Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir?
12.03.201619:06

Şifa kaynağı olarak nitelendirilen okaliptüs yağının faydalarına dair bazı araştırmalar yaptık. Pek çok hastalığın adeta dermanı olan okaliptüs yağı sağlıklı olmasının yanı sıra bir çok dalda kullanılabilmektedir. İşte okaliptüs yağının faydaları.

Haber güncelleme tarihi 10.01.2019 17:02

Okaliptüs Yağı Nedir?

Tropik iklimde yetişen meyvelerden biri olan okaliptüs, meyvesinden elde edilen yağ ile oldukça meşhurdur. Alternatif tıp alanında sıkça kullanılan bitkisel yağlardan biri olan okaliptüs yağı, solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar vermektedir. Avustralya’ya özgü bir bitki olan okaliptüs, sağlık alanında kullanıldığı gibi endüstriyel ve parfümeri gibi alanlarda da sıkça kullanılmaktadır. Günümüzde marketlerde satılan şekerlemelerden oda parfümlerine kadar pek çok alanda rastladığımız okaliptüs, keskin ve ferahlatıcı kokusuyla karşımıza çıkmaktadır.

okaliptus-bitkisi.jpg

Antibakteriyel özelliğine sahip plan okaliptüs, birçok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar vermektedir. Okaliptüs yağı daha çok bronşit, astım, nezle ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle sinüzit tedavisinde başarılı sonuç alınmasına yardımcı olan okaliptüs yağı aynı zamanda antibakteriyel özelliği ile güçlü bir mikrop öldürücüdür.

okaliptus-.jpg

Kas gevşetici olarak da kullanılan okaliptüs yağı, kas ve eklem ağrılarını hafifletmek adına kullanılmaktadır. Kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan okaliptüs yağını dezenfektan olarak kullanabileceğiniz gibi sivrisinek kovucu olarak da kullanabilirsiniz. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan okaliptüs yağı çok güçlü bir yağ olduğundan dolayı kullanım sırasında aşırıya kaçılmamalıdır. Etkili bir anti-bakteriyel olan okaliptüs yağı, köpeklerdeki bitlerden ve örümceklerden kurtulmak için kullanılabilir. Buna bağlı olarak evinde hayvan besleyen kişiler, okaliptüs yağını anti-bakteriyel özelliğinden yararlanarak rahatlıkla kullanabilir. Doğal bir sivrisinek kovucu olan okaliptüs yağı, aynı zamanda tuvaletler için oldukça iyi bir dezenfektandır.

okaliptus-yagi-002.jpg


Okaliptüs Yağının Faydaları Ve Kullanım Alanları

 • Okaliptüs yağı, bronşit hastalığında sıkça kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Okaliptüs yağı haricen kullanılabileceği gibi teneffüs ederek de kullanılabilir. Bunun için yastığınıza birkaç damla okaliptüs yağı damlatabilir veya şişeden kokusunu içinize çekebilirsiniz. Aynı zamanda okaliptüs yağını göğsünüze, sırtınıza veya boğazınıza birkaç damla damlattıktan sonra sıvazlayabilirsiniz. Böylelikle tıkalı olan sinüslerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Astım hastalarının rahatlıkla tercih edebileceği doğal tedavi yöntemlerinden biri olan okaliptüs yağı, nefes alışverişinizi kolaylaştırabilir. Astım krizi sırasında göğüsünüze birkaç damla okaliptüs yağı damlatarak masaj yapınız. Okaliptüs yağını doğrudan koklayabileceğiniz gibi bulunduğunuz odaya yayılmasını da sağlayabilirsiniz.

astim-007.jpg

 • Okaliptüs yağı kan akışının arttırılmasına yardımcı olur. Okaliptüs yağının bulunduğunuz odaya yayılması durumunda kan akışınınızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Buna bağlı olarak beyne giden kan akışı hızlanacaktır. Okaliptüs yağı aynı zamanda damar açıcı olarak da kullanılmaktadır. İlgili bölgeye birkaç damla damlatarak dolaşımı arttırabilir ve bu sayede dolaşım sistemine yardımcı olabilirsiniz.
 • İyi bir dezenfektan olan okaliptüs yağı, anti-viral ve anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Buna bağlı olarak temizlik sırasında kullanılabilir.
 • İltihap tedavisinde de etkili sonuçlar alınmasını sağlayan okaliptüs yağı, kulak iltihabı tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak okaliptüs yağını doğrudan kulağınıza damlatmanız önerilmemektedir. Bunun yanı sıra okaliptüs yağını kulak kepçesine ve çevresine sürebilirsiniz.

kan-akisi.jpg

 • Okaliptüs yağının faydalarından bir diğeri ise uyku problemini çözmesidir. Okaliptüs yağını koklayarak uykunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Okul çağındaki çocuklarda sık görülen problemlerden biri olan bitlenme sorunu karşısında okaliptüs yağı ile etkili bir çözüm sağlayabilirsiniz. Doğal böceksavar olarak nitelendirilen okaliptüs yağı ile bitlenme problemini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Sinir ağrısı olarak bilinen nevralji problemi karşısında okaliptüs yağından faydalanabilirsiniz. Ağrıları azaltmak adına ilgili bölgeye bir miktar okaliptüs yağı sürerek ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Okaliptüs yağının etkili olduğu sağlık sorunlarından bir diğeri ise veremdir. İltihaplanmayı azaltan ve ciğerleri temizleyen okaliptüs yağını bulunduğunuz odanın havasına karıştırabilirsiniz. Aynı zamanda göğüs ve sırtınıza ikişer damla okaliptüs yağı damlatarak etkili bir sonuç alabilirsiniz.

bitlenme.jpg

Önerilen İçerik;

 Sağlığımızı Olumsuz Etkileyen 11 Alışkanlık!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
2
11
5
4
5
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.