Saç Derisinde Kaşıntı Sebepleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Saç Derisinde Kaşıntı Sebepleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri
09.04.201613:09

Aşırı terleme ve daha birçok faktör sebebiyle oluşan saç derisinde kaşıntı sorunu hakkında bilinmesi gerekenleri ve tedavi yöntemlerini derledik.

Haber güncelleme tarihi 14.01.2022 10:57

Saç Diplerinde Kaşıntı Problemleri

Günlük hayatta sıkça karşılaşılan sorunlardan biri olan kafa kaşıntısı, sağlığın yanı sıra sosyal hayatı da olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Birçok kişi "saç diplerim neden kaşınıyor, ne yapmalıyım?" sorusunu soruyor. Ancak pek çok kişi ciddi bir durum olmadığını düşünerek bu konuda ihmalkar davranıyor. Bizlerde saç diplerinde yaşanan kaşıntı problemine değindik ve tedavi yöntemlerini sizler için detaylı olarak inceledik.

Saç Diplerinin Kaşınmasının 5 Nedeni

Saç kaşıntısı nasıl geçer? Saç derisinde meydana gelen kaşıntı, yetersiz hijyen nedeniyle oluşabileceği gibi kullanılan bakım ürünlerden kaynaklı da olabilir. Pek çok nedene bağlı olarak meydana gelen kafa kaşıntısı, birçok sağlık sorununun da habercisi niteliğinde olabilir. Buna bağlı olarak şunu söyleyebiliriz ki; sedef hastalığından egzamaya ve saç bitine kadar pek çok durum karşısında saç derisinde sürekli kaşınma hissi söz konusu olabilir.

Saç diplerinin kaşınmasının nedenlerini vereceğimiz içeriğimizde bu sorunu çözmek için başvurabileceğiniz yöntemlerden de bahsettik. Aynı zamanda saçlarınızı rahatlatacak bazı ürünlere de yer verdik. İşte saç dipleri neden kaşınır sorusunun 5 cevabı.

1. Yetersiz Hijyen

saç kaşıntısı nedenleri

Saç derisindeki kaşıntının temel nedenlerinden biri yetersiz hijyendir. Hijyene çok fazla dikkat edilmemesiyle birlikte kullanılan şampuan ve benzeri ürünler de kaşıntıya neden olabilir. Kullanılan şampuan veya saç kreminin yeterince durulanmamasından kaynaklı olarak saç derisinde kalması durumunda kaşıntı meydana gelebilir. Saç derisinin yanlış yıkanması veya temizlenmesi durumunda kaşıntının yanı sıra pul pul dökülme ve kepek problemi de meydana gelir. Bu nedenle kaşıntı ve kepeğe neden olan kozmetik ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır.

Sağlıklı saçlar için tükettiğimiz besinler çok önemlidir. Dilerseniz "Saça İyi Gelen Besinler" adlı içeriğimize giderek daha sağlıklı saçlar için tüketilmesi gereken gıdaları öğrenebilirsiniz.

2. Enfeksiyon Hastalıkları

saç kaşıntısı nedenleri

Saç derisinde kaşıntıya neden olan durumlardan bir diğeri ise deri hastalıklarıdır. Deriyi doğrudan etkileyen hastalıklar saç derisinde kaşıntıya yol açabilir. Özellikle kızamık, su çiçeği, kızıl hastalığı, egzama ve sedef gibi hastalıklar kafa bölgesinde lezyonlara neden olabilir. Bu hastalıklar nedeniyle oluşan lezyonlar kafa kaşıntısının nedenleri arasında yer alır. Ayrıca enfeksiyon hastalıkları kategorisinde yer alan mantar da baş bölgesinde kaşıntılara neden olabilir.

3. Stres

saç kaşıntısı nedenleri

Saç diplerim kaşınıyor ve dökülüyor diyorsanız büyük ihtimalle çok fazla streslisinizdir. Vücut sağlığını olumsuz yönde etkileyen stres, kafa kaşıntısı ve kepek gibi sorunların oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Sıkıntı, üzüntü, depresyon ve iş stresi gibi durumlar karşısında saç derisinde kaşıntı meydana gelebilir.

