Aşıklar Şehri Paris'te Gezilmesi Gereken 15 Yer

Aşıklar Şehri Paris'te Gezilmesi Gereken 15 Yer
28.10.201520:12

Aşıklar şehri Paris'e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi ve doğal güzellikleri sizin için listeledik.

Haber güncelleme tarihi 30.01.2023 18:37

Aşıklar şehri olarak bilinen Paris, dünyanın en romantik yerlerinden biri. İster tek başına, ister arkadaşlarınızla ,ister sevgilinizle gidebileceğiniz Paris, adım başı tarihi yapılarıyla hayranlık uyandırıyor.

Bu sebeple hazırladığımız içeriğimiz, birçok filmin çekildiği Paris'te gezip görmeniz gereken yerleri barındırıyor. Eğer Paris'e gitme gibi planınız varsa içeriğimize göz atmanızı öneririz.

Paris'te Görülmesi Gereken Yerler Listesi

SıraMekanBölgeÖne Çıkan
1Eyfel KulesiChamp de MarsManzara
2Lauvre MüzesiRue de RivoliEserleri
3Noter Dame KatedraliPl. Jean-Paul IIMimari
4Zafer TakıPl. Charles de GaulleMimari
5Sainte-Chapelle10 Bd du PalaisMimari
6Orsay Müzesi1 Rue de la Légion d'HonneurEserleri
7MontmartreMontmartreSakinliği
8Champs ElyseesŞanzelize CdMağazaları
9Le MaraisLe MaraisMağazaları
10Ressamlar TepesiPl. du TertreRessam/Manzara
11Aşıklar KöprüsüPont des ArtsKilitler
12Lüksemburg Bahçeleri75006Yeşil Alan
13Rodin Müzesi77 Rue de VarenneEserler
14Opéra GarnierPl. de l'OpéraMimari/Etkinlikler
15Centre PompidouPlace Georges-PompidouKitap/Mimari

Paris'te Gezilmesi Gereken 15 Yer

İşte, Paris'e gittiğinizde gezip görmeniz gereken yerler...

1. Eyfel Kulesi

Paris'te Gezilecek Yerler

Paris’i ayakları altına alan bu ihtişamlı yapıyı bilmeyeniniz yoktur. Birçok filmlere, tablolara konu olan Eyfel Kulesi dünyanın en çok ziyaretçisi olan ve resim çekilen kulesi olarak bilinir. Paris'in en tanınmış yapısı, 1889 yılında yapılmış ve 324 metre yüksekliğindedir. Girişte gişelerde çıkacağınız kat sayısına göre bilet alınan Eyfel Kulesi'nde, Alt katlar ucuzken üst katlara doğru çıkmak pahalılaşmaktadır.

Saat09:30-22:45
HaritaTıklayınız
AdresChamp de Mars, 5 Av. Anatole France, 75007 Paris, Fransa

Google Yorumları

👤 Giriş ücreti 40-50€ civarı değişkenlik gösteriyor. Gecesi ayrı, gündüzü ayrı güzel. Fakat şehirde genel olarak bir koku var. Çevresi park, bahçe keyifle oturabilirsiniz.

👤 Eyfel ve Paris müthiş ikili olmuşlar. Dünya' da en fazla turist çeken şehiri ziyaret etmek lazım. 3 günlük Eyfel ve Paris gezisi müthiş oldu.

2. Lauvre Müzesi

Paris'te Gezilecek Yerler

Paris’e gittiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunan Lauvre Müzesi, Dünyanın en büyük sanat müzesidir ve Mona Lisa, Victoire de Samothrace, Nike of Samothrace gibi ünlü eserleri barındırmaktadır.

Telefon+33 1 40 20 50 50
Saat09:00-18:00 Salı: Kapalı
HaritaTıklayınız
AdresLouvre Müzesi, Rue de Rivoli, 75001 Paris, Fransa

Google Yorumları

👤 Önünde çok fazla sıra oluyor. Gelmeden önce mutlaka online bilet alın, ben online rezervasyon ile 5 dakika bile beklemeden girdim🤩 müze içine gelecek olursak mutlaka 2-3 kez tekrar gelmeniz gerekiyor. Çok büyük ve bir o kadar etkileyici

👤 Gezdiğim en büyük müzelerden biri. Ayrıntılı gezmek istiyorsanız bence tüm güne ihtiyacınız var. Biletler online ve saat bazlı alınıyor.

