Otizm Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Otizm Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
01.04.201613:53

Otizm doğuştan ya da doğum sonrası 3 yıl içinde ortaya çıkan gelişimsel bozukluktur. Otizm çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Aileler bu hastalığı dikkate alarak bilgi sahibi olmalıdır. İşte otizm hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 16.02.2019 11:44

Genel olarak çocukluk zamanlarında fark edilen ve görülen bir hastalık olan otizm, gelişimsel bozuklukların meydana getirdiği bir hastalıktır. Otizm hastalığına sahip olan insanlarda bir takım farklılıklar görülmektedir. Bunun temel nedeni ise gelişimsel bozukluktur. Bu içeriğimizde otizm nedir? Otizm'in nedenleri nelerdir? Otizm belirtileri nelerdir? Otizm'in tedavisi ve otizm hakkında bazı bilgileri sizler ile paylaşacağız.

otizm


Otizm Nedir?

Otizm yaygın gelişimsel bozukluk hastalığın ağır olan tipidir. Yaygın gelişimsel bozukluk hastalığının temel sorunu, çocukların iletişim kuramamasıdır. İletişim kuramama durumu ve sosyalleşememe durumu olarak görülmektedir. Otizmli çocuklar iletişim kuramaz ve sosyalleşmede sorun yaşarlar. İletişim göz temasıyla başlamaktadır. Göz temasıyla başlayan iletişim, mimikler ve işaretlerle devam etmeli ve sözcüklerle de pekişmelidir.

otizm-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg

İletişim oluşmasında uygulanan durumlarda eksikliklerin yüksek düzeyde görülmesi çocukta yaygın gelişimsel bozukluk olduğunu anlatır. Otizm doğuştan gelen ya da doğumdan sonra ilk 3 yıl içinde ortaya çıkan bir gelişimsel bozukluktur. Otizm dil gelişmesinde sorunlar, tekrarlayıcı tavırlar ve sosyal ilişkilerde zorluk yaşama durumlarını oluşturan ciddi bir hastalıktır.

otizm-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg

Otizm her çocukta farklı görülmektedir. Tipik özellikleri belli olsa da her çocukta değişkenlik göstermektedir. Yaygın gelişimsel bozukluğun ağır ucu ise otistik çocukların iletişim kuramamasıdır. Bu çocuklar diğer çocuklar ile asla iletişim kurmamaktadır. Kendi halinde çocuklardır, kimseyle anlaşma gibi tavırlarda bulunmazlar.

otizm nedir


Otizm Belirtileri Nelerdir?

 • İnsanlarla göz teması kurmaması
 • İsmini söylediğinizde bakmaması
 • Söyleneni duymuyor gibi davranması
 • Parmağıyla ile istediğini gösterememesi
 • Oyuncaklarla oynamayı bilmemesi
 • Yaşıtlarıyla oynadığı oyunlara ilgi göstermemesi
 • Bazı sözleri tekrarlaması ve alakasız ortamlarda söylemesi
 • Konuşmada yaşıtlarının gerisinde kalması
 • Sallanmak, çırpınmak gibi garip hareketler yapması
 • Aşırı hareketli olması ve hep kendi bildiğince davranması
 • Gözleri bir şeye takılıyorsa
 • Bazı eşyaları döndürmesi ve sıraya dizmesi
 • Günlük yaşamındaki düzen değişikliklerine aşırı tepki vermesi

otizm belirtileri nelerdir


Otizm Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde otizm nedenleri hala araştırılmaktadır. Otizm nedenleri hala kesin ve net olarak bilinmemektedir. Bu duruma karşın otizm nedenlerinin genetik etkenlerden dolayı oluştuğu düşünülmektedir. Yapılan araştırmalarda ise genetik nedenlerin ağırlık kazandığı görülmektedir. Otizm olan kişide sertonin maddesi aşırı salgılanmaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminde bozukluklar görülmektedir.

otizm-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-004.jpg

Otizmin genetik etkenlerden dolayı meydana geldiği düşünülse de farklı nedenleri de bulunmaktadır. Bunlar yapısal nedenler, doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası etkileyen dış etkenlerdir. Genetik nedenler birden fazla genin bazı çevresel faktörlerle bir araya gelmesiyle etki göstermektedir. Genlerde var olan bozukluklar kuşaklar öncesine dayanmaktadır. Aynı zamanda gebelik sırasında kullanılan ilaçlar, radyasyon ve virüs gibi etkenler genlerin yapısını bozabilir. Beynin bazı bölgelerindeki yapısal farklılıklar otizme neden olmaktadır. Bu durum yapısal bozukluklar olarak adlandırılır. Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası dönemleri etkileyen dış etkenler de otizme neden olmaktadır. Anne karnında yaşanan kızamıkçık hastalığı otizme yol açmaktadır.

otizm-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-003.jpg

Doğum öncesinde bebeğin anne karnında olduğu sırada annenin psikolojik sıkıntılar, huzursuzluk, korku, panik ve duygusal karmaşa gibi durumlar yaşaması otizme neden olmaktadır. Aynı zamanda annenin bebeğini istememesi durumu da otizme neden olan etkenler arasındadır. Doğum sırasında yaşanan travmalar, bebeğin oksijen alamaması, çevresel toksinler, tüberoz skleroz, fenil ketonüri sendromu gibi metabolik hastalıklar da otizme neden olan etkenlerdir.

 • Genetik nedenler
 • Yapısal nedenler
 • Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası etkileyen dış etkenler

otizmin nedenleri nelerdir


Otizm Tedavisi Nedir?

Otizm tedavisi yoktur. Otizm tedavisi olmaması aileleri korkutmamalıdır. Eğitim, otizmli çocukların gelişmesinde büyük destek olmaktadır. Bu nedenle aileler özenli ve dikkatli davranmalıdır. Aileler eğitimin çocuğun gereksinimini dikkate alarak verilmesinde dikkatli olmalıdır. Otizmli çocuklar için bu büyük önem taşımaktadır.

otizm-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-005.jpg

Çocuğun yetenekleri ve gereksinimlerine önem verilir ise çocuklarda gelişim ve değişim görülmektedir. Bu nedenle aileler uzman kişilerle iletişim kurmalıdır. Uzman kişilerin önerileriyle çocuklarının eğitiminde ilerlemelidir. Uzman kişi eğer ilaç tedavisi öneriyor ise ilaç tedavisi uygulanmalıdır. İlaç tedavisinde otizm etkenleri azaltılması amaçlanmaktadır. Otizmli çocuklar için özel eğitim gerekmektedir. Özel eğitimde ekip çalışması önem taşımaktadır. Bu nedenle çocuğun kendi doktoru, çocuk psikiyatrı, özel eğitimci, konuşma terapisti ve çocuk nöroloğu bir arada ekip çalışması yapmalıdır. Aynı zamanda ailede eğitim sürecine katılmalı ve desteklemelidir.

otizm-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpg

Önerilen İçerik;

 Otizm Hastalığı Hakkında Bilinmeyen 20 Gerçek Bilgi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.