Pi Sayısı Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 15 Gerçek

Pi Sayısı Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 15 Gerçek
26.07.201917:12

Adını, Yunanca περίμετρον (çevre) sözcüğünün ilk harfi olan π den alan Pi sayısı hakkında neler biliyorsunuz? Bu içeriğimizde pi sayısına dair bilmeniz gereken her şeyi sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 27.07.2019 14:59

Pi Sayısı Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 15 Gerçek

Bir dönem hepimiz matematikle haşır neşir olduğumuzdan pi sayısına da aşinayız. Peki pi sayısı aslında nedir? Pi sayısı bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel matematik sabitidir. İsmini ise; Yunanca περίμετρον (çevre) sözcüğünün ilk harfi olan π den almaktadır. Pi sayısı, Ludolph sayısı veya Arşimet sabiti olarak da bilinmektedir. Bu içeriğimizde Pi sayısı hakkında duyunca çok şaşıracağınız 15 bilgiyi sizlere sunuyoruz. İşte Pi sayısının gizemleri!

1. Pi sayısı, Mısır mitolojisinin bir parçasıdır. Mısır’daki insanlar Giza piramitlerinin pi prensibine dayandığına inanıyorlardı. Bu yüzden, temel olarak “pi” sayısına sahip olması onu mimarlar için özel kılar.

misir-mitolojisi.jpg


2. 4000 yıl önce Babillilerin Pi sayısını bildiğini gösteren çok fazla kanıt vardır. Hatta kanıtlar, Babillilerin pi’yi 3,125 olarak hesapladığını gösteriyor.

babilliler.jpg


3. Pi sayısı ismini almadan önce “çapla çarpıldığı zaman çevreyi veren miktar” gibi uzun açıklamalar yapılıyordu. Bu sayıya pek popüler olmayan bir matematikçi olan William Jones tarafından pi ismi verildi. 

william-jones.jpg


4. 1665 yılında Isaac Newton, pi’yi 16 ondalık basamağa kadar hesapladı. Bu, bilgisayarların icat edilmesinden önceydi, bu yüzden 16 haneyi belirlemek çok önemliydi. 

isaac-newton-001.jpg


5. Pi sayısı matematiksel olarak ilahi kabul edilir. Johann Lambert, devam eden fraksiyonu kullanarak ve x’in tanjantını vererek pi’nin irrasyonel olduğunu kanıtlamıştır. 

johann-lambert.jpg


6. Exploratorium bilim müzesinde, her yıl pi günü için dairesel bir geçit töreni gerçekleştiriliyor. Katılan her kişi pi sayısındaki rakamlardan birini tutar. 

exploratorium-bilim-muzesi.jpg


7. Ünlü O.J. Simpson davası, savunma avukatı ve FBI ajanı argümanı pi’nin değeri etrafında dönmüştür. Pi hakkındaki bu tartışma, FBI ajanının davadaki bulgularının doğru olmadığını, çünkü pi’yi yanlış kullandığını göstermiştir.

o.j.-simpson-davasi.jpg


8. Hollandalı-Alman matematikçi Ludolph van Ceulen hayatının çoğunu pi’nin ilk 36 hanesini hesaplayarak geçirdi. İlk 36 sayının, şimdi kaybedilen mezar taşına kazınmış olduğu söyleniyor.

ludolph-van-ceulen.jpg


9. Antik çağda, matematikçiler pi’yi hesaplamak için benzersiz bir yöntem kullandılar. Çokgene daha fazla taraf eklediler. Böylece alanı bir çemberin alanına yaklaştı. En ünlü Yunan matematikçi ve mucit Arşimet, 96 kenarlı çokgen kullandı. Diğer birçok matematikçi de bu çokgen yöntemini sonsuz uzun sayıdaki pi sayısını hesaplamak için kullandı.

arsimet-002.jpg


10. Birçok matematikçi, bir çemberin sonsuz köşelere sahip olduğunu söylemenin, hiçbir şeyin olmadığını söylemekten daha doğru olduğunu düşünüyor.

bir-cemberin-sonsuz-koselere-sahip-oldugu.jpg


11. Birçok dahinin zihinlerinin “Pi”  günüyle bir ilişkisi vardır. Albert Einstein “Pi” günü doğmuştur. Stephen Hawkings ise; 3/14, yani “Pi” gününde 76 yaşında ölmüştür.

pi-.jpg


12. Komedyenler bile, insanları güldürmek için pi sayısını kullanır.

komedyenler.jpg


13. Bazıları, tau’nun (2π’ye eşittir) daha uygun ve sezgisel bir irrasyonel sayı olduğuna inanır. Örneğin, tau’yu yarıçapı ile çarpabilir ve bir dairenin çevresini daha sezgisel olarak hesaplayabilirsiniz.

tau.jpg


14. Pi sayısı için üretilen bir dil vardır. Bazı insanlar ardışık kelimelerdeki harf sayısının pi sayılarıyla aynı olduğu bir lehçeyi icat edecek kadar pi kullanırlar. Mike Keith bu dilde ‘Uyandırma Değil’ adlı bir kitap yazmıştır.

uyandirma-degil.jpg


15. Pi’nin tam değeri asla hesaplanamadığından, bir dairenin doğru alanını veya çevresini asla hesaplayamayız.

pi’nin-tam-degeri.jpg

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
211
170
40
3
5
7
127
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.