3. Noter Dame Katedrali

Paris'te Gezilecek Yerler

Victor Hugo’nun Notre Dame Kamburu adlı eserinden sonra pek çok filme, kitaba konu olan bu katedral Fransız gotik mimarisinin en güzel ve ilk eseridir. Oldukça eski olan bu yapı birçok süslü heykeller ve her yarım saatte çalan asırlık çan sesiyle dikkat çekmektedir. Paris'te gezmeniz gereken yerler arasında ilk sırada bulunan Noter Dame Katedrali, 1163 yılında inşa edilmiştir.

Telefon+33 1 42 34 56 10
HaritaTıklayınız
Adres6 Parvis Notre-Dame - Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Fransa

Google Yorumları

👤 Çok ihtişamlı bir yapı. Eski dönemlerinde böyle bir inşaa kabiliyeti hayrete düşürüyor insanı. İnsanoğlu isterse yapabilir. Paris te ziyaret edilmesi gereken bir yer.

👤 Paris'in simgelerinden olup görünmesi gereken bir katedral. Yapımı süreci boyunca maket ve hikayelerle anlatmışlar. Çok hoşuma gitti..

4. Zafer Takı

Paris'te Gezilecek Yerler

Şanzelize caddesinin başlangıcında bulunan, Charles de Gaulle meydanında yer alan on iki caddeyi birbirine bağlayan Zafer Takı, büyük kavşakta bulunan oldukça tarihi bir anıttır. Anıtın ortasında Birinci Dünya Savaşı'nda ölen askerler için yakılmış sönmeyen ateş bulunmaktadır.

HaritaTıklayınız
AdresZafer Takı, Pl. Charles de Gaulle, 75008 Paris, Fransa

Google Yorumları

👤 Paris'in en büyük kavşağın merkezinde yer alan zafer tankı çok güzel Paris'e gidenlerin görmesi gereken yerlerden bir tanesi diye düşünüyorum.

👤 Gelmişken mutlaka tepesine çıkın, eğer Avrupa’da öğrencisiyseniz (Erasmus’ta olur) ücretsiz. Pasaportunuzu ve öğrenci kartınızı götürmeniz yeterli olur. Mükemmel bir manzarası var bütün Paris’i görebiliyorsunuz.

5. Sainte-Chapelle

Paris'te Gezilecek Yerler

1248 yılında yapılmış ve gösterişli pencereleri ile ünlü olan Sainte-Chapelle, Gotik mimarisiyle Paris'e giden turistlerin ilgisini çekiyor. İsa'nın çarmıha gerilirken giydiği dikenli tacı sergilemek için yapılan bu şapel, günümüze kadar bozulmadan gelmiş Paris'in en iyi tarihi mekanlarından biri.

Telefon+33 1 53 40 60 80
Saat09:00-17:00
HaritaTıklayınız
Adres10 Bd du Palais, 75001 Paris, Fransa

Google Yorumları

👤 Kiliselerin kasvetli havasını sevmeyen birisi olmama rağmen çok beğendim. mimari harikası.

👤 Cam vitray sanatının ahşap ve taş mimariyle muhtesem buluşması... Kesinlikle gorulmeli. Akşamüstü güneşinin ışıkları altında seyri ve fotoğraflanmasını tavsiye edebilirim.

6. Orsay Müzesi

Paris'te Gezilecek Yerler

19. yüzyıl sanatının önde gelen eserlerini barındıran Orsay Müzesi, Siene Nehri yakınlarında bulunuyor. Ünlü heykel ve resimlerin olduğu muhteşem bu müze, Paris'te gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Telefon+33 1 40 49 48 14
Saat09:30-18:00
HaritaTıklayınız
AdresOrsay Müzesi, 1 Rue de la Légion d'Honneur, 75007 Paris, Fransa

Google Yorumları

👤 Bayıldık buraya. Van gogh, Rodin en beğendiklerimizi. Tüm eserler harikaydı. İnternetten aldık bileti. Girişte okutup giriyorsunuz. Hiç sıra beklemedik. Ücretsiz vestiyer hizmeti var.

👤 Harika bir müze. Çok düzenli. Bütün eserleri inceleyebildiğim bir müze oldu. Özellikle Van Gogh un eserlerini görmek çok güzeldi. Gezmesi kolay bir müze.

7. Montmartre

Paris'te Gezilecek Yerler

Paris'in en yüksek yeri olan Montmartre, Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain filminin çekildiği yer olarak ilgi görmektedir. Paris'e gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu mahalle, şehri en güzel şekilde izleyebileceğiniz yerler arasında bulunmaktadır.

HaritaTıklayınız
AdresMontmartre, 75018 Paris, Fransa

Google Yorumları

👤 Finikuler çok gereksiz ama güzel bir yer

👤 Bohem yaşantının en güzel olduğu yerlerden biri. Sacre coeur bazilikasını mutlaka görmelisiniz.

8. Champs Elysees (Şanzelize Caddesi)

Paris'te Gezilecek Yerler

Paris’in en meşhur caddesi olan Şanzelize Caddesi, oldukça lüks mekanların ve dünyaca ünlü markaların bulunduğu bir yerdir. Paris’in ünlü, elit kesimindeki insanlarının gezmekten keyif aldığı bu cadde, şehre gelen birçok turistin de görmesi gereken yeridir.

HaritaTıklayınız
AdresŞanzelize Cd, 75008 Paris, Fransa

9. Le Marais

Paris'te Gezilecek Yerler

Paris'in eski yerleşim yerlerinden biridir ve tarihi evler, sanat galerileri ve moda mağazaları bulunur. Eskiden çok sayıda Yahudilerin yaşadığı bu mahalle, bir zamanlar Victor Hugo'nun yaşadığı yer olduğu için turistler tarafından da ilgi görmektedir.

HaritaTıklayınız
AdresLe Marais, Paris, Fransa

10. Ressamlar Tepesi

Paris'te Gezilecek Yerler

Paris’i belki de Paris yapan orada yaşayan ve Paris’e hayat veren ressamlardır. Paris’in simgelerinden olan bu sokakta ressamları görebilir, hediyeler alabilirsiniz. Ayrıca Fransa'nın en muhteşem bazilikalarından olan Sacre Coeur bazilikasını görebileceğiniz Ressamlar Tepesi, manzarasıyla da hayran bırakacaktır.

HaritaTıklayınız
AdresRessamlar Tepesi, Pl. du Tertre, 75018 Paris, Fransa

Google Yorumları

👤 Uzun uzun merdiven çıkmak istemiyorsaniz teleferik deneyin. Cumartesi aşırı kalabalıktı.
Karikatür de portrede yapıyorlar. Zaten herkes ressam:) Güzel cafeler ve restoranlar var.

👤 Oğullarımın resmini çizdirdim, hepsini gezip öyle çizin, pazarlık yapın, güzel bir sanatçı sanat sokağı mutlaka gezin..

11. Aşıklar Köprüsü

Paris'te Gezilecek Yerler

Paris'e sevdiğiniz kişiyle beraber gidiyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken Aşıklar Köprüsü, şehrin en turistik yeridir. Sevgilerinin sonsuz olmasını ve dileklerinin kabul olmasını isteyen aşıkların köprü korkuluklarına taktığı kilitler farklı bir güzellik katıyor. Paris'e gittiğinizde kesinlikle deneyimlemeniz gereken listenize eklemeniz gerekiyor.

HaritaTıklayınız
AdresPont des Arts, 75006 Paris, Fransa

Google Yorumları

👤 En güzel Paris manzaralarından birine sahip, Louvre Müzesi’nin önünde, Seine Nehri üzerinde kurulan Pont des Arts, 2008 yılından sonra aşklarını ölümsüzleştirmek isteyen turistlerin uğrak mekanı haline dönüşmüş köprünün ismi giderek 'Aşk Köprüsü' olarak anılmaya başlamıştı.

👤 Bence herkes gidip görmeli.

12. Lüksemburg Bahçeleri

Paris'te Gezilecek Yerler

Paris'te gezilmesi gereken yerler arasında bulunan Lüksemburg Bahçeleri, birçok farklı bitkiyi barındıran sakin bir park. Marie de' Medici hükümdarlığı zamanında yapılan bu bahçe, içinde yer alan tarihi binaları ve yemyeşil alanlarıyla şehrin ortasında farklı bir hava sunuyor.

HaritaTıklayınız
Adres75006 Paris, Fransa

Google Yorumları

👤 Paris merkezinde, şehrin gürültüsünden uzak, çok güzel vakit geçirebileceğiniz büyük bir park. İçerisinde ağaçlar arasında yürüyüş yapabileceğiniz güzel yolları olan, çok güzel alanları mevcut. Gezip görmeye kesinlikle değen bir yer.

👤 Ekim ayının başında gittik. Gün batımında güzel vakit geçirdik. Oturup keyfini çıkarabileceğiniz bir bahçe. Bahçenin hee tarafında heykeller var, yürüyüş için de güzel.

13. Rodin Müzesi

Paris'te Gezilecek Yerler

Auguste Rodin'in eserlerinin sergilendiği bu müze, 1919 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Paris'te özellikle sanat severlerin görmesi gereken yerler arasında bulunan Rodin Müzesi, geniş bahçesiyle de ziyaretçilerinden beğeni topluyor.

