Saç Bakım Önerileri

Saç Bakım Önerileri
16.01.202114:39

Saç dökülmesi, kırık saç uçları, yanmış ve yıpranmış saçlar, hızlı saç uzatma, sert saçları yumuşatma, keratin bakımı, saç bakım yağları;

Haber güncelleme tarihi 20.04.2021 18:32

Tüm Saç Sorunlarına En Etkili Saç Bakım Önerileri

Tüm insanlar hayatlarının belirli dönemlerinde mutlaka saç sorunlarıyla karşı karşıya gelmektedir. Yoğun çalışma temposu, çevresel faktörler, yetersiz beslenme veya hormonal nedenler gibi birçok faktör saç sorunlarına sebebiyet verebilir. Biz bu içeriğimizde siz değerli okuyucularımız için hepimizin sıklıkla yaşadığı saç sorunlarına ve çözüm önerilerine yer vermeye çalışacağız. Yazımızda; kırık saç uçları, yanmış saçlarınızın onarımı, saç dökülmesi ve yıpranması, sert saç tellerinin iyileştirilmesi, hızlı saç uzatma gibi sorunlar için önerilerde bulunurken, keratin uygulaması ve saç maskeleri hakkında da doğal yöntemlerle sizleri tanıştıracağız. İşte tüm saç sorunlarına karşı en etkili bakım önerileri!

1. Saç Dökülmesi için Çözüm Önerileri

en-etkili-sac-bakim-onerileri-002.jpg

Saç dökülmesi, her insanın bir dönem baş etmeye çalıştığı bir saç problemidir. Günde 100 saç teli kaybı normal sayılabilse de saç dökülmesi beslenme ve vitamin eksikliğiyle ilgili sebeplerden ötürü de gerçekleşebilir. Bu gibi aşırı dökülme yaşanan durumlarda mutlaka bir doktora görünülmelidir. Bunun dışında stres, uyku ve beslenme düzensizliği, yanlış diyetler gibi sebeplerle saç dökülmesi yaşayan kimseler genellikle iyi bir beslenme ve doğal bakım rutini ile bu işin üstesinden gelebilir. Bu yazımızda saç dökülmesini beslenme ve bakım olarak iki ana başlıkta ele alacağız. 

Saç Dökülmesi ve Beslenme 

sac-dokulmesi-ve-beslenme.jpg

Saçlarımızın büyümesi ve beslenmesinde, tükettiğimiz gıdaların önemi, aldığımız vitamin oranları, saça yararlı gıdaların tercih edilmesi oldukça önemlidir. Saç dökülmenizde dökülme özellikle belirli bir hastalığın sonucu olarak yaşanmıyorsa gıda takviyesinin belirli bir oranda işe yaradığı bilinmektedir. İşte saç dökülmenizi kontrol altına almak için özellikle tüketmeniz gereken yiyecekler ve beslenme şekilleri!

 • A Vitamini Tüketin 

A vitamini tüketmek vücudunuzu dirençli hale getirmenin yanı sıra saç dökülmesinde de mücadeleci bir fayda sağlayacaktır. Sebum üretimine yardımcı olan A vitamini, saç derisini daha sağlıklı bir hale getirir ve derinizin saç tutabilme gücünü artırır. A vitamini içeren hayvansal gıdalar arasında; yumurta, peynir, yoğurt, tereyağı gibi besinler yer alır. Vejeteryan bir beslenme şekliniz varsa veya bitkisel gıdaları tercih ediyorsanız ihtiyacınız olan A vitaminini; ıspanak, mercimek, patates, havuç, pırasa, brokoli, greyfurt veya karpuzdan da sağlayabilirsiniz. 

 • Protein 

Sağlıklı saçlara sahip olmak için yeterli proteini vücudunuza sağlamanız gerekmektedir. Saçın yapısının yaklaşık %80’ini keratin adlı protein oluşturur. Proteinlerin eksik alımında, keratin yapımında gerekli aminoasitler alınamaz. Saçlar matlaşır, kolayca ele gelir, saç dökülmesi gerçekleşir. Dökülmenin önüne geçirebilecek protein içeren besinler şöyle sıralanabilir: badem, yoğurt, süt, brokoli, kemik suyu, yumurta, somon, tavuk eti.

protein-012.jpg

 • Akdeniz Tipi Beslenin

Bu beslenme rutini, sağlıklı yaşamın da anahtarı olarak tanımlanabilir. Sağlıklı beslenmek için sadece organik beslenmeye takılmamak ve her şeyi mevsiminde tüketmek yeterlidir. Her sorunun üstesinden geldiği gibi bu beslenme şekli saç dökülmelerinizi de kontrol altına alacaktır. Akdeniz tipi beslenme esasında sebze, meyve, balık, kuruyemişler ve zeytinyağını kapsıyor diyebiliriz. Bu beslenmede kavrulmamış yağlı tohumlar sizlerin dostu olmalıdır. Yağ içeriği yüksek olan besinleri tüketirken ölçülü olmayı esas almalısınız. Akdeniz tipi beslenmenin olmazsa olmazı ekmektir. Günlük enerji ihtiyacınızı karbonhidratlardan karşılamanız gerekmektedir. Karbonhidratlar içinde en önemli kaynaklardan birini ekmek grubu oluşturuyor. Bu tarz beslenmeyi rutininiz haline getirdiğinizde saç dökülmesi bir problem olmaktan çıkacak. 

 • D Vitamini Tüketin

D vitamini de tıpkı A vitamini gibi saç sorunlarının giderilmesinde önemli bir rol oynar. Saçı beslemede ve korumada en etkili vitaminlerden birisidir. Eksikliği saç dökülmesini yoğun bir şekilde artırır. Peki ya D vitamini hangi besinlerde bulunur? Ton balığı, somon, yumurta sarısı, balık yağı, mantar, maydonoz, yulaf, istiridye, karaciğer gibi besinler saçlarınızın ihtiyacı olan D vitaminini doğal bir şekilde vücudunuza almanı sağlayacaktır.

 • Multivitamin

Vitamin eksikliği çoğunlukla ilk olarak insan vücudunda saç dökülmesi şeklinde kendini gösterir. Bilim insanlarının ve dermatologların da saç dökülmesi için ilk saptamaları vitamin eksikliğidir. Bu yüzden bu sorunla devamlı olarak mücadele eden kimselerin multivitamin tüketmesi ciddi şekilde işe yarayacaktır. A,B,C,D, demir, selenyum ve çinko vitaminlerinin sağlıklı saç hücreleri için önemli olduğu belirlenmiş bir gerçektir.

d-vitamini-tuketin.jpg

 • Biyotin

Biyotin, saç beyazlaması ve saç dökülmelerine karşı savaşan keratinin üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda biotin, (H vitamini veya B7) insan vücudundaki yağ asidinin sentezinde rol alır. Bu işlem saç yaşamı döngüsü için çok önemlidir ve eksikliğinde dökülmeler artar. Saç dökülmesinin önüne geçebilecek biyotin kaynağı olan besinler arasında çiğ yumurta sarısı, karaciğer, tam tahıllar, karnabahar, avokado, soya fasulyesi ve diğer baklagiller, dut, mantar, fıstık ve süt bulunmaktadır. 

 • Ginseng

Ginseng tüketimi saça güç, esneklik ve enerji sağlar. Yıpranmış saçlar üzerinde koruyucu etkiye de sahip olan ginseng, güçlü bileşenleri sayesinde saç dökülmesinin büyük oranda önüne geçer. Dökülmenin en önemli sebebi olan zayıflamış saç köklerini tekrardan eski canlı haline getirebilmenin en bilinen yöntemlerinden birisidir. 


Saç Dökülmesi için Doğal Bakım Önerileri

sac-dokulmesi-icin-dogal-bakim-onerileri.jpg

Saçlarımız vitamin eksikliği sonucunda yıpranır ve kurumaya başlar. Kuruyan saçlar da zamanla koparak veya kökten dökülmeye başlar. Yukarıda bahsettiğimiz besinlerin yanı sıra bitkisel doğal yöntemlerle de saç dökülmesiyle başa çıkmanız mümkündür. İşte saç dökülmenizi kontrol altına almanıza yardımcı olacak, evde basitçe uygulayabileceğiniz bitkisel bakım önerileri!

 • Karanfil

Saç dökülmesine iyi gelen bitkisel yöntemlerin en bilinenlerinden karanfil mücadelenizde size istediğiniz yararı sağlayacaktır. Yapmanız gereken; yaklaşık 15 adet karanfili bir bardak su içinde kaynatmak ve kaynayan suyu ılımaya bırakmak. Hazırladığınız karanfilli su ile saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve yarım saat saçınızda bekletin. Karanfil sayesinde saç diplerinizde oluşmuş yaralar iyileşecek ve yıpranan saç derinizde saçlarınız tutunmaya başlayacaktır. 

 • Badem Yağı

Saçlarınızın kaybettiği gücü kazanmasında ve saçlarınıza hacim vermekte önemli rol oynayan badem yağı, düzenli kullanımda saç dökülmenizi kontrol altına almaya yarayacaktır. Haftada 1 kez badem yağı ile maske uygularsanız kısa bir süre sonra mucizevi etkiyi siz de farkedeceksiniz.

badem-yagi-004.jpg

 • Hindistan Cevizi Yağı

Saç dökülmesini engellemenin tek yolu aslında saç derinizi beslemekten geçer. Bunun en etkili yöntemlerinden birisi de hindistan cevizi yağı kullanmaktadır. İçerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde saç derinizi besler ve saç dökülmenizin - deri hastalığınızın önüne geçer. Hindistan cevizi yağını banyolardan yarım saat önce saçınıza uygulayıp sonradan yıkamanız tavsiye edilir. Haftada bir kez uygulamanız uzun vadede sonuç verecektir. 

 • Soğan 

Hepimizin evinde bulunan ve faydaları saymakla bitmeyen soğan, saç dökülmesi probleminin çözümünde de karşımıza çıkıyor. İçerisinde bulunan yoğun kükürt ile soğan saç derisini besler ve saç uzamasında destekleyici bir rol oynar. Saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıyaysanız soğanı rendeleyerek zeytinyağı ile karıştırın. Bu kürü saç derinize masaj yaparak uygulayın ve yarım saat bekleyin. Sonrasında şampuanla soğanı saçınızdan arındırın. Bu işlemi ayda bir uyguladığınız taktirde saç dökülmenizin azaldığını gözlemleyeceksiniz. 

sogan-014.jpg

 • Kına

Öncelerden beri saçlara uygulanan kına geleceğinin sebebi rengi gibi düşünülse de aslında saç sağlığı için ne kadar önemli olduğu çok da bilinmez. İçerisindeki vitaminler sayesinde saç dökülmenizi önleyecek kına, saçlarınızın sağlıklı bir şekilde beslenmesine yarayacaktır. 

 • Zeytinyağı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden birisi saç derisindeki kuruluktur. Hem yıpranan hem de kuruyan saçlar zamanla kopmaya ve dökülmeye başlar. Zeytinyağı, saçınızdaki kuruluğu en iyi engelleyen bitkisel çözümlerden birisidir. Aynı zamanda saçlara zeytinyağı ile bakım yapmak genetik saç dökülmesinin de yavaşlamasına sebep olur. Saçlarınızın gürlük oranına göre bir veya iki yemek kaşığı zeytinyağını doğrudan saçınıza uygulayın ve yıkamadan önce yarım saat kadar saçınıza bekletin. Yumuşacık olan saçlarınızın giderek güçlendiğini farkedeceksiniz. 


2. Kırık Saç Uçları için Çözüm Önerileri

kirik-sac-uclari-icin-cozum-onerileri.jpg

Yıpranmış ve kırık saç uçları her kadının bir dönem başa çıkmaya çalıştığı saç sorunlarından birisi olmuştur. Kırık saç uçlarının sebepleri; sık boyama, perma, düzleştirici ve maşalar, sert tokalar, saç kurutma şekliniz, uzun zamandır kestirmemeniz ve nemsizlik gibi birçok faktöre dayandırılabilir. Fakat aslında yıpranan ve kırık saç uçlarını tamir etmek o kadar da zor değildir. Aşağıda önereceğimiz saç bakım ritüelleri ve dikkat edilmesi gereken hususlar uygulandığında bu problem sizin hayatınızdan çıkacak. 

Sağlıklı Saç Uçları için Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Saçlarınızın yıpranmasını önlemek ve saç uçlarınızdaki kırıklardan kurtulmanız için bir takım dikkat etmeniz gereken unsur vardır. Aşağıda sayacağımız önerileri hayatınızın bir parçası haline getirdiğinizde saçlarınız eskisinden daha sağlıklı görünecek ve uzamaya devam edecek. İşte birbirinden değerli ipuçları!

 • Isının Zararlı Etkisinden Korunun

Saç uçlarının yıpranmasına ve uzun saçlarınızı sürekli kestirmenize sebep olacak faktörlerden en önemlisi saçlarınızı ısıya maruz bırakmanızdır. Fön makinesi, maşa ve düzleştirici gibi ısı uygulayan cihazlar saçlarınızı yıpratır ve uçlarının kırılmasına sebep olur. Bu tarz ısıtıcıları hayatınızdan çıkaramıyorsanız eğer uygulamadan önce saçınıza bakım yapmanız gerekmektedir. Doğal içerikli yağlar veya bitkisel çözümlerle bu zararı minimuma indirmeniz gerekmektedir. Pürüzsüz, bakımlı ve parlak saçlar için ısının saçınız üzerindeki etkisinden kaçınabildiğiniz kadar kaçının.

 • Saçlarınızı Kuruturken Havlu Kullanmayın

Duş esnasında kullandığınız ürünler veya öncesinde yaptığınız nemlendirici bakımın etkisini görmek istiyorsanız, saçlarınızı havlu ile kurulamamanızı öneririz. Çünkü havlu, saçınızdaki bütün nemi emerek kurumasına ve sonrasında yıpranmasına sebep olacaktır. Bunun yerine pamuklu bir tişört tercih ederek nemi alındıktan sonra kendiliğinden kurumaya bırakmanızı tavsiye ederiz. 

 • Saç Uçlarını Besleyin

Saç uçları saçınızın kurumaya ve yıpranmaya meyilli bölgesidir. Bu yüzden saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için saç uçlarını beslemenin önemi büyüktür. Her duşta mutlaka saç kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Nemli ve beslenmiş saç uçlarını doğal yağlar kullanarak veya bitkisel yöntemlerle de sağlayabilirsiniz. Yumuşacık olan saçlarınız böylece tararken de size kolaylık sağlayacak, kopma ve dökülmelerin de önüne geçecektir. 

saclarinizi-kuruturken-havlu-kullanmayin.jpg

 • Sert Tarak ve Fırçalardan Kaçının

Duştan sonra saçları açmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Fakat saçlarınıza değer veriyorsanız tarama işlemine biraz zaman harcamanızı öneririz. Özellikle sentetik olmayan, doğal yumuşak kıllara sahip fırçalar kullanarak saçlarınıza bir iyilik yapabilirsiniz. Tarama işleminde daima; uç kısımlardan başlayarak kademe kademe yukarından aşağı doğru ilerlemelisiniz. Bu saç uçlarınızda oluşacak kırılmaların önüne geçecektir. 

