bir araya gelerek seri katilin peşine düşer. 


the-alienist-dizi-oyunculari.jpg

6. Polislerden bağımsız olarak hareket eden doktor ve gazeteci bir sürü engelle karşı karşıya geldikten sonra bu cinayet bir an önce çözülmezse devamının geleceğini farkederler ve hızlı olmaları gerektiğini anlarlar. Gittikçe kişisel bir hal almaya başlayan bu cinayetler olayı derinleştirdikçe derinleştirir. 


suc-ve-psikoloji-uzerine-diziler.jpg

7. Suç ve psikoloji üzerine diziler izlemeyi sevenler için The Alienist dizisi sizlere hem heyecan hem de olayları tahmin etme hazzı yaşamayı vaadediyor. Netflix’te ilk sezonunu izleyebileceğiniz dizi +18 sınırlandırmasıyla sizleri bekliyor. 


The Alienist Dizi Oyuncuları ve Karakter İncelemesi

Dr. Laszlo Kreizler (Daniel Brühl)

dr.-laszlo-kreizler-(daniel-bruhl).jpg

Alanında ünlü bir psikoloji uzmanı olan Dr. Laszlo, insan psikolojisi üzerine çalışan ve karşısına gelen davaları başarılı bir şekilde çözen güçlü bir karakter olarak tasarlanmıştır. Yıllar öncesinde karşısına gelen ve çözümsüz kalan bir dava onun için hep bir soru işareti olarak kalmıştır. Şimdi ise bu davayı çözmek için elinden geleni yapmayı kendine bir borç saymaktadır. Altın Küre adaylığı bulunan oyuncuyu Rush, Good Bye Lenin, Captain America: Civil War ve Inglourious Basterds filmlerinden hatırlıyoruz.

Sara Howard (Dakota Fanning)

sara-howard-(dakota-fanning).jpg

War of the Worlds, I Am Sam, Man on Fire ve The Runaways filmlerinden hatırladığımız ünlü oyuncu The Alienist dizisinde New York Polis Teşkilatı’nda çalışan tek kadın olan Sara karakterine hayat veriyor. Azimle görevini yapan Sara kadın olduğu için göz ardı edilmeye katlanamıyor ve doktorla birlikte teşkilattan bağımsız bir şekilde bu davanın üzerine gitmeyi seçiyor.

John Moore (Luke Evans)

john-moore-(luke-evans).jpg

Dracula Untold, Beauty and the Beast, The Hobbit: The Desolation of Smaug gibi filmlerden hatırladığımız ünlü oyuncu The Alienist dizisinde, eski bir gazeteciye hayat veriyor. Şimdilerde bağımsız bir şekilde çalışan John, Dr. Laszlo’nun az sayıda arkadaşlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Sara’ya karşı korumacı bir tavır takınan John, bu üçlüyü bir araya getiren karakterdir.


The Alienist Dizisi İzleyici Yorumları

1. konu ve işleniş olarak ağır ama güzel dizi. lakin şimdiye kadar izlediğim yapımlarda en iğrendiğim dizi oldu. homofobik bir insan değilim, dizilerdeki eşcinsel sevişme sahnelerinde rahatsız olmam kolay kolay ama bu dizideki erkek çocuklarının fahişelik yaptığı ortamları görmek, o çocukların kadın gibi cilve yapışları falan müthiş rahatsız etti beni. oyuncu da olsa o çocuklar çocuk yahu. rahatsızlığımın sebebi feminen olmaları değil, çocuk olmaları. aynı yaşlarda kızları da fahişe ve şuh olarak gösterseler bundan rahatsız olurdum. eşcinselliğin beyaz ekranda rahat gösterildiği yıllardayız eyvallah ama bu nokta benim mezhebimi fazlasıyla aştı.

