Osmanlı'da Eğitim Sistemi

Osmanlı'da Eğitim Sistemi
20.05.201520:23

Tarih boyunca devletler gücünü koruyabilme adına sistemler geliştirirler. Hiç şüphesiz en önemlisi eğitim sistemidir. Osmanlı devletini de asırlarca ayakta tutan etkenlerin içinde eğitim sisteminin yeri oldukça mühimdir.

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:30

Eğitim sistemleri, devletlerin devamını ve gelişimini etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Osmanlı devletinin hükmettiği devasa coğrafya da başarısının, uyguladığı eğitim sisteminin başarısından kaynaklandığı söylenebilir.

 

Osmanlı'da Eğitim Sistemi

İlk defa Orhan Gazi döneminde kurulan ve II. Mahmut döneminde öodernleşme sürecine giren medreseler Osmanlı eğitim sisteminin temel taşı olma özelliğine sahiptir.

Osmanlı eğitim kurumları iki şekilde teşekkül edilmiştir:

 

Resmi Eğitim Kurumları
Acemi Ocağı :  I. Murad Han döneminde sistemleşmeye başlayan ve devletin asker ihtiyacını temin etme amaçlı uygulanan devşirme sisteminin önemli bir kurumudur. Devşirilen gayri müslim çocuklar Türk ailelerin yanında yetiştikten sonra Acemi ocağına alınır ve burada askeri bir eğitim aldıktan sonra yeteneklerine göre diğer ocaklara gönderilirlerdi.

 

Enderun Mektebi :  II. Murat tarafından kurulan ve dönem dönem değişiklik gösteren Enderun mektebi, Osmanlı devletinin son dönemlerine kadar önemini korumayı başarmıştır. Acemi ocağından yetiştirilen devşirme çocukların zeki ve yetenekli olanları buara sıkı bir eğitime tabi tutulurdu. Buraya alınan çocuklara Kur'an-ı Kerim, Tefsir, Hadis, Kelâm gibi dini dersler yanında Edebiyat, İnşa (şiir) gramer, Arapça, Farsça gibi dil ve edebiyat dersleri ve matematik, coğrafya, mantık gibi pozitif ilimlerde eğitim verilirdi. İç oğlanı da denilen bu Enderun talebeleri saray kültürünü özümseyerek saray ve padişah hizmetlerini yürütürler, Osmanlı devletinin ordu, yönetim ve bürokrasi alanında ki önemli mevkilerinde görev alırlardı. Sarayda kademe atlayarak taşra teşkilatında da vazifelendirilirlerdi.

 

Sivil Eğitim Kurumları​

Sıbyan (Çocuk) Mektepleri:  5 ile 10 yaş aralığında ki çocuklara temel dini bilgilerin ve okuma yazma kabiliyetinin kazandırıldığı mekteplerdir. Mahalle mektebi ve Taş mektep olarakta adlandırılan bu kurumlar örgün eğitime ilk adım olarak değerlendirilebilir. Hemen her mahallede mevcut olan bu mekteplerde çocuklara ahlaki değerler öğretilir ve şerden uzakm olmaları sağlanırdı. Bu mekteplerden sonra çocuklar kabiliyetlerine göre istedikleri mekteplere giderlerdi.

 

Medreseler:  İlk Önce Anadolu Selçukluları daha sonra Osmanlı Devletinde görülen medreseler, İslam dünyasının en yaygın ve en köklü eğitim kurumlarıdır. Vakıf kurumu olarak oluşan medreseler, talebelerin barınma ve diğer ihtiyaçlarını da karşılıyordu. Osmanlı medreseleri zamanla çeşitli değişimlere ve düzenlemelere tabi tutulmuş, hocalara verilen maaşlara ve eğitim alanlarına göre derecelendirilmiştir. Medreselerin eğitim programları genel olarak dört programda toplanabilir:

-Din ve Hukuk (Kur'an, tefsir, hadis, fıkıh, kelam...)
-Dil ve Edebiyat (Arap, Fars dilleri, hitabet, şiir, gramer...)
-Felsefe (Felsefe ve mantık) 
-Temel Bilimler (Tıp, Matematik, Geometri, Astronomi, Coğrafya) 

 

Medreseler, Osmanlı devletinin dini, akademik ve bürokratik kadrolarının yetişmesini de sağlıyordu. Uzun ve meşakkatli bir süreç olan medrese eğitimini tamamlayan talebeler toplumda aydın kadrosunun en üst tabakasını oluştururlardı.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
10
20
9
8
5
31
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.