Masa Başında Çalışanlar İçin En İyi 6 Ofis Egzersizi

Masa Başında Çalışanlar İçin En İyi 6 Ofis Egzersizi
28.05.201514:28

Ofiste çalışanların neredeyse tüm günü oturmakla geçirdiği için bazı egzersizleri yapması gerekiyor. İşte masa başında çalışanlar için en iyi egzersizler.

Haber güncelleme tarihi 02.06.2022 10:03

Ofis çalışanları iyi bilirler, yoğun çalışıyorsanız masadan kalkacak vakit bulamayabilirsiniz. Hatta bazı günler tuvalete bile gitmeyi unutur ya da ertelersiniz. Bu yoğun çalışma ortamında genelde çalışan beyninizdir fakat vücut hareketsiz kaldığı için yorgundur. Masanızın başındayken yapabileceğiniz ufak esneme hareketleri ile bu yorgunluğu üzerinizden atabilir ve daha sağlıklı olabilirsiniz. İçeriğimizde ofiste yapılabilecek bu hareketleri bir araya getirdik.

Ofiste Yapılacak Egzersiz Listesi

SıraEgzersizTekrar
1Su Şişesi Egzersizleri10
2Kalça Egzersizleri10
3Masa Egzersizleri10+10+5
4Baş ve Boyun Hareketleri5+5
5El, Bilek ve Kol Hareketleri5+5
6Vücut ve Bacak Hareketleri5

Ofiste Yapılabilecek En İyi 6 Egzersiz

İşte ofiste yapılabilecek en iyi egzersizler...

1. Su Şişesi Egzersizleri

ofiste yapılabilecek egzersizler

Hayatımızda büyük önemi olan su şişesiyle egzersiz yapmak çok kolay. İlk olarak dik biçimde oturun. Sonra kollarınızı öne doğru uzatın. Daha sonra sağ elinize su şişesini alın ve dirseğinizi bükmeden yukarı kaldırın. 10 kez tekrarladıktan sonra diğer kolunuza geçebilirsiniz.

2. Kalça Egzersizleri

ofiste yapılabilecek egzersizler

Ofisinizde yapacağınız bazı küçük egzersizler sayesinde kalçanızı daha sıkı hale getirmek mümkün. İlk olarak ayaklarınızı omuz hizasına getirin. Sonra bütün vücut ağırlığınızı sol bacağınıza verin. Sağ bacağınızı dizini kırmadan yukarı kaldırın. Dengede durmak için hafifçe bir yerden destek alabilirsiniz. Daha sonra ayağınızla saat yönünde dairesel bir şekilde dönün. Diğer bacağınız içinde aynı egzersizleri uygulayın ve hareketi bitirin.

3. Masa Egzersizleri

ofiste yapılabilecek egzersizler

Masa başında harcadığınız boş vakitleri daha verimli kullanabilmek için bir şansınız var. İlk olarak dik oturun ve ayaklarınızı yere sağlam bir şekilde basın. Sonra bacağınızı kalça hizasına getirin ve karın kaslarınızı sıkın. Daha sonra dizinizi kırmayacak şekilde uzatın ve 10 saniye bekleyin. 10 tekrardan sonra diğer bacağınız içinde aynı hareketleri tekrarlayın.

4. Baş ve Boyun Hareketleri

ofiste yapılabilecek egzersizler

Masanızda çalışırken dahi yapabileceğiniz küçük boyun hareketleri ile ağrılarınızdan korunabilirsiniz. İlk hareket için başınızı yavaş bir şekilde öne, sağa ve sola doğru eğin. Boyun kaslarınızın gerildiğini hissedin. Elinizden yardım alabilir ve başınızı hafifçe bastırabilirsiniz. Hareketi yaparken dikkat edin ve yavaşça uygulayın. Ardından başınızı hafifçe ensenize yaslayarak omuzlarınızı yukarı doğru çekin. Bu hareketleri 5'er kez her yöne tekrar edin ve her hareketi 5 saniye boyunca uygulayın.

Bir diğer harekette ise omuzlarınızın ve kafanızın üzerinden paralel birer çizgi geçtiğini düşünün. Başınızı bu çizgilerin arasında sağa ve sola kaydırma harekiyle esnetin. Sağ ve sol hareket bir tekrar olacak şekilde 5 tekrar yapın.

5. El, Bilek ve Kol Hareketleri

ofiste yapılabilecek egzersizler

En çok çalışan organlarınız elleriniz ve kollarınızdır. Onları da esnetmeyi ve dinlendirmeyi ihmal etmeyin. İlk hareket olarak ellerinizi bileklerden dairesel hareketler ile döndürün. Parmaklarınızı kenetleyip sağa ve sola doğru esnetin. Bunu 10-15 saniye boyunca yapmaya devam edin. Bu hareketi yaparken pet su şişesi kullanırsanız bileklerinizi güçlendirmiş de olursunuz.