2. dönem dizilerini çok fazla çekici bulmamama rağmen atmosferini çok beğendiğim dizidir. ilk başlarda sherlock-watson tadı alıyoruz ama kreizlerın daha sıradan biri olduğuyla olay karakter odaklı olmaktan çıkıyor. hatta bir çok kez olaylara müdahil olmaktan ziyade izleyici kalıyor. solidsnake'in dediği gibi olay örgüsünün çocuk fahişeler etrafında dönmesi mide bulandırıcı olsa da sizi içine çekip empati yaptırıyor ve gerim gerim germekten geri kalmıyor. belki de bu kadar sert olduğu için bazı şeyler daha belirgin oluyor. bilemiyorum altan. ben beğendim.

3. dönem dizisi olarak yaratılan mekanları ortamları çok başarılı buldum. prodüksiyon kalitesini her detayda gösteriyor. buna cast da oldukça katkı veriyor. daniel brühl her zamanki gibi rolünü iyi kotarmış. gerilim ve gizem son ana kadar sürüyor ve izleyeni sürüklüyor. zaten psikolojik kriminal hikaye soslu 19. yy çalışmalarına da merakınız varsa her türlü izlersiniz.

4. ayni adli kitabin dizi uyarlamasidir. 10 bölümlük kaliteli bir polisiye dizisi olmus. iki sezona bile yayilabilecek icerik varken her bölümü yogun yogun islemeleri sayesinde bos bos bakismalardan ve gereksiz diyaloglardan kurtulmus olduk.

5. ilk bölümüyle içimi hıcıl hıcıl edip bölüm sonlarında da gerim gerim geren dizi. tarzını çok beğendim ancak sinirlerin ortalamanın üzerinde olması lazım bence çocukları izlerken, çok yıpratıyor zira.

6. hannibal dizisini izleyenlere kesinlikle önerebileceğim bir dizi. ben gayet başarılı buldum. hannibal veya true detective kadar değil elbet ama yine de çok hoşuma gitti. hannibal'daki gibi katilin psikolojisi üzerine duruluyor. gerçekten çok rahatsız edici şeyler var tıpkı hannibal veya true detective'deki gibi. çok fazla ses getirmemiş olması, popülariteye kapılıp gitmemiş olması benim için çok önemliydi. sevmiyorum çünkü popüler kültüre kapılıp sağda solda hakettiğinden fazla şişirilen dizileri. en yakın örneği la case de papel mesela. güzel bir dizi olabilir, izlense keyif verebilir ama o abartılı popülerliği ve kitlesi yok mu... izleyesi gelmiyor insanın. o yönden ben bu diziyi daha çok sevdim.

7. 1800'lerin sonlarında amerika'da geçen, bir seri katil ve onu yakalamaya çalışan polis departmanının hikayesini anlatmakta. polis departmanı bu vaka için bir alienist'den görüş ve yardım almaktadır. alienist ise dizinin girişinde şu şekilde açıklanır "19.yüzyılda mental rahatsızlıktan muzdarip olanların kendi doğalarından uzaklaştıkları kabul edilirdi. onlarla ilgili çalışma yapan uzmanlara da alienist denirdi" oyuncu kadrosu, performanslar, akademik diyaloglar, karanlık hikaye ve dönemin dokusu çok güzel olsa da özellikle son iki bölümde -ki final zamanı her zaman tansiyon artar ve görkemli bir kapanış olur- yavaş kalıp sıkmıştır. hikayenin çözümlenmesi ile beraber son mücadele ve yakalama kısmı kötü.

8. oldukça güzel bir dizi. özellikle hikayenin geçtiği 1896 yılı new york'unu görmek, otoritenin henüz tam olarak oturmadığı zamanlardaki kurumlar hakkında fikir sahibi olmak için bile izlenebilir. iç savaş sonrası new york'un kozmopolit yapısını ve nasıl tam bir suç kenti olduğunu güzel anlatıyor. dizide yeni köprü olarak anılan brooklyn köprüsünü sık görüyorsunuz. tıp ve adli tıpın o zamanlarki durumunu iyi yansıtıyor. eğer tıp ve dönemin new york'uyla ilgili iseniz the knicki de şiddetle öneririm.

Önerilen İçerik; Netflix’te Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 15 Suç Dizisi

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.