Böbrek Sağlığını Korumak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böbrek Sağlığını Korumak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
28.10.201514:30

Vücut sağlığı açısından oldukça önemli olan böbreklerimizi korumanın yollarını sizler için araştırdık. İşte böbrek sağlığını korumak için dikkat edilmesi gerekenlere gelin hep birlikte göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 09.01.2019 12:27

Böbrekler vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Vücudumuzdaki kanı zararlı maddelerden arındıran böbreklerimiz vücuttaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmanın yanı sıra tansiyonun dengelenmesi ve hormon salgılaması gibi görevleri de vardır. Oldukça güçlü ve dayanıklı olan böbrekler herkeste iki adet bulunmaktadır. Bel bölgesinde fasulyeye benzeyen kırmızı renkli bu organ, olası durumlarda tek başına da işlevini sürdürerek kişinin ikinci bir böbreğe ihtiyaç duymasını engeller.

bobrek-.gif

Vücut sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan böbreklerimiz zaman içinde yanlış beslenme ve çeşitli hastalıklar nedeniyle hasara uğrayarak böbrek yetmezliği gibi sorunlara neden olabilir. Güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahip olan böbrekler herhangi bir sorun karşısında çok fazla belirti vermezler. Sağlıklı bir şekilde çalışmayan böbrekler vücuttaki tuz, mineral ve su dengesini sağlamakta zorluk çeker ve vücuttaki zararlı maddelerin süzülerek atılmasını engeller. Bu durum ise vücudumuzda daha fazla zararlı maddenin barınmasına neden olur. Böbrek yetmezliği gibi çeşitli böbrek hastalıkları ile karşı karşıya kalındığında beyinden kas sistemine kadar birçok organımız ve vücut dengemiz olumsuz yönde etkilenmektedir.

bobrekler-002.jpg


Böbrek Hastalıkları Nasıl Anlaşılır?

Böbrek hastalıkları son zamanlarda hemen hemen her yaş grubunda sıkça görülen hastalıkların başında gelmektedir. Özellikle diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının bir çoğunda böbrek hastalığı ile karşılaşılmaktadır. Diyabet ve hipertansiyon gibi sağlık sorunları böbrek hastalıklarına karşı tetikleyici bir rol oynamaktadır. Vücudumuzdaki sıvı dengesinin korunmasını sağlayan böbreklerimiz boşaltım görevinin yanı sıra kalp ve damar sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Kan dolaşımının azalmasının da etkili olduğu böbrek hastalıkları kan basıncının dengelenmesini sağlayarak kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu bir rol oynamaktadır. Kan basıncını doğrudan etkileyen yüksek tansiyonun böbrek hastalıkları ile ilişkisi de buradan gelmektedir. Kan basıncı dengesini olumsuz yönde etkileyen hipertansiyon böbrek hastalıklarını tetikleyici bir rol oynamaktadır. Bu nedenle böbrek yetmezliğinden böbrek iltihabına kadar birçok sorunda hipertansiyon etkeni bulunmaktadır.

bobrek-hastaliklari-001.jpg

 

Ağrıya neden olmadan sinsice ilerleyen böbrek hastalığı çoğu zaman herhangi bir belirtiye neden olmaz. Bu nedenle genellikle doktor muayenesi ve yapılan testler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Böbrek hastalıklarında en çok görülen belirtileri sıralamak gerekirse;

  • Tansiyon yüksekliği
  • El ve ayaklarda şişkinlik
  • İdrar miktarında azalma/artma
  • İdrardan kan gelmesi
  • İdrar renginde değişiklik
  • Gece idrara çıkma
  • Ağrılı idrar yapma
  • Bel ve kasıklarda meydana gelen ağrılar sıkça karşılaşılan şikayetlerdendir.

