Paris Gezilecek Yerler

Paris Gezilecek Yerler
28.10.201520:12

Fransa'nın başkenti Paris, Avrupa'nın ve Dünya'nın en turistik merkezleri arasında yer almaktadır. Paris seyahatlerinize rehber olabilmek adına şehrin gezilecek görülecek yerlerini sizler için derledik. Paris Gezilecek Yerler;

Haber güncelleme tarihi 10.11.2018 11:04

Paris Hakkında Bilgi

 • Fransa'nın başkentidir.
 • Romeo ve Juliet oyununda Juliet'in evlendirilmek istediği adamın ismidir.
 • Tam bir özgürlük şehridir.
 • Dümdüz sokaklara sahip olan Paris metro hatlarıyla da dikkat çekmektedir. (Metrolarının gece belli bir saatten sonra çok da tekin olmadığı bilinir.)
 • Aşıklar şehridir.
 • Tarih, sanat ve kültür şehridir.
 • Cidre adında kusursuz bir içkiye sahiptir.
 • Esmerlerin İtalyan sanıldığı şehir.
 • İngilizce sorulan sorulara Fransızca cevap almanız muhtemeldir.
 • Bu şehirde yer alan birçok ünlü eser Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alır. 
 • Dünyanın en çok turist ağırlayan şehirlerindendir.
 • Para birimi Euro
 • Banliyöleri ile birlikte nüfusu toplamda 12 milyon civarındadır.
 • Şehir merkezinin nüfusu 2,3 milyon civarındadır.
 • Sen Nehri çevresine kurulmuş bir şehirdir.
 • Orta Çağ ve Roma dönemine ait eserleri görebileceğiniz şehirlerden biridir.

Paris Gezilecek Yerler

Bu içeriğimizde Paris'te gezip görebileceğiniz yerleri şu başlıklar altında işleyeceğiz.

 1. Paris'teki gezilecek yerler listesi
 2. Paris'te ne yenir?
 3. Paris'teki müzeler
 4. Paris'te yer alan tarihi mekanlar
 5. Paris'teki turistik noktalar
 6. Paris otel önerileri
 7. Paris'te alışveriş
 8. Paris gezi rehberi haritası
 9. Paris'te gezilecek yerler - Video
 10. Paris'te gezi rehberi - Foto Galeri

Eyfel Kulesi

Paris denildiğinde insanların aklına hiç şüphesiz ‘Eyfel’ gelir. Yapımına 1887 yılında başlanılan efsane kule 2 yılda tamamlanmış ve o günden bugüne yalnızca Fransa’nın değil tüm dünyanın en önemli turistik yapılarından biri haline gelmiştir. Her yıl milyonlarca turisti bünyesine çeken Eyfel Kulesi 3 kattan oluşmakta ve gözlem kulesi ve verici istasyonu olarak inşa edilmiştir. 300 metre ile dünyanın en yüksek yapılarından biri olan Eyfel Kulesi’nin yapımında aralarında gönüllülerin de bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi çalışmıştır. Eyfel, Paris’te görülecek bir mekandan ziyade çoğunlukla bu şehre gitme bahanesi olmaktadır.

eyfel-kulesi-002.jpg

 Eyfel Kulesi Hakkında Bilgi


Orsay Müzesi

Bu mekan 57 bin metrekarelik alana kurulmuş eski bir garın müzeye çevrilmesiyle oluşturulmuştur. Mükemmel heykeller, çizimler, fotolar, optik aletler vs. dolu olan kurum Paris’in en gözde müzelerinden biridir.

orsay-muzesi.jpg

1986 yılında hizmet vermeye başlayan genç oluşumlu müzede 19. yüzyılın ortalarından 1915’li yıllara kadar Fransız ve Avrupa eserleri sergilenmektedir. Yaklaşık 4 bin eserin sunulduğu Orsay Müzesi’nde Renoir, Monet gibi usta ressamların elinden çıkan çizimler büyük ilgi uyandırmaktadır. Bu müzeyi yıllık ortalama 3 milyonun üzerinde turist ziyaret etmektedir.


Notre Dame Katedrali

notre-dame-katedrali.jpg

Yapımına 12. Yüzyılın ortalarında başlanan Gotik katedral yaklaşık 180 yılda tamamlanmıştır. Notre Dame Katedrali, bir Katolik Kilisesidir. 90 metrelik tek kubbesi bulunan katedralin en yüksek noktası tam 128 metre yüksekliğindedir. Gerek mimarisi, gerek tarihi gerekse de konumu açısından ülkenin ve Avrupa’nın en önemli manevi yapıtlarından bir tanesidir. Sen Nehri ve Aşıklar Köprüsü olarak bilinen muhteşem yapıya yakınlığı da burayı en fazla ziyaret edilen alanlardan birine çevirmiştir.

