Muğla Gezilecek Yerler

Muğla Gezilecek Yerler
01.09.201510:36

Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye gibi bölgelere ev sahipliği yapan Muğla'da gezip görebileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Biz de sizler için Muğla gezilecek yerleri listeledik. İşte Muğla'nın gezilecek yerleri...

Haber güncelleme tarihi 15.05.2019 17:09

Muğla'nın ilçeleri içerisinde yer alan Muğla (merkez), Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Ortaca, Ula, Yatağan'da nereler gezilmeli? Sizler için liste oluşturduk. İşte Muğla'nın gezilmeye değer yerleri...


Muğla Hakkında Bilgi

 • Muğla bölgesi KariaPers, Makedonya egemenliğine girmiş, daha sonra Büyük İskender'in ölümüyle sırasıyla Seleukosların, Rodos Krallığı’nın, Roma ve Bizans İmparatorluklarının egemenliğine girmiştir.
 • 1261 yılından sonra Menteşe Beyliği ile Türklerin eline geçen Muğla, Yıldırım Bayezid zamanında Osmanlıların egemenliğine geçmiş ve sancak yapılarak Anadolu Eyaleti’ ne bağlanmıştır.
 • Muğla, yalnız şehrin adı olarak kullanıldı, il’e Menteşe denildi.
 • Muğla ili Akdeniz iklimi etkisinde kalmaktadır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. 
 • Milas, Bodrum ve Yatağan ilçelerine bağlı köylerde halıcılık en yaygın el sanatlarındandır.
 • 1992’de kurulmuş olan Muğla Üniversitesi Muğla'ya büyük bir öğrenci nüfusu kazandırmıştır. 
 • Muğla'nın limanları Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Güllük’tedir. Ayrıca Bodrum-Milas ve Dalaman'da iki havaalanı bulunmaktadır.

Muğla Gezi Rehberi

 1. Muğla'daki turistik yerler
 2. Muğla'daki tarihi mekanlar
 3. Muğla'daki müzeler
 4. Muğla'da gezilecek sakin yerler
 5. Muğla'da yürüyüş yapılabilecek noktalar
 6. Muğla'da nerede ne yenir?
 7. Muğla restoranları
 8. Muğla gidilecek mekanlar
 9. Muğla'da nerede kalınır?
 10. Muğla'da otelleri
 11. Muğla'ya nasıl gidilir?
 12. Muğla festivalleri
 13. Muğla gezilecek yerler haritası

Kavaklıdere

Yayla turizmi için önerilen yerlerden olan Kavaklıdere, yemyeşil bitki örtüsü doğal su kaynakları ile Muğla'nın dikkat çeken yerlerinin başında gelmektedir. Kavaklıdere'nin Derebağ köyündeki Karia ve Roma dönemlerine ait anfi tiyatro, heykeller ve lamitlerin bulunduğu Hyllarima antik kenti ve Kavaklıdere'nin Sarıyayla köyündeki tiyatro, sunaklar ve mezarların bulunduğu Kys antik yerlerini  gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

mugla-004.jpg


Datça Liman

Limandan Anfitiyatro’ya doğru gittiğinizde Datça Belediyesi'nin heykeltraş Elbruz Denge’ye yaptırdığı Aslan heykeliyle karşılaşacaksınız. Heykelin biraz ilerisinde Kahve Limanı isimli bir cafe var. Knidos’un gerçek aslanı 1850 yıllarda İngiltereye götürülerek British Museum’da sergilenmekte. Datça Limanında ondan esinlenilerek yapılan  heykel özlemle limana doğru bakmaktadır.

datça liman

Adres; Esenada Mevki Marmaris Datça Yolu, Datça Merkez, Datça, Muğla


Datça Ilıca Gölet

Taşlık Plajı’nın son kısımlarında Ilıca Gölet’i ve bitişiğindeki Ilıca Su Değirmenini ve evini göreceksiniz. Değirmen ve evi Datça Belediyesi tarafından restore edilip değirmen kısmındaki aygıtlar çalışır vaziyete getirildikten beş yıl sonra sahibine teslim edildi. 2016 sezonunda da değirmen evi turistik bir işletme olarak çalışmaya başladı. Değirmen kısmı kapalı vaziyette duruyor, değirmen vaktiyle Ilıca gölet’ten akan suyla çalışıyormuş. Sol ve sağ alt fotoğraflarda yerden kaynayan sularla oluşan Ilıca Gölet’ten manzaralar görülüyor. Değirmen Evi’nin hemen yanında göletten akan bu su Datça’ya gelenlerin ilgisini çekiyor. Tatilciler Taşlık plajında yüzdükten sonra bu suyun altında hem duş alıyorlar hem de doğal yoldan masaj yaptırıyorlar. Sularının şifalı olduğu da söyleniyor. Göletin yan tarafındaki ağaçlık kısım Kent Park.  Gölet manzarasını görmek için yukarı kısımdaki Çevre yolu’na çıkmak gerekiyor.

