Okaliptüs Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Kullanım Alanları

Okaliptüs Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Kullanım Alanları
12.03.201619:06

Şifa kaynağı olarak nitelendirilen okaliptüs yağının faydalarına dair bazı araştırmalar yaptık. İşte her derde derman okaliptüs yağının 9 faydası...

Haber güncelleme tarihi 18.01.2022 08:49

Okaliptüs Yağının 9 Mucizevi Faydası

Tropik iklimde yetişen meyvelerden biri olan okaliptüs, meyvesinden elde edilen yağ ile oldukça meşhurdur. Alternatif tıp alanında sıkça kullanılan bitkisel yağlardan biri olan okaliptüs yağı, solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar vermektedir. Avustralya’ya özgü bir bitki olan okaliptüs, sağlık alanında kullanıldığı gibi endüstriyel ve parfümeri gibi alanlarda da sıkça kullanılmaktadır. Günümüzde marketlerde satılan şekerlemelerden oda parfümlerine kadar pek çok alanda rastladığımız okaliptüs, keskin ve ferahlatıcı kokusuyla karşımıza çıkmaktadır. Her derde derman olan ve tıbbın birçok farklı alanında kullanılan mucizevi bitkisel yağ okaliptüs yağının faydalarını bu içeriğimizde sıraladık.

İşte okaliptus yağının faydaları ve kullanım alanları;

1. Solunumu İyileştirir, Sinüsleri Açar

Okaliptüs Yağının Faydaları

Okaliptüs yağı, bronşit hastalığında sıkça kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Okaliptüs yağı haricen kullanılabileceği gibi teneffüs ederek de kullanılabilir. Bunun için yastığınıza birkaç damla okaliptüs yağı damlatabilir veya şişeden kokusunu içinize çekebilirsiniz. Aynı zamanda okaliptüs yağını göğsünüze, sırtınıza veya boğazınıza birkaç damla damlattıktan sonra sıvazlayabilirsiniz. Böylelikle tıkalı olan sinüslerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz.

2. Astım Krizlerini Hafifletir

Okaliptüs Yağının Faydaları

Astım hastalarının rahatlıkla tercih edebileceği doğal tedavi yöntemlerinden biri olan okaliptüs yağı, nefes alışverişinizi kolaylaştırabilir. Astım krizi sırasında göğsünüze birkaç damla okaliptüs yağı damlatarak masaj yapınız. Okaliptüs yağını doğrudan koklayabileceğiniz gibi bulunduğunuz odaya yayılmasını da sağlayabilirsiniz.

3. Kan Akışını Hızlandırır

Okaliptüs Yağının Faydaları

Okaliptüs yağı kan akışının arttırılmasına yardımcı olur. Okaliptüs yağının bulunduğunuz odaya yayılması durumunda kan akışınızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Buna bağlı olarak beyne giden kan akışı hızlanacaktır. Okaliptüs yağı aynı zamanda damar açıcı olarak da kullanılmaktadır. İlgili bölgeye birkaç damla damlatarak dolaşımı arttırabilir ve bu sayede dolaşım sistemine yardımcı olabilirsiniz.

4. Dezenfektan Görevi Görür

Okaliptüs Yağının Faydaları

İyi bir dezenfektan olan okaliptüs yağı, anti-viral ve anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Buna bağlı olarak temizlik sırasında kullanılabilir.

5. Kulak İltihaplarını Giderir

Okaliptüs Yağının Faydaları

İltihap tedavisinde de etkili sonuçlar alınmasını sağlayan okaliptüs yağı, kulak iltihabı tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak okaliptüs yağını doğrudan kulağınıza damlatmanız önerilmemektedir. Bunun yanı sıra okaliptüs yağını kulak kepçesine ve çevresine sürebilirsiniz.

6. Uyku Problemini Giderir

Okaliptüs Yağının Faydaları

Okaliptüs yağının faydalarından bir diğeri ise uyku problemini çözmesidir. Okaliptüs yağını koklayarak uykunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz.