İkinci harekette ise bir elinizle kolunuzu omuz hizasına kaldırarak ters yöndeki omzunuzu tutun. Diğer elinizle dirsekten tutarak gövdenize doğru çekin. Bu şekilde omuz ve sırt kaslarınız da çalışacaktır. Bu hareketi iki kol için de yaptıktan sonra yine bir kolunuzu kafanızın üzerinden geçirerek eliniz kürek kemiklerinizin arasında olacak şekilde tutun. Diğer kolunuz ile dirseğinizden aşağı doğru baskı uygulayarak esnetin. Bir kol bittiğinde diğerine geçerek harekete devam edin.

Bir diğer harekette ellerinizin avuç içlerini göğsünüzde birleştirip avuçların temasını kesmeden göbeğinize doğru indirin. Parmaklarınızın ilk seferinde yukarı daha sonra aşağı yönde olmasını sağlayın. Bu şekilde 5-10 saniye beklemeniz yeterlidir.

Omzunuzu geliştirecek hareket için kolunuzu omzunuzdan yukarı düz uzatın ve oturuşunuzu bozmadan uzanabildiğiniz kadar uzanmaya çalışın. 5-10 saniye kadar esnetin. Bu hareket omzunuzu ve kanat kaslarınızı geliştirecektir.

Son harekette ise iki kolunuzu başınızdan yukarı uzatıp dirsekler kilitli olacak şekilde parmaklarınızı kenetleyin ve yukarıya doğru uzanmaya çalışın. Avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde olsun. 5-10 saniye arası yeterlidir.

6. Vücut ve Bacak Hareketleri

ofiste yapılabilecek egzersizler

Vücut ve özellikle bacaklar en hareketsiz bölgedir. Özellikle bel bölgenizi esnetmeniz ani eğilip kalkmalar için önemlidir. Ellerinizi ensenizde birleştirerek sırtınızı gerdirin ve vücudunuzu sağa ve sola doğru yavaşça esnetin. Bu hareketi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta vücudunuzun dik olmasıdır ve belinize binecek yükten dolayı hareketi yavaşça yapmanızdır. Her yön için 5 tekrar yapmanız yeterlidir.

Bir diğer harekette ise bacak bacak üstüne atın. Bir elinizde dizinizden diğer elinizde de sandalyenizin sırtlığından destek alarak vücudunuzun alt kısmı ile üst kısmını zıt yönlere doğru hareket ettirin. Üstteki bacağınız ile dizinizdeki eliniz ters yönde olmalıdır. (sağ diz sol el, sol diz sağ el)

Diğer harekette ise ilk olarak belinizi ve sırtınızı dik tutun. Bacaklarınızı sırayla karşıya doğru uzatın. Karşıya uzatırken dizlerinizi kilitleyin ve bu şekilde 3-5 saniye bekleyin. Hareketi yaparken ellerinizle masanızdan ya da sandalyenizden hafif güç alabilirsiniz. Bu hareket hem bacak hem de karın kaslarınızı çalıştırır. Her bacak için 5 tekrar yapın.

Bir diğer harekette ise sandalyede otururken kalçanızı ve bacaklarınızı sıkın. Bu hareketi gün içinde aklınıza geldiğinde uygulayın. En yoğun kas kütlesi kalça ve bacaklardadır. Bu hareket kan dolaşımını ve kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Bu hareketler ofis ortamında yapabileceğiniz küçük hareketlerdir. Hepsini tek seferde yaparsanız en fazla 7-10 dakikanızı alır. İsterseniz parça parça da yapabilirsiniz fakat günde iki defa bu esneme hareketlerini yapmanız faydalı olacaktır.

✅ Evde egzersiz yapmanızı sağlayacak aletler için:

Aradığın
Fiyatları Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Ofiste çalışanların yapması gereken egzersizler bunlardı. Dilerseniz "Ofiste Çalışanlar Nasıl Beslenmeli?" adlı içeriğimize göz atarak ofiste çalışan kişilerin beslenme şeklinin nasıl olması gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Egzersiz Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Bu hareketlerin dışında ofiste dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar saatte bir yürümek, bol su tüketmek, merdiven kullanmak, bel desteği kullanmak, dirseklere fazla yüklenmemek, ani hareketlerden kaçınmak ve sürekli egzersiz yapmaktır.

Ayrıca birçok masa başı iş yapan insanın yaptığı en büyük hatalardan birisi dik oturmamaktır. Bu hata şu anda bir sorun teşkil etmese bile ileride sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir. Bilgisayarınızın göz hizasında ve masa yüksekliğinin karın arasındaki mesafede olması gerekmektedir.

Yaptığımız işin monotonluğundan dolayı bazen şekerleme ihtiyacı duyabiliriz. Peki şekerleme yapmak zararlı mı? Bu sorunun cevabını "Şekerlemeler Yararlı mı Zararlı mı?" adlı içeriğimizden alabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
2
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.