 Notre Dame Katedrali Hakkında Bilgi


Zafer Takı

zafer-taki-003.jpg

Zafer Takı olarak bilinen harika yapı Paris’te bulunan bir anıttır. Şehrin en önemli meydanlarından Charles de Gaulle’de bulunan bu yapıt, 1836 yılında Neo-klasik mimariyle inşa edilmiştir. Mükemmel işlemeleri ve oymaları görenleri hayran bırakmaktadır. Yaklaşık 50 metre yüksekliğindeki Zafer Takı şehrin sembolleri arasında yer almaktadır ve terasından Paris’i izlemek çok keyif vericidir.

Zafer Takı Hakkında Bilgi


Şanzelize Caddesi

sanzelize-caddesi.jpg

Paris şanzelize caddesi dünyanın en ünlü caddelerinden biridir. Moda konusunda öncü olarak nitelendirilen bir şehir olarak kabul edilen Paris’in en prestijli alışveriş caddesi burasıdır. Şanzelize caddesi 1667 yılında Louis’in bahçıvanı tarafından tuileries bahçesinin manzarasını daha da genişletmek amacı ile yapılmıştır. Şanzelize caddesi 2 km. 70 metre uzunluğundadır. Bu güzel ve modern cadde 16. yüzyılda Paris’in ortasında sadece tarlalarla dolu bir caddeymiş. Ancak daha sonra cadde tuileries bahçesine doğru giden bir yola dönüştürülmek amacı ile düzenlenmiş ve uzatılmıştır. Paris metro hattının buraya uzatılması ile cadde bugünkü modern ve popüler görünümüne kavuşmuştur.


Versay Sarayı

versay-sarayi-005.jpg

Versay Sarayı, Paris’in 20 km güneybatısındaki konumuyla Fransa’nın en seçkin şatolarından birisidir. Versay, 17. yüzyılın sonlarında monarşinin en hakim olduğu bölge konumundaydı. Fransız Devrimi’nin başlamasıyla birlikte kraliyet ailesi Paris’e geri dönmek zorunda kaldı.Fransız krallarının eski evi olan bu yer Eski Avrupa kraliyetinin zarafetinin bir örneğidir. Fransa’nın önemli mimari yapılarından biri olan saray, ilk defa 1624 yılında barok tarzdaki İtalyan villalarından esinlenerek bir av köşkü olarak inşa edilmiştir. Sarayın göze çarpan yerleri ise Aynalar Salonu ve Gran Kanalı'dır. 

Versay Sarayı Hakkında Detaylı Bilgi


Sacré-Cœur Bazilikası

sacré-cœur-bazilikasi.jpeg

Beyaz kubbeli bir Roman Katolik Kilisesi olan Sacré-Coeur Basilica, “Kutsal kalbin bazilikası” anlamına gelmektedir. Paris’in en yüksek bölgelerinden olan Montmarte’nin tepesinde olup en iyi şehir manzaralarından birine sahiptir. 19. yüzyıla ait olan bazilikanın bulunduğu yer 3. yüzyılda başı kesilerek öldürülen ve bir zamanlar şehrin en tepesindeki kişi olan St. Denis’in öldüğü yer olarak kabul edilmektedir. İnşası 1914 yılında biten yapının Birinci Dünya Savaşı’nın bitmesinin ardından 1919’da bazilika statüsüne yükseltilmiştir.


Concorde Meydanı

concorde-meydani.jpg

Şehrin en anlamlı ve en derin tarihi olanlar arasında Fransa’nın en büyük ikinci meydanı olarak da bilinen Concorde meydanı tüm güzelliği ve tarihi yapısıyla, turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Meydan, oldukça büyük denebilecek bir alanı kaplıyor. Tam ortasında Mısırdan getirtilmiş bir dikilitaş, kenarlarda iki çeşme ve etrafı heykeller çevrili bir alandır. Önceleri infaz alanı olarak kullanılan bu yer, günümüzde şehrin en ünlü caddesi olan Şanzelize Caddesi'nin başladığı yerdir.


Montmartre Tepesi

montmartre-tepesi.jpg

Montmartre 19. YY’da dünyanın farklı yerlerinden gelen Edouard Manet, Henri de Toulouse-Lautrec, Raoul Dufy, Modigliani ve Utrillo gibi dönemin en önemli ressamlarına ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Adı Ressamlar Tepesi ancak burada sadece ressamlar değil, o dönemde yaşayan heykeltraş, yazar, şair ve müzisyenler de burayı evleri olarak benimsemişlerdir. Picasso’nun Avignonlu Kızlar adlı ünlü eserini yaptığı, Salvador Dali’nin en önemli eserlerini yarattığı stüdyosunun bulunduğu, Vincent Van Gogh ve Renoir’in hayatlarının en verimli dönemlerini geçirdiği yerdir Montmartre.

 Montmartre Tepesi Hakkında Bilgi


Tuileries Bahçesi

tuileries-bahcesi.jpg

Tuileries Bahçesi, Paris’in en tanınmış yeşil alanlarından birini oluşturur. Louvre Sarayı-Müzesi ile Concorde meydanı arasındaki geniş yeşil alan Parislilerin özellikle hafta sonu tercih ettikleri dinlenme yerini oluşturur. İtalyan asıllı Kraliçe Mary Dominitisi tarafından 17.yy yaptırılmıştır. Tuileries Bahçesi, İtalya’dan Floransa’dan gelen kraliçe yeşili sevdiği için Kiremitçiler Bahçesi gibi Paris’in Güneyinde Lüksemburg Bahçesini ve içinde kendisi için saray yaptırmıştır.

