Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir? Kısa Bilgiler

Oruç tutmak, fiziksel ve zihinsel sağlığınıza büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır. Bu içeriğimizde oruç tutmanın faydalarını sizler için bir araya getirdik.
Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir? Kısa Bilgiler

Allah’ın bizlere sunduğu ibadetlerin hepsinin insan sağlığı açısında büyük bir faydası var. Oruç da bu ibadetlerden biridir. Bazı insanlar, açlığın bedensel olduğunu düşünür ve uzun süre yemek yememenin sağlık açısında zararlı olduğu görüşüne sahiptir. Soruyorum sizlere, sağlığınızı, bedeninizi korumanızı emreden Allah Teala, nasıl olur da vücudunuza zarar veren bir ibadeti yapmanızı ister.

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir

Evet oruç sağlıktır, sıhhattir. İslamiyet dini, sağlık sorunu olanlara oruç tutmalarını ön görmüyor, onun yerine başka hayırlar vesile olunması gerekliliğini söyler. Gelelim oruç tutmanın faydalarına; oruç tutmak yaşlandırmayı geciktirdiği ve kanser riskini azalttığını biliyor muydunuz? Vücudumuzun dinlenmesini ve disipline girmesini sağlayan oruç tutmanın faydaları uzmanlar tarafından bildiriliyor.

1. Hafızayı Güçlendirir

Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç tutarken uzaklaştığımız fiziksel istekler, beynimizin yapılan işlere yoğunlaşmasını sağlıyor. Gereksiz aktivitelere yoğunlaşan vücut, algılama ve öğrenmeye odaklanarak hafızamızın daha iyi çalışmasını sağlıyor. Az yemek zihin açar ve kişisel gelişime katkıda bulunuyor. Ramazan ayında oruç tutmak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımıza katkı sağlıyor. Oruç, gün içinde insanları anlamayı ve gün içinde hoşgörü içinde hareket etmemizi öğretirken, zihnimizin daha pratik çalışmasına fırsat verir. Sindirimle zaman harcamayan vücudumuz, düşünmemizi, hafızamıza odaklanır.

2. Yaşlanmayı Geciktirir

Oruç Tutmanın Faydaları

Ramazan orucu tutanlarda kandaki lipit ve kolesterol düzeyi azaldığı için damarlar kendini tamir eder. Oruç sayesinde damarlar temizlenir ve kan dolaşımı artar. Yani oruç tutmak, hücrelerin yenilenmesini sağladığı için bedenimize ve zihnimize sağlık getirir ve yaşlanmaya büyük ölçüde geciktiriyor.

3. Kansere Savaş Açar

Oruç Tutmanın Faydaları

Kanser, vücudun herhangi bir yerinde birkaç anarşik hücrenin başkaldırması ile başlar. Vücudumuz sürekli metabolizma ile uğraşıyorsa vücudumuzun genelini kontrol edemez. Oruçlu kişide ise organizma kendini kontrol etmeye vakit bulur, böylelikle kötü faaliyetlere anında müdahale eder. Bunun sonucunda kanser hücrelerinin oluşumunu başından engellemiş olur.

4. Kötü Alışkanlıkların Bırakılmasına Yardım Eder

Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç tutulan zamanlarda alkol kullanımı çoğunlukla tümden terk ediliyor ya da çok daha aza iniyor. Aynı şekilde sigara tüketimi de gün içinde söz konusu olmadığından iftar ve sahur arasındaki zamanda da dikkatli davranarak ve iradenize sahip çıkarak bu kötü alışkanlıkları tümden bırakma fırsatı bulabiliyorsunuz. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklarınız varsa ve ramazan ayı boyunca bu konuda çok daha dikkatli davranıyorsanız oruç tutmadığınız zamanlarda da bunu yapmaya özen göstererek çok daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

5. Karaciğerin Dinlenmesine Yardımcı Olur

Oruç Tutmanın Faydaları

7 gün 24 saat çalışmaya devam eden, tükettiğimiz onlarca zararlı zararsız yiyecek ve içecek nedeniyle oldukça hırpalanan karaciğerimiz, oruç tutulduğunda kendisine biraz zaman ayırabiliyor ve dinleniyor. Bu dinleme süreci de vücudumuzun çok daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına, karaciğerimizin her zamankinden daha iyi bir duruma gelmesine olanak sağlıyor.

6. Mide ve Bağırsaklara İyi Gelir

Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç tutarken gün içinde yemek yemek gibi bir durum söz konusu olmadığı için iftar ve sahurda ölçüyü kaçırmadan, aşırıya kaçmadan yemek yenmesi durumunda mide ve bağırsaklar koca bir sene yorulmuş olsa bile kendini düzenleme fırsatı buluyor. Mide asidinin düzenlenmesi sayesinde sindirim sistemi çok daha iyi çalışıyor. Ancak söylediğimiz gibi, bunun için iftar ve sahur vakitlerinde aşırıya kaçmadan, ölçülü ve yetecek kadar yemek önem taşıyor.

7. Zihinsel Fonksiyonları Artırır

Oruç Tutmanın Faydaları

Beyinde yeni kök hücrelerin oluşmasını sağlayan oruç, parkinson ve alzheimer gibi zihinsel hastalıklara karşı koruyucu bir role sahiptir. Ayrıca bilimsel faaliyetlerde orucun zihinsel fonksiyonları arttırdığını ortaya koymaktadır.

8. Cildi Temizler

Oruç Tutmanın Faydaları

Sindirim sisteminizin temizlenmesine bağlı olarak tüm vücudunuz temizlenir. Bu durum karaciğer ve böbreklerinizdeki toksinlerinizin de temizlenmesini sağlar. Dolayısıyla cildiniz de temizlenir ve aknelerinizin azalmasına katkıda bulunur.

9. Sabırlı Biri Olmanıza Yardımcı Olur

Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç tutarak belirli bir zaman boyunca yemek yemeyip bir şey içmemeye alıştıran kişinin, sabretme özelliği artar ve bu özellik insanlar için önemli bir psikolojik gelişmedir.

10. Yeme Alışkanlığınızı Geliştirir

Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç, yemek yeme alışkanlığı bozuk olan kişilerin yeme alışkanlığını düzenler. Oruç yardımıyla yeme alışkanlığı düzene sokulurken doğru beslenme alışkanlıkları da kazanılmış olur. Bu şekilde de aşırı yemek yeme alışkanlığı düzeltilirken, obezite ve aşırı kilo alma probleminin de önüne geçilmiş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Oruç Hakkında BilgilerOruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oruç tutmanın sağlık açısından faydaları nelerdir?

Oruç tutmanın sağlık açısından birçok faydası vardır. Oruç tutmak, kan şekerini düzenlemeye, vücudun yağ yakma sürecini hızlandırmaya, hücre yenilenmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, oruç tutmanın kalp sağlığını, kan basıncını ve insülin duyarlılığını iyileştirdiği bilinmektedir.

Oruç tutarken susuz kalmanın zararları olabilir mi?

Evet, susuz kalmak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, oruç tutan kişilerin sahur ve iftar arasında yeterli miktarda su içmeleri ve vücutlarının susuz kalmamasını sağlamaları önerilir.

Oruç tutmanın zihinsel faydaları nelerdir?

Oruç tutmanın zihinsel faydaları arasında stres ve kaygı düzeylerinin azalması, zihinsel netlik ve odaklanmanın artması, sabır ve dayanıklılık kazanma gibi birçok fayda sayılabilir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum