Polimiyozit Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Polimiyozit Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
06.01.201616:30

Polimiyozit hastalığı nedir? Bu hastalığın belirtileri nelerdir? Bu içeriğimizde polimiyozit hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 24.12.2018 10:06

Polimiyozit Nedir?

Polimiyozit, halk arasında iltihaplı kas romatizması olarak bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin iltihaplı hücrelerinin kas liflerine saldırısı ile gerçekleşmektedir. Kas hücrelerinin ölmesi sonucunda fonksiyon gösterememesidir. Bu durumlardan dolayı kas güçsüzlüğü gelişmektedir. Polimiyozit sadece yetişkinlerde görülen bir hastalıktır. Erkeklere oranla en sık kadınlarda görülmektedir. Bu hastalığın kökeni bilinmemektedir. Polimiyozit hastalığının tedavisi mümkündür fakat bu hastalığın tedavisi aylar hatta yıllarca sürebilir. Bazı vakalarda ise nadiren kendiliğinden iyileşebilir. Bu hastalık bazı kişilerde ise farklı hastalıklara neden olmaktadır. Polimiyozit hastalığı farklı durumlarla ve bulgularla kendini göstermektedir. Kişilerde birçok sıkıntıya ve olumsuzluğa neden olmaktadır. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekmektedir. Erken teşhis ve tedavi önem taşımaktadır. 

polimiyozit-teshisi-ve-tedavi-yontemleri.jpg


Polimiyozit Belirtiler Nelerdir?

Polimiyozit hastalığı, kas güçsüzlüğü olarak belirti vermektedir. Kas güçsüzlüğü genellikle şiddetli olarak yaşanır. Kollar güçsüzlük ve bacaklarda güçsüzlük görülür. Sürekli bir yorgunluk hali mevcuttur. Kollar ve bacaklarda görülen güçsüzlük kişinin hareketlerini kısıtlamaktadır. Bu kişiler saç tararken kollarını kaldıramaz, yürürken aniden düşme gibi durumlarla karşılaşabilirler. Hatta daha ileri boyutlarda ise kişi kendi başına oturup kalkamaz durumuna gelmektedir. Solunum kaslarının tutulması sonucunda normal şekilde nefes alıp vermede zorluk yaşanır. Solunum güçlüğü gibi bulgular da görülmektedir. Kişilerde nefes alıp vermede zorluk yaşanır. Bazı vakalarda ise çarpıntılar meydana gelir. Bu durum kalp kasının etkilenmesi ile gerçekleşir. Çarpıntılar aniden gelişmektedir. Parmaklarda bazı değişiklikler ortaya çıkar. Genellikle bu değişiklikler parmak uçlarında yaşanır. Parmak uçlarında renk değişimi olur. Bu durum sararıp solma ve beyazlaşmalar oluşur. 

 • Yorgunluk
 • Şiddetli kas güçsüzlüğü
 • Kollarda güçsüzlük
 • Bacaklarda güçsüzlük
 • Solunum güçlüğü
 • Çarpıntı
 • Parmak uçlarında renk değişiklikleri

polimyozit-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-001.jpg


Polimiyozit Tedavisi

Polimiyozit hastalığı tedavi mümkün olan bir hastalıktır fakat önemli olan hastalığın erken teşhis ve tedavi edilmesidir. Eğer erken tedaviye geç kalınır ise hastanın şikayetlerinde daha ağır durumlar görülmekte ve daha uzun bir tedavi süreci ile karşılaşılmaktadır. Tedavi süresi hastadan hastaya değişmektedir. Aynı şekilde kullanılan ilaç dozuda hastadan hastaya değişmektedir. Tedaviyi yönlendiren durum hastanın vücudunun ilaca verdiği yanıttır. Polimiyozit hastalığında tedavi yöntemi olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde kortizon ilaçları kullanılır. Kortizon tedavi ilk olarak tedavinin başında yüksek dozda verilmektedir. Belli bir süre boyunca bu şekilde tedavi devam etmektedir. Hastanın şikayetleri geçtiğinde ve kas gücünde düzelme görüldüğünde ise kortizon dozu düşürülmektedir. Kortizon tedavi tek olarak uygulanmamaktadır çünkü diğer ilaçların olduğu gibi kortizonun da farklı yan etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarda tedavide yer almaktadır. 

 

polimiyozit-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-001.jpg


Polimiyozit Neden Olur?

Polimiyozite neden olduğundan emin olunan bağımsız bir etken henüz bulunamamıştır. Araştırmalar sonucunda aşağıdaki çıkarımlar yapılmıştır;

 • Tedaviye daha zor yanıt veren bir polimiyozit türü olan inklüzyon cisimciği miyoziti ile virüs kaynaklı kas iltihapları arasında bağlantı bulunmuştur.
 • Polimiyozitin sitomegalovirüs ile bağlantısı olabilir.
 • Kalıtsal bir hastalık olabilir.

polimiyozit-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-002.jpg


Egzersiz ve Fizik Tedavi

Polimiyozitin şiddetli dönemlerinde dinlenmek daha doğru bir seçim olacaktır. Ancak belirtiler hafiflediği zaman egzersize başlamalısınız. Bu sayede kaslarınız kuvvetlenecektir.

 • Çabuk yorulabilirsiniz. Etkili bir sonuç için birkaç ay gerekebilir. Ya da kaslarınız tam anlamı ile eski kuvvetine kavuşamayabilir. Bunların hepsi polimiyozit hastaları için son derece normaldir. Israrlı ve disiplinli bir çalışma ile bu durumları aşabilirsiniz.
 • Özellikle aerobik egzersizler çok faydalıdır. Başlangıçta bir fizik tedavi uzmanından destek almanız hızlı bir şekilde aşama kaydetmenizi sağlar.

polimiyozit.jpg

Önerilen İçerik;

► Romatizma Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
2
100
4
1
3
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.