Sağlıklı Saçlar için Vazgeçmeniz Gereken 15 Alışkanlık

Saçlarınızın güzel olması için kullandığınız ürün kadar alışkanlıklarınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Yazımızda saça zarar veren alışkanlıkları derledik.
Sağlıklı Saçlar için Vazgeçmeniz Gereken 15 Alışkanlık

Saça Zarar Veren Alışkanlıklar

Saç bakımınız için yaptığınız olumsuz davranışlardan vazgeçme zamanınız sizce de artık gelmedi mi? Yıllardır temiz ve bakımlı görünmesi için saçlarınıza uyguladığınız sağlıksız bakım yöntemlerine acilen son vermeniz gerekiyor.

Temiz görünüm için her gün şampuanla yıkadığınız saçlarınız, yağlı görünümü engellemek için kullandığınız saç bakım kremleri ve kuru şampuanların zararının artık farkına varın! Bu içeriğimizde sizler için saçlarınıza yaptığınız 10 yanlış bakım yönteminden bahsedeceğiz. Saçlarınıza yaptığınız kötülüklerden başlayarak, bir daha yapmamayı ve bu yanlışları düzeltmeyi deneyelim.

1. Yüksek Isılı Saç Şekillendiricileri Kullanmayı Azaltın

saça zarar veren alışkanlıklar

Maşa, düzleştiriciler ve fön saçlarınızın baş düşmanlarıdır. Bu aletlerle saçlarınıza verdiğiniz zararlar çok büyüktür. Elbette saçınızı şekillendirebilirsiniz ancak bunu mümkün olduğunca az yapmak saçınıza fayda sağlayacaktır. Saç telinin fazla ısıya maruz kalması saçları inceltip yakmaktadır. Bunun devamlılığı sonucunda saçlarınız tarama esnasında topak topak dökülecektir. Bu yüzden sadece özel günlerde saçlarınıza güzel görünüm kazandırmak için yüksek ısıya maruz bırakmanızı öneririz.

2. Sürekli Saç Spreyi Kullanmayın

saça zarar veren alışkanlıklar

Saçlarınıza sprey uyguladıktan sonra düzleştirici ile düzlemeye çalışınca çıkan cızırtı sesi saçlarınıza verdiğiniz zararın işaretidir. Saçlarınıza kremsi yapıda ıslaklık kazandıran spreyler zaten zararlıyken üstünden bir de yüksek ısılı şekillendiricilerle işlem yapmak saçlarınızı kopartabilir. Bu yüzden saçlarınıza istediğiniz şekli verdikten sonra spreylerden yardım almanızı öneririz. Koparak dökülen saçlarınız moralinizi bozsun istemeyiz.

3. Islak Saça Maşa ile Şekil Vermeyin

saça zarar veren alışkanlıklar

Saçlarınızı yıpratmamak için yapmamanız gerekenlerden birisi de saçınız ıslakken şekil vermektir. Saçınız, ıslakken verdiğiniz yüksek ısı yüzünden güçsüzleşir ve kırılır. Saçlarınızın tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra istediğiniz şekli vermeniz hem daha kolay hem daha sağlıklı ve de kalıcı alacaktır. Saçlarınızın elinizde kalmasını istemiyorsanız kesinlikle ıslakken işlem uygulamamanızı öneririz.

4. Saçınız Islakken Uyumayın

saça zarar veren alışkanlıklar

Saçınız ıslakken uyumak hem başınızın ağrımasına hem de saçınızın dolaşmasına sebep olur. Böylece sabah saçınızla daha çok uğraşarak vakit kaybetmiş olursunuz. Genellikle hacimsiz ve az saça sahip kadınların saçlarının kurutulmadan beklendiğinde daha hacimli göründüğüne inanmaları sonucu düştükleri bir hatadır. Fakat kurutulmadan yatılan saçlar ertesi gün kabarık ve dolaşık halde bulunacaktır. Tarama sonrası ise koptuğu görülen saçlar size asla güzel bir görüntü sağlamayacaktır.

