Oruç Tutan Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Oruç Tutan Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
14.02.201912:29

Her ibadeti yerine getirirken dikkat edilmesi gereken hususlar yer almaktadır. Peki, oruç tutarken yerine getirilmesi ve dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? İşte, oruç tutan insanların mutlaka bilmesi gereken detaylar…

Haber güncelleme tarihi 04.04.2022 09:20

Milyonlarca Müslüman Ramazan ayının gelmesi ile birlikte oruç tutmaktadır. Ancak insanların oruç tutarken bir takım hususları yerine getirmesi gerekmektedir. Tutulan orucun kabul olması ve kişinin daha fazla hayır işlemesi için bu hususların eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir.

Oruç Tutan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Oruç Tutan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler;

1. Mutlaka Sahura Kalkılmalı

Oruç Tutan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Oruç tutan kişinin sahura kalkması ayrı bir güzelliktir. Sahura kalkarak birkaç lokma bir şeyler yiyen kişilerin bereketinin artacağına inanılmaktadır. Bu durum peygamber efendimizin hadis ve sünnetlerinde de yer almaktadır.


2. Sahur Geciktirerek Yapılmamalı

Oruç Tutan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kişinin oruç tutmak için sahur yapması gerektiği gibi sahuru geciktirerek yapmak da ayrı bir sevaptır. Sahuru ezana kadar yapmak ve sabah ezanını kaçırmamanın önemi Hz. Muhammet’in hadislerinde açıkça belirtilmiştir.


3. İftarı Su veya Hurma İle Açılmalı

Oruç Tutan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

İftarı su veya hurma ile açmak oruç tutan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Çünkü orucun su veya hurma ile açılması peygamber efendimizin sünnetidir. İftar açılırken sofrada varsa hurma ile oruç açılmalı, hurma yok ise su ile oruç açılmalıdır.


4. Kişi Diline ve Kulağına Sahip Olmalı

Oruç Tutan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Oruçlu kişinin dikkat etmesi gereken en büyük hususlardan biri de kişinin günah işlemeden kaçınmasıdır. Özellikle oruçlu kişilerde sinirlilik durumu arttığı için kişilerin ağızlarından çıkan sözlere sahip olmaları, karşılarındaki kişilerin kalplerini kırmamaları gerekmektedir. Aynı şekilde kişinin oruçlu iken dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesi de dedikodu yapmaması, yapılan dedikoduyu duymamazlıktan gelmesi gerektiğidir.


5. İftarda ve Sahurda Dua Edilmeli

Oruç Tutan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kişinin oruç tutmaya niyet ettiği zaman dua etmesi o kişinin dualarının kabul olmasını kolaylaştırmaktadır. Aynı şekilde iftar vakti edilen duaların da gerçekleşmesi daha kolaydır. Bu yüzden kişilerin iftar vaktinde ve sahur vaktinde dua etmeye özen göstermesi gerekmektedir. Özellikle oruçlu ilen Allah'a yapılan duaların kabul olduğu birçok ayet ve hadiste yer almaktadır.

Önerilen İçerik: Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3759
2658
3294
1160
1304
1150
4104
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.