Telefon+33 1 44 18 61 10
Saat10:00-18:30 Pazartesi: Kapalı
HaritaTıklayınız
Adres77 Rue de Varenne, 75007 Paris, Fransa

Google Yorumları

👤 Sesli anlatım cihazı 6 Euro , genel olarak müze geniş ve eserler rahatça inceleyebiliyor. Sanatçıyı sevenler için güzel bir tecrübe.

👤 Mutlaka görülmesi lazım bir müze heykeltraş Rodi'nin orijinal heykelleri eskizleri bulunduğu yermiş.

14. Opéra Garnier

Paris'te Gezilecek Yerler

1875 yılında yapılan Opéra Garnier, Eklektik mimarlığı temsil ediyor. 1923 yılında Fransız tarihi anıtlar kategorisine alınan bu opera binası, Paris'in en çok gezilen noktaları arasında bulunuyor. Gösterişli mimarisinin yanı sıra düzenlenen etkinliklerle de büyüleyen Opéra Garnier, çeşitli sanat galerisi ve sergisiyle de dikkat çekiyor.

Telefon+33 1 71 25 24 23
Saat10:00-18:30 Pazartesi: Kapalı
HaritaTıklayınız
AdresPl. de l'Opéra, 75009 Paris, Fransa

Google Yorumları

👤 Opera Binasını görmeden Paris'i gezmiş olmazsınız kanımca. Nereye bakacağımı şaşırdım desem isabet olur. Metro hemen yanında. Şatafatı, sanatı, tarihi ile ilk adımda büyüsüne kapılıyorsunuz.

👤 Tek kelime ile muhteşem, içeride büyülenmemek mümkün değil, Paris'te ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerden.

15. Centre Pompidou

Paris'te Gezilecek Yerler

Paris'te canınız kitap okumak istediğinde ziyaret edebileceğiniz Centre Pompidou, modern sanat eserleri, müzik, film ve tasarım öğelerini barındıran bir kültür merkezidir. Brütalist Mimari, Postmodern mimari tarzda inşa edilen bu kütüphane, 2000'in üzerinde bulundurduğu eseriyle de şehrin ilgi çekici mekanları arasında bulunuyor.

Telefon+33 1 44 78 12 33
Saat11:00-21:00 Salı: Kapalı
HaritaTıklayınız
AdresPlace Georges-Pompidou, 75004 Paris, Fransa

Google Yorumları

👤 Avrupa'da modern ve çağdaş sanatın ilk koleksiyonu, sergiler, gösteriler, tartışmalar, çocuklar için etkinlikler bulunuyor.

👤 Modern sanat bağlamında Paris’in ikonlarından. Ancak benim gibi modern sanat eserlerini henüz içselleştirememiş kimseler için aşırı etkileyici olduğunu söyleyemem. Ancak görülmeye değer.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Paris Hakkında BilgiVersay Sarayı ve Paris Bahçeleri
Eyfel Kulesi Hakkında Bilgi

Paris'te nereler gezilmeli?

Paris'te gezilecek yerler arasında; Eyfel Kulesi, Lauvre Müzesi, Noter Dame Katedrali, Zafer Takı, Sainte-Chapelle, Orsay Müzesi, Montmartre, Champs Elysees, Sainte-Geneviève Kütüphanesi, Le Marais, Ressamlar Tepesi, Aşıklar Köprüsü, Lüksemburg Bahçeleri, Rodin Müzesi, Opéra Garnier ve Centre Pompidou Paris'in turistik yerleridir.

Paris'in hangi yerleri meşhur?

Paris'in en meşhur yerleri arasında; Eyfel Kulesi, Lauvre Müzesi ve Noter Dame Katedrali bulunmaktadır.

Paris'te neler ünlüdür?

Eyfel Kulesi, Lauvre Müzesi, Noter Dame Katedrali ve Şanzelize Caddesi Paris'in dünyaca ünlü mekanlarıdır.

Paris'i gezmek için kaç gün gerekli?

Paris'in bütün tarihi ve doğal güzelliklerini gezebilmek için 1 hafta veya 10 gün yeterli olacaktır.

Paris'te hangi bölgede kalmalı?

Paris'te kalınacak bölgeler arasında Champs-Elysées, Montmartre, Bastille veya St. Germain bölgesi en iyi bölgelerdir.

Paris'te ne yenir ne içilir?

Paris'e gittiğinizde yiyip içebileceğiniz lezzetler arasında; soğan çorbası, istiridye, salyangoz, kaz ciğeri, et tartar ve şampanya yer almaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
4
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.