 • Her 3 Ayda Bir Saçlarınızı Uçlarından Kestirin

Biz kadınlar için çoğu zaman uzun saç cezbedicidir. Özellikle uzatmak isteyenler için kötü bir haber gibi görünse de, arada bir saçlarınızın uçlarından aldırmak sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olacaktır. 3 ayda bir birkaç santim kestirerek saçlarınızın güçlü bir şekilde uzamasına ve kırıklarından arınmasına izin verin.

 • Doğal İçerikli Şampuanlar Tercih Edin

Saç yıpranmalarında en önleyici adımlardan birisi de doğru şampuanı kullanmaktır. Unutmayın ki başkasının saçına iyi gelen bir şampuan size iyi gelmeyebilir. Hepimizin saç tipi ve ihtiyacı olan vitaminler birbirinden farklıdır. Şampuan seçiminde önemli olan doğal ve sülfat içermeyen şampuan tüketmektir. Sülfat içeren şampuanlar zamanla saçı kurutur ve saç uçlarına zarar verir. Ayrıca değinmemiz gereken önemli noktalardan birisi de şampuanı sadece saç diplerinize uygulamanız gerektiğidir. Köpük saç uçlarınızı zaten temizlemeye yetecektir bu yüzden saç diplerinizi şampuana maruz bırakmanıza gerek yoktur. 

 • Düzenli Su Tüketin

Tüm vücudumuzun işleyişinde önemli rol oynayan su, tabiki saç ucu kırıklarımıza da iyi gelecektir. Vücudun yeteri kadar su almaması saç uçlarında kuruluğa ve dolayısıyla kırıklara sebep olur. Her gün en az 8 bardak su tüketmek hem saçlarınıza hem de genel sağlığınıza olumlu yansıyacaktır. 

duzenli-su-tuketin.jpg

 • Dengeli Beslenmeye Önem Verin

Şaşırmayacağınız gibi beslenme sağlığınızın parolasını oluşturur. Saç uçlarındaki kırıkların büyük oranda sebebi; vitamin, protein, yağ ve mineral eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Sağlığınız için ihtiyacınız olan besinleri sağlamadığınız taktirde vücudunuz bu vitaminleri saçınızdan alır ve daha önemli işler için kullanmaya başlar. Bu da saçınızı sağlıksız hale getirir. Bu yüzden sebze ve meyve tüketimine, tam tahıllı besinlere, balık ve kuru yemişlerden alacağınız yağa önem vermelisiniz. 

 • Maskeleri Kuru Saça Uygulayın

Kadınlar olarak saçlarımız için çaba harcadığımızı düşünüp birçok ürün deniyoruz fakat aceleye getirerek gereken önemi göstermiyoruz. Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsak buna biraz zaman ayırmamız gerektiği bir gerçek! Saç maskelerinin işe yaraması için kuru saça uygulanması ve bir süre saçlarımızın emilimine bırakmak için beklenmesi gerekmektedir. Duş almamıza yakın eğer acelemiz yoksa maskeyi uygulayıp işlerimize devam ederek, emilimin gerçekleşmesini beklemeliyiz. Unutmayın hiçbir çaba boşuna değildir. 


Kırık Saç Uçları için Doğal Yöntemler ve Bitkisel Saç Maskeleri

kirik-sac-uclarina-cozum.jpg

Saç ürünleri saçlarınıza beklediğiniz etkiyi vermediyse ve yıpranmış saçlarınızdan sıkıldıysanız doğal yöntemlerle üstesinden gelmeniz mümkün! Saç uçlarını tamir eden, saç kırılmasını önleyen ve koruyan doğal - bikisel yöntemlerle saçınıza ihtiyacı olan ilgiyi gösterebilirsiniz. Aşağıda sizler için yıpranmış ve kırık saçlara iyi gelecek bitkisel maskeler ve bakım önerilerinde bulunuyoruz. 

 • Ballı Saç Maskesi

Bildiğiniz üzere bal, saçtaki nemi korumaya ve saçı güçlendirmeye yardımcı olan bileşenleri içerir ve kırıkların üstesinden gelir. Ballı saç maskesini aceleniz olmayan günlerde ayda bir iki kez uygulamanız yeterli olacaktır. 2-4 çay kaşığı balı 3 çay kaşığı sütün içerisine ekleyip 1 çay kaşığı hindistan cevizi sütüyle kasede karıştırın. Elde ettiğiniz kürü kuru saçlarınıza uygulayın ve en az iki saat saçınızda bekletin. Maskeyi saçınızda bekletirken saçlarınızı örtmenizi tavsiye ederiz. 2 saat sonra duşa girerek şampuanla saçınızı arındırın. 

 • Mayonez Saç Maskesi

Mayonez, protein bakımından oldukça zengindir ve saçı nemlendirerek yumuşamasına yardımcı olur. Yumuşak ve nemli saçlar da kırılmaları ve yıpranmaları zamanla minimuma indirecektir. Mayonez maskesinde ihtiyacınız olan; 1 çay kaşığı aloe vera jeli ve 3-4 çay kaşığı mayonezdir. Bu karışımı saçlarınızın uçlarından köklere doğru yedirmelisiniz. Zamanınız varsa birkaç saat saçınızda bekletmenizi ve sonrasında şampuanla durulamanızı öneririz. 

 • Papatya Saç Maskesi

Papatyanın iyileştirici ve besleyici etkisi saç ucu kırıklarında da size yardımcı olacaktır. Yarım bardak papatya püresinin içine bir çay kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı badem yağı ekleyerek kürünüzü hazırlayın. Tüm saçınıza masaj eşliğinde uyguladıktan sonra yarım saat ve 1 saat arasında saçınızda bekletin. Tüm maskeleri uygularken saçınızı örtmenizi tavsiye ederiz. Ardından yine şampuanla durulayıp bakımınızı sonlandırabilirsiniz. 

papatya-sac-maskesi.jpg

 • Avokodo Saç Maskesi

Bilindiği üzere E vitamini bakımından zengin olan avokadonun faydaları saymakla bitmez. Saçın nemini korumaya ve hasar gidermeye de yarayan avokado saç bakımında en etkili bitkisel yöntemlerden birisidir. Bu maskeyi; yarım avokadoyu ezerek 3 çay kaşığı badem yağıyla birleştirerek kolayca hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız kürü tüm saçınıza uygulayın ve 1 saat kadar saçınızda bekletin. Hızlı ve iyi bir sonuç almak istiyorsanız bu işlemi haftada bir kez uygulamanızı öneririz. 

 • Muz Saç Maskesi

Saçı yumuşatan vitaminler içeren muz, saçın esnekliğini artırır ve kırılmaların önüne geçer. Muz maskesini hazırlamak için bir kase ezilmiş muza ve 2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağına ihtiyacınız var. Bu karışımı saçınızın tümüne uygulayın ve 1-2 saat kadar saçınızda bekletin. Saç kırıklarının tamir olması için haftada bir kez uygulamanız sonuç almanızı kolaylaştıracaktır.


3. Yanmış Saçlar İçin Çözüm Önerileri

yanmis-saclar-icin-cozum-onerileri.jpg

Tüm kadınlar maalesef bakımlı görünmek için sık sık saçlarına ısı, boya gibi kimyasal maddeler uygulayarak saçın kimyasal yapısını değiştirir ve dolayısıyla saçlarını yakıyorlar. Yanmış ve yıpranmış saçların bakımı için piyasada binlerce ürün satılıyor fakat onlar da zararlı kimyasallar içeriyor. Biz aşağıda sizler için bitkisel ve tamamıyla doğal bir şekilde saçlarınızdaki yanıklardan kurtulabileceğiniz altın değerinde tavsiyeler sıralayacağız. 