► Tuileries Bahçesi Hakkında Bilgi


Le Marais

le-marais.jpg

Eski Paris olarak bilinen Le Marais eski zamanların cazibesiyle modern zamanların işlevselliğini şehrin kalbine taşımaktadır. Şehrin özellikle Yahudi nüfusunun yoğun olarak bulunduğu Le Marais, birbirinden güzel restoranları, butikleri, sanat galerileri, kitapçıları, kafeleri ve müzeleriyle Paris’in en önemli cazibe noktalarından birisidir.


Lüksemburg Bahçesi

luksemburg-bahcesi.jpg

Lüksemburg Bahçesi, Paris’in en popüler yerlerinden biridir. Lüksemburg Sarayı’nın hemen karşısında bulunan bu bahçe, aslında büyük bir parktır ve Jardin de Luxembourg olarak bilinmektedir. Büyük bir alana kurulu olan bu muhteşem park, Lüksemburg Sarayı ziyareti sonrasında dinlenmek için en ideal yerlerden biridir. Lüksemburg Bahçesi, 100’den fazla heykelleri, kafeleri ve çeşmeleri ile süslenmiş park Paris’te olmazsa olmazlardandır.

Lüksemburg Bahçeleri Hakkında Bilgi


Disneyland Paris

disneyland-paris.jpg

Disneyland Paris dünyanın en büyük tematik eğlence parklarından biridir. Adı Paris’le özdeşleşen ve şehir merkezine otuz iki kilometre uzaklıkta yer alan Disneyland’de oteller, restoranlar, mağazalar, yüzme havuzları, golf sahaları, Disney stüdyoları ve oyuncaklar bulunuyor. Disneyland ABD’li film yapımcısı Walt Disney tarafından 1955’te kurulduğundan bu yana halen dünyanın en büyük eğlence parkı olma özelliğini korumaktadır.


Pompidou Merkezi

pompidou-merkezi.jpg

Paris'in 4. bölgesindeki Beaubourg'da yer alan Centre Pompidou, benzersiz mimarisiyle dikkat çeken bir kültür ve sanat merkezidir. Adını 1969 ile 1974 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanlığı yapan Georges Pompidou'dan alan binanın içinde dev bir kütüphanenin yanı sıra Avrupa'nın en büyük modern sanat müzesi ve avangart elektro-akustik müzik araştırmaları merkezi IRCAM yer alıyor. 100.000 m2'den daha fazla bir alana yayılan bina, 10 kattan oluşuyor. Günümüzdeki son hali, modern sanat müzesinin yanı sıra 315 ve 144 koltuklu iki sinema salonu, 384 koltuklu bir performans alanı, 158 koltuklu bir amfi ve 2.200 kişilik bir kütüphaneyi kapsamaktadır.


Les Invalides

les-invalides.jpg

Paris’in en görkemli müzelerinden biri olan Invalides – Musée de l’Armée (Fransız Askeri Müzesi) görkemli Invalides binası ve Napoléon’un mezarının da yer aldığı yedi farklı bölümden oluşan çok kapsamlı bir savaş tarihi müzesidir. Fransız Askeri Müzesi’nde de bol bol top-tüfek, zırh-miğfer, kılıç-kama, üniforma, araç-gereç yanında pek çok belge, resim, heykel gibi say say bitmeyecek eser, burada, ekstradan devasa bir binada ziyaretinizi bekliyor.


Paris Gezilecek Yerler Video


Champ de Mars

champ-de-mars.jpg

Champ de Mars, Paris’in en ünlü parklarından biridir. Parkın ünlü ve bilinir olmasının nedeni parkın doğal güzelliğinden ziyade dünyanın en önemli yapılarından olan Eyfel Kulesi’nin hemen önünde yer almasıdır. Park, 1780’lerde at yarışları ve 1867-1937 yılları arasında beş dünya fuarına sahne olmuştur. Günümüzde yemyeşil alanı ile dikkat çeken Champ de Mars; festivaller, özel etkinlikler, manzaraya karşı piknik yapanlar, yürüyüş yapanlar ve Eyfel’e karşı güzel bir fotoğraf çekilmek isteyenler tarafından sıkça tercih edilmektedir.


Sainte Şapeli

sainte-sapeli.jpg

Paris Sainte Şapeli, orta çağ mimarisine sahip son derece güzel bir şapeldir. O dönem son derece kıymetli olan pek çok dini hazinenin korunması ve muhafaza edilmesi için bir mekana ihtiyaç duyulmuş ve bundan ötürü de Louis tarafından bu şapel inşa ettirilmiştir. Paris sainte şapelinin uzunluğu 36 metre genişliği ise 17 metredir. Yüksekliği 42.5 metre olan şapel gotik mimarinin o dönemki en güzel örneklerinden biridir. 


Catacombes - Paris Yer altı Mezarları

catacombes---paris-yer-alti-mezarlari.jpg

Paris'te her gün yüzlerce turist, üst üste dizilmiş 6 milyon kemikten oluşan yeraltı mezarlığı Catacombes’i ziyaret ediyor. Catacombes adı verilen yeraltı mezarlığı, Paris’te veba salgınına yol açtığı ve yeni imar alanı ihtiyacını karşılamak üzere, 1785’te şehir içindeki mezarların kaldırılması kararı sonrasında açılmıştır. Yaklaşık 10 bin metrekarelik eski bir taş ocağı olan bölgeye, Paris’in bütün mezarlıklarındaki iskeletler, 15 ay boyunca sadece geceleri taşınarak üst üste istiflenmiştir.280 km uzunluğa ulaşan taş ocakları bugün elbette kullanılmıyor ama 1,7 km’lik kısmına 6 milyon iskelet refakat ediyor. 


Grand Palais

grand-palais-paris.jpeg

Grand Palais, Paris'te mutlaka gezilmesi gereken, dünya fuarının gerçekleştirilmesi için inşa edilmiş bir yapıdır. Bu yapıda en çok dikkatinizi çekecek olan sarayın muhteşem çatısıdır. Çünkü Paris grand palais sarayının çatısı tamamen camdan yapılmıştır. Saray sergi salonu ve önemli organizasyonların gerçekleştirildiği bir yer olarak kullanılmaktadır.


Tour Montparnasse

tour-montparnasse.jpg

Tour Montparnasse, Paris'i en güzel izleyebileceğiniz noktalardan birisidir. Paris’in orta yerinden yükselen Tour Montparnasse, ziyaretçilerine 56. katından eşsiz bir Paris manzarası sunmaktadır. Montparnasse Gökdeleni, adını bulunduğu semtten almaktadır. Ayrıca Paris’in yedi adet dev tren garından biri olan Gare Montparnasse da burada bulunmaktadır.


Place de la Bastille

place-de-la-bastille.jpg

Place de la Bastille, Paris’in en önemli meydanlarından biridir. Bu meydan Paris’in tarihinde yaşanan en önemli olaylara ev sahipliği yapmıştır. Eskiden bölgede yer alan, V. Charles tarafından yaptırılan bir kale olan Bastille, ilerleyen yıllarda mahkûmların tutulduğu bir hapishaneye dönüştürülmüştür. Günümüzde meydanın ortasında Colonne de Juillet (Temmuz Kolonu) yer almaktadır. Ayrıca Place de la Bastille trafiğiyle, mağazalarıyla ve kafeleriyle adından çok sık bahsettirmektedir.


Palais Garnier

palais-garnier.jpg

Paris Opera Binası yani Palais Garnier, 5 Ocak 1875 yılında açılmıştır. III. Napolyon'un kararı üzerine yaptırılmıştır. 19. yüzyıl Barok tarzının en önemli örneği ve şehrin sembollerinden olan Palais Garnier 19. yüzyıl Barok tarzının en önemli örneklerinden birisidir. Opera Garnier sahip olduğu dış görünüm kadar iç görünümü ile de ünlüdür. Gösterişli iç mekânda, Büyük Merdiven, Büyük Fuaye’yi kapsayan mozaik kubbeli tavan resimleri ve tavanı Marc Chagall tarafından yapılmış salon çok etkileyicidir. Yapının alt kısmında inşaat süresinin uzun olmasında da etkili olan, bir de küçük göl yer almaktadır.


Orangerie Müzesi

orangerie-muzesi.jpg

Paris’in önemli yeşil alanlarından olan Jardin des Tuileries’te yer alan Orangerie Müzesi, Paris‘in değerli sanat müzelerinden birisidir. Orangerie Müzesi, Sen Nehri kenarında, Tuileries Bahçesi’nin Concorde Meydanı’ndaki güneybatı girişinde yer almaktadır. Tükçesi Limonluk Müzesi olan Orangerie Müzesi’nde, izlenimcilik ve art izlenimcilik akımlarına ait eserlerle Paul Cézanne, Henri Matisse, Amedeo Modigliani, Claude Monet, Pablo Picasso, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Chaim Soutine, Alfred Sisley ve Maurice Utrillo gibi ünlü sanatçıların çalışmaları yer almaktadır.


Rodin Müzesi

rodin-muzesi.jpg

Genellikle Fransız heykeltraş Auguste Rodin'in eserlerinin sergilendiği Rodin Müzesi 1919'da açılmıştır. Rodin müzesinde ünlü heykeltraşın "Düşünen Adam", "Öpücük" gibi eserleri de sergilenmektedir, bunun yanında Van Gogh gibi dünyaca ünlü sanatkarların da eserleri bulunmaktadır. Müzede, Rodin’in öğrencisi ve sevgilisi olan Camille Claudel’in ile sanatçının kendi koleksiyonunda yer alan Monet ve Van Gogh gibi sanatçıların çalışmaları da görülebilmektedir.


