Novgorod’un Moskova Tarafından İşgali

Novgorod Şehri Rus knezlikleri arasında sosyal refah ve ticaret bakımından el ileri olanıydı. Aşağıda Moskova knezliğinin Novgorod'u işgalini ele alacağız.
Novgorod’un Moskova Tarafından İşgali

Novgorod’un İşgali

3. İvan 1462’de Moskova büyük knezi olunca ihtiyatlı ve gayet ince hesaplı olduğunu göstermiştir. Ryazan Knezi ve Tver’i doğrudan kendine bağlayabilecekken bunu yapmamıştır. Ancak yine de onlar üzerinde hakimiyet kurmuştur. 3.İvan bu suretle Moskova’ya sınırdaş olan knezliklerde gözü olmadığını göstermiştir.

İvan’ın hakimiyetinin ilk yıllarında Moskova Altın Orda saldırısına uğradı. Ancak Kırım Hanı’nın Altın Orda ya saldırmasıyla şans eseri büyük bir tehlike atlatılmıştır. Artık Altın Orda‘dan tehlike gelmeyeceği anlaşılmıştır. Bu sebeple İvan asıl hedefi olan Novgorod ‘a yönelmiştir.

Novgorod’un Moskova Tarafından İşgali

Moskova Novgorod‘a ait bazı yerleri alarak Novgorod‘un istiklalini tehdit etmiştir. Bu sırada Bayarlar, tüccarlar ve ruhaniler Litvanya‘nın himayesine özgürlüklerini koruma şartıyla girince Moskova‘nın hiddetlenmesine sebep oldular. Ortodoks bir şehrin Katolik bir kralın egemenliğine girmesi Ortodoksluğa ve Rusluğa karşı işlenmiş büyük bir ihanet olarak vasıflandırıldı.

3. İvan bunun üzerine büyük bir ordu ile Novgorod‘a girdi tahribat ve yağma yaptı. Köyler şehirler yakıldı ve ahalisi kadın çocuk demeden katledildi. Novgorodlular Boretski ailesinden Morfa kadının heyecanlı teşvikleriyle kuvvet toplasalar da 2 seferde de başarısız oldular.

Bunun üzerine İvan’a elçiler gönderip merhamet dilediler. İvan onlarla müzakere yapmayı kabul etti. Uzlaşmaya göre Novgorodlular 15 bin ruble harp tazminatı ödeyecekler ve Litvanya ile yaptıkları anlaşmayı bozacaklardı. Bu antlaşma ile İvan kuvvetlerini geri çekti.

Novgorod ile Moskova‘nın arası bir süre sonra tekrar açıldı. İvan onlara yolladığı ültimatomda; Novgorod da hakimiyet sürmek istediğini belirtip veçe (şehir ahalisinin umumi toplantısı) ve posodnik (umumi vali) müesseselerinin kaldırılmasını talep etti. Novgorodlular konuyu görüştükten sonra teklifi mecburen kabul ettiler.

Novgorod 1478’de Moskova Knezliği tarafından işgal edildi. Novgorod serbestisinin timsali olan veçe çanı Moskova‘ya gönderildi. Bayarlar, büyük tüccarlar ve ruhaniler başta Boretski ailesinden Morfa kadın olmak üzere, Moskova‘ya götürüldüler. Böylelikle Novgorod‘un istiklali sona erdi. Burası normal bir Moskova eyaleti oldu.

Novgorod’un Moskova Tarafından İşgali

1479’da Novgorodlular yeni rejime isyan edince, 4.İvan istiklal taraftarlarının imhasını emretti. Novgorod başpapazı (Vladika) Moskova‘ya sürüldü. Yerine Moskova‘dan güvenilir bir kişi atandı.

Bayarlar veya tanınmış kimseler ya idam edildi ya da Moskova’ya tabii yerlere sürüldüler. Onların malikaneleri İvan’ın hizmetindekilere dağıtıldı. Novgorod‘da ki zenginlerin yerini Moskova‘dan gönderilen zenginler aldı.