5. Çok Sık Saç Yıkamayın

saça zarar veren alışkanlıklar

Her gün saç yıkamak sanıldığı kadar da iyi bir şey değildir. Özellikle çok yağlı saçlara sahip kadınların sürekli yaptığı bir hatadır. Halbuki saç diplerinizde biriken yağlar saçınızın daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlayacaktır. En azından gün aşırı yıkayarak saçınızın yağ dengesini sağlamaya başlayabilir ve yağdan beslenmesini kolaylaştırabilirsiniz.

6. Saç Kremi Kullanmayı Bırakmayın

saça zarar veren alışkanlıklar

Eğer saç kremi kullanmazsanız yıkadığınız şampuanlar saçınızın yumuşaklığını alır. Ancak saç kremi kullanarak saçlarınızı yumuşatabilirsiniz. Duştan sonra krem kullanılmadığı için sertleşen saçlarınız tarama esnasında daha fazla kırılıp dökülecektir. Saç kremi kadar etkili olan bir diğer yöntem ise keratin takviyesidir. Keratin takviyesi yaparak saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

7. Saçınız Islakken Fırçayla Taramayın

saça zarar veren alışkanlıklar

Saçlarınızı yıpratmamak için yapmamanız gereken şeylerden birisi de saçlarınız ıslakken taramaktır. Saçınız ıslakken fırça veya tarak kullanırsanız saçlarınızın kırılmasına sebep olmuş olursunuz.

8. Saçı Havlu Kullanarak Kurutmayın

saça zarar veren alışkanlıklar

İlk olarak saçı havluyla hafifçe kurulayabilirsiniz ancak tamamen havluyla kurutmaya çalışmak saçınıza zarar verir. Bu yüzden saçınızın ıslaklığını alacak şekilde havluyla kurutun. Daha sonra saç kurutma makinesiyle soğuk ayarda kurutma işlemini tamamlayın.

9. Saç Kırıklarınızı Aldırmayı Unutmayın

Saça Zarar Veren Alışkanlıklar

Saç kırıklarını aldırmak çoğu kişi için zordur. Birçok insan, saçlarının azalacağını ve kötü bir görüntüye bürüneceğini sanır. Saç kırıklarını aldırmak, saça oldukça faydalıdır. Kişi saç kırıklarını aldırdığında, saçlar daha sağlıklı uzar, parlar, canlılık kazanır, dökülmeler azalır, kepek gibi sorunlar ortadan kalkar, saç yumuşar.

10. Saçlarınızı Tokayla Çok Sıkmayın

Saça Zarar Veren Alışkanlıklar

Saçlarınızı çok sıkı bağlarsanız saç telleriniz daha kolay yıpranacak ve kopacaktır. Saç iyi sıkılınca daha dertli toplu dursa da çok büyük zararlara yol açar. Bu alışkanlığınızı bırakırsanız ya da azaltırsanız saçlarınızın daha sağlıklı olacağının garantisini verebiliriz. Daha sağlıklı ve güzel gözüken saçlara sahip olmak istiyorsanız saçlarınızı tokayla çok fazla sıkmayın.

11. Saçları Döndürme Takıntısı

Saça Zarar Veren Alışkanlıklar

Çoğu kişide görülen saçları parmakların arasına alıp döndürme takıntısı saça zarar vermektedir. Saçların şeklini bozar, kötü bir görüntü verir ve yıpratır. Sürekli olarak saçlarınızı döndürmek dökülme sürecini hızlandırır. Saç döndürme takıntısını ortadan kaldırmak için elinizin meşgul olabileceği yöntemleri deneyebilirsiniz.

12. Az Su İçmeye Alışmak

Saça Zarar Veren Alışkanlıklar

Az su içmek hem vücut hem de saç sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Kişi az su içtiğinde saçlar yeteri kadar beslenemez bu yüzden de saç derisi kurumaya başlar. Kurumanın sonucunda saç telleri zayıflar, saç matsızlaşır, canlılığını kaybeder, kepek gibi sorunlar ortaya çıkar, dökülmeler başlar.

13. Sürekli Aynı Şampuanı Kullanmak

Saça Zarar Veren Alışkanlıklar

Sürekli olarak aynı şampuanı kullanırsanız saçlarınız bir süre sonra canlılığını kaybeder. Yılda bir kez şampuanınızı değiştirmek saçın daha canlı olmasını sağlayacaktır. Sadece bir şampuana bağlı kalarak yıllarca aynı şampuanı kullanmak saçlarınıza çok zarar verir. Saçlar bıkar, uzamayı durdurur, parlaklık kazanamaz.

14. Saça Zarar Veren Ürünleri Sürmek

Saça Zarar Veren Alışkanlıklar

Çoğu kişi saçlarına içeriğinde ne olduğunu bilmeden saç ürünlerini sürmektedir. Aldığınız saç bakım ürününün içerisinde zararlı bir madde olup olmadığını araştırmanızı öneriyoruz. Piyasada saçları canlandırır, parlatır, güçlendirir gibi söylemlerle satılan çoğu ürün aslında saça zarar vermektedir.

15. Boyanmış Saçlara Bakım Yapmamak

Saça Zarar Veren Alışkanlıklar

Saçlarınızı boyadıktan sonra bakım yapmanız çok önemlidir. Bakım olarak çeşitli kremler, yağlar, maskeler, kürler, serumlar tercih edilebilir. Serumları tercih ederken kesinlikle bir uzmana başvurulmalıdır. Boyanmış saçlara iyi gelen şampuanlar da kullanılarak saçın bakım yapılması sağlanabilir.


Benzer İçerik Tavsiyeleri
Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?Saç Problemleri ve Çözümleri

Saç Bakım Ürünleri Listesi

SıraÜrünlerEtkisineoldu Puanı
1Diamond Hair Mask 7/24Saçı Besler10/9.9
2Herbal Science Boom ButterDolgunluk Katar10/9.8
3Dax SupergroKırıkları Yok Eder10/9.9
4Botanica Keratin Bakım YağıDökülme Karşıtı10/9.8
5Okay Keratin SmoothParlaklık Verir10/9.7
Amazon
Fiyatlarını Gör
Saç Bakım
Ürünü Markaları
Aradığın
Fiyatları Gör

En Etkili Saç Bakım Ürünleri

Saç bakımında yapmış olabileceğiniz hatalardan yukarıda detaylıca bahsettik. Bu kısımda ise saç bakımında oldukça etkili olan ürünleri inceleyeceğiz. İşte saç bakımında en etkili 5 ürün.

1. Diamond Hair Mask 7/24 Durulanmayan Saç Maskesi

en etkili saç bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Diamond Hair
Saç Maskesi
Aradığın
Fiyatı Gör

En etkili saç bakım ürünleri listemize Diamond Hair markasının maskesiyle başlıyoruz. İçeriğindeki kolajen sayesinde saç dokusunu güçlendiren maske, bu sayede koparak dökülmeleri durduruyor. Shea Butter ve Argan yağı içermesi sayesinde saçın besin ihtiyacını karşılayan ürün aynı zamanda saça etkin bakım uygulayarak daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Ayrıca formülünde keratin proteinini bulunduran maskenin bu sayede daha dolgun saçlara kavuşmanıza yardımcı olacağını söyleyelim.

2. Herbal Science Boom Butter

en etkili saç bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Herbal
Saç Bakım Yağı
Aradığın
Fiyatı Gör

Herbal Science Boom Butter, tamamen organik içeriği sayesinde herkes tarafından kullanılabilirdir. İçeriğindeki bitkisel yağlar sayesinde saçın besin ihtiyacını karşılayan ürün aynı zamanda saça kökten uca kadar bakım yapıyor. Formülündeki yoğun vitamin ve mineral sayesinde saçın hasar görmüş bölgelerini onaran ürün, kepeği önlemede de oldukça etkilidir. Bu sayede düzenli kullanımlarda daha dolgun, hacimli, canlı ve ferah saçlarınız olur.

3. Dax Supergro

en etkili saç bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Dax Supergro
Saç Bakım Yağı
Aradığın
Fiyatı Gör

En iyi saç bakım ürünlerini listelerken Dax Supergro'yu atlasak büyük hata olurdu. Oldukça hafif yapısı sayesinde kullanımda hiç rahatsızlık vermeyen Dax Supergro, ilk kullanımdan itibaren etkisini göstermesiyle biliniyor. İçeriğindeki botanik yağlar sayesinde saçın kökten ucuna kadar bakımını yapan ürün, bu sayede saça koruyucu bir tabaka yerleştirerek çevresel etkenlere karşı koruyor. Ayrıca yıpranmış, kırılmış ve hasar görmüş bölgelerin onarımını sağlayan bakım yağının saçın canlılığını arttıracağını belirtelim.

4. BOTANICA COMFORT Keratin Bakım Yağı

en etkili saç bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Botanica Comfort
Saç Bakım Ürünü
Aradığın
Fiyatı Gör

BOTANICA COMFORT markasını saf bakım yağlarıyla biliyoruz. Saçlarımız keratin proteininden oluşuyor ve eksikliğinde yıpranma gibi durumlar gözüküyor. BOTANICA COMFORT markası bu ürünü sayesinde saçlarımızın keratin ihtiyacını karşılayarak hasar görmüş bölgelerinin onarımını sağlıyor. Vitamin ve mineral bakımından zengin içeriği sayesinde saçın besin ihtiyacını karşılayan bakım yağı aynı zamanda saçın nem dengesini sağlıyor. Bu sayede saçlarınız kısa süre içerisinde hem daha canlı hem de daha yumuşak olur.

5. Okay Keratin Smooth

en etkili saç bakım ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Okay
Saç Maskesi
Aradığın
Fiyatı Gör

Listemizi Okay markasının Keratin Smooth ürünüyle bitiriyoruz. Yıpranmış saçlar için özel olarak geliştirilen Okay Keratin Smooth, saçın yumuşaklığını arttırarak daha kolay kontrol edilebilmesini sağlıyor. Saça yenileyici ve koruyucu bakım yaparak daha sağlıklı olmasını destekleyen ürün aynı zamanda saçı kökten uca kadar besliyor. Bu sayede besin ihtiyacının karşılanmamasından kaynaklanan yıpranma ve kırılmalar önleniyor. Son olarak bu saç bakım yağının formülündeki keratin proteini sayesinde saçın hasar görmüş bölgelerini onardığını söyleyelim.

Saça bakım yapan ürünler hangisi?

Saçınız yıprandıkça cansız ve mat bir görünüme bürünür. En kaliteli saç bakım ürünleri arasında; Diamond Hair Mask 7/24, Herbal Science Boom Butter, Dax Supergro, Botanica Comfort Keratin Bakım Yağı, Okay Keratin Smooth saça parlaklık veren ve dökülmeyi önleyen saç bakım ürünleri olarak tercih ediliyor.

Zarar görmüş saç nasıl korunur?

Saçınızın zarar görmesini istemiyorsanız aşağıda vereceğimiz talimatları uygulayabilirsiniz.

Yüksek ısılı saç şekillendiricileri kullanmayı azaltın, sürekli saç spreyi kullanmayın, ıslak saça maşa ile şekil vermeyin, saçınız Islakken uyumayın, çok sık saç yıkamayın, saç kremi kullanmayı bırakmayın, saçınız ıslakken fırçayla taramayın, saçı havlu kullanarak kurutmayın.

Saça en çok ne zarar verir?

Saç kurutma makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırarak saça tutmak en zararlı olaylardan birisidir. Ayrıca sıcak maşalarla saçı şekillendirmekte son derece zararlıdır. Saçınızı gergin bağlayacak ağır toka ve taçlar da saça zarar verebilmektedir.

Saçı en çok ne yıpratır?

Saçlarınızı yıpratan şeyler çok fazladır. Saçları kurutmak veya şekil vermek için yapılan sıcak işlemler saçın yağ oranını azaltır, nem dengesini bozar, saçtaki kopmalar ve kırılmalar artar. Saç nemini kaybedeceği için uzamamaya başlar, matlaşır, canlılığını kaybeder. Ayrıca saça bakım yapmamak, sıcak su, saçları sürekli yıkamak gibi sebepler de saçları yıpratmaktadır.

Saç köklerine ne zarar verir?

Saç köklerine boyalı saçlar çok fazla zarar verir. Ayrıca saç diplerine yüksek sıcaklıklar uygulamak köklerdeki yağın azalmasını sağlar. Bu da saçların dökülme sürecini hızlandırır, uzamasını ciddi oranda etkiler.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum