Saç Bakım Nasıl Yapılmalı? En Etkili Saç Bakım Tüyoları

Saç Bakım Nasıl Yapılmalı? En Etkili Saç Bakım Tüyoları
25.06.201518:49

Her kadın sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak ister. Bu içeriğimizde mükemmel saç bakımı için önerilerde bulunacağız. İşte etkili saç bakım önerileri.

Haber güncelleme tarihi 19.09.2021 17:33

Kısa saç ya da uzun saç fark etmeden her kadın, saçlarının bakımlı, parlak ve güzel olmasını ister. Saçlar genellikle ayda 0.5 cm ile 2.5 cm arasında uzamaktadır. Uzama hızı kişinin saç ve saç derisi yapısıyla değişiklik göstermektedir. Düzenli beslenme de saçlarda büyük etkiye sahiptir. Yetersiz beslenmeler sonucu yaşanan vitaminsizlik vücudu etkilediği gibi saçların uzamasını da etkilemektedir. Ayrıca aşırı boyama sonucu bakımsız kalan ve yıpranan saçlarda da uzama oranı düşüyor. Bu yüzden saçlarımıza düzenli olarak bakım yapmamız gerekiyor. Öyleyse vakit kaybetmeden saç bakımında atlanmaması gereken noktaları detaylıca inceleyelim.

1. Saç Bakım Kremleri Kullanın

saç bakımı için öneriler

Saç bakım tavsiyelerindeki en önemli noktalardan birisi saç kremi kullanımıdır. Eğer uzun saçlara sahip biriyseniz saç kremi kullanmak bir ihtiyaçtan öte zorunluluktur. Eskiden doğal ürünler kullanılırken günümüzde saçlara sürülen kimyasallar saça büyük zarar vermektedir. Ayrıca suların bol klorlu ve kireçli oluşu da saç kremi kullanmayı zorunla hale getirmiştir. Her duştan sonra saç kremi kullanmak saçların daha kolay taranmasında, hızlı şekil almasında ve saç kırıklarının yok edilmesinde büyük rol oynuyor. Saç kremi duşta saçlar şampuanladıktan sonra son işlem olarak uygulanır. Saçlar iyice yıkanıp temizlendikten sonra en son olarak saç kremi saçlara sürülür ve saç derisine iyice baskı yapılarak masaj yapılır. Saç kremini tek sefer uygulamak yeterlidir.

En etkili saç bakım kremleri için "Dolgun Saçlar İçin En İyi 15 Saç Kremi" adlı içeriğimize ulaşabilirsiniz.

2. Saç Bakım Yağları Kullanın

saç bakımı için öneriler

Saç bakımında en önemli yağlardan biri zeytinyağıdır. Tam bir saç dostu olan zeytinyağı içinde bulunan vitaminlerle saç derisini besler ve nemlendirir. Özellikle kuruluktan şikayet edenler için çok iyi bir nemlendiricidir. Kepeğe karşı etkili olan zeytinyağı saçların daha parlak görünmesini de sağlar. Saça iyi gelen yağlardan bir diğeri Hindistan cevizi yağıdır. Saçları uzatır, saça parlaklık verir, nemi saça hapseder ve saçlarda protein oluşmasını sağlayarak kırıkları engeller. Jojoba yağı, saç derisinin salgıladığı sebum maddesine, yani doğal yağ çeşitlerine moleküler olarak çok benzer. A, B1, B2 ve B6 vitaminlerini içinde barındıran, en çok da E vitamini zengini olan jojoba yağı, saçlarınızı koruyucu özellikleri ile tamamen sarar. E vitamini sayesinde hücrelerin yeniden yapılanmasını sağlar. Ayrıca çok güzel ve canlandırıcı bir kokuya sahiptir.

Saça büyük faydaları olan saç bakım yağlarına "Saç Bakımı İçin Kullanabileceğiniz Doğal Yağlar" adlı içeriğimize giderek göz atabilirsiniz.

3. Şampuan Seçimine Dikkat Edin

saç bakımı için öneriler

Sağlıklı saçlara giden yol aynı zamanda sağlıklı içeriğe sahip ürünlerden geçmektedir. Bu yüzden saç bakım önerileri listemizde şampuan seçimi büyük öneme sahip. Doğal içeriğe sahip bakım ürünleri saçlarınızı kimyasallarla muhatap etmeden koruma sağlıyor. İçeriğinde ammonium lauryl sülfat, sodium laureth sülfat, paraben ve Polyethelyne Glycol gibi saçlarınızın zamanla yıpranmasına sebep olacak şampuanlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Şampuanların saç bakımında büyük bir yer kapladığını gayet iyi biliyoruz. Dilerseniz "En İyi 20 Şampuan Markası Önerisi" adlı içeriğimize tıklayarak en kaliteli şampuan markalarına göz atabilirsiniz.

4. Su Sıcaklığını İyi Ayarlayın

saç bakımı için öneriler

Duş alırken suyun çok sıcak olması hem saç köklerine hem de saç uçlarına zarar vermektedir. Problemli saçlara sahipseniz duş esnasında tükettiğiniz suyun sıcaklığı bile çok önemlidir. Bu konuyu saç bakımı dahilinde düşünerek oldukça dikkat etmelisiniz. Ilık suyla saçlarınıza masaj yaparak yıkamanın saç kopmalarını ve kırıkları engellediğini unutmayın.

5. Fön ve Şekillendiricileri Az Kullanın

saç bakımı için öneriler

Saç bakım önerilerinde fön ve şekillendirici gibi cihazları daha az kullanmak büyük bir yere sahiptir. Saçlarımıza şekil vermek için kullandığımız saç şekillendiricileri gibi aletler yüksek ısıda saçlarımızla temas ettiği için kopma, kırılma ve yanmalara neden olabilir. Yüksek ısıda çalışarak şekillendirmeye yarayan her türlü cihazı dikkatli kullanmaya özen gösterin. Fön kullanırken saçlarınıza uzak mesafeden ısıyı dağıtın. Saç şekillendiricilerini kullanırken mutlaka önceden saçlarınızı koruma altına alacak bakım serumu ya da yağları kullanın.

6. Saçlarınızı Her gün Yıkamamaya Çalışın

saç bakımı için öneriler

Saçlarınızı her gün yıkamanız, saçınızın yapısal özelliğini bozarak mat ve sağlıksız görünmesine yol açabilir. Ayrıca saçlarınızı ne kadar sık yıkarsanız, saçlar bu tempoya uyum sağlar ve o kadar çabuk kirlenerek yağlanır. Saçın yağlanması demek saçın kendini koruması için salgıladığı sıvıyı artırması demektir. Siz bu koruyucu etkeni her seferinde ortadan kaldırdığınızda saçlar nemsiz kalarak daha fazla yıpranır. Çok yıkanan saçlarda daha çok kepeklenme, yağlanma ve saç dökülmeleri görülebilir.

7. Saçlarınızın Nemini Koruyun

saç bakımı için öneriler

Saç bakımı için bir diğer önerimiz saçlarınızın nemini korumanızdır. Gün içinde saçlar birçok çevre faktörüyle karşı karşıya kalıyor. Sigara dumanı, kirli hava koşulları ve büyükşehirde yaşamanın verdiği günlük stres saçlarımızın nasıl göründüğünü çok etkiliyor. Tüm bu etkenler bir araya geldiğinde saçlarımız nemini kaybediyor ve cansız görünmeye başlıyor. Bunun için duş sonrasında ve gün içerisinde saçlarınıza yoğun nem katacak yağ veya kremler kullanın. Duşta nemlendirici özelliğine sahip saç kremlerinin yanı sıra gün içinde de uygulayabileceğiniz bakım kremlerini tercih edin.

8. Beslenmenize Dikkat Edin

saç bakımı için öneriler

Yeşil ve kırmızıya giden tonları barındıran sebze ve yeşilliklerin yanı sıra Omega 3 gibi sağlıklı yağlarla zengin beslenme alışkanlığı edinin. Bu alışkanlık saçlarınızın doğal parlaklığına ve canlılığına sahip olmasını sağlar. Ne yediğinizin her zaman dış görünüşünüzü de etkilediğini unutmayın. Sebze, et ve bakliyatdan elde edeceğiniz protein saçlarınızın içten dışa sağlıklı olmasının altın kuralıdır.

9. Saçlarınızı Hava Koşullarına Karşı Koruyun

saç bakımı için öneriler

Saç bakım önerilerinde olmazsa olmazlardan birisi hava koşullarına karşı saçlarınızı korumaktır. Her zaman hava koşullarına karşı saçlarımızı savunmasız bıraktığımızı unuturuz. Güneşin saç köklerini kuruttuğunu biliyoruz. Fakat rüzgar ve yağmur da saçlarımızın nemsiz kalmasına neden olur. Bu yüzden de saçlar kolayca elektriklenmeye başlar.