Yanmış Saçları Onarmak için Mucizevi Öneriler

 • Saçlarınıza Nem Desteği Sağlayın

Genellikle saçların yanmasının en önemli sebebi, saçların tüm nemini kaybedip kurumaya başlamasıdır. Bunun çözümü ise öncelikli olarak duşta şampuanlama işleminin ardından saç bakım kremi kullanmayı adet haline getirmek olmalıdır. İlk önerinin yanı sıra haftada iki kez doğal yağlar veya bitkisel yöntemlerle maske uygulamak bakım ritüelinizi destekleyecektir. Ayrıca gün içinde çantanızda bulundurduğunuz bakım yağı veya kremlerini saçlarınızı kuru hissettiğinizde uygulamanız yanmış saçlarınıza iyi gelecektir. 

 • Saçlarınıza Isı Uygulamayı Azaltın veya Bırakın

Hali hazırda saçlarınızda boyama veya ısıdan dolayı yanıklar varsa, daha fazla ısı uygulamayı bırakmanız gerekmektedir. Saçlarınızdaki yanıkları iyileştirmeyi değil de daha da ısıya maruz bırakmayı tercih ettiğiniz taktirde saçlarınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaksınız. Isısız yapabileceğiniz saç modellerini araştırmayı, sağlıklı saçlarınıza bir an önce kavuşmayı beklemenizi tavsiye ederiz. 

 • Bakım Ritüelinizi Değiştirin

Normal saçlarınıza yaptığınız bakım ne yazıkki yanmış saçlarınız için yeterli olmayacaktır. Yanan ve kopmak üzere olan saçlar özel ilgiye muhtaçtır. Öncelikli olarak elinizde bulunan ürünleri aşırı yıpranmış saçlara uygun ürünlerle değiştirmenizi öneririz. Bu yolu çoğu zaman tercih etmesek de saçlarınızın uçlarından birkaç santim kestirmek yanık saçlarınıza en iyi gelecek hamledir. Aksi taktirde saçlar kopmaya devam edecek ve uzama ihtimali ortadan kalkacaktır. 

protein-bazli-keratin-uygulayin.jpg

 • Protein Bazlı Keratin Uygulayın

Yanık saçlarla mücadele ettiğiniz dönemde kullandığınız ürünlerin içeriği çok önemlidir. Biz bu noktada, saçınızın kütikülündeki çatlakları doldurmaya yardımcı olacak protein bazlı keratin şampuanları ve saç kremleri öneriyoruz. Saçlara uzun süre uygulanan fön, oryal, açıcı, maşa gibi ısı ve kimyasal işlemler saçtaki keratin proteinini azaltır ve saçlar yanar. Bu yüzden yanmış saç bakımında keratin yüklemesi yaparak hasarlar kısa sürede onarılır. 

 • Saçlarınızı Tamamen Kurutmadan Isı Uygulamayın

Saçlarınıza ısı uygulayarak şekillendiren ve bundan asla vazgeçemeyen biriyseniz minimum zarar için dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi kurutma cihazı, maşa veya düzleştirici uygulamadan önce saçınızın tamamen kuru olmasına dikkat edin. Saçlarınız ıslak ise cihazdaki ısı saçınızı kaynatarak saçlarınızı yakacaktır. İşlem sonrası yağ ve kremlerle bakım yapmayı unutmayın.


Yanmış Saç Onarmada Bitkisel Yöntemler ve Saç Maskeleri

Piyasada bulunan saç bakım ürünlerinin içerikleri her zaman size iyi gelmeyebilir. Saçınızın ihtiyacı olan nemi, yağı ve vitamini karşılamak için size en uygun ürünü veya bakım ritüelini keşfetmeniz şart! Bu noktada bitkisel yöntemler ve doğal besinler her zaman sürprizsin tercihler olacaktır. Yanmış saçlara en iyi gelecek doğal saç maskesi tariflerini sizler için derledik.

 • Jojoba Yağı Maskesi

Yanık saçlara iyi geldiği bilinen jojoba yağı, kuru ve ince telli saçlar için birebirdir. 4 yemek kaşığı jojoba yağını 1 çay kaşığı biberiyeyle karıştırarak elde ettiğiniz kürü nemli saçlarınıza uygulayın. Diplerden uçlara doğru uyguladıktan sonra saçınızda yarım saat kadar bekletin. Hazırladığınız karışımı kuru bir ortamda bekleterek 2 ay boyunca kullanabilirsiniz. Uzun vadede saçlarınızdaki yanıklardan kurtulmanın yanı sıra saçınıza nemi sağlayan bir bakım da yapmış olacaksınız. 

 • Muz Maskesi

Muz, içerisinde yoğun bir şekilde yer alan potasyum sayesinde saçlarınızı besleyecek ve cansız görünüme engel olacaktır. Saçlardaki yanıkları yok eden bu maske için 1 adet muz ve 1 tatlı kaşığı bal yeterli! Muzu püre haline getirdikten sonra bal eklenerek iyice karıştırılır. Karışım, saç diplerinden uçlarına doğru saça uygulanır. Yarım saat beklettiğiniz saçlarınızdan karışımı ılık suyla arındırarak bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

yanmis-sac-onarmada-bitkisel-yontemler.jpg

 • Hardal Maskesi

Yaklaşık 1 ay sonunda yanmış saçlarınızdan sizi kurtaracak hardal maskesi için gerekenler; 1 yumurta, 1 su bardağı su, 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı toz hardaldır. Yaklaşık 20 dakika saçınızda bekletmeniz gereken bu kür sayesinde saç kökünüzde kan dolaşımı hızlanacak ve saçlarınız kısa sürede sağlığına kavuşacaktır. 

 • Yumurta Maskesi

Yumurta bilindiği üzere kuru ve yıpranmış saçların mucizevi çözümüdür. Doğal saç bakımında sıkça karşımıza çıkan yumurta maskesi için gerekenler; 1 yumurta ve 5 kaşık hindistan cevizi yağıdır. Karışımı dipten uca uyguladıktan sonra yarım saat kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Diğer maskelerden farklı olarak yumurta maskesini her gün uygulamanızda bir sakınca yoktur.

 • Aleo Vera Maskesi

Aleo veranın içerisinde bulunan gliserin sayesinde saçlar beslenir ve sağlıklı uzama sağlanır. Bu karışım için ihtiyacınız olanlar; 2 çay kaşığı alone Vera jeli, 2 çay kaşığı bitkisel gliserin ve 4 yemek kaşığı avokado yağıdır. Masaj yaparak uygulamanız gereken bu karışımı saçınızda yarım saat bekletmeniz tavsiye edilir. Bu mucizevi maskeyi saçlarınızdaki yanıklar iyileşene kadar uygulamalısınız. Yanmış saçlar için en iyi geri dönüş alınan maskelerden aleo Vera maskesi saçlarınızı eski haline getirmeye yardımcı olacak. 


4. Hızlı ve Sağlıklı Saç Uzatma - Saç Uzatmada Doğal Yöntemler

hizli-ve-saglikli-sac-uzatma.jpg

Tüm kadınların hayatında geçerli bir klişe vardır: uzun saçlara sahipken kısa saç arzulamak ve kısa saçlara sahipken uzayacağı günü beklemek! İki tarzı da zaman zaman tercih eden kadınların ortak noktası ise hızlı saç uzatmanın püf noktalarını araştırıyor olmalarıdır. Öncelikle saçlarımızın sağlıklı bir şekilde uzamasını istiyorsak bunu kırılmalarını önleyerek sağlayabiliriz. Fakat maalesef ki uçları kırık olmayan saçlara sahip olmak için iyi bir bakım rutininine sahip olmalıyız. Tüm saç sorunlarına çözüm önerileri sıraladığımız içeriğimizin bu bölümünde ise size hızlı ve sağlıklı uzayan saçların tüyolarını vereceğiz. 