Picasso Müzesi

picasso-muzesi-003.jpg

Paris Picasso müzesinde Pablo Picasso‘nun eserleri sergilenmektedir. Çok geniş bir sanatçı hayran kitlesine sahip olan Picasso’nun eserleri ciddi anlamda bir ziyaretçi akınına sahiptir. Müzede 300’den fazla değerli picasso eseri sergilenmektedir ve müzede 1985’ten beri bu güzel eserleri sergilemektedir.


Boulogne Ormanı

boulogne-ormani.jpg

Bois de Boulogne, Paris’in en büyük ikinci parkıdır. Özellikle havaların güzel olduğu günlerde büyük ilgi gören park, şehir yaşamından biraz uzaklaşıp kafa dinlemek için ideal bir yerdir. Park; yürüyüşten pikniğe, bisikletten at binmeye ve kürek çekmeye kadar birçok eğlenceli aktivite için idealdir. Park her ne kadar gündüzleri hareketli olsa da birçok gezi rehberinde geceleri ıssız olan bu alandan uzak durmanız tavsiye edilmektedir.


Bastille Hapishanesi

bastille-hapishanesi.jpg

Bastille Hapishanesi;Paris’in doğu kesiminde devlet cezaevi ve kaledir.Fransızcada “bastille” sözcüğü bir kent girişindeki cephanelik ya da berkitilmiş yapı anlamına gelmektedir. Hugues Aubriot’ nun yönetiminde 1370’te yapımına başlanmıştır. Dev bir dörtgen olarak yükseltilen yapı, aynı yükseltide duvarlarla bitiştirilmiş yaklaşık 23 m yüksekliğinde sekiz büyük kuleden oluşmaktadır. 17. yüzyıl ortalarına kadar askeri amaçlarla kullanılmıştır. 


Louvre Piramidi

louvre-piramidi.jpg

Louvre Müzesi, (orijinal ismi Musée du Louvre) Fransa’nın görkemli şehri Paris’in önemli turistik mekanlarından birisidir. Şehrin batısında Sein Nehrine yakın olarak 60.600 metre kareden fazla alan kaplamasıyla şehir merkezi olarak adlandırılmaktadır. İlk devlet müzesi olma özelliği taşıyan binada günümüzde 35.000’e yakın eser ve 380.000’den fazla obje bulunmaktadır. 


Paris Gezilecek Yerler Haritası

Paris'te gezip görebileceğiniz yerlerin 'Paris Gezi Rehberi' haritası ile keşfedebilirsiniz. Paris'teki turistik yerleri, müzeleri, tarihi mekanları, katedralleri, Paris'te nerede ne yiyebileceğinizi, alışveriş merkezlerini bu haritada bulabilirsiniz. 


Paris'te Nerede Kalınır? 5 Otel Önerisi

Dünya'nın en popüler turizm merkezlerinden, Fransa'nın başkenti Paris'te konaklama, son yıllarda Türk turistlerin de ziyaretlerinin artması sonucu önemli bir konu haline gelmiştir. Biz de bu içeriğimizde Paris'te konaklanacak 5 otel önerisi derledik. İşte sizler için araştırdığımız Paris'in en güzel otelleri;


Hotel Malte - Astotel

hotel-malte.jpg

Paris'in merkezindeki tarihi semtte hizmet veren bu 4 yıldızlı otel, Louvre Müzesi'ne yalnızca 650 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Hotel Malte - Astotel, Saint-Lazare Tren İstasyonu'na doğrudan erişim sağlayan Pyramides Metro İstasyonu'na 450 metre uzaklıktadır. Opéra Garnier, tesise 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.  Bu tesis ayrıca Paris'teki en iyi fiyat/fayda oranına sahip! Bu şehirdeki diğer tesislerle karşılaştırıldığında konuklar paralarının karşılığında daha fazlasını almaktadırlar.

Adres: 63 rue de Richelieu, 02. Bourse, 75002 Paris, Fransa

Telefon: 00 33 1 44 58 94 94

Fiyat: En düşük fiyat 270 €


Hotel Corona Opera

hotel-corona-opera.jpg

Hotel Corona Opera, Paris’in şık 9. bölgesinde, Opéra Garnier’ye 1 km uzaklıkta yer almaktadır. Corona Hotel'in brasserie tarzındaki kahvaltı salonunda her sabah açık büfe kahvaltı servis edilmektedir. Talep üzerine oda servisi sağlanmaktadır. Ünlü Printemps ve Galeries Lafayette mağazaları sadece 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Yalnızca 260 metre uzaklıktaki Grands Boulevards Metro İstasyonu'ndan Madeleine Kilisesi'ne ulaşabilirsiniz. Ek ücret karşılığında otelin yakınlardaki halka açık otoparkı kullanabilirsiniz. 

Adres: 8 Cité Bergère, 75009 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 47 70 52 96

Fiyat: En düşük fiyat 139 €


Hotel le Notre Dame

hotel-le-notre-dame.jpg

Le Notre Dame Saint Michel, Paris'in merkezinde, Seine kıyısında yer alan şirin bir butik oteldir. Le Notre Dame Saint Michel, şehrin keyfini çıkarmanız için ideal bir konuma sahiptir. Ünlü Shakespeare and Company kitap dükkanına ve Latin Mahallesi'ne çok yakındır. Şehrin turistik yerlerine ve iş alanlarına doğrudan erişim sağlayan metro ve RER bir dakikalık yürüme mesafesindedir. Notre-Dame Katedrali'nin ve nehrin etkileyici bir manzarasına sahip tesis en çok tercih edilenler arasındadır.

Adres: 1, Quai Saint Michel, 05. Quartier Latin, 75005 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 43 54 20 43

Fiyat: En düşük fiyat 200 €


Hotel du Theatre

hotel-du-theatre.jpg

Hotel du Theatre, Fransa başkentinin kalbindeki sessiz bir caddede, Parc Monceau'nun yakınında yer alan pek çok restoran ve dükkanla çevrili otel, tarihi 1900'lerin başına dayanan bir binada hizmet vermektedir. Yakınlardaki 2 metro istasyonu (Rome and Villiers) sayesinde Montmartre, Opéra, Arc de Triomphe, Şanzelize ve büyük mağazalara yaklaşık 5 dakikada gidebilirsiniz. Önceden rezervasyon yapıldığı takdirde yakınlardaki halka açık otoparkta indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Adres: 5, Rue de Cheroy, 17. Batignolles, 75017 Paris, Fransa

Telefon: +33 (0)3 27 19 80 80

Fiyat: En düşük fiyat 125 €


Hotel Saint-Ferdinand by HappyCulture

hotel-saint-ferdinand-by-happyculture.jpg

Paris'in merkezinde hizmet veren Etoile Saint Ferdinand, Arc de Triomphe (Zafer Takı) ile Palais des Congrès arasında yer almaktadır. La Défense ve Paris'in tüm ünlü yerlerine ulaşım imkanı sağlayan Metro Porte Maillot otele 300 metre uzaklıktadır. 17. Batignolles, alışveriş, romantizm ve anıtlar ile ilgilenen gezginler için harika bir seçenektir.

Adres: 36 rue Saint Ferdinand, 17. Batignolles, 75017 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 45 72 66 66

Fiyat: En düşük fiyat 301 


Paris'te Nerede Ne Yemek Yenir?

Paris, Fransız mutfağının zenginliklerinin sunulduğu oldukça ünlü yemeklerin yerli ve yabancı turistlere sunulduğu şık ve hoş restaurantaları ile meşhurdur. 

Chez Hanna - Falafel

chez-hanna.jpg

Fransız mutfağından çıkma bir yiyecek olmadığı halde Orta Doğu mutfağının en önemli fast food ürünlerinden olan Falafel 4. Arrondissement’deki Chez Hanna'da lezzeti Parisliler ve yabancı turistlerle buluşturuyor.

Adres:  54 Rue des Rosiers, 75004 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 42 74 74 99

falafel-.jpg


Des Gâteaux et du Pain - Kruvasan

des-gâteaux-et-du-pain.JPG

Fransızca’da yarım ay anlamına gelen “croissant” adını almış olan atıştırmalık kentte özellikle kahvaltıda kahve eşliğinde tüketilmektedir. Herhangi bir reçel, karamel veya çikolatalı olarak tercih edebileceğiniz kruvasanları Pasteur Bulvarı’ndaki Des Gâteaux et du Pain ve Combronne Caddesi’ndeki Pichard’da deneyimleyebilirsiniz.

Adres: 63 Boulevard Pasteur, 75015 Paris, Fransa

Telefon: +33 6 98 95 33 18

des-gâteaux-et-du-pain-kruvasan.jpg


Au Pére Louis - Soğan Çorbası

au-pére-louis.png

Fransa dışında da çok meşhur olan soğan çorbası sığır eti, karamelize edilmiş soğan ve eritilmiş peynir içermektedir. Fransız mutfağı size çok yabancı geliyor ve yiyemiyorsanız bizim damak tadımıza en uygun seçenek olarak değerlendirilebilecek bir alternatiftir. Paris’te en lezzetli soğan çorbasını Richelieu Caddesi’nde yer alan Bistro Richelieu veya Monsieur le Prince Caddesi’ndeki Au Pére Louis’de tadabilirsiniz.

Adres: 38 Rue Monsieur le Prince, 75006 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 43 26 54 14

sogan-corbasi-001.jpg


Le Petit Canard - Confit de Canard

le-petit-canard.JPG

Confit de Canard, ördek etinden yapılan Paris’liler arasında da son derece sık tüketilen bir yiyecektir. Bazı restoranlarda keçi veya domuz eti de kullanılabiliyor o yüzden bu konuda bir hassasiyetiniz varsa garsona mutlaka belirtilmelidir. Ördek etinin tuz ve sarımsak ile 1,5 gün boyunca marine edildikten sonra Confit (çok yavaş pişirme) metoduyla hazırlandığı yemek genellikle patates ve diğer sebzelerle servis edilmektedir. Confit de Canard Henry Monnier Caddesi’nde yer alan Le Petit Canard'ta deneyimlenebilir.