ılıca gölet


Datça Konidos Antik Kenti

Datça yarımadasının en ucunda bulunan Knidos antik kentine gittik. Antik kenti ziyaret etmek istememizin sebebi tarihinden çok coğrafi konumuydu: Bir tarafında Ege Denizi diğerinde Akdeniz.

muğla datça gezilecek yerler


Yatağan 

Yatağan; Stratonikeia, Laotna ve Panarama antik kalıntıları ile tanınır. Kentte, Athena Heykeli ve bir yönetim binası bulunmaktadır. Turgutlu Kasabası yakınlarındaki Lagina’da, Hereta adlı üç başlı savaş tanrıçası adına yapılan Heykel Makedi, Bağyaka köyündeki surlarla çevrili bir tepe üzerinde kurulmuş antik kalıntılar bulunmaktadır.

yatagan-2.jpg


Ula

Ula'nın önemli alanlarından biri olan Kleopatra plajında yüzmeli ya da  Gelibolu, Çınar Köyü, Turnalı ve Akbük, Akyaka gibi önemli koyları ziyaret etmelisiniz.

koy-.jpg


Ortaca

Nesli tükenmekte olan Caretta Caretta kaplumbağalarının yaşam alanı olan İztuzu kumsalları Muğla'nın Ortaca bölgesinde bulunur. 

ortaca.jpg


Dalaman

Dalaman, zengin ormanları kuş cenneti, av ve yayla turizminin gelişmişliği ve dağ köylerinin güzelliği ile dikkat çeker. Ayrıca Yassıcalar, Zeytinli, Zeysare, Domuz ve Göcek adaları ise yaz turizmi için gezilmesi gereken yerlerdendir. 

adalar.jpg


Bodrum Kalesi

1522 yılında St. Jean Şövalyeleri‘nin kalesi olarak inşa edilen Bodrum Kalesi, Bodrum’un sembolü olarak ön plana çıkıyor. İki liman arasına üç tarafı deniz ile çevrili kayalıklar üzerine kurulmuş Bodrum Kalesi, günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor. Kalede; Türk Hamamı, Karyalı Prenses Salonu, Klasik Devir Salonu, Amphora ve Cam Batığı Salonu gibi bölümlerde sergilen, eski dönemler hakkında ipuçları sunan pek çok önemli koleksiyonlara ait eserleri görebilirsiniz.  Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Müze koleksiyonlarında bulunan eserler Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları ve Alman Kulesi’nde sergilenmektedir.

muğla bodrum gezilecek yerler

Adres; Çarşı Mahallesi, Kale Cd., 48400 Bodrum/Muğla


Antik Tiyatro

Bodrum’da Klasik çağdan günümüze kadar ulaşabilen tek yapı olan Antik Tiyatro, Anadolu’nun en eski tiyatroları arasında yer alıyor. 60’lı yıllarda restore edilen ve 13 bin kişilik kapasiteye sahip olan Antik Tiyatro, yılın belirli dönemlerinde çeşitli festivallere ve konserlere ev sahipliği yapıyor. Eski çağlarda Dionysos uğruna kurbanlar verilen Antik Tiyatro’da tarihten izler bulabilirsiniz.

muğla bodrum gezilecek yerler

Adres; Yeniköy Mahallesi, 48440 Bodrum/Muğla


Milas Müzesi

1987 yılında ziyarete açılan Milas Müzesinde Stratonikeia, İasos, Damlıboğaz, Beçin kazıları ile çevredeki yüzey araştırması ve kurtarma kazılarından gelen eserler ile satın alma, bağış ve müsadere yoluyla gelen eserler sergilenmektedir.

milas-muzesi.jpg


Fethiye Ölüdeniz

Ölüdeniz dünyanın en güzel plajlarından biri. Bunu dünya çapında prestijli birçok dergide veya listelerde karşımıza çıkıyor. Antik Çağda "Işık ve güneş diyarı" olarak bilinen Ölüdeniz, turkuaz ve mavi rengiyle, nefis kumlarıyla tüm gün deniz ve güneşin keyfini çıkaracağınız bir yer.

fethiye ölüdeniz


Kelebekler Vadisi

Akdeniz Bölgesinin endemik bitkileriyle ünlü dağı Babadağ'ın eteklerini süsleyen Kelebekler Vadisi, ülkemizin en güzel 10 doğal güzelliğinden biri. Doğal güzellikleri nedeniyle 1995'te birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiş vadi ülkemizdeki doğa ve kamp turizminin en önemli adreslerinden biri.Adını içinde barındırdığı seksenden fazla kelebek türünden alıyor. Ancak gidince her yerde uçuşan kelebekler beklemeyin, sezonda vadinin derin noktasındaki nehir ve şelaleler civarında görülebiliyor. Denize girmek, kamp yapmak için ideal. Ölüdeniz’den kalkan teknelerle gidilebiliyor.

muğla fethiye gezilecek yerler


Kabak Boyu

Fethiye’nin eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Kabak Koyu, son yıllarda ülkemizin gençler arasında yıldızı en parlayan yeri. Nerdeyse 200 metre boyunca uzanan koyuyla adeta bir cennet burası. Fethiye Ölüdeniz’e yaklaşık 17 km mesafedeki koy, üç tarafı dağlarla çevrili kanyon biçimindeki derin bir vadi ve vadinin denize açılan kumsalından oluşuyor. Birinci derecede sit alanı olan koya Ölüdeniz’den özel tur tekneleriyle gidiliyor. Ayrıca karadan da belli bir noktaya kadar araçla gidip, ondan sonra yürümeniz gerekiyor. Daha çok eğlenmeyi seven gençlerin tercih ettiği Kabak Koyunda çok sayıda otel, cafe ve restoran var. Konaklanacak bölge olarak da tercih edebileceğiniz şahane bir yer.

muğla fwethiye gezilecek yerler


Kayaköy

Fethiye’nin bir mahallesi olan Kayaköy, eski bir Rum köyü. Kayaköy, eski adıyla Levissi, 1923’e kadar 10 bine yakın kişinin yaşadığı canlı bir bölgeydi. Hisarönü’ne birkaç kilometre mesafede, Karmilassos Antik Keti üzerine kurulan köy, bir tepenin yamacında kurulmuş. Fethiye gezilecek yerler arasındaki Kayaköy mübadele ile terkedildikten sonra uzun yıllar boş kaldı. Çam, nar ve incir ağaçları arasında uzanan dar sokakları, üst üste evleri, kiliseleri, şapelleri ve olağanüstü manzarasıyla Kayaköy şimdilerde yeniden canlanıyor. Zamanla butik otelleri, atölyeleri, mekanlarıyla ülkemizin öne çıkan yerlerinden biri olacağı kesin.

muğla fehiye gezilecek yerler


Kral Mezarları

Fethiye ilçe merkezi yakınlarındaki Fethiye Kral Mezarları, şehrin ihmal edilen belkide en önemli simgelerinden biri. Doğal kayaya oyulmuş mezarlar olan Kaya Mezarları, Likya Döneminden bugüne kadar gelebilmiş nadir eserlerden. Basamaklarla çıkılabilen bu mezarlar, Fethiye ve deniz manzarasına hâkim manzarası, gotik yapısıyla ve hayranlık uyandıran işlemeleriyle görülmesi gereken yerlerden. Fethiye gezilecek yerler listenize ekleyin.

muğla fethiye gezilecek yerler

Amintas Kral Mezarları

Adres; Kesikkapı Mahallesi, 117. Sk. No:3, 48300 Fethiye/Muğla


Yediler Manastırı

Bafra Gölü manzarasına sahip Yediler Manastırı, her yıl binlerce turistin durak noktası olmaktadır. Bu doğal güzelliğe ulaşmak için 3 saat yolculuk yapmanız gerekmektedir. Ancak buna değeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Diğer yandan bölgede bulunan ve Alman arkeologlar tarafından tarihte tespit edilen en eski insanların kalıntıları bulunduğu mağaralar da tarihsel özelliklere sahiptir. Özellikle turistlerin ilgisini çeken Kapıkırı ve Gölyaka'daki alanlar Hristiyanların kutsal mekanları olarak bilinmektedir.

yediler-manastiri.jpg


Muğla Nerede Ne Yenir?

Muğla'ya gittiğinizde nerede ne yenir? Sizler için Muğla'nın en iyi restoranlarını derledik. Muğla'nın yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz bu restoranları çok beğeneceksiniz. İşte Muğla'nın en iyi restoranları...


Köfteci İmadettin

Muğla'da güzel bir yemek isterseniz buraya mutlaka uğramanız gerekmektedir. Hem uygun hem de lezzetli bir yemek istiyorsanız. Muğla'ya gittiğinizde tercih etmeniz gereken restoranlardan biridir. 1974 yılından beri misket şeklindeki köftelerini sadece ekmek arası yapıp, servis etmektedir. Bol soğan ve malzemesini de eksik etmiyor.

kofteci-imadettin.jpg


Sezai'nin Yeri

Muğla'ya gittiğinizde balık yemek isterseniz tercih edebileceğiniz ilk restoranlardan biridir. Buraya uğrarsanız tereyağında karidesin bu zamana kadar yediğiniz en güzelini yiyebilirsiniz. Ayrıca suyuna ekmek banabileceğiniz ekşili Akya Yanağı rüyalarınıza bile girebilir.

sezainin-yeri.jpg

Adres: Babataşı Mahallesi, 48300 Fethiye/Muğla


Cinbal Kebap Salonu

Muğla'da kebap dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biridir. Kendin pişir kendin ye konseptinde olan bu restoranda, mangal önünüze hazırlanmış halde geliyor. Siz de gerçekten söylendiği gibi kendiniz pişirip kendiniz yiyorsunuz. Tandır ve satır köftesi bu restoranda çok ilgi görmektedir. Fethiye'nin güzel manzarasıyla birlikte mangal keyfi yapmayı gerçekten çok seveceksiniz. 25 yıldız hizmet veren Muğla'nın en iyi et lokantalarından biridir.

cinbal-kebap.JPG

Adres: Kayaköy Mahallesi, 48300 Kayaköyü / Muğla

Tel: (0252) 618 00 66


Muğla Nerede Kalınır? - Otel Tavsiyeleri

Türkiye'nin en önemli turistik şehirlerinden bir tanesi Muğla'da konaklayabileceğiniz ve sınırsız hizmetlerden faydalanabileceğiniz birçok otel yer almaktadır. Peki, Muğla'da yer alan en güzel oteller hangileridir? Muğla'nın en iyi otelleri nerelerde bulunmaktadır? İşte Muğla'ya gittiğiniz de mutlaka yemeniz gerekenler;


Crystal Green Bay Resort & Spa

Muhteşem doğası ve denizi ile beraber Muğla’nın en iyi otelleri arasında yer alan Crystal Green Bay Resort & Spa yaz tatilinde tüm turistlerin tercih ettiği otellerinde başında gelmektedir. Hizmet ve kalite anlamında herkesin beğenisini kazanan bu güzel ve büyük otel, sizlere önerebileceğimiz Muğla’nın en iyi otelleri arasında yer almaktadır.

crystal-green-bay-resort.jpg

Adres: Meşelik Mahallesi, Bodrum, Güvercinlik, Kuyucak Mevkii, 48000 Milas/Muğla

Tel: 444 0 558


Ayka Hotel

Muğla'nın Akyaka şehrine gittiğinizde kalacak yerlerinizden biri olabilecek Ayka Hotel, orman manzaralı ve 23 odaya sahiptir. Sadelik ve organik olması ile öne çıkmıştır. Ormanla çevrili bu otelden çıkıp biraz yürüyüş yaptığınızda plaja ve şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Hatta otelden kiralayabileceğiniz bisikletlerle birlikte Muğla'nın güzel şehri Akyaka'nın muhteşem güzelliklerini gezebilirsiniz.

ayka-hotel.jpg

Adres: Akyaka Mahallesi, İpek Sk. No:8, 48650 Ula/Muğla

Telefon: 0507 872 35 42


Bodrum Royal Villas

Bodrum Royal Villas, misafirlerine bir plaj ve özel havuzlu müstakil villalar sunmaktadır. Bu lüks kompleksteki sonsuzluk havuzundan Ege Denizi'nin çarpıcı panoramik manzaraları görülebilmektedir. Türk Rivierası üzerinde bir plaj ve özel havuzlu müstakil villalar sunmaktadır.

