Yaşam Kaynağı Suyun Sağlığa 15 Faydası

Suyun bir çok faydası olduğunu biliyoruz ancak suyun faydaları tek bildiklerimizden ibaret değildir. Suyun bilmediğimiz faydalarını sizler için derledik.
Yaşam Kaynağı Suyun Sağlığa 15 Faydası

 

Suyun Mucizevi Faydaları

Günlük yaşantımızda kışları çok olmasa da yazları su tüketme ihtiyacımız oldukça artıyor. Ancak sadece yazın değil kışında su tüketimimize dikkat etmeliyiz. Uzmanlara ortalama günde 2,5 litre su içmemizi öneriyorlar.

Çünkü su vücudumuzun en vazgeçilmez gıdasıdır. Su sadece kalbe veya böbreğe iyi gelmiyor. Bir çok konuda yarar sağlamayı başarıyor. Suyun faydası bildiklerimizle sınırlı değil; İşte suyun bilinmeyen faydaları;

1. Beyni Besler

Suyun Mucizevi Faydaları

İş hayatınız yoğun mu? Gelen telefonlar, mailler, tutulması gereken ajandalar, birçok toplantı detayları mı var? Aile hayatınızda da, aileniz ile ilgili aklınızda tutmanız gereken, yüzlerce konu mu var? Yanıt evet ise, hafıza hayatınızın merkezi demektir. 

Hafıza, unutkanlık, konsantrasyon eksikliğinin merkezi beyindir. Su içerek beyninizi beslemeniz gerekmektedir. Su, hafızanızın güçlenmesini, unutkanlık ve konsantrasyon eksikliğinin azalmasını sağlar.

2. Kalbin Yorulmasını Önler

Suyun Mucizevi Faydaları

Merdiven çıkarken, yürürken yorulduğunuzu hissediyorsanız, içtiğiniz su oranına dikkat etmelisiniz. Su içmek, bu aktiviteleri yaparken kalbinizin yorulmamasını sağlar. Su, kandaki yoğunluğu arttırır böylece kalp, kan pompalamak için daha az çalışır, aynı zamanda enerjiyi arttırır.

3. Yaşam Kalitesini Arttırır

Suyun Mucizevi Faydaları

Kaslarımızın yüzde 75'i, kemiklerimizin yüzde 22'si, kanımızın yüzde 83'ü sudur. Susuz kalındığında vücudun bu bölümleri yüzde 100 çalışamaz. Enerji eksikliği, yorgunluk, bitkinlik, baş ağrısı hissedersiniz.

Harward Üniversitesinde yapılan bir araştırma, günde 2-3 litre su içildiğinde stresin azaldığını ortaya koyuyor. Kısaca, su vücudun eksiksiz çalışmasını sağlayarak yaşam kalitenizi de yükseltiyor.

4. Kabızlığı Önler

Suyun Mucizevi Faydaları

Kabızlığı engeller. Kabızlık, vücudumuzda sert dışkılar oluştuğunda ve vücut bunları dışa atmakta zorlandığında ortaya çıkar. Su, dışkıların yumuşamasını sağlar. Sindirim sisteminin rahat çalışmasında, lifli besinler de önemli yer tutar. Su tüketimi az olduğu zaman, vücut lifleri etkili bir şekilde kullanamaz. Bu noktada da, su tüketimi, sindirim sistemini destekler.

5. Cildi Besler

Suyun Mucizevi Faydaları

 Suyun, özellikle kadınlar için mucizevi özelliği. Gün içinde karşılaştığımız her şey ciltte iz bırakır. Zaman geçtikçe kırışıklıklar ve çatlaklar gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Yeteri kadar su tüketirseniz kırışıklar ve çatlaklarda önemli azalmalar olacaktır.

6. Metabolizmayı Hızlandırır

Suyun Mucizevi Faydaları

Mide içinde hacim oluşturarak o öğünde fazla besin alımını engeller. Yemekle birlikte su içilme alışkanlığı varsa bu alışkanlık devam ettirilmelidir. Yemekle birlikte su alındığında mideye daha az besin alınır. Böylelikle metabolizmayı hızlandıran bir şey haline gelir. 

7. Saç Dökülmesini Engeller

Suyun Mucizevi Faydaları

Saçı dökülenler su tüketimine önem verirlerse; saç dökülmelerinde azalış meydana gelir. Su içmek saçların dökülmesini büyük ölçüde önler. Aynı zamanda kepek oluşumunu da büyük oranda azaltır.

8. Sindirimi Kolaylaştırır

Suyun Mucizevi Faydaları

Sabah kalktıktan sonra içtiğiniz 2 bardak su iç organlarınızı harekete geçirerek sindiriminizi kolaylaştırır. Metabolizmanızın da hızlanmasını istiyorsanız mutlaka sabah ılık veya sıcak su tüketmelisiniz.