Adres: 19 Rue Henry Monnier, 75009 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 49 70 07 95

confit-de-canard.jpg


Miznon - Beef Bourguignon

miznon-paris.jpg

Beef Bourguignon, asıl anavatanı Fransa’nın Bourgogne Bölgesi'dir. Kırmızı şarapta bekletilmiş biftek, sarımsak, soğan, mantar ve taze sebzelerle hazırlanan Beef Bourguignon da kentin yerel tatlarını denemek isteyenler için son derece lezzetli bir seçenektir. Beef Bourguignon, François Miron Caddesi’nde yer alan Au Bourguignon du Marais ve Ecouffes Caddesi’nde yer alan Miznon bu lezzeti deneyebileceğiniz iki güzel mekandır.

Adres: 22 Rue des Ecouffes, 75004 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 42 74 83 58

beef-bourguignon.jpg


Paris'e Ne Zaman Gidilir?

Paris, ve hatta Fransa Dünya'da en fazla turist çeken şehirlerden birisidir ve her mevsimde ayrı güzeldir.Dolayısıyla bu eşsiz şehir yılın 12 ayı ziyarete uğramaktadır. Özellikle yaz aylarında ve yılbaşında her zamankinden daha fazla ilgi görmektedir. Paris'te genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında hava serin, yaz aylarında ise ılık ve nemli geçmektedir. Ağustos ve temmuz ayları şehrin en sıcak dönemiyken, aralık ve şubat arası dönem ise en soğuk aylarıdır. Paris'in en güzel göründüğü zamanlar olarak Nisan - Haziran ve Eylül - Kasım arasından söz edilebilir.

parise-ne-zaman-gidilir.jpeg


Paris'te Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Paris, hem ulaşım seçeneklerinin fazlalığı hem de bu seçenekler için kullanılabilecek bilet uygulamalarındaki çeşitlilikle ziyaretçilerine en kolaylık sağlamış turistik şehirlerden birisidir. 


Yürüme

Paris'i keşfetmek ve koybolup tesadüfen güzel yerlerde bulunabilmek için en keyifli ulaşım seçeneği yürümektir. Geniş yürüyüş yolları, düz kentleşmesi sayesinde Paris, tercihini yürüyerek gezmekten yana kullananlar için kolaylık sağlamaktadır. Zafer Takı’ndan Notre Dame Katedrali’ne uzanan 1-2 saatlik parkur, yürümeyi sevenler için güzel bir tercih olabilir. 

pariste-yurumek.jpg


Metro

Paris’teki en önemli toplu taşıma araçlarının başında metro gelmektedir. Şehir, dünyadaki en gelişmiş metro hatlarından birine sahip olmakla birlikte merkezde dolaşırken çevrenizde çok fazla metro durağı göreceksiniz. Duraklara ulaşmak için “Metropolitan” tabelalarını takip etmeniz yeterlidir. Paris’in çeşitli bölgelerine ulaşım sağlayan 16 farklı hat bulunmakta ve hatlarda araçlar, 05.00’dan 00.30’a kadar çalışmaktadır. Hatlar, belirli renk kodları ile birbirlerinden ayrılabiliyor. Ayrıca hepsi son istasyonlarının adıyla anılıyor. Her durakta, yakındaki önemli yapıların yerlerini detaylıca gösteren bir harita yer alıyor. Metro biletinizi istasyonlardaki gişe ya da otomatlardan satın alabilirsiniz. Yalnız bu gibi durumlar için her zaman yanınızda bozuk para ve 10-20 Euro gibi ufak banknot bulundurmanız gerekmektedir.

paris-metro.jpg

 


RER

Metro ile birlikte Paris şehir içi ulaşım sisteminin bel kemiğini oluşturan RER, ağırlıklı olarak banliyölere gidenler tarafından tercih edilmektedir. RER ağı, genişletme çalışmaları sonucunda 76,5 kilometresi yer altında olmak üzere toplamda 587 kilometrelik uzunluğa ulaşmıştır. Metroya göre gideceğiniz yere birkaç dakika daha erken ulaşım sağlaması, bu ağa ait trenlerin sağladıkları en büyük avantaj olarak öne çıkıyor. Metro biletiniz ile Zone 1-2 bölgelerinde de seyahat edebilirsiniz. 

rer-paris.JPG


Belediye Otobüsü

Paris’te en sık kullanılan toplu taşıma araçlarından bir diğeri ise belediye otobüsleridir. Paris'te metro istasyonuna gidip, yer altında biraz yürümek yerine otobüs kullanmak bana çok daha caziptir. Tek yapmanız gereken cep telefonunuz ile gitmek istediğiniz yeri aratmanız vetoplu taşıma ile gidiş detaylarını inceleyip size tavsiye edilen otobüs numaralarının duraklarını seçmenizdir.Özellikle 42 hat numaralı otobüs, Gare du Nord’un yakınından başladığı yolculuğu sırasında konuklarına bol bol fotoğraf çekme fırsatı vermektedir.

