Osmanlı'da Eğitim Sistemi | Enderun Mektebi ve Medreseler

Tarih boyunca devletler gücünü koruyabilme adına sistemler geliştirirler. Hiç şüphesiz en önemlisi eğitim sistemidir. İşte Osmanlı'nın eğitim sistemi.
Osmanlı'da Eğitim Sistemi | Enderun Mektebi ve Medreseler

Eğitim sistemleri, devletlerin devamını ve gelişimini etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Osmanlı devletinin hükmettiği devasa coğrafya da başarısının, uyguladığı eğitim sisteminin başarısından kaynaklandığı söylenebilir. İşte Osmanlı eğitim sistemi hakkında her şey.

Osmanlı İmparatorluğu'nda Eğitimin Tarihçesi

Osmanlı İmparatorluğu'nda Eğitimin Tarihçesi

Osmanlı İmparatorluğu, eğitim alanında oldukça gelişmiş bir devletti. Eğitim, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşundan itibaren önemli bir yere sahipti. İlk Osmanlı eğitim kurumları, medreseler ve mescitler olarak kabul edilir. Medreseler, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki İslami eğitimin merkezidir ve geniş bir eğitim programı sunarlardı. Bu programlar, İslam hukuku, tarih, fıkıh, tefsir, hadis, matematik ve astronomi gibi konuları içermekteydi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun yükseliş dönemi, eğitim sektöründe de aynı şekilde yansıdı. 16. yüzyılda, Osmanlı İmparatorluğu, İstanbul'da bir takım özel eğitim kurumları kurdu, ancak en önemlisi, Enderun Mektebi idi. Enderun Mektebi, Osmanlı İmparatorluğu'nun elit eğitim kurumuydu ve Osmanlı hükümdarları ve yüksek rütbeli devlet memurlarının eğitimini vermekteydi.

Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Eğitim Kurumları ve Okulları

Osmanlı İmparatorluğu, 15. yüzyıldan 20. yüzyılın başına kadar var olan bir devlet. Bu süre boyunca, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki eğitim sistemi, tarihi, kültürel ve sosyal değerlerin yanı sıra, siyasi amaçları da karşılamayı hedeflemiştir. Osmanlı İmparatorluğu'ndaki eğitim kurumları, medreseler, imam hatip okulları, sultani okullar ve özel okullardan oluşuyordu.

Osmanlı'da Eğitim Kurumları

Medreseler, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki en eski ve önemli eğitim kurumlarından biriydi ve İslami bilgiler, tarih, felsefi, matematik, astronomi, coğrafya gibi konuları kapsıyordu. Sultani okullar ise, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki aydın insanların yetişmesini amaçlayan özel eğitim kurumlarıydı. Özel okullar ise, çok az sayıda olsalar da, özelleşmiş eğitim ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuştu.

1. Acemi Ocağı

Osmanlı Eğitim Kurumları

I. Murad Han döneminde sistemleşmeye başlayan ve devletin asker ihtiyacını temin etme amaçlı uygulanan devşirme sisteminin önemli bir kurumudur. Devşirilen gayri müslim çocuklar Türk ailelerin yanında yetiştikten sonra Acemi ocağına alınır ve burada askeri bir eğitim aldıktan sonra yeteneklerine göre diğer ocaklara gönderilirlerdi.

2. Enderun Mektebi

Osmanlı Eğitim Kurumları

II. Murat tarafından kurulan ve dönem dönem değişiklik gösteren Enderun mektebi, Osmanlı devletinin son dönemlerine kadar önemini korumayı başarmıştır. Acemi ocağından yetiştirilen devşirme çocukların zeki ve yetenekli olanları buara sıkı bir eğitime tabi tutulurdu. Buraya alınan çocuklara Kur'an-ı Kerim, Tefsir, Hadis, Kelâm gibi dini dersler yanında Edebiyat, İnşa (şiir) gramer, Arapça, Farsça gibi dil ve edebiyat dersleri ve matematik, coğrafya, mantık gibi pozitif ilimlerde eğitim verilirdi. İç oğlanı da denilen bu Enderun talebeleri saray kültürünü özümseyerek saray ve padişah hizmetlerini yürütürler, Osmanlı devletinin ordu, yönetim ve bürokrasi alanında ki önemli mevkilerinde görev alırlardı. Sarayda kademe atlayarak taşra teşkilatında da vazifelendirilirlerdi.

3. Sıbyan (Çocuk) Mektepleri

Osmanlı Eğitim Kurumları

5 ile 10 yaş aralığında ki çocuklara temel dini bilgilerin ve okuma yazma kabiliyetinin kazandırıldığı mekteplerdir. Mahalle mektebi ve Taş mektep olarak da adlandırılan bu kurumlar örgün eğitime ilk adım olarak değerlendirilebilir. Hemen her mahallede mevcut olan bu mekteplerde çocuklara ahlaki değerler öğretilir ve şerden uzak olmaları sağlanırdı. Bu mekteplerden sonra çocuklar kabiliyetlerine göre istedikleri mekteplere giderlerdi.

4. Medreseler

Osmanlı Eğitim Kurumları

İlk Önce Anadolu Selçukluları daha sonra Osmanlı Devletinde görülen medreseler, İslam dünyasının en yaygın ve en köklü eğitim kurumlarıdır. Vakıf kurumu olarak oluşan medreseler, talebelerin barınma ve diğer ihtiyaçlarını da karşılıyordu. Osmanlı medreseleri zamanla çeşitli değişimlere ve düzenlemelere tabi tutulmuş, hocalara verilen maaşlara ve eğitim alanlarına göre derecelendirilmiştir.

Medreselerin eğitim programları;

  • Din ve Hukuk (Kur'an, tefsir, hadis, fıkıh, kelam...)
  • Dil ve Edebiyat (Arap, Fars dilleri, hitabet, şiir, gramer...)
  • Felsefe (Felsefe ve mantık) 
  • Temel Bilimler (Tıp, Matematik, Geometri, Astronomi, Coğrafya) 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Enderun Mektebi Hakkında BilgiPadişahların Bilinmeyen Özellikleri

Medreseler, Osmanlı devletinin dini, akademik ve bürokratik kadrolarının yetişmesini de sağlıyordu. Uzun ve meşakkatli bir süreç olan medrese eğitimini tamamlayan talebeler toplumda aydın kadrosunun en üst tabakasını oluştururlardı.

Osmanlı İmparatorluğu'ndaki eğitim kurumları nelerdi?

Osmanlı İmparatorluğu'ndaki eğitim kurumları, medreseler, sultani okullar ve özel okullardan oluşuyordu.

Medreselerin amacı nedir?

Medreseler, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki en eski ve önemli eğitim kurumlarından biriydi ve İslami bilgiler, tarih, filozofi, matematik, astronomi, coğrafya gibi konuları kapsıyordu.

Sultani okullar kimler için kurulmuştu?

Sultani okullar, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki aydın insanların yetişmesini amaçlayan özel eğitim kurumlarıydı.

Osmanlı da özel okullar neden kurulmuştu?

Osmanlı da özel okullar, çok az sayıda olsalar da, özelleşmiş eğitim ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuştu.

Osmanlı İmparatorluğu'ndaki eğitim sistemi tek yönlü müydü?

Osmanlı İmparatorluğu'ndaki eğitim sistemi, çok yönlü ve çeşitli amaçları karşılamayı hedeflemiş bir sistemi yansıtmaktadır.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.