Bipolar Depresyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Bipolar Depresyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
05.01.201616:38

İki uçlu duygudurumu bozukluğu olarak nitelendirilen bipolar depresyon hakkındaki tüm detayları, bipolar bozukluk ile ilgili merak edilenleri sizler için bu içeriğimizde bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 17.02.2020 10:00

Bipolar Bozukluk Nedir?

Duygu durumu değişimi bütün insanlarda zaman zaman meydana gelmektedir. Ancak bipolar bozukluk, bu duygu değişiminin en uç noktalarda yaşanmasına neden olmaktadır. Bipolar depresyon aynı zamanda manik depresyon, manik depresif bozukluk ve iki uçlu duygu bozukluğu olarak da adlandırılmaktadır. Ataklarla kendini gösteren bipolar bozukluk, genellikle 20’li yaşlarda görülen bir sorundur. Ruh halinin en uç noktalarda değişmesi olarak nitelendirilen bipolar bozukluk, kişinin yaşam koşullarından tamamen bağımsız olarak meydana gelir. İkili ilişkileri ve kişinin kariyerini olumsuz yönde etkileyen bipolar bozukluk, kişinin kendine ve çevresine zarar vermesine neden olan ciddi bir ruhsal bozukluktur. Bu nedenle hastanın tedavi olması oldukça önemlidir. Tedavi edilmemesi durumunda intihara sürükleyebilir.

bipolar-bozukluk.jpg

Dünyada her 50 kişiden 1’ini etkileyen bipolar bozukluk, görülme sıklığı yüksek hastalıklar arasındadır. Bipolar bozukluk, “Maniden depresyona kadar uzanan duygu durumu değişikliği” olarak nitelendirilmektedir. Manik terimi ile aşırı hareketlilik, aşırı özgüven ve konuşkan ruh halini ifade eder. Depresyon ise aniden düşen ruh hali, içine kapanıklık ve sinirlilik gibi duygu durumu değişimini ifade etmektedir.


Bipolar Bozukluk Semptomları Nelerdir?

İki uçlu duygu durumu bozukluğu olarak nitelendirilen bipolar bozukluk, bir yandan hastanın özgüveninde artış gözlemlenirlen diğer yandan da hastanın içine kapanması ve motivasyon eksikliği gibi durumlar da gözlemlenebilir. Bipolar bozuklukta en sık görülen semptomlar mani ve depresyondur.

bipolar-bozukluk-semptomlari.gif

Mani: Nöbetlerle kendini gösteren bir dönemdir. Aniden başlayan nöbetler yaklaşık 2 hafta sürebileceği gibi 4-5 ay da sürebilir. Ortama olarak 4 ay sürdüğü bilinen mani döneminde aşırı hareketlilik, saldırganlık, enerji artışı, dikkat dağınıklığı, özgüven artışı, büyüklenme ve halusinasyon görme gibi çeşitli durumlar gözlemlenir.
Hipomani: Mani dönemine kıyasla daha hafif olan hipomani döneminde gözlemlenen belirtiler genellikle hastalık olarak nitelendirilmezler. Hastalık olarak nitelendirilmesi için gerekli durumların çoğunlukla gözden kaçırılmaması için dikkatli bir gözetim gereklidir.

Mani ve hipomaniyi birbirinden ayıran temel unsur; hastanın kişisel durumunu ve gerçeği kavrayabilecek durumda olmasıdır. Bu nedenle maniye göre daha hafif atlatılmaktadır. Hipomani atağı sırasında birbirinden zıt duygu değişimleri bir arada görülmektedir. Mani dönemi ile aynı belirtilere sahip olan hipomani döneminde gözlemlenen durumlar daha hafif geçişlidir.
Depresyon: Yaklaşık 6 ay süren depresyon dönemi, sinsice ilerleyen bir süreçtir. Olağan depresyondan daha ağır belirtilere neden olurken hastanın gün içindeki faaliyetlerini büyük oranda kısıtlar. Depresyonda gözlemlenen temel duygudurumu çaresizlik ve umutsuzluktur.

bipolar-depresyon.gif

Bipolar depresyonda intihar ve ölüm düşüncesine sıkça rastlanılır. Yapılan incelemeler sonucunda bipolar bozukluğu olan kişilerin %25-50’si intihar girişiminde bulunmuş veya intihar girişimine yeltenmiştir. Kişi yemek yeme, uyuma ve yıkanma gibi temel ihtiyaçlarını yerine getiremeyecek duruma gelebilir. Hastada aşırı uyuma isteği veya uyuyamama gibi durumlar depresyonun bir diğer belirtilerindendir.


