thodex koineks

Rüyalar Kaç Saniye Sürer?

Rüyalar Kaç Saniye Sürer?
19.01.201616:22

Bazen saatlerce uyuyup kısa rüyalar gördüğümüzü düşünür, bazen ise çok kısa uykularımızda saatlerce anlatacağımız rüyalar görürüz. Peki ya rüyalar kaç saniye sürer?

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:38

Rüyaların ne kadar sürdüğü henüz belirlenmemiştir fakat bazı bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar yapılmıştır. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre rüyaların saniyeler sürdüğü belirlenmiştir. Bu araştırmalar sonucunda uykunun REM evresinde yani göz hareket hızında olduğunu savunmaktadırlar. Bu evrede rüyaların 45 dakika sürdüğü kanısına varılmıştır. Rüyaların kaç saniye sürdüğünü araştıran bilim adamlarını 45 dakika sürdüğünü savunmaktadır fakat bazı bilim adamları ise yaptıkları araştırmalar sonucunda rüyaların daha uzun sürdüğünü iddia etmişlerdir. Bu nedenle birbirinden farklı araştırmalar yapılmış ve farklı sonuçlar ortaya çıkmıştır.

ruyalar-kac-saniye-surer-001.jpg

Amerikalı bilim adamı Dr. B. Klein ve yardımcıları, rüya süresi hakkında bir araştırma yapmıştır. Bu araştırma da farklı bir çalışma yöntemi uygulayarak, daha farklı bilgilere ulaşmıştır.

uyurken-tuhaf-gercekler.jpg

Dr. B. Klein ve yardımcılarına bu araştırmada gönüllü denekler destek olmuştur. Araştırmalarda hipnoz yöntemi kullanılarak farklı bir uygulama yapılmıştır. Gönüllü denekler hipnoz edilerek uyutulmuştur. Deneklerle yapılan bu çalışmalarda uyutulan denekler, uykularının bazı evrelerinde uyandırılmıştır. Deneklerle yapılan bu çalışmalarda uyutulan denekler, uykularının bazı evrelerinde uyandırılmıştır.

ruyalar-kac-saniye-surer-004.jpg

Uyandırılan deneklere rüyalarında ne gördükleri sorulmuştur. Bu soru neticesinde ise rüyaların 2 saniyeden fazla olmadığı düşünülmüştür. Bu aşamada anlatılan bazı rüyaların 3 – 5 saniye sürmesine rağmen uzun saatler boyunca rüyaların anlatıldığı görülmüştür. Bu çalışmaların sonucunda Dr. B. Klein ve yardımcılarının yaptığı araştırmalar sonucunda rüyaların 90 saniyeden fazla olmadığı belirlenmiştir. 

ruyalar-kac-saniye-surer-003.jpg

Uyku Evreleri Nelerdir?

Normal bir uyku düzeninde yani 8 saatlik bir uyku halinde insan 2 evre yaşamaktadır. Bu uyku evreleri rem ve non – rem olarak ikiye ayrılır. Non- Rem ve Rem evrelerinde de rüya görülmektedir fakat Non-Rem evresinde görülen rüyalar siyah beyaz ve sıradan rüyalardır. Rem evresinde görülen rüyalar renkli rüyalardır. Bu evrede yani Rem evresinde genellikle mümkün olmayan durumlar görülmektedir. 

ruyalar-kac-saniye-surer.jpg

Rem

Rem, hızlı göz hareketleri olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda beyin aktivitesi uyanklığı yakın bir evrededir. Rem evresinde vücut, geçici bir felç haline girer. Bu evre insanların yeniden yapılanmasını sağlamaktadır. Rüyaların % 80 ya da %90'ı rem evresinde görülmektedir. 

ruyalar-kac-saniye-surer-006.jpg

Non - Rem

Yavaş uyku olarak adlandırılmaktadır. Bir diğer anlamı ise hızlı olmayan göz hareketleridir. Non-Rem derin uyu halinde yaşanır. Bu uyku evresinde kişi rahat uykuyu yaşar. Gün boyu yaşadığı yorgunluğu Non-Rem evresinde atmaktadır. Bu evre %75 uyku evresini oluşturmaktadır. Non- Rem evresi 4 farklı evreden oluşmaktadır. 

ruyalar-kac-saniye-surer-005.jpg

1. Evre

Yüzeysel ve yavaş durumudur. Bu evre uykuya dalma evresi olarak adlandırılmaktadır. Kas hareketlerinde ve göz hareketlerinde yavaşlamalar yaşanır. Göz hareketleri aynı zamanda iki yönlüdür.

2. Evre

Yüzeysel ve yavaş uyku durumudur. Göz hareketlerinde yavaşlamalar devam etmektedir. Kas aktvitesinde daha da azalma görülür. Beyinde teta dalgaları aynı şekilde seyreder. 

3.Evre

Derin yavaş uyku durumudur. Bu evrede uykunun iyice derinleşme hali yaşanır. Yavaşlayan göz hareketleri çok az görülür. Kas aktivitesi ise daha da azalır. Beyinde delta dalgaları görülmeye başlar. 

4. Evre

Derin yavaş uyku durumudur. 3. evrede yaşanan delta dalgalarının uyku evresinin % 20 % 50' sini oluşturması durumu 4. evreyi anlatır. 

NeOldu.com / Rüya Tabirleri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
214
77
24
13
216
20
22
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.