9. Banyo Yaparken Başınız Dönmez

Suyun Mucizevi Faydaları

Çoğu insanın korkulu rüyasıdır banyo yaparken baş dönmeleri bu soruna son vermek istiyorsanız mutlaka banyoya girmeden önce su için böylelikle tansiyonunuz dengelenmiş olur. Su içmeyen kişilerde sık sık tansiyonun düşmesi gibi olaylar yaşanır.

10. Kalp Krizi ve Beyin Kanamasını Önler

Suyun Mucizevi Faydaları

Uyumadan önce içilen su, hem rahat bir şekilde uykuya dalmanızı sağlar, hem de kalp krizi, beyin kanaması gibi hastalıkları önler. Uyumadan önce su içmek son derece faydalı bir durumdur, her gün yapılması gerekir.

11. Ağız Kokusunu Önler

Suyun Mucizevi Faydaları

Gün içinde az besin tüketimi ve yetersiz sıvı alımı sebebi ile tükürük miktarı azalabilir. Tükürük üretiminin azalması nedeni ile, ağız temizliği için gerekli olan sıvı yetersiz kalır. Bu durum da ağız kokusuna yol açar. Tükürük salgısını su ile arttırarak ağız kokusunu önleyebilirsiniz.

12. Stresle Savaşır

Suyun Mucizevi Faydaları

Beyin Dokusunun Yüze %85'i sudan oluşur. Eğer vücudunuzda yeterli miktarda su yoksa hem ruhen hem de fiziksel olarak kendinizi stres altında hissedersiniz. Susuzluğa dayanamamanızın sebebi de aslında budur. Susuz kalan beyin dokuları, su içmek için sürekli bir istek duymamıza neden olur ve suya erişim olmadığında kendimizi hep bir gergin hissederiz.

13. Böbrek Taşı Riskini Azaltır

Suyun Mucizevi Faydaları

Kanımız, hücreler için gerekli oksijeni ve diğer maddeleri su ile birlikte daha hızlı taşır. Su tüketiminin yetersiz olduğu durumlarda, kan hacmi azalabilir. Bu da dolaşım sistemini olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. 

14. Kas Kitlesini Korur

Suyun Mucizevi Faydaları

Spor yaparken sağlığımızı korumak için düzenli egzersiz, düzenli beslenme, düzenli uyku ve yeterli su tüketimine dikkat etmemiz gerekebilmektedir. Özellikle kas geliştirici antremanlar yapanlar için bu 4 kural kilit bir öneme sahiptir.

Vücuttaki kas kitlesi arttıkça su ihtiyacının da artacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Antreman ve egzersizlerin hem öncesinde ve sonrasında içilen suyun oldukça yararlı olduğu kasılmalar ve kramplarla başa çıkmada etkili bir yöntemdir.

15. Reflüye İyi Gelir

Suyun Mucizevi Faydaları

Yaşam kalitemizi çok ciddi oranda düşüren ve tedavi edilmediği taktirde yemek borusu kanserine dönüşme ihtimali bulunan reflü için yeterli miktarda su içmek çok faydalıdır. Çünkü su içmek bazı insanlarda reflüyü azaltırken bazılarında ise tamamen iyileşme dahi görülebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Böbrek Sağlığı Nasıl Korunur?Tuzun Zararları Nelerdir?
Diyaliz Nedir?Sıcak veya Ilık Su İçmenin Faydaları

Çok su içmenin faydaları nelerdir?

Düzenli olarak, çok su içmenin faydaları arasında ağız kokusunun önlenmesi, saç köklerinde kepekleri ortadan kaldırması, kas spazmlarını ve kramplarını önlemesi, beyin fonksiyonlarının düzenlenmesi, saçın sağlıklı bir şekilde uzaması gibi şeyler yer alır.

Her gün 2 litre su içersek ne olur?

Her gün 2 litre su içmeniz vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Yeterli su içmeyen bireyler sağlık problemleriyle karşılaşabilir. Aynı zamanda günde 2 litre su içmek kilo vermenizi de kolaylaştırır.

Su ne kadar faydalıdır?

Su hayattaki en önemli şeylerden birisidir. Kabızlık gibi bağırsak problemlerini çözer, kırık, kepek, saç dökülmesi gibi durumları önler, kan hacmini artırır, ağız kokusunu önler, kalbin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Her gün su içersen ne olur?

Her gün su içersek vücut ısısı dengelenir. Kişilerde yaşanan ödem probleminin ortadan kalkmasını sağlar. Kan dolaşımını kolaylaştırır, sağlıklı bir birey olmanıza yardımcı olur. Bağırsakta yaşanabilecek problemleri önler ve sağlığını düzenler.

Gece aç yatmak kilo verdirir mi?

Gece aç yatmak vücudunuzda depolanan yağların azalmasına neden olur. Gece fazla acıkmadan yatmak bölgesel yağlarınızdan kurtulmanızı sağlar fakat sağlıklı bir kilo verme şekli değildir. Son derece sakıncalıdır.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.