Bipolar Bozukluk Belirtileri

Depresyonun Belirtileri

 • Kötümserlik
 • Huzursuzluk
 • Dikkat eksikliği
 • Hafızanın zayıflaması
 • Anlama ve kavrama güçlüğü
 • İçe kapanma
 • İştah artması/azalması
 • Uykusuzluk, kabus görme ve sık sık uyanma
 • Halsizlik
 • Suçluluk hissi
 • Kendini değersiz ve önemsiz hissetme
 • Sürekli ölüm düşüncesi

bipolar-bozukluk-belirtileri-005.jpg


Maninin Belirtileri

 • Uykuya ihtiyaç duymama
 • Enerji artışı
 • Aşırı özgüvenlilik
 • Sinirlilik
 • Aşırı şekilde ve bilinçsizce para harcama isteği
 • Zihinde süreli yeni fikirlerin belirmesi
 • Büyüklenme (kendini başbakan, peygamber veya ermiş zannetme)
 • Saldırganlık
 • Yüksek motivasyon
 • Sürekli yeni iş girişimlerinde bulunma isteği
 • Sürekli konuşma isteği

bipolar-bozukluk-neden-olur.jpg


Bipolar Bozukluk Neden Olur?

Bipolar bozukluk, kişinin duygu durumunu doğrudan etkileyen bir hastalıktır. Nedeni henüz kesin olarak belirtilmemekle birlikte kişinin sosyal ve özel yaşamının yanı sıra genetik faktörlerin de etkili olabileceği bir sağlık sorunudur. Yapılan incelemelerde bipolar bozukluğu olan kişilerin beyninde duygu durumunu doğrudan etkileyen bazı sorunların varlığı tespit edilmiştir. Bipolar depresyon teşhisi konmuş kişilerin hastalıkları incelendiğinde yaklaşık 4/3’ünün ailelerinde bipolar bozukluğu olan kişiler gözlemlenmiştir. Bipolar depresyonda genetik etkenlerin önemli bir rol oynadığı düşünülse de nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Genetik faktörlerin yanı sıra kişinin özel ve sosyal yaşamı oldukça önemlidir. Aile içi sorunlar, iş durumu, maddi ve manevi sorunlar yoğun strese neden olarak bipolar depresyonu tetikleyebilir. Bu nedenle bipolar depresyon teşhisi konmuş kişilerin özel ve sosyal yaşamı göz önünde bulundurulmalıdır.

bipolar-bozukluk-kimlerde-olur.jpg


Bipolar Bozukluk Kimlerde Görülür?

Bipolar depresyonun görülme sıklığını kadın ve erkek olarak ayırmamız pek mümkün değil. Bu nedenle bipolar depresyon kadınlarda/erkeklerde daha sık görülür şeklinde bir cümle kuramayız. Ancak kadınların gebelik dönemlerinde veya doğum sonrasında bipolar depresyona rastlama oranı yükselmektedir. Hamilelik döneminde değişen hormonların etkisiyle bu dönemlerde kadınlarda pipolar depresyona yakalanma riski artış gösterir. Zaman zaman ünlü isimlerde de görülen bipolar bozukluk, herkesin başına gelebilir. Yaşam koşulları, günlük hayatın stresi, üzüntü ve kayıplar bipolar depresyonu tetikleyen başlıca unsurlardandır. Bu nedenle unutmayınız ki herkes hayatının bir bölümünde farklı şekil ve şiddetlerde depresyon geçirebilir.

hamilelik-doneminde-bipolar-depresyon.jpg


Bipolar Bozukluk Tedavisi

Mutlaka tedavi edilmesi önerilen bipolar bozukluk ve bipolar depresyon, tedavi edilmemesi durumunda kişiyi intihara sürükleyebilecek nitelikte olduğu belirtilmektedir. Psikiyatrist gözetimi altına alınan hastanın öyküsü göz önünde bulundurularak hastalığın nedenleri incelenmektedir. Depresyonun nedeni ve derecesi belirlendikten sonra tedaviye başlanmaktadır. Tedavinin amacı hastanın geçirdiği atakların sayısını ve şiddetini en aza indirmektir. Doktor kontrolünde verilen ilaçlar ile hastanın atak geçirmesi önlenir. Ancak uygulanan ilaç tedavisinin mutlaka doktor kontrolünde olması ve hastanın bu tedaviye sadık kalması oldukça önemlidir.

bipolar-depresyon-tedavisi.jpg

Hastanın tedaviye bakış açısı ve tedaviye yaklaşımı oldukça önemlidir. Hastanın tedaviden kaçması ve tedavi sürecinin bir parçası olan ilaç tedavisini düzenli olarak uygulamaması atakların yeniden görülmesine neden olarak hastanın iyileşme sürecini uzatır. Tedavinin olumlu sonuçlanması adına hastaya karşı yaklaşım ve hastanın isteği oldukça önemlidir. Hastanın alkol, uyuşturucu ve sigara tüketimi gibi kötü alışkanlıklardan kaçınması büyük önem taşımaktadır. Kişiye özgü bir tedavi uygulanması önerilirken hastanın yakınlarının ailevi ilişkilerini en üst düzeyde tutmaya çalışamaları önerilmektedir. 

Önerilen İçerik;
 Manik Depresif Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.