Hızlı Saç Uzatma Tüyoları

İşte sizi hayalinizdeki sağlıklı ve uzun saçlara kavuşturacak, birbirinden değerli saç uzatma önerileri!

 • Dengeli Beslenin

Her saç sorununun temel tüyolarından sağlıklı ve dengeli beslenme, tabiki saç uzatma konusunda da karşımıza çıkıyor. Saçın uzamasında en önemli destek vücudun içinden gelir. Bu yüzden proteinler ve vitaminler açısından zengin gıdaları tüketmek başlıca tüyomuz olacaktır. Unutmayın ki vücudumuz bir bütündür ve yaptığımız her yatırım her hücremize pozitif anlamda geri döner. Saç uzatmayı kafanıza koyduysanız öncelikle düzenli ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirip, vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri karşılamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca söylememize gerek yok fakat hatırlatmakta fayda var: günde en az 8 bardak su!

 • Saçlarınıza Isı Uygulamaya Ara Verin

Yukarıdaki her saç sorununda değindiğimiz gibi saç şekillendiriciler yaydıkları ısı sayesinde saçlarınızın kurumasına, incelmesine ve sonuç olarak kaybına sebep olur. Hem saçlarınızı uzatmak isterken hem de kaybetmek için çaba harcamak tahmin edersiniz ki yanlış bir hamle olacaktır. Sağlıklı bir uzama için yıpranmamış güçlü saç uçlarına ihtiyacınız var. Bu yüzden saçlarınızı uzatmak istediğiniz dönemde ısı uygulamaya ara vermenizi öneririz.

yastik-kilifini-degistirin.jpg

 • Ara Sıra Şampuan Değiştirin

Saçlarınızı uzatmak istiyorsanız, bir an önce saçlarınızı güçlendirecek içeriklere sahip iyi bir şampuan keşfetmelisiniz. Yoğun besleyici özellikteki şampuanlar deneyerek bu süreçte size en iyi gelen şampuanı bulmak sizi bir adım öteye taşıyacaktır. Farkettiniz mi bilmiyoruz ama, uzun süre kullandığınız şampuanı değiştirdiğinizde saçlarınızda bambaşka bir hava oluşuyor. Saçınızın alışık olduğu şampuanı ara sıra değiştirerek saç tellerinizi şaşırtabilirsiniz. 

 • Sık Sık Yastık Kılıfını Değiştirin

Genellikle cilt bakımı rutininde önerilse de yastık kılıfı değiştirmenin saçlarınızdaki etkisini farkedeceksiniz. Temiz bir yastık kılıfı aynı zamanda temiz saçlar ve temiz bir cilt demektir. Ayrıca saçlarınızın uyandığınızda kötü görünmesinin sebeplerinden birisi de yastık kılıfınız olabilir. Saten yastık kılıfları saçlarınızın zarar görmesini engelleyecek bir tercih olacaktır. 

 • Bitkisel Yağlarla Bakım Yapın

Saç uzatma dönemlerinde tahmin edersiniz ki saçlarınızın her zamankinden daha yoğun beslenmesi gerekmektedir. Hem zarar görmemesi hem de yoğun besleyicilik için bitkisel yağlardan faydalanabilirsiniz. Duşa girmeden 1 saat önce kuru saçlarınıza masaj eşliğinde yağ uygulayıp sonrasında şampuanla durulamanız yeterli olacaktır. Sadece uzatırken değil sonrasında da yağ terapisi uygulamak, saçlarınızdaki matlık, sertlik ve kırıklığın önüne geçecektir. 

 • Soğuk Duş Alın

Yaz ayları için sorun yok fakat kış aylarında da banyonun sonuna doğru suyu soğutarak saçlarınızı durulamak kan dolaşımını artırır. Sadece saç diplerinize soğuk su uygulayarak saçlarınızın hızlı uzamasına yardımcı olabilirsiniz. 

saclarinizi-nemli-veya-islakken-tarayin.jpg

 • Kırıklarınızı Düzenli Olarak Kestirin

Tezat bir hareket gibi gelse de saçlarımızın sağlıklı bir şekilde uzamasını istiyorsak maalesef 3-4 ayda 1 saçlarımızı uçlarından birkaç santim kestirmeliyiz. Unutmayın, uçları yıpranmış ve kırık dolu saçlar sağlıklı bir şekilde uzayamaz. Kırıklardan kurtularak ilerlediğimiz saç uzatma süreci, sonrasında daha güçlü ve sağlıklı saçlar için şart!

 • Saçlarınızı Nemli veya Islakken Tarayın

Saç tarama işlemi sadece saç uzatmada değil genel anlamda da ciddiye alınarak yapılması gereken bir işlemdir. Saçlarınızı kuruyken zorlayarak taramanız sağlıklı saçlarınızın da koparak dökülmesine sebep olabilir. Bu yüzden duştan çıktıktan sonra kremlenmiş nemli saçlarınızı nazikçe taramanızı öneririz. Saç tarama işlemine mutlaka uçlardan başlamayı unutmayın.


Saç Uzatmaya Çözüm Olacak Doğal Yöntemler ve Saç Maskeleri

Herkes sağlıklı bir şekilde ve hızlıca uzayan saçlara sahip olmak ister. Şimdiye kadar piyasadaki birçok markaya şans verip saçlarınızın uzamasını sağlayamadıysanız, bu bölümde sizleri herkesin evde hazırlayabileceği doğal yöntemlerle tanıştırıyoruz. Evlerinizde ucuz ve kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu karışım ve kürler sayesinde saçlarınız kısa sürede hızla uzamaya başlayacak ve hayal ettiğiniz görünüme kavuşacak. İşte her saç tipine uygun hızlı saç uzatan doğal maskeler!

 • Pirinç Suyu Maskesi

Pirinç suyu maskesi için ihtiyacınız olan şeyler sadece 1 bardak pirinç ve 3 bardak su! Evinizde bulunan pirinci iyice temizledikten sonra derin bir kasede 3 bardak su ile karıştırın. Yaklaşık 15 dakika kaynattığınız pirinci süzerek bir kaba koyun. 2 gün kadar oda sıcaklığında beklettiğiniz pirinci 2 günün sonunda tekrar kaynatın ve soğumaya bırakın. Hazırladığınız kürü saç diplerinize masaj eşliğinde uygulayın ve saçınızda yarım saat kadar bekletin. Bu maskeyi haftada 2 kez uyguladığınızda sonuçtan memnun kalacaksınız. 

 • Havuç Maskesi

İçeriğinde bolca A vitamini bulunduran havuç, cilde iyi geldiği gibi saç uzamasında da oldukça faydalı bir besindir. Havuç maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 adet havuç, 3 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve son olarak 1 adet yumurtadır. Suyu kaynattıktan sonra havuçları rendeleyip suya ekleyin. 20 dakika kaynattığınız kürü demlemeye bırakın. Demlendikten sonra havucunuzu süzün ve çırptığınız yumurtayı ekleyin. Badem yağını da eklediğinizde maskeniz hazır! Haftada 1 kez olmak üzere 6 hafta boyunca bu maskeyi uyguladığınızda sonuç sizleri de şaşırtacak!

havuc-maskesi.jpg

 • Soğan Maskesi

Kötü bir kokuya sahip olsa da soğanın mucizevi faydalarından hepimiz haberdarız. Saç uzatma sürecinize destek olacak maskelerden birisi de soğan maskesi! Bu kür için ihtiyacınız olan şey sadece dört adet soğan ve bir litre su olacak. Soğanları bir güzel kaynatın ve soğumaya bırakın. Hazırladığınız soğan suyunu saçlarınızın tümüne yedirin. Bu maskenin en ideal uygulanışı gece yatmadan saçlarınıza uygulamanız ve sabaha kadar bekletmeniz olacaktır. 

