Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları ve Doğal Tedavi Yöntemleri
25.12.201514:15

Stres başta olmak üzere tüketilen besinlere kadar birçok nedene bağlı olarak meydana gelen mide yanması, en sık rastlanılan sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Siz de mide yanmasından şikayetçi iseniz haberimizi detaylıca okumanızı tavsiye ederiz.

Haber güncelleme tarihi 12.05.2021 11:05

Mide Yanması Hakkında Bilgiler

Vücudumuzun en hassas organlarından biri olan mide çeşitli yiyecekler ve hastalıklar sebebiyle gündelik hayatımızda bizlere sinir bozucu rahatsızlıklar verebilir. Bu rahatsızlıkların başında ise mide yanması geliyor. Bu içeriğimizde mide yanması ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz. Başta mide yanmasından kurtaran bitki çaylarını sıraladığımız içeriğimizde mide yanmasının nedenleri, mide rahatsızlığı yaşayanlar için beslenme önerileri ve doğal tedavi yöntemleri yer alıyor. 

giriş-025.jpg

Mide yanması hakkında detaylı bilgileri verdiğimiz bu içeriğimizde doğal bitki çaylarını da sizler için araştırdık. Mide yanmasına iyi gelen bitki çaylarını incelemek veya satın almak için tıklayınız.


Mide Yanmasına İyi Gelen 6 Bitki Çayı Önerisi

Bitki çayları içerdiği besin kaynakları sayesinde doğal yollarla vücudumuzdaki birçok rahatsızlığa iyi geliyor. Baş ağrısı, mide ağrısı, sırt ağrısı ve hatta kalp ağrısı gibi ciddi rahatsızlıklar için bile kullanılan bitki çayları var. Şimdi sizlere mide yanmasından kurtaran bitki çaylarını sunacağız. İşte bitkisel yöntemlerle mide rahatsızlıklarından kurtaran bitki çayları... 

1. Rezene Çayı

rezene-çayi-001.jpg

Başta reflü ve gastrit olmak üzere birçok mide rahatsızlığının doğal tedavisi olan rezene çayı içerdiği enzimler sayesinde mide asidini düzenleyerek mide yangınlarını önler. Aynı zamanda bağırsakların düzenli çalışmasını da sağlayan rezene çayı boşaltım sistemindeki aksaklıkları giderir. Rezene çayı mide ağrısına ve yangınına sebep olan şişkinliğin ve gazın atılmasında da büyük rol oynamaktadır. Mucizevi bir bitki olan rezenenin faydalarını incelemek için tıklayınız.


2. Zencefil Çayı

zencefil-çayi-001.jpg

Sindirimi kolaylaştırıcı ve mide bulantısını engelleyici özellikleri bulunan zencefil bitkisi çay halinde tüketildiğinde mide enzimlerini düzