Rüya Ne Kadar Sürer, Neden Rüya Görürüz, Rüyalar Gerçek mi?

Rüya Ne Kadar Sürer, Neden Rüya Görürüz, Rüyalar Gerçek mi?
19.01.201616:22

Bazen saatlerce uyuyup kısa rüyalar gördüğümüzü düşünür, bazense kısa uykularımızda saatlerce anlatacağımız rüyalar görürüz. Peki rüyalar kaç saniye sürer?

Haber güncelleme tarihi 25.05.2022 12:15

Rüyalar Kaç Saniye Sürer?

Her ne kadar kesin olarak belirlenmemiş olsa da bilim insanlarının araştırmaları neticesinde rüyaların REM evresinde göz hareket hızında gerçekleştiği bulunmuştur. Normal olarak 3-5 saniye süren rüyalar en fazla 20 saniyeye kadar çıkabilmektedir. Ancak bu rüyaların saatler boyunca anlatılabildiği bilinmektedir.

Rüya Nedir?

Uykunun bir süreci olan rüya tüm insanlar tarafından görülmektedir. Genel olarak sabaha doğru görülen rüyanın görülmesi durumunda kaslar yavaşlayarak dururken göz küresi hareketlerinde hızlanma görülür. Rüyada gerçekleşen olayları rüyayı gören kişi yaşıyormuş hissine kapılır. Görülen rüyalar genel olarak yaşam içerisinde yaşanan olayların bilinçaltına yerleşmesiyle ortaya çıkar.

Neden Rüya Görürüz?

rüyalar ne kadar sürer

Rüyalar büyük oranda bilinçaltı kaynaklıdır. Gün içerisinde kişiyi etkileyen olaylar bilinçaltına atılır ve günün sonunda vücudun yorulmasıyla bilinçaltındaki olaylar rüya şekliyle ortaya çıkar. Gördüğünüz rüyaların çoğu unutulur. Kişiyi çok üzen veya derinden etkileyen rüyalar ise akılda kalır.

Rüyalar hakkında daha detaylı bilgi için "Rüya Nedir ve Niçin Rüya Görürüz?" adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Rüyada Neler Olur?

rüyalar ne kadar sürer

İnsanın rüyasında olup bitenler tamamen bilinçaltına yerleşen olaylardan kaynaklıdır. Gün içerisinde yaşanan olaylar bilinçaltımıza gider ve uyku esnasında düşüncelerimizle harmanlanarak rüya yoluyla kendisini gösterir. Çoğu zaman çok gerçekçi olan rüyaları saatlerce gördüğünüzü sanabilirsiniz fakat gördükleriniz birkaç saniye içerisinde gerçekleşir. Yapılan araştırmalar sonucunda kişi rüya görürken göz kapaklarının hızlı bir şekilde hareket ettiği gözlemlenmiştir. Göz kapaklarının hareket sürelerine göre rüyaların süreleri hesaplanmıştır.

Rüyalar Gerçek mi?

rüyalar ne kadar sürer

Hatırlanmayan bazı rüyaları yaşadığımız anlarda "Ben bunu daha önceden yaşamıştım." veya "Ben bunu bir yerden hatırlıyorum." etkisi oluşturur. Rüyada gelecekte yaşayacağınız bir anıyı görmüşsünüzdür ancak hatırlamamışsınızdır. Olayı yaşadıktan sonra daha önce yaşamış hissi oluşur. Bu da rüyaların önsezi olabileceğini veya gerçek olabileceğini gösterir.

Rüyalar Ne Kadar Sürer?

rüyalar ne kadar sürer

Rüyaların ne kadar sürdüğü henüz belirlenmemiştir fakat bazı bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre rüyaların saniyeler sürdüğü belirlenmiştir. Bu araştırmalar sonucunda uykunun REM evresinde göz hareket hızında olduğunu savunmaktadırlar. Bu evrede rüyaların 45 dakika sürdüğü kanısına varılmıştır. Fakat bazı bilim insanları ise yaptıkları araştırmalar sonucunda rüyaların daha uzun sürdüğünü iddia etmişlerdir. Bu nedenle birbirinden farklı araştırmalar yapılmış ve farklı sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Amerikalı bilim adamı Dr. B. Klein ve yardımcıları, rüya süresi hakkında bir araştırma yapmıştır. Bu araştırma da farklı bir çalışma yöntemi uygulayarak, daha farklı bilgilere ulaşmıştır.

Dr. B. Klein ve yardımcılarına bu araştırmada gönüllü denekler destek olmuştur. Araştırmalarda hipnoz yöntemi kullanılarak farklı bir uygulama yapılmıştır. Gönüllü denekler hipnoz edilerek uyutulmuştur. Deneklerle yapılan bu çalışmalarda uyutulan denekler, uykularının bazı evrelerinde uyandırılmıştır.

rüyalar ne kadar sürer

Uyandırılan deneklere rüyalarında ne gördükleri sorulmuştur. Bu soru neticesinde ise rüyaların 2 saniyeden fazla olmadığı düşünülmüştür. Bu aşamada anlatılan bazı rüyaların 3 - 5 saniye sürmesine rağmen uzun saatler boyunca rüyaların anlatıldığı görülmüştür. Bu çalışmaların sonucunda Dr. B. Klein ve yardımcılarının yaptığı araştırmalar sonucunda rüyaların 90 saniyeden fazla olmadığı belirlenmiştir.

Rüyaların ne kadar sürdüğü yukarıda da belirttiğimiz gibi henüz kesin değildir. Peki rüyalar kayıt edilebilir mi? Dilerseniz "Rüyalar Kayıt Edilebilir mi?" adlı içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.


Uyku Evreleri Nelerdir?

Normal bir uyku düzeninde yani 8 saatlik bir uyku halinde insan 2 evre yaşamaktadır. Bu uyku evreleri rem ve Non - Rem olarak ikiye ayrılır. Non - Rem ve Rem evrelerinde de rüya görülmektedir fakat Non - Rem evresinde görülen rüyalar siyah beyaz ve sıradan rüyalardır. Rem evresinde görülen rüyalar renkli rüyalardır. Bu evrede yani Rem evresinde genellikle mümkün olmayan durumlar görülmektedir.

Rem

rüyalar ne kadar sürer

Rem, hızlı göz hareketleri olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda beyin aktivitesi uyanıklığı yakın bir evrededir. Rem evresinde vücut, geçici bir felç haline girer. Bu evre insanların yeniden yapılanmasını sağlamaktadır. Rüyaların %80 ya da %90'ı Rem evresinde görülmektedir.

Non - Rem

Yavaş uyku olarak adlandırılmaktadır. Bir diğer anlamı ise hızlı olmayan göz hareketleridir. Non-Rem derin uyu halinde yaşanır. Bu uyku evresinde kişi rahat uykuyu yaşar. Gün boyu yaşadığı yorgunluğu Non-Rem evresinde atmaktadır. Bu evre uykunun %75'ini oluşturmaktadır. Non- Rem evresi 4 farklı evreden oluşmaktadır.

1. Evre

rüyalar ne kadar sürer

Yüzeysel ve yavaş durumudur. Bu evre uykuya dalma evresi olarak adlandırılmaktadır. Kas hareketlerinde ve göz hareketlerinde yavaşlamalar yaşanır. Göz hareketleri aynı zamanda iki yönlüdür.

2. Evre

Yüzeysel ve yavaş uyku durumudur. Göz hareketlerinde yavaşlamalar devam etmektedir. Kas aktivitesinde daha da azalma görülür. Beyinde teta dalgaları aynı şekilde seyreder.

3. Evre

Derin yavaş uyku durumudur. Bu evrede uykunun iyice derinleşme hali yaşanır. Yavaşlayan göz hareketleri çok az görülür. Kas aktivitesi ise daha da azalır. Beyinde delta dalgaları görülmeye başlar.

4. Evre

Derin yavaş uyku durumudur. Bu evrede kişinin uyandırılması oldukça güçtür. Eğer kişi uyandırılırsa kendisini uykulu olarak hissedecektir.

Rüyalar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Rüyalar ve ne kadar sürdükleri hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri aktardık. İçeriğimizin bu kısmında ise rüyalar hakkında merak edilen popüler soruları cevaplayacağız.

Kimler rüya görür?

Kişide herhangi bir problem olmadığı sürece herkes rüya görür. Rüya göremeyen tek kesim ise doğuştan kör olanlardır. Bu kişiler imajlar içeren rüyalar göremezler. Ancak sonradan gözlerini kaybeden kişiler de normal insanlar gibi rüya görmeye devam ederler.

Rüyaların gerçek olma olasılığı nedir?

Çoğu zaman ben bu anı bir yerlerden hatırlıyorum deriz. Bu durum aslında o anı rüyamızda görmemizden kaynaklanıyor. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre bir insanın 10 yıl boyunca gördüğü rüyaların hiçbirinin çıkmama olasılığı (0.9999)^3650 = 0.6941. Bu sebeple geleceği tahmin eden bir rüyayı görme olasılığının %30.59 olacağını söyleyelim.

Bir insan neden rüya görür?

Vücudumuz günün sonunda yorgun düşer. Buna bağlı olarak organlarımız ve bünyemiz zayıflamaya başlar. Bunun sonucunda halsizlik ve uyku ile birlikte yarı uyanık bir şekilde imajlar görmeye başlarız. Bu imajların tamamının o günlerdeki duygu ve düşüncelerimizle birleşmesiyle rüyalarımız oluşur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
357
432
162
100
1007
102
151
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.