 • Yoğurt Maskesi

Yoğurt maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 adet yumurtadır. İyice çırptığınız yumurtaya yoğurdu ekleyerek macun haline getirin. Hazırladığınız bu karışımı köklerden uçlara doğru uygulayın. 20 - 30 dakika kadar saçınızda beklettiğiniz maskeyi sonrasında şampuan ile saçınızdan arındırabilirsiniz. Bu işlemi haftada 2 kez uygulamanız size ihtiyacınız olan sonucu verecektir. 

 • Patates Maskesi

Yine içerisinde saçınızın ihtiyacı olan vitaminleri içinde barındıran bir maskeyle karşınızdayız. Patates maskesini hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 5 adet patates, su ve bir tülbent olacaktır. İyice temizlediğiniz patateslerinizi tek tek soyun ve küçük dilimlere bölerek püre haline getirin. Elde ettiğiniz püreyi tülbentin içine koyarak patatesin suyunu damıtın. Maskeyi uygulamaya öncelikle saç diplerinizden başlayın. Sonrasında ise saç uçlarınıza iyice yedirdiğinize emin olun. Yaklaşık yarım saat kadar beklettiğiniz maskeyi ılık suyla saçınızdan arındırın. Bu kürü haftada 1 veya 2 kez uygulamanız sağlıklı bir sonuç elde etmenize yarayacaktır. 


5. Sert Saçları Yumuşatmak için Çözüm Önerileri - Yumuşatan Saç Maskeleri

sert-saclari-yumusatmak.jpg

Kadınlar olarak bazen saçlarımızın eski ipeksi yumuşaklığını kaybettiğini farkedebiliriz. Bunun sebebi yoğun işlem görmek, sık boyamak, ısıya ve kimyasal bileşenlere maruz kalmak ve çevresel faktörler gibi etkenler olabilir. Saçların doğal yumuşaklığını kaybetmesi, nem dengesinin bozulduğuna ve saçların yıprandığına işarettir. Sertleşen saç tellerini nemlendirme, yumuşatma ve doğal ışıltısına kavuşturma aslında çok da zor değil! Tüm saç sorunlarını çözüme kavuşturduğumuz yazımızın bu bölümünde, sertleşen saçlarınızı yumuşatmanız için birbirinden değerli önerilere yer veriyoruz. Aynı zamanda saçlarınızın her daim yumuşacık ve ışıltılı görünmesine yardımcı olacak doğal yöntemleri ve saç maskelerini de bizimle keşfedebilirsiniz.

Saçlarınızı Yumuşatacak Rutin Haline Getirmeniz Gereken Öneriler

Sertleşmiş ve yıpranmış saçlarınızı eski haline getirmek için aşağıda sıralayacağımız önerileri saç bakım ritüelinize eklemenizi tavsiye ediyoruz. Böylece saçlarınız hem yumuşamış hem de her daim bakımlı görünecek!

 • Saçlarınızı Her Gün Yıkamayın

Saç temizliğinin her gün yıkamakla alakası olabilir fakat sağlıklı saça giden yol olduğu yanlış bilinen bir bilgidir. Saç telleri yumuşak kalması ve parıl parıl parlaması için sebuma ihtiyaç duyar. Saç tellerinin saç derisinde üretilen sebuma ulaşabilmesi için, haftada maksimum 3 ya da 4 kez yıkanması idealdir. Saçlar her gün yıkandığında beslenmesi ve güçlenmesi engellenmiş olur. Ayrıca her gün saç yıkamak sanılanın aksine saçlarınızın daha hızlı yağlanmasına sebep olacaktır. 

 • Saçlarınızı İyi Nemlendirin 

İş hayatı sosyal hayat derken bazen günde iki kez bile duşa girdiğimiz bir gerçek. Fakat sık yıkamak ve dolayısıyla sık işlem uygulamak saçlarımızı zamanla kuru, sert ve mat bir hale getiriyor. Sert saç tellerinin en büyük sebebi de, saçların nem oranının normalden çok düşük olmasından kaynaklanıyor. Yumuşak saçlar hedefimiz ise, öncelikle saçlarımıza gereken nemi sağlamamız gerekiyor. Bu konuda birçok bitkisel yağdan faydalanmamız mümkün. Hindistan cevizi yağı, üzüm çekirdeği yağı ve shea yağı gibi doğal kaynaklı içerikler bize aradığımız yumuşaklığı verebilecek bitkisel yöntemlerden sadece birkaçı!

sac-kremi-kullanmayi-ihmal-etmeyin.jpg

 • Saç Kremi Kullanmayı İhmal Etmeyin

Şu an piyasada her saç yapısına uygun saç kremi bulunuyor. İster güvendiğiniz bir ürünü ister bitkisel kaynakları kullanarak kendinize iyi bir saç kremi seçin. Saç kremi kullanmak, saçlarınıza nem desteği sağlayarak ipeksi yumuşaklığı yakalamanızı sağlayacaktır. Her duş sonrasında saçlarınızı şampuanınızla derinlemesine temizledikten sonra uçlarına saç kremiyle masaj yapmayı ihmal etmeyin. Ayrıca saç kremi kullanmak, saçlarınızı taramayı da kolaylaştıracak böylece kopmalara ve dökülmelere de müsade etmeyecektir. 

 • İpek Yastık Kılıfı Tercih Edin

Sizlerin pamuklu yastık kılıflarınızla mutlu olduğunuzu biliyoruz fakat saçlarınız açısından zararlı olduğunu söylememiz gerekiyor. Sert kumaşlar kullanılarak üretilen yastık kılıfları, uyku anında saçların yıpranmasına ve kopmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden yumuşak ve yıpranmamış saçlar için sürtünme etkisinin minimum olduğu ipek yastık kılıflarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. 

 • Çok Sıcak Suyla Banyo Yapmayın

Sert saçların sebebinin kuruluk olduğunu belirtmiştik. Saç derisi kuruluğunun en önemli sebeplerinden birisi de kesinlikle aşırı sıcak suyla yıkanmasıdır. Sıcak su ile banyo yapmak, saçların ve vücudun nem dengesini bozar ve sonuç olarak kurutur. Ilık suyla duş almak hem saç derisini yıpratmayacak hem de saç tellerinin daha nemli kalmasını sağlayacaktır. 


Yumuşak Saçlar için Doğal Yöntemler ve Bitkisel Saç Maskeleri

yumusak-saclar-icin-dogal-yontemler.jpg

Saç kuruluğu; mevsimsel sebeplerden, susuzluktan veya vitamin eksikliğinden sıklıkla görünen bir problemdir. İçeriğimizin bu bölümünde sert saç tellerinizi yumuşatacak önerilerle karşınızdayız! Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz bu bitkisel maskeler saçlarınızı yumuşacık yapmakla kalmayacak aynı zamanda ihtiyacı olan nem dengesini de sağlamaya yarayacak. İşte birbirinden faydalı yumuşak saç maskeleri!