Novgorod halkının aşağı tabakası yeni durumdan faydalanır gibi oldu. Novgorod‘da ki Alman tüccarlar kovuldular. Hansa şehirleriyle yapılan ticaret durdu. Moskova‘ya sürülenler hep hain damgasıyla dolaşmışlardır.

İşgalden sonra Novgorod Moskova‘dan gönderilen bir prens tarafından idare edilmiştir. Bu sebeple Novgorod dış güçlerle serbest ilişkiler kuramamıştır. Novgorod işgal sonrasında kendi gıda ihtiyacını karşılayamayacak kadar zayıflamıştır. Tahıl ve buğday ihtiyacı Moskova ‘dan karşılanmıştır.

Novgorod şehrinin Moskova hakimiyetine girmesiyle Moskova bu defa Rus knezliklerinden hem saha hem nüfus ve servet bakımından büyük olmuştur. Artık Moskova ile boy ölçüşebilecek hiçbir Rus knezliği kalmamıştır. 

Novgorod Şehri Hakkında Tarihi Bilgiler

Novgorod’un Moskova Tarafından İşgali

Kuzeyde bulunan Novgorod prensliği her ne kadar toprakları tarım ve hayvancılığa müsait değilse de paranın ve ticaretin merkezi olduğundan büyük bir güçtür. 14. yüzyılda en iyi devirlerini yaşamaktaydı.

Novgorod bir komisyon tarafından yönetiliyordu. Bu komisyonda baş piskopos, belediye başkanı ve kent milisleri bulunuyordu. Novgorod dışarıya karşı fethedilemez gibi göründüğünden diğer devletler buraya mesafeli bakıyorlardı.

Kağıt üzerinde Rurik Hanedanı’na bağlı olan Novgorod, Moskova knezliğine karşı soğuk olması sebebiyle Moskova burada sözünü geçiremiyordu.

Novgorod‘da diğer kent devletlerinde oldu gibi soylular ve halk arasında müthiş bir uçurum vardır. Novgorod Hansa Birliği’ne üyeydi ve bu birlik sayesinde geniş pazar alanlarına sahipti ve sincap kürkü ticareti gelişmişti.

Novgorod Moskova‘dan daha kalabalık ve daha zengindir. Novgorod Kiev öncesi bir mirasa dayanıyordu. Yani zengin bir tarih mirasına sahipti. Cezaların uygulanmasında son derece hoşgörülüydü.

Cezalar ölümcül değildi. Yasalarla yönetiliyor, vatandaşı koruyor, vatandaşın güven ve sadakatine dayalı bir yönetim izleniyordu. Diğer knezliklere göre dünya ile ilişkisi yaptığı ticaret sayesinde daha fazlaydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Rusya Tarihi ve Moğolların Ruslar Üzerindeki Etkisi

Novgorod'un Moskova tarafından işgali ne zaman oldu?

Novgorod'un Moskova tarafından işgali, 1478 yılında gerçekleşmiştir.

Novgorod'un Moskova tarafından işgali neden oldu?

Novgorod'un Moskova tarafından işgali, Novgorod'un güçlenmesi ve Moskova'nın yükselen güçsüzlüğünün bir sonucu olarak gerçekleşti.

Novgorod'un işgali sonrası ne oldu?

Novgorod'un işgali sonrası, Moskova'nın birçok kültürel, tarihi ve politik değişiklik yapmasına, Novgorod'un Rus İmparatorluğu'nun bir parçası haline gelmesine yol açtı.

Novgorod işgali bugün ne durumda?

Novgorod işgali, bugün Rus tarihinde önemli bir olay olarak kabul edilmektedir ve hala Novgorod ve Moskova arasındaki ilişkilerin evrimini ve değişimini açıklamaya devam etmektedir.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.