Eyfel Kulesi Özellikleri ve Hikayesi Hakkında Bilgi

Eyfel Kulesi Özellikleri ve Hikayesi Hakkında Bilgi
16.07.201812:02

Eyfel Kulesi Paris'in ve dünyanın en çok turist çeken yapılarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Peki, Eyfel Kulesi ne zaman yapılmıştır, hikayesi nedir ve neden yapılmıştır?

Haber güncelleme tarihi 05.02.2020 10:18

Eyfel Kulesi Hakkında Bilgi

Paris seyahatinin klasik durağı olan Eyfel Kulesi, sadece Fransa veya sadece Paris'in simgesi değil, Avrupa'nın da simgesi olma özelliği taşımaktadır. Bu yüzden de dünyanın en meşhur yapılarından biri hiç şüphesiz eyfel kulesidir. Eyfel Kulesi, Paris'in her noktasından görülebilmektedir. Eyfel kulesinin uzunluğu 324 m. ağırlığı ise 10.100 tondur. Fransa‘nın ünlü kulesi Eiffel Tower, adını kendisini inşa eden mühendisten alıyor ve şehrin en yüksek yapısı olma unvanını da elinde bulunduruyor.

eyfel-kulesi-hakkinda-bilgi.jpg

Paris'te Gezilecek Yerler


Eyfel Kulesi Yapılış Amacı

Bugün yılda 7 milyon turist çeken Eyfel Kulesi, dünyanın parayla en çok ziyaret edilen anıtı ünvanına sahiptir. Eyfel, Fransız devriminin 100. yıldönümünde düzenlenen dünya fuarı için tasarlanmıştır. İlk önce Barcelona’da 1888 Dünya Fuarı için yapılması planlanan kule, bu fikrin reddedilmesi nedeniyle, Paris fuarının giriş kapısı olarak inşasına 1887’de başlanmış ve 1889'da tamamlanmıştır. Expo 1889 Paris Fuarı'ın giriş kapısı olarak tasarlanan Eyfel'in yapımı o dönemde çok fazla tepki toplamıştır.

eyfel-kulesi-yapilis.jpg

Tepkilerin gerekçesi ise, bu 10.000 ton ağırlığındaki demir yapının Paris'i çirkinleştireceğiydi. Buna bağlı olarak kuleyle ilgili Paris birçok protesto ve imza kampanyalarına sahne olmuştur. Kulenin ilk etapta şehrin ortasında 20 yıllığına sergilenmesi planlanıyordu. Fakat 2002 yılında ziyaretçi sayısının 200 milyona ulaşması tepkilerin kaybolmasına sebep olmuştur. Eyfel Kulesi artık önemli bir turistik öge haline gelmiş ve her yıl yaklaşık 7 milyon insan ziyaretine uğramaktadır. Eyfel Kulesi üç katlı bir yapıdır ve her katı farklı bir manzaraya sahiptir. Kulenin halka açık yerleri 57 metre, 115 metre ve 276 metre yükseklikte bulunmaktadır. Kulenin 1. ve 2. platformlarında restorantlar bulunmaktadır. İlk katında Eyfel Kulesi'nin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunmaktadır. Ziyaretçiler Eyfel Kulesi'ni yürüyerek ve dilerlerse asansör ile gezebilmektedir. 

eyfel-kulesi-ozellikleri.jpg


Eyfel Kulesi Mimari Özellikleri

Eyfel Kulesi günümüzde kullanılan çelik yerine demirden inşa edilmiş ve özel teknikleri sayesinde günümüze kadar gelmiştir. Eyfel kulesi 200.000 metrekare alana kurulmuştur. Her 7 yılda bir 60 ton boya ile boyanmaktadır. Boyama maliyeti ortalama 3 milyon Euro tutmaktadır. Eyfel Kulesi'nin rengi zaman içerisinde kırmızımsı kahveden, sarımsı kahveye, kestane kahvesinden bugünkü rengi olan bronz tonuna dönmüştür. Kule boyanırken 3 ton da boyanır. Zirve daha açık zemin daha koyudur.

eyfel-kulesi-mimari-ozellikleri.jpg

Eyfel Kulesi İç Mimarisi

Eyfel Kulesi'nin ihtişamlı dış görünüşünün yanı sıra iç mimarisi de yerli yabancı turistlerin ilgi odağı durumundadır. Eyfel kulesi mimari iç yapısı 3 kattan oluşur. İç kısmında üst katlara çıkan asansörler ve merdivenler bulunmaktadır. Kulenin her katı ziyarete açıktır. Ancak her katı fiyata tabidir. En ucuz katı 1. kat en pahalı katı 3. kattır. Kulenin üst katlarında gelen misafirleri karşılayan muhteşem bir Paris manzarası bulunmaktadır. Bu Paris manzarası sizlere büyüleyici bir an yaşayacaktır. En üst kata çıkmak isterseniz şayet farklı bir asansör kullanmanız gerekecektir. Bu katta yoğun bir talep olduğundan dolayı biraz sıra bekleyebilirsiniz. Ancak manzara buna değecektir. İçerisinde farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için restoranlar bulunmaktadır. Bu restoranlarda Paris manzarası eşliğinde romantik bir yemek yenilebilir. Gündüz tüm güzelliği ve ihtişamı ile duran Eyfel kulesi mimarisi gecede daha farklı ve etkileyici bir görünüme sahip olmaktadır. 

eyfel-kulesi-ic-mimarisi.jpg


Eyfel Kulesi Hakkında İlginç Bilgiler

 • Yılbaşı döneminde, 1 Aralık – 31 Ocak tarihleri arasında kulenin 1. katında, Paris’in 57 metre yukarısında, 190 metrekarelik bir buz pateni pisti kurulmaktadırEyfel'de şimdiye kadar kayıtlara geçen
 • 400 intihar vakası gerçekleşti. İntiharların önüne geçmek için platformların çıkış noktalarına demir parmaklıklar yapıldı.
 • 22 Temmuz 2003’te elektrik tesisatındaki bir kısa devre sonucu kulenin zirvesinde, hemen en üst ziyaretçi platformunun üstünde yangın çıktı. Yangın 1 saat gibi bir sürede kimse yaralanmadan söndürülmüştür.
 • Franz Reichelt kendi tasarladığı paraşütü Eyfel Kulesi’nin ilk güvertesinden 60 metre yükseklikten denedi ve düşerek hayatını kaybetti.
 • Eyfel Kulesi’nin şahane ışıklandırma sistemi 1985’te mühendis Pierre Bideau tarafından yapılmıştır. Devasa kulenin düzenlenen ilk ışıklandırılmasında 352 adet sodyum sarı ve turuncu lambalar yerleştirilmiştir. Günümüzde ışıklandırma sisteminde 20 binden fazla lamba kullanılmaktadır.
 • Dünyada 30’dan fazla kopyası olan Eyfel Kulesinin yüksekliği sıcaklık değişiklilerine bağlı olarak 15 cm değişmektedir. 
 • 2. Dünya Savaşı sırasında Hitler Paris'i ziyaret etmiş ve Fransızlar kuleye asansörle çıkmasınlar diye tüm kabloları kestirmiştir.            

eyfel-kulesi-hakkinda-ilginc-bilgiler.jpg

 • İsmi Erika La Tour Eiffel olan bir kadın 2007 yılında Eyfel Kulesi ile evlenmiştir.
 • Özgürlük Anıtı ve Eyfel Kulesi aynı kişi tarafından tasarlanmıştır. 
 • Ünlü dolandırıcı Victor Lusting yakalanmadan önce kuleyi iki farklı hurdacıya satmıştır.
 • Kulenin 75. yılında dağcıların Eyfel'e tırmanışı televizyon ekranlarından halka yayınlanmıştır. 
 • Kulenin yapımı tam olarak 2 yıl, 2 ay, 5 gün sürmüştür.
 • Kulenin yapımında toplam uzunluğu 80 km olan kablolar kullanılmıştır.
 • Eyfel Kulesi'nde 1710 basamak bulunmaktadır. 
 • Binanın demirden inşa edilmesinin sebebi demirin taş kadar güçlü ve daha hafif olduğunu göstermektir.

eyfel-kulesi-hakkinda-bilgiler.jpg


Eyfel Kulesi'ne Nasıl Gidilir?

Paris'in tam ortasında yer alan kuleye gitmek oldukça kolaydır. Avrupa'nın en geniş dağılımına sahip metro hatlarından biri olan Paris metrosunu kullanarak kuleye ulaşabilmeniz oldukça kolaydır. Metroya binerek Bir Hakeim -  RER Champ de Mars durağında indikten sonra tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır. Zaten Paris'te Eyfel Kulesi'ni görmemeniz neredeyse imkansızdır. 

eyfel-kulesine-nasil-gidilir.jpg


Eyfel Kulesi Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri

Eyfel Kulesi'ni yılın her günü saat sabah 09.30 - 23ç30 arasında ziyaret edebilmektesiniz. Üç kattan oluşan kulenin ilk kaından son kata artan fiyatı asansör ve yürüme seçeneklerine göre de değişiklik göstermektedir.

Yetişkin Tarifesi:

İkinci kata kadar asansörle: 16 euro
Üçüncü kata kadar asansörle: 25 euro
İkinci kata kadar merdivenle: 10 euro
İkinci kata kadar merdivenle, üçüncü kata asansörle: 19 euro

Genç Tarifesi:

İkinci kata kadar asansörle: 8 euro
Üçüncü kata kadar asansörle: 12,50 euro
İkinci kata kadar merdivenle: 5 euro
İkinci kata kadar merdivenle, üçüncü kata asansörle: 9,5 euro

İndirimli Tarife:

İkinci kata kadar asansörle: 4 euro
Üçüncü kata kadar asansörle: 6,30 euro
İkinci kata kadar merdivenle: 2,5 euro
İkinci kata kadar merdivenle, üçüncü kata asansörle: 4,80 euro

4 Yaşından Küçükler:

Tüm katagorilerde ücretsizdir.

eyfel-kulesi-giris-ucretleri.jpg

 

NeOldu.com / Tatil

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1063
36
262
13
11
18
26
12
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.