 • Bal Maskesi

Doğal bir nemlendirici özelliği taşıyan bal, saçları kuru olan insanlara önerilen doğal besinlerden birisidir. Çoğu kadın bu mucizenin farkındadır ve şampuanlarına bal ekleyerek kullanırlar. Eğer maske şeklinde uygulamak istiyorsanız balın içerisine bir çay kaşığı zeytinyağı koyarak hazırladığınız karışımı saç uçlarınıza uygulayabilirsiniz. Eczaneye gidip şampuanınızın içine E vitamini kırdırarak ve üzerine bal ekleyerek de aldığınız verimi artırabilirsiniz. 

 • E Vitamini ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Birçok cilt ve saç sorununa iyi geldiği bilinen hindistan cevizi yağı aynı zamanda saçların nem dengesini sağlamada da oldukça başarılıdır. E vitamini açısından zengin olan içeriği saçların kurumasına ve yıpranmasına engel olur. Yağ ile maske uyguladıktan sonra saçlarınızı yarım saat kadar beklemeye almanız gerekmektedir. Bu işlemi düzenli yaptığınızda sonucun farkına varacaksınız.

 • Kakao Yağı

Çoğu saç maskesinde kakao yağı yer alır. Bunun sebebi de kurumayı ve yıpranmayı engellemesiyle nam salmış olmasıdır. Hazırladığınız herhangi bir saç maskesine ekleyeceğiniz kakao yağının hiçbir zararı yoktur. Aksine içerisinde bulundurduğu zengin mineraller sayesinde saçlarınıza nem verir ve canlılık katar. 

kakao-yagi.jpg

 • Yumurta Sarısı & Bal

Sert saç telleri ve yıpranmış saç uçları için kahvaltılarımızda eksik etmediğimiz iki besin dikkat çekiyor: yumurta ve bal! Bu maske için gerekli olan malzemeler ise; 2 adet yumurta sarısı ve 2 kaşık baldır. Bu karışım saçlarda meydana gelen kuruluğun üstesinden gelerek yumuşacık saçlara sahip olmanıza yarayacaktır. Yumurta sarısını ve balı iyice çırparak saç uçlarınıza yedirin. Yarım saat beklettikten sonra duşta saçınızı arındırabilirsiniz. Ayda 3-4 kez bu işlemi uygulayarak yumuşak saçlara sahip olmanız mümkün.

 • Zeytinyağı Maskesi

Zeytinyağı, omega yağları açısından zengin olduğundan ötürü saçları dipten uca besler ve kurumuş saçların yumuşamasına yardımcı olur. Zeytinyağını ister doğrudan saçınıza maske şeklinde uygulayın, ister şampuanınıza ekleyerek tüketin. Düzenli olarak saçlarınıza uyguladığınız bir saç maskeniz varsa ona da zeytinyağı ekleyerek etkisini daha da güçlendirebilirsiniz. 

yumusak-sac-maskesi.jpg

 • Çilek & Bal ve Zeytinyağı Maskesi

Çilek, bilindiği üzere E vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Püre haline getirilmiş çilek doğrudan saça maske olarak uygulanabilse de 1 kaşık bal ve 1 kaşık zeytinyağı saçlarınızın yumuşacık olması için gereken desteği sağlayacaktır. Hazırladığınız maskeyi yaklaşık yarım saat kadar saçınızda beklettikten sonra şampuanla arındırabilirsiniz. Bu işlemi her hafta düzenli şekilde uyguladığınızda saçlarınızdaki kuru ve yıpranmış görünümden eser kalmayacak. 

 • Bonus: Mucizevi Yumuşak Saç Maskesi

Yumuşaklığını kaybetmiş ve kurumuş saçlarınız için mucizevi bir tarifle karşınızdayız. Sert saç tellerine veda etmek için ihtiyacınız olan malzemeler: 1 çay kaşığı defne yaprağı, 1 çay kaşığı lavanta yağı, 1 çay kaşığı hint yağı, bir çay kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı çam terebentin ve bir tatlı kaşığı bal! Bu mucizevi karışımı bir kasede bir araya getirin. Saçlarınızın yıpranmış uç kısımlarına masaj eşliğinde yedirin ve bir boneyle saçlarınızı örtün. Yaklaşık 15 dakika boyunca maskeyi saçınızda beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın. Bu işlemi haftada bir kez uyguladığınız taktirde saçlarınız nem oranını koruyarak yumuşacık olacak.


6. Keratin Bakımı Nedir? Keratin Bakımının Faydaları Nelerdir?

keratin-bakimi-nedir.jpg

Tüm saç sorunlarına adım adım değindiğimiz içeriğimizin bu bölümünde; keratin bakımı hakkında tüm merak edilenleri, faydalarını ve zararlarını, evde yapılıp yapılmayacağı gibi soruların cevaplarını sizler için bir araya getiriyoruz. Öncelikle keratin, saçların pürüzsüz, dolgun ve canlı görünmesini sağlayan temel bir proteindir. Saçlarımıza uyguladığımız kimyasal işlemler veya saç şekillendiricilerinden yayılan ısı saçlarımızı yıpratır ve keratin kaybına sebep olur. Keratin bakımı da bu kaybedilen keratinin saçımıza tekrar sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Günümüz koşullarında kalitesiz keratin uygulaması yapan kuaförlerin sayısı artsa da aslında faydalı bir işlem olduğu söylenebilir. Buradaki en önemli konu, uygulamada kullanılacak ürünün markası ve kalitesidir. 

Keratin Bakımının Faydaları Nelerdir?

keratin-bakiminin-faydalari.jpg

 • Keratin bakımı sonrası boya ve kimyasal nedeniyle yıpranan saçlarınız eski canlılığına ve güçlülüğüne kavuşur.
 • Kaliteli bir keratin uygulamasının ardından saçların daha hızlı uzadığı gözlemlenmiştir. 
 • İncelmiş ve yıpranmış saç telleri, keratin uygulaması sonrasında kalınlaşır ve bu sayede kırılma ve kopmaların önüne geçilmiş olur. 
 • Keratin bakımı uygulaması brezilya fönü uygulamasıyla neredeyse aynı olduğundan ötürü saçları düzleştirip düzleştirmediği sorusu hep merak edilir. Fakat keratin bakımının böyle bir etkisi yoktur. Bakım sonrası saçlarda elektriklenme ve kabarma olmadığından düzleştirici bir etki var gibi hissedilebilir. 
 • Keratin bakımı sonrası kullanılması gereken ürünler kolayca evde de uygulanabilir. Bu ürünler arasında keratin sütü, keratin yağı ve keratin maskesi yer alır. 
 • Keratin yüklemesi saç köklerine nüfuz ettiği için saçtaki hasarları kökünden gidermiş olur. Keratinle kaplanmış saç yüzeyi aşınma etkisinden korunur ve etkisini uzun süre muhafaza eder.

Keratin Bakımının Dezavantajları Nelerdir?

keratin-bakiminin-dezavantajlari.jpg

 • Keratin uygulamasını bir kez yaptırdığınızda aynı parlaklık ve pürüzsüz görüntü için işlemin yenilenmesi gerekir. Bu işlemi sık yenilediğiniz taktirde ise saçlarınızda hasar gözlemlenebilir. 
 • Keratin yüklemesi için kullanılan ürünlerin çoğunun içerisinde formaldehid adında keskin kokulu bir kimyasal bulunur. Bu kimyasal, alerjik ve kanserojen etkisiyle bilinir. Bu nedenle keratin uygulamasının profesyonel bir kuaförde iyi havalandırılmış bir ortamda yaptırılması tavsiye edilir.
 • Genel olarak keratin uygulamasının düzleştirici bir etkisi olmasa da kıvırcık saçlılar için sönük bir etki yaratabilir.
 • Keratin uygulaması, açık renk saçlarda ve sık boya işlemi uygulanan saçlarda zamanla kuruluk etkisi yaratabilmektedir. 