bobrek-hastaligi-belirtileri.jpg


Böbrek Sağlığını Korumak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut sağlığını doğrudan etkileyen böbrek sağlığı oldukça önemlidir. Ülkemizde de sıkça görülen böbrek hastalıklarının dünyadaki görülme oranında da son zamanlarda artış olduğu belirtilmektedir. Böbrek hastalıkları vücudu olumsuz yönde etkileyerek birçok hastalığa da davetliye çıkarmaktadır. Kontrol altına alınmayan ve tedavi edilmeyen böbrek hastalıkları kansızlık, kas ve kemik hastalıklarının yanı sıra kalp ve damar hastalıklarının meydana gelmesinde de etkili bir rol oynamaktadır. İşte böbrek sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;


1. Su Tüketimi

Böbrek sağlığı için öncelikle olarak hergün düzenli olarak su tüketilmelidir. Doktorunuzun ayrıca bir önerisi söz konusu değilse günde 1,5-2 litre su içmeniz böbrek sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. Bol sıvı tüketimi böbrek sağlığının korunmasında etkili bir rol oynamaktadır.

su-icmek-014.jpg


2. Kan Basıncı

Böbrekler kan basıncının dengelenmesinde etkili bir rol oynamaktadır. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyon hastalarının kan basınclarını dengede tutmaları böbrek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Düzenli olarak egzersiz yapmak, tuz tüketimini kısıtlamak ve fazla kilolardan kurtulmak gibi önlemler ile kan basınçlarını dengeleyebilirler.

kan-basinci-001.jpg


3. Diyabet

Hipertansiyonun yanı sıra böbrek hastalıklarını doğrudan etkileyen bir diğer unsur ise diyabettir. Kan şekerinin dengelenmesi için doktorunuzun uygun gördüğü diyeti uygulayarak ve egzersiz yaparak böbrek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Unutmayınız ki diyabet ve hipertansiyon hastaları böbrek hastalıklarına karşı ekstra risk taşımaktadırlar.

diyabet-014.jpg


4. Sigara Tüketimi

Sigaranın sağlığa zararlarını hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Birçok hastalığın oluşmasında ve ilerlemesinde etkili bir rol oynayan sigara tüketimi, kan basıncını düşürerek böbrek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca sigara tüketimi böbrek kanseri riskini %50 oranında arttırmaktadır.

sigara-tuketimi.jpg


5. Kilo Oranı

Böbreklerinizin işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri için uygun kiloda olmanız oldukça önemlidir. Birçok hastalığın oluşmasında etkili rol oynayan obezite, kronik böbrek hastalıklarına yakalanmanızda etkili bir rol oynamaktadır. Sağlıklı beslenme programı ile kilo kontrolünüzü sağlayarak böbrek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

kilo-vermek-002.jpg


6. Tuz Tüketimi

Böbreklerin en büyük düşmanlarının başında gelen tuz, böbrek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyerek böbrek hastalıklarına karşı tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle sağlıklı beslenmenin ön koşulu olarak öncelikle tuz tüketiminden uzak durmalısınız.

tuz-tuketimi-001.jpg


7. İlaç Kullanımı

Rastgele ilaç kullanımı çeşitli yan etkilere neden olarak sağlığınızın tehdit edilmesine neden olacaktır. İlaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalı ve doktorunuzun onayı olmadan ilaç kullanmamalısınız. Özellikle sık sık kullanılan ağrı kesiciler zamanla etkisini yitirerek vücudunuzun ilaca karşı bağışıklık kazanmasına neden olabileceği gibi böbrek hastalıklarına karşı da etkili bir rol oynamaktadır. 

ilac-kullanimi-003.jpg


8. Düzenli Egzersizler Yapın

Haftada 3-4 kez yapılan 30 dakikalık tempolu yürüyüş ve düzenli egzersizler kan basıncını düşürerek böbrek sağlığının bozulmasını engellemektedir.

duzenli-egzersizler-yapin.jpg

Önerilen İçerik; Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler!

Neoldu.com

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
5
0
0
1
2
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.