7. Bitlenme Sorunlarını Giderir

Okaliptüs Yağının Faydaları

Okul çağındaki çocuklarda sık görülen problemlerden biri olan bitlenme sorunu karşısında okaliptüs yağı ile etkili bir çözüm sağlayabilirsiniz. Doğal böceksavar olarak nitelendirilen okaliptüs yağı ile bitlenme problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

8. Ağrı Kesici Etkisi Yapar

Okaliptüs Yağının Faydaları

Sinir ağrısı olarak bilinen nevralji problemi karşısında okaliptüs yağından faydalanabilirsiniz. Ağrıları azaltmak adına ilgili bölgeye bir miktar okaliptüs yağı sürerek ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

9. Akciğer İltihaplanmasını Azaltır ve Ciğeri Temizler

Okaliptüs Yağının Faydaları

Okaliptüs yağının etkili olduğu sağlık sorunlarından bir diğeri ise veremdir. İltihaplanmayı azaltan ve ciğerleri temizleyen okaliptüs yağını bulunduğunuz odanın havasına karıştırabilirsiniz. Aynı zamanda göğüs ve sırtınıza ikişer damla okaliptüs yağı damlatarak etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Okaliptüs Yağı Ürün Tavsiyeleri

Okaliptüs yağının faydaları ve kullanım alanları hakkında bilgiler verdiğimiz bu içeriğimizde sağlığınız için en uygun ürün tavsiyelerini de sizlere sunuyoruz. İşte mucizevi bitkisel ürün okaliptüs yağı çeşitleri...

1. Arifoğlu Okaliptus Yağı

Okaliptüs Yağı Ürün Tavsiyeleri

Doğal yağ konusunda uzman ve öncü markalardan biri olan Arifoğlu'nun soğuk sıkım yöntemiyle elde ettiği bu okaliptüs yağının cilt sağlığına, saç sağlığına ve akciğer sağlığına birden çok faydası vardır. Arifoğlu okaliptüs yağı ile vücudunuza yerleşen mikropları yenebilir, uyku ve baş ağrısı problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

2. Shiffa Home Okaliptus Yağı

Okaliptüs Yağı Ürün Tavsiyeleri

Shiffa Home markasının kalitesiyle birleşen okaliptüs yağı insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir üründür. Birçok hastalığa şifa olan okaliptüs yağını saçlarınıza sürerek bitlenme probleminden kurtulabilirsiniz. Ayrıca baş ağrısı, sinüs ağrısı ve benzeri durumlarda şakak bölgesine bir iki damla okaliptüs yağı sürerek ağrının azalmasını saplayabilirsiniz.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

3. Balen Okaliptus Yağı

Okaliptüs Yağı Ürün Tavsiyeleri

Solunumu düzenleyen ve astım krizlerine iyi gelen okaliptüs yağı kullanımı açısından da kolay bir üründür. Balen marka okaliptüs yağını kaynar suya bir kaç damla dökerek buharı sayesinde rahat nefes alıp verebilirsiniz. Ayrıca bu yağı direk cilde sürerek de ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

Okaliptüs Yağı Kullanım Alanları

Okaliptüs Yağının Faydaları

Antibakteriyel özelliğine sahip plan okaliptüs, birçok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar vermektedir. Okaliptüs yağı daha çok bronşit, astım, nezle ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle sinüzit tedavisinde başarılı sonuç alınmasına yardımcı olan okaliptüs yağı aynı zamanda antibakteriyel özelliği ile güçlü bir mikrop öldürücüdür.

Okaliptüs Yağının Faydaları

Kas gevşetici malzemelerinden biri olan okaliptüs yağı, kas ve eklem ağrılarını hafifletmek adına kullanılmaktadır. Kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan okaliptüs yağını dezenfektan olarak kullanabileceğiniz gibi sivrisinek kovucu olarak da kullanabilirsiniz. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan okaliptüs yağı çok güçlü bir yağ olduğundan dolayı kullanım sırasında aşırıya kaçılmamalıdır. Etkili bir anti-bakteriyel olan okaliptüs yağı, köpeklerdeki bitlerden ve örümceklerden kurtulmak için kullanılabilir. Buna bağlı olarak evinde hayvan besleyen kişiler, okaliptüs yağını anti-bakteriyel özelliğinden yararlanarak rahatlıkla kullanabilir. Doğal bir sivrisinek kovucu olan okaliptüs yağı, aynı zamanda tuvaletler için oldukça iyi bir dezenfektandır.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
56
2
13
7
6
7
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.