7. Saç Bakım Ritüelinize Ekleyebileceğiniz Doğal Bakım Yağları

sac-bakim-rituelinize-ekleyebileceginiz-dogal-bakim-yaglari.jpg

Günlük yaşantımızda kullandığımız saç şekillendiriciler, kimyasal oranı yüksek boyalar veya giderek artan hava kirliliği saçlarımızı kurutarak sağlıklı görünümüne engel oluyor. Piyasadaki birçok ürünle bakım yaptığımızı düşünsek de aslında bu konuya gereken önemi vermiyoruz. Saç hücrelerimizin ömrünü uzatarak uzun süre sağlıklı saçlara sahip olmak için geç kalmadan kendimize bir saç bakım ritüeli oluşturmalıyız. Saçlarımız ihtiyacı olan vitaminleri almadığında kuruyarak zamanla dökülmeye ve yıpranmaya başlar. Bunun önüne geçmek için doğal yağlar ve içinde barındırdıkları A,E,D, ve B vitaminlerini saçımıza sağlamalıyız. Peki ya saç bakım ritüelimize ekleyebileceğimiz, en başarılı sonuç veren bitkisel yağlar hangileridir? İşte saç bakımınızı destekleyecek doğanın mucizesi bitkisel yağlar!

1. Argan Yağı

Saç sorunlarıyla ilgili araştırma yaptığımızda direkt olarak karşımıza çıkan argan yağı, içerisinde bulundurduğu mucizevi özelliklerinden dolayı ‘Altın Yağ’ olarak adlandırılır. Bu yağ, saçlarımızın için doğal bir güneş kremi etkisine sahiptir. Isı koruyucu etkisinin yanı sıra argan yağı, saçı derinlemesine besler ve güçlü saç uçları için birebir bir bakım sunar. Aynı zamanda günlük yaşantımızda kullanmak zorunda kaldığımız saç şekillendiricilerinin zararlı ısısına karşı da hasarı minimuma indirir. Saç diplerini nemlendirerek saçlarınızın kurumasını, yıpranmasını ve saç teli kaybını önler.

2. Çay Ağacı Yağı

Anti bakteriyel ve anti fungal özelliğiyle bilinen çay ağacı yağı, son zamanlarda piyasadaki pahalı saç ürünlerinin içeriğini oluşturmaya başladı. İçerisinde bulundurduğu 98 farklı bileşen sayesinde çay ağacı yağı, kepeklenme ve saç derisindeki egzama problemleriyle savaşmakta mucizevi bir görev görüyor. Bu yağı ister doğrudan saçınıza uygulayıp maske şeklinde tüketin ister şampuanınıza ekleyerek düzenli şekilde kullanın. Zamanla saç derinizin iyileştiğine ve kuruluk hissinin kaybolduğuna şahit olacaksınız. 

3. Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı, içerisinde bulundurduğu linoleik asit ve E vitamini sayesinde saç derisinin doğal dengesine kavuşmasını sağlar. Bu sayede kuruluk ve kepek sorunlarının önüne geçer. Son dönemlerde oldukça popüler olan üzüm çekirdeği yağı, aynı zamanda argan yağı gibi ısı koruyucu özelliğe de sahiptir. Bu yağı saç bakım ritüelinize eklediğinizde kısa süre içerisinde saçlarınızın daha güçlü ve daha parlak göründüğünü farkedeceksiniz.

nar-cekirdegi-yagi.jpg

4. Nar Çekirdeği Yağı

Nar çekirdeği yağı, içeriğinde bulundurduğu parinarik asit sayeside kuru ve yıpranmış saçların mucizevi kurtarıcısıdır. Antioksidan açısından da oldukça zengin olan bu yağ, gençleştirici ve yenileyici bir güce sahiptir. Ara sıra saç bakımınıza yeni ürünler eklemeyi seviyorsanız, nar çekirdeği yağına şans vermenizi öneririz. 

5. Avokado Yağı

Saç nemini dengeleyerek kuru ve yıpranmış saçların yeniden canlanmasına yardımcı olan avokado yağı, içeriğinde A,D,E ve B vitaminlerini bir arada bulundurur. Vitamin açısından bu kadar güçlü bir besinin hem tüketilmesi hem de yağının saç bakımında kullanılması kadınlar için kaçırılmayacak bir fırsat! Avokado yağını saç bakım ritüelinize eklediğinizde ve düzenli olarak kullandığınızda saçınızın hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasına da yardımcı olacak. 

6. Lavanta Yağı

Hoş kokusuyla ve zengin içeriğiyle lavanta yağı, saç bakımında sıkça karşımıza çıkan bitkisel çözümlerden birisidir. Peki ya lavanta yağının saça ne gibi faydaları vardır? Öncelikle saçların beslenmesinde büyük önem taşıyan bu yağ düzenli kullanıldığında saçın hızlı uzamasına yardımcı olur. Saç dökülmesinde de çare olarak görülen lavanta yağı özellikle kış aylarında soğuktan kuruyan ve kırılan saçların oluşumunu destekler. Direkt saça uygulanabilen bu yağı saç diplerinize masaj yaparak kullanabilirsiniz.

7. Hint Yağı

Hin bitkisinden elde edilen hint yağı, hücre yenileme özelliğiyle bilinir ve saç sorunları için mucizevi etkiye sahiptir. Saç derisine masaj yaparak uygulandığı taktirde kan dolaşımını hızlandırır ve dolayısıyla hızlı saç uzamasını destekler. Hint yağıyla ilgili tek problem çok yoğun bir yağ olması ve keskin bir kokuya sahip olmasıdır. Bu yüzden saçınıza uygularken ılık suyla seyrelterek kullanmanızı öneririz. Bu işlemi bakım ritüeline eklerseniz eğer saçınızda 15-20 dakika bekletmeyi unutmayın. 

biberiye-yagi-001.jpg

8. Biberiye Yağı

Biberiye yağının yüzyıllar boyunca saç uzaması için kullanıldığı bilinmektedir. Ne varsa eskilerde var diyor kadınlar olarak eskilerin bildiklerinden şaşmıyoruz! Biberiye yağı saç derimizdeki kan dolaşımını uyarır ve kafa derimizin iyileşmesini, yeni saç oluşumunu destekler. Tüm saç tipleri bu yağı bakım ritüeline ekleyebilir. Özellikle boyalı ve kalın saç telli saçlar biberiye yağından yoğun bir verim alacaktır. İsterseniz biberiye yağının içerisine besleyiciliğini artırmak için zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı da ekleyebilirsiniz.

9. Susam Yağı

Antimikrobiyal özelliklere sahip olan susam yağı özellikle hızlı saç uzatmak ve saç derisini kuvvetlendirmek amacıyla kullanılır. Kafa derisindeki enfeksiyonları tedavi eden bu yağ, E vitamini açısından oldukça zengindir. Özellikle saçları parlak görünsün isteyen kadınlar bu yağı çoktan bakım ritüellerine eklediler bile!

10. Makadamya Yağı

Genel olarak kökeni Avustralya'ya dayanan makadamya yağı, bir çeşit fındık yağıdır diyebiliriz. Özellikle kuruluktan dolayı yıpranmaya ve dökülmeye başlayan saçlar için kullanılan bu yağ saçı argan yağının beslediğinden daha yoğun bir şekilde besler. Saçlarınız canlı ve sağlıklı bir yapı kazansın istiyorsanız bu yağı aramaya başlamalısınız. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
0
3
1
2
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.