4. Alerji

saç kaşıntısı nedenleri

Saç diplerim çok kaşınıyor diyen kişilerin büyük çoğunluğu alerji soruna sahiplerdir. Vücutta meydana gelen kaşıntıların temel nedenlerinden biri olan alerji, baş bölgesi başta olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntıya neden olabilir. Özellikle tüketilen besinlere bağlı meydana gelen alerjik durumlarda yüz bölgesinde ve saç derisinde kaşıntı meydana gelebilir. Alerjiye bağlı kaşıntılar birkaç gün devam ettikten sonra kendiliğinden geçmektedir.

5. Mevsimsel Faktörler

saç kaşıntısı nedenleri

Saç derisinde meydana gelen kaşıntıların büyük çoğunluğu yaz döneminde görülmektedir. Sıcak ve nemli havanın etkisiyle ortaya çıkan ter, kaşıntı probleminin artmasına neden olur. Özellikle nem, saç derisinin kaşınmasında başlıca etkendir.

Saç derisi kaşıntısının diğer nedenleri;

1. Kepek
2. Konak
3. Saç boyası
4. Baş biti
5. Sedef hastalığı
6. Stres ve anksiyete
7. Güneş yanığı
8. Lupus hastalığı
9. Hipotiroidi
10. Mantar enfeksiyonu
11. Egzama
12. Çok fazla saç yıkamak
13. Aşırı sıcak suyla saç yıkama
14. Aşırı yağlanma


Saç Kaşıntısına İyi Gelen Bitkisel 4 Doğal Tedavi Yöntemi

Saç kaşıntısı egzama ve alerji gibi nedenler yüzünden oluşabildiği için uzman bir doktordan görüş istenmesi gerekiyor. Saç kaşıntısının nedeni kullanılan kimyasal ürünler veya kişinin deri problemi olduğunda lokal ilaç ile tedavi edilmektedir. Eğer sorunun vücudu ilgilendiren başka yönleri bulunuyorsa farklı tedavi yöntemleri de önerilebilir. Uzman doktora göründükten sonra evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemlerle de bu sorundan kurtulmak mümkün. İşte saç kaşıntısından kurtulmanızı sağlayacak en etkili doğal yöntemler.

1. Aloe Vera

saç kaşıntısı nasıl geçer

Saç derisi kaşıntısı tedavisinin olmazsa olmazlarından biri aloe veradır. Aktar veya eczanelerden kolayca temin edebileceğiniz aloe verayı sıvı veya jel olarak satın alabilirsiniz. Aloe verayı saçınıza sürdükten sonra 10 dakika bekletmeniz ve sonrasında durulamanız yeterli olacaktır.

2. Elma Sirkesi

saç kaşıntısı nasıl geçer

Elma sirkesinin faydaları hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Duş sırasında durulanma suyunuza bir miktar elma sirkesi ekleyerek saçlarınızın kepek ve kaşıntı hissinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca elma sirkesi saçlarınızın daha yumuşak ve parlak olmasını sağlar. Elma sirkesine alternatif olarak maden suyu da kullanabilirsiniz. Durulama suyuna ekleyeceğiniz maden suyu ile aynı etkiyi hissedersiniz. Ek olarak saçınıza maden suyu döktükten sonra saçınızı yeniden durulamanıza gerek yoktur.

3. Karbonat

saç kaşıntısı nasıl geçer

Karbonat, içeriğindeki alkali sayesinde saç derisinin pH dengesini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Bir çay kaşı karbonatı su ile karıştırıp saç derinize uygulayın. Bu karışımı 10 dakika boyunca bekletin. Haftada 1 defa uyguladığınızda kaşıntılarınızın hafifleyeceğini hissedeceksiniz.

4. Limon Suyu

saç kaşıntısı nasıl geçer

Limon suyu antiseptik özelliğine sahip olduğundan uzmanlar tarafından çok önerilen bir saç kaşıntısı geçirme yöntemidir. Suya birkaç damla limon suyu ekleyip saç diplerinize uygulayın. Limonun saçlarda tahriş edici yan etkisi vardır. Bu yüzden saç deriniz tahriş oluyorsa limon suyunu kullanmayı bırakın.

Saç kaşıntısı için bu yöntemleri kullanırsanız büyük fayda göreceksiniz. Dilerseniz "Kepek Problemine Bitkisel Çözümler" adlı içeriğimize tıklayarak kaşıntının en büyük sebeplerinden olan kepekten doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz.


Saç Derisi Kaşıntısı İçin En İyi 5 Şampuan Önerisi

Kaşıntılar için uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden yukarıda bahsettik. Bu kısımda ise saç derisi kaşıntısı için kullanabileceğiniz şampuan ve serum gibi ürünleri bir araya getirdik. O zaman saç kaşıntısı için kullanabileceğiniz en etkili ürünleri sıralayalım.

1. DIAMOND HAIR Hassas Saçlar İçin Şampuan

Kaşıntı Karşıtı Şampuanlar

Formülündeki Ozon sayesinde saçlardaki kepeği ve kaşıntıları azaltan Diamond Hair şampuan, saçların nem dengesini korumasını sağlıyor. Keratin maddesinin besleyici etkisiyle saçınızın ihtiyaç duyduğu takviyeyi almasına yardımcı olan ürün, bu sayede daha hacimli ve güçlü saçlara sahip olmanızı destekleyecek.

Trendyol Fiyatını Gör

2. Vichy Dercos Şampuan Kepek Karşıtı Normal ve Yağlı Saçlar

Kaşıntı Karşıtı Şampuanlar

Kepeğe ve saç dökülmesine karşı gözle görülür etki yapan Vichy Dercos saç diplerini selenyum disülfür teknolojisi ile temizleyerek kaşıntı problemini de ortadan kaldırıyor. Kepek sorunu ile birlikte gelen kaşıntı sorunu %100'e kadar azalan kepekle birlikte yok oluyor. Ayrıca hoş kokusu ile dikkat çeken Vichy marka bu şampuan dermatolojik olarak test edilmiştir.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

3. W Lab-Centellin Şampuan

Kaşıntı Karşıtı Şampuanlar

Sarı kantaron özlü ve vitamin b5 destekli W-Lab şampuan içerdiği vitamin ve mineraller ile saç diplerini besleyerek saçların daha güçlü olmasını sağlıyor. Kepeğe karşı kısa sürede iyileşme sağlayan bu şampuan nereneyse %100'e kadar azalma sağlıyor. Ayrıca saç diplerinde kaşıntı problemi yaşıyorsanız mutlaka bu şampuanı kullanmalısınız.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

4. DIAMOND HAIR Plus Saç Serumu

Kaşıntı Karşıtı Şampuanlar

İçerisindeki farklı bitkilerin oluşturduğu mükemmel birliktelik ile kaşıntıyı ortadan kaldıran Diamond Hair serum, 1 aylık düzenli kullanımda saç dökülmesini gözle görülür şekilde azaltıyor. 2 ay kullanımda ise yeni kök oluşumunu destekleyen ürün aynı zamanda saçın uzama hızını arttırıyor. Ayrıca bu ürünün etkisinin şampuanıyla beraber kullanıldığında artacağını söyleyelim.

Trendyol Fiyatını GörHepsiburada Fiyatını Gör

5. Bioblas Saç Dökülmesine Karşı Kepeğe Karşı Etkili Şampuan

Kaşıntı Karşıtı Şampuanlar

A, C ve E vitaminlerinin antioksidanlar bakımından ne kadar zengin olduğunu hepimiz biliyoruz. Bioblas şampuan, formülündeki bu vitaminler sayesinde saçlarda oluşan kepekleri ve kaşıntıları ortadan kaldırıyor. İçeriğindeki Argan yağı sayesinde saçı besleyerek güçlendiren şampuan, daha yumuşak ve ışıltılı saçlara kavuşmanıza yardımcı olacak.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7882
4621
2230
2452
2048
2022
3164
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 30
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.