bodrum-royal-villas.jpg

Adres: Yakaköyü,Palamutbükü, 48900 Yaka/ Datça/ Muğla


Grand Yazıcı Club Marmaris Palace

Muğla’da birçok turist tarafından tercih edilen Grand Yazıcı Club Marmaris Palace, Muğla’nın 5 yıldızlı otelleri arasında yer almaktadır. Doğası ve denizi ile Marmaris’te harika fırsatlar geçirebileceiğiniz bir otel konumunda olan Grand Yazıcı Club Marmaris Palace, aynı zamanda Muğla’nın denize sıfır otelleri arasında yer almaktadır.

grand-yazici-club-marmaris-palace.jpg

Adres: İçmeler mah., Atatürk Cad. No:62, 48700 Marmaris/Pamucak Mevkii/Marmaris/Muğla

Telefon: (0252) 455 55 55


Hillside Beach Club

Fethiye Kalemya Koyu'nda yer alan Hillside Beach Club, Muğla'da 5 yıldızlı oteller arasında yer alan bir oteldir ve tam pansiyon sağlamaktadır. Mavi bayraklı ve sessiz sakin plajı, spor yapma imkanları ve konforlu odaları ile rahat edeceğiniz oteller arasında yerini almaktadır. Muğla'da denize yakın otellerden sadece bir tanesi olan Hillside Beach Club, sizlere önerebileceğimiz en iyi Muğla oteller arasındadır.

hillside-beach-club.jpg

Adres: Belen Mah. Belen Cad. No:132 Kayaköy, Fethiye 

Telefon: (0252) 614 83 60


Muğla'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye'nin her noktasından Muğla'ya gitmek oldukça pratiktir. Uçakla gitmek isterseniz de pek çok noktadan sıkça gerçekleştirilen seferler mevcuttur. Muğla'da Milas Bodrum, Dalaman, Bodrum Imsık olmak üzere üç tane havalimanı bulunmaktadır. İsterseniz havayolu şirketlerinin tahsis ettiği özel araçla isterseniz de taksiyle pratik bir şekilde Muğla'nın merkezine ulaşabilirsiniz.

mugla-fethiye.jpg


Muğla Gece Hayatı

Muğla'nın hareketli şehri Bodrum'a gittiğinizde Bodrum'un gece hayatı hakkında fikir sahibi olmanız gerekmektedir. Çünkü Bodrum'u sadece geceden geceye yaşayanlar bile var. Sadece gece hayatı için tercih edebilirsiniz. 


Marina Yacht Club

Marina Yacht Club, canlı müzik performanslarıyla oldukça ilgi çekmektedir. Canlı müzik geceleri dopdolu olan bu mekana gittiğinizde yaş ortalamasının da bir hayli yüksek olduğunu unutmayın. Erken saatlerde kapanmadığı için sabahlara kadar eğlenebilirsiniz.

marina-yacht-club.jpg

Adres: Marina Yacht Club, Milta Bodrum Marina Neyzen Tevfik Caddesi No:5, 48400 Bodrum/Muğla

Telefon: (0252) 316 12 28


Ship Ahoy

Son zamanlarda yıldızı biraz söndü gibi olsa da geçtiğimiz yıllarda gerçekten büyük çıkış yaşamıştır. Eller havaya konseptindense daha çok lobi tarzı bir konsepte kavuşmuştur. Türkbükü zamanlarında Türkbükü yapan mekanlardan olduğu için oldukça tercih edilmektedir. Muğla'ya gittiğinizde tercih edebileceğiniz mekanlardan biridir. 

ship-ahoy.jpg

AdresMuğla, Bodrum, Göltürkbükü Ship Ahoy Türkbükü, Bodrum

Telefon:  0 252 3775070


Bağ Arası 

Muğla'nın güzel şehri Bitez'de mandalina bahçeleri arasında bulunan çok nezih bir mekandır. Bodrum'un en lezzetli yemeklerini Bağ Arası restoranda yiyebilirsiniz. Maalesef son zamanlarda iyice sevilen ve tercih edilen bir yer olduğu için, yer bulmak oldukça zordur. Tek sorun bu olduğu için mutlaka gidip deneyin.

bag-arasi.jpeg

Adres: Bitez Mh, Pınarlı Cd. No:59, 48470 Bodrum/Muğla

Telefon: (0252) 363 76 93


Muğla Gezilecek Yerler Haritası

Muğla'da gezip görebileceğiniz tarihi mekanları, doğal alanları, müzeleri ve turistik yerleri Muğla Gezi Rehberi haritamı ile keşfedebilirsiniz.

NeOldu.com / Gezi Rehberi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
104
1
110
2
1
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.