Şizoaffektif Bozukluk Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Şizoaffektif Bozukluk Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
13.01.201614:00

Birçok ruh hastalığını içinde barındıran bir karışım şeklinde nitelendirilen şizoaffektif bozukluk hakkındaki tüm detaylar haberimizde. İşte şizoaffektif bozukluk hakkında her şey!

Haber güncelleme tarihi 24.12.2018 16:57

Şizoaffektif Bozukluk Nedir?

Şizoaffektif bozukluk, birçok ruh hastalığından oluşan bir karışım olarak nitelendirilmektedir. Şizofreniyle birlikte iki uçlu duygu durumu bozukluğunu bir arada barındıran şizoaffektif bozukluk, birçok ruh hastalığının belirtilerini barındırır. Şizoaffektif bozukluk genetik olarak etkili bir rol oynamaktadır. Ailesinde şizoffektif bozukluğu olan kişilerin risk grubunda yer aldığı belirtilmektedir. Hastada şizofreniye ait belirtiler gözlemlenirken aynı zamanda mani ve depresyon gibi belirtiler de görülmektedir. Şizofreniye kıyasla daha az görülme sıklığına sahip olan şizoaffektif, ortalama olarak %0.5 oranında görülmektedir. Gerek şizofreni gerekse iki uçlu duygu durumu bakımından bir kıyaslama yapmak gerekirse; şizofreniden daha iyi, iki uçlu duygudurum bozukluğundan daha kötü olduğu belirtilmektedir.

sizoaffektif-bozukluk.jpg

Şizoaffektif bozukluğu tedavisi diğer psikiyatrik bozukluklara oranla daha uzun süre devam eder. Kişinin halsiz düşmesine neden olan bu bozukluk, halüsinasyon görme, mantık dışı düşünme, depresyon ve mani gibi çeşitli şekillerde belirtiler verir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişkenlik gösterebileceği gibi hafif veya şiddetli şekilde görülebilir. Şizoaffektif bozukluk sorununu tamamen ortadan kaldırabilecek bir tedavi henüz mevcut değildir. Uygulanan tedaviler ile hastalığın belirtilerinin kontrol altına alınması sağlanabilir. Öncelikli olarak uygulanan tedavide hastanın durumu dikkatlice gözlemlenmeli ve hastalığın şiddeti doğrultusunda bir tedavi tercih edilmelidir. Şizoaffektif bozukluk tedavisinde antipsikotik, antidepresan ve kaygı giderici ilaç kombinasyonu söz konusu olabilir.

sizoaffektif-bozukluk-nedenleri.jpg


Şizoaffektif Bozukluk Neden Olur?

Şizoaffektif bozukluk nedenlerinin başında genetik faktörler gelmektedir. Ailesinde ruh hastalıkları görülen kişiler risk grubunda yer alırken, bu bozukluğa sahip kişilerin ailelerinde şizofreni veya duygudurum bozukluğu olan kişilere rastlanılmaktadır. Şizoaffektif bozukluğun kesin nedeni bilinmemekle birlikte beyinde bulunan serotonin ve dopamin gibi beyin kimyasallarında görülen dengesizliklerin neden olabileceği düşünülmektedir. Serotonin ve dopamin beyindeki elektronik sinyallerin iletiminde görevli kimyasallardır. Bu kimyasallar ruh halini düzenlemeye yardım eder. Genetik etkenlerin yanı sıra anne karnında meydana gelen bazı sorunlar şizoffektif bozukluk nedenleri arasında yer alabilir. Bebeğin ana rahminde maruz kaldığı viral enfeksiyon ve toksinlerin şizoaffektif bozukluğa neden olabileceği düşünülmektedir. Aynı zamanda ihtimal dahilinde olan bir diğer unsur ise doğum komplikasyonlarıdır.

sizoaffektif-bozukluk-nedeni-001.jpg


Şizoaffektif Bozukluk Belirtileri

Şizoaffektif bozukluk belirtileri kişden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bazı vakalarda şiddetli şizoaffektif bozukluk görülürken bazılarında ise hafif seyirli şizoaffektif bozukluk görülür. Bu kişiler sürekli olarak kendileri dış etkenlerden sakınarak izole ederler. Eş zamanlı olarak başlayan duygudurum ve şizoafrenik belirtiler bir süre sonra değişkenlik gösterir. Yani depresif veya manik belirtiler olarak nitelendirilen duygudurum bozukluğu belli bir süre sonra ortadan kaybolurken şizoafrenik belirtiler devam eder. Kısacası duygudurum belirtileri şizoafrenik belirtilere kıyasla daha kısa süre gözlemlenir. Şizoaffektif bozukluk görülen kişilerde depresif veya manik durumun yanı sıra halüsinasyon, düşünce karışıklığı ve paranoid düşünceler gözlemlenebilir. Ancak kişiden kişiye değişkenlik gösteren şizoaffektif bozukluk belirtileri dikkatlice gözlemlenmelidir. Doğru teşhis adına ruh hali kontrol altında tutulan kişinin en az iki hafta süresince hayal ve halüsinasyon görmesi gerekmektedir.

sizoaffektif-bozukluk-semptomlari.jpg

Şizoaffektif bozukluk semptomlarını kısaca sıralayalım;

 • Paranoyak düşünceler ve kaygılar
 • Yanlış veya takıntılı düşünceler
 • Sanrılar
 • Anormal düşünce ve algılamalar
 • Varolmayan sesler duyma
 • Halüsinasyon görme
 • Depresyon nöbetleri
 • Manik ruh hali
 • Sinirlilik
 • Kontrolsüz öfke
 • Sürekli ölüm düşüncesi (intihar veya cinayet şeklinde)
 • Hiperaktif davranış ve konuşmalar
 • Dikkat kaybı
 • Hafıza zayıflıkları
 • Yetersiz hijyen ve bakımsızlık
 • Uyku bozuklukları
 • İştah değişiklikleri

duygudurum-degisikligi.jpg


Şizoaffektif Bozukluk Tedavisi

Şizoaffektif bozukluk tedavisindeki en önemli nokta şizofreni ile şizoaffektif bozukluğun birbiri ile karıştırılmamasıdır. Bu iki durum birbirinden farklı olmakla birlikte uygulanan tedavinin olumsuz sonuç vermesine neden olabilir. Amerikan Akıl Hastalıkları (NAMI) açıklamasına göre bu şizofreni ve şizoaffektif bozukluğun birbirinden ayrılması oldukça önemlidir. Aksi halde uygulanan tedavide duygudurum düzenliyicinin dışarıda kalması tedavinin başarısını ekarte edecektir.  Hastanın tedavi edilmemesi durumunda toplum içinde barınması, iş ve okul hayatında başarılı olması mümkün olmayacaktır. Uygulanan tedavi ile hastalığın semptomlarının en aza indirilerek hastanın daha kaliteli yaşam koşullarına kavuşması sağlanır. Tedavide önemli unsurlardan bir diğeri ise tedavinin kişiye özel uygulanmasıdır. Uygulanan psikoterapiler ve ilaç tedavileri ile hastalığın belirtileri en aza indirilebilir. Şizoaffektif bozukluk  tedavisinde genellikle antidepresan, antipsikotik ve kaygı giderici ilaçları içeren 3’lü kombinasyonlar tercih edilir. 

sizoaffektif-bozukluk-tedavi.jpg

Önerilen İçerik;

 Şizofreni Hakkında Bilinmesi Gereken 13 Gerçek!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
102
5
4
2
7
12
42
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.