Saç Bakımında En Etkili 5 Ürün

Saç bakımında dikkat edilmesi gereken tüm noktalardan yukarıda bahsettik. Bu kısımda ise en iyi saç bakım ürünlerinin özelliklerini anlatacağız. Öyleyse en iyi saç bakım ürünlerini sıralayalım.

1. DIAMOND HAIR Saç Serumu

saç bakımı için önerilen ürünler

Saç bakımında en etkili ürünler listemizin ilk sırasında saç bakım ürünleriyle tanınan Diamond Hair markasının serumu yer alıyor. 12 farklı bitki özünün harmanlanmasıyla oluşturulmuş özel formülü sayesinde saçın tüm besin ihtiyacını karşılayan serum, bu sayede hasar görmüş bölgelere bakım yaparak onarımını sağlıyor. İçerisinde bulunan yoğun keratin proteini sayesinde saç köklerine nüfuz ederek canlandıran ürün, saçın daha hızlı ve güçlü uzamasına yardımcı oluyor. Ayrıca kepeğe karşı etkin bir şekilde savaşan serum, düzenli kullanımlarda kepek, mantar ve egzemayı yok ettiği gibi yeni kök oluşumunu da destekliyor.

Hepsiburada Fiyatını GörTrendyol Fiyatını Gör

2. Herbal Science Boom Butter

saç bakımı için önerilen ürünler

Listemize belki de pek çoğumuzun kullandığı ya da duyduğu Herbal Science Boom Butter bakım yağıyla devam ediyoruz. 7 farklı yağın bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan ürün, bu sayede saça etkin bakım uygulayarak hasar görmüş bölgelerin onarımını sağlıyor. Özel formülüyle ilk kullanımdan itibaren kepek ve ölü deri döküntülerini önlemeye yardımcı olan saç bakım yağı, düzenli kullanımlarda ise kırılmaları ve dökülmeleri azaltıyor. Ayrıca bu ürünün saçın kaybettiği nemi geri kazandırdığını ekleyelim.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

3. Dax Supergro

saç bakımı için önerilen ürünler

En iyi saç bakım ürünleri listemize Dax Supergro'yu koymasak büyük hata yapardık. İçeriğindeki botanik yağlar sayesinde saçınızı kökten uca kadar besleyen saç bakım yağı, kısa bir süre içerisinde gözle görülür şekilde saçınıza parlaklık, yumuşaklık ve hacim kazandıracak. Özel formülü sayesinde saç uçlarındaki kırıkları tedavi eden ve tekrardan oluşmasını engelleyen ürün aynı zamanda saçın sebum dengesini sağlıyor. Son olarak bu ürünün saçının daha hızlı uzamasını isteyen kişiler için ideal olduğunu belirtelim.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

4. Okay Keratin Smooth Onarıcı Maske

saç bakımı için önerilen ürünler

İçeriğindeki yoğun keratin proteini sayesinde saçın ihtiyaç duyduğu besini karşılayarak daha güçlü olmalarını sağlayan maske, ilk kullanımdan itibaren saçı yumuşatarak daha kolay kontrol edilebilmesini sağlıyor. Besin değeri bakımından zengin içeriği sayesinde saçı yeniden yapılandırarak çevresel etkenlere karşı koruma sağlayan ürün, hafif yapısıyla saçta ağırlaştırma yapmıyor. Ayrıca saçın daha parlak olmasına yardımcı olan bu maskenin yıpranmış saçlara sahip kişiler için geliştirildiğini ekleyelim.

Hepsiburada Fiyatını Gör

5. The Natural Ritualist Keratin Bakım Yağı

saç bakımı için önerilen ürünler

Keratin proteinin yeteri kadar alınamaması durumunda saçlar kırılmaya, yıpranmaya ve dökülmeye başlar. Bu bakım yağı içeriğindeki yoğun miktardaki keratin proteini sayesinde saça etkin bakım uygulayarak bu durumun önüne geçiyor. Saç ve saç köklerinizi yenileyerek daha parlak gözükmelerini sağlayan ürün aynı zamanda kepeğe karşı da savaşıyor. Ek olarak saçın uzama hızını da arttıran bu ürünün paraben gibi maddeleri içermediğini belirtelim.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

UYARI !

Makalemizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
2
11
1
1
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.