belediye-otobusu.jpg


Hop On Hop Off Turistik Otobüsler

Otobüs yolculuğundan keyif alıyorsanız, Hop On Hop Off turlarını da Paris şehir içi ulaşım seçenekleriniz arasına alabilirsiniz.Kentte hop on hop off turlarını düzenleyen şirketlerin başında L’Open Tour, Big Bus Paris ve City Sightseeing gelmektedir. Bu turlar ile hem önemli gezi noktalarına kolayca ulaşabilirsiniz hem de zamandan kazanabilirsiniz. Bu turların tek kötü yanı saat 18.00-19.00 gibi sonlanıyor olmasıdır. Bu saatten sonra şehirde gezerken mecburen toplu taşıma ya da taksiyi kullanmanız gerekmektedir.

hop-on-hop-off-turistik-otobusler.jpg


Paris'teki Festivaller ve Zamanları

Biennale de la Danse de Lyon (Lyon Dans Bienali)

The Biennale de la Danse de Lyon tüm çeşit dansların kutlandığı bir festivaldir. Sayısız farklı coğrafi bölgeden dans keşfedilir, ziyaretçilere çağdaş repertuarları keşfetme şansı verilir, sıklıkla da tematik olmayan programlar sunulmaktadır. 

biennale-de-la-danse-de-lyon.jpg


Paris Caz Festivali

Paris Caz Festivali Haziran ve Temmuz aylarında en iyi caz müziğini dinleyicileriyle buluşturmaktadır. Tüm şaşırtıcı mekan Çiçekli Parkı (Botanik Bahçesi) de gerçekleşmektedir. 

paris-caz-festivali.jpg


Pitchfork Festivali

Pitchfork Festivali pop, gerçek indie rock sesleri elektronik seslerden içeren, en ünlü müzik sektöründe isimleri değil, aynı zamanda yeni başlayanlar değil, sadece sunmaktadır. Pitchfork indie ideoloji ve alternatif müziği kutlama festivalidir. 

pitchfork-festivali.jpg


Bastille Günü

Bastille Günü, her yıl 21 Haziran'da, yani yaz gün dönümünde gerçekleşen festivalde, sokaklar, kafeler, barlar sahneye dönüşür ve tüm müzik türlerinde sayısız performans Paris'te sergilenir.

bastille-gunu.jpg


Paris'te Gece Hayatı

Paris'te gece yarsından sonra sokaklar sakinleşse de şehrin nabzının gece de atmaya devam ettiği mekanlar Paris'in ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Paris‘te gece dışarı çıkmadan önce bilmeniz gereken bir diğer konu ise face controldür. Çoğu gece kulübü veya restoran girişte sizin ne giydiğinizi kontrol ediyor. Eğer mekanın üslubuna göre giyinmediğiniz tespit edilirse sizi içeri almıyorlar. Paris’te gece hayatı denildiği zaman akla gelen yerleri sizler için derledik...


Chez Michou

Chez Michou, Paris gece hayatının ritmini hissedebileceğiniz müziğe ve eğlenceye doyabileceğiniz güzel mekanlardan birisidir. Paris gecelerinin birz pahalı olduğunu söyleyebiliriz fakat unutulmaz Paris tatili için gözden çıkardığınıza değeceğini düşünüyoruz.

chez-michou.jpg

Adres: 80 rue des Martyrs | 18th, 75018 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 46 06 16 04


La Nouvelle Eve

La Nouvelle Eve, Paris'te etkinliklerin, konserlerin, sahne şovlarının vazgeçilmez mekanlarından biridir. Dünyaca ünlü isimlerin, DJ Performansların yer aldığı mekanda Paris'in eğlenceli ve unutulmaz geceleri kendinden bahsettirmektedir.

-la-nouvelle-eve.jpg

Adres: 25 Rue Pierre Fontaine, 75009 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 48 74 69 25


Bar 8 at Mandarin Oriental

Bar 8 at Mandarin Oriental, Paris'in şık ve lüks gece hayatının, toplumun üst kesiminin eğlence anlayışına hitap eden oldukça konforlu ve keyifli bir gecenin garantisini vermektedir.

bar-8-at-mandarin-oriental.jpg

Adres: 251 Rue Saint Honoré, 75001 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 70 98 78 88


Duc des Lombards

Paris'te jazz müzik konserleri ile anılan güzel mekanlarından birisidir. Duc des Lombards. Dünyaca ünlü sanatçıları sahnesine çıkarıp yurtdışından birçok misafiri de ağırlamayı başarmış bu mekan Paris'in gece hayatının nabzını tutmaktadır.

duc-des-lombards.jpg

Adres: 42 rue des Lombards, 75001 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 42 33 22 88

FRANSA TATİL REHBERİ

Fransa Gezilecek Noktalar

Monaco Gezilecek Yerler

Cannes Gezi Rehberi

Lyon Gezilecek Yerler

Strazburg Gezi Rehberi

Nice Gezilecek Yerler

Bordeaux Gezilecek Yerler

Metz Hakkında Bilgi

Antibes Gezilecek Yerler

Marsilya Tatil Rehberi

Nancy Gezilecek Yerler

Avignon Gezilecek Yerler

Versay Gezilecek Yerler

Montpellier Gezi Rehberi

Toulouse Gezilecek Yerler

Lille'de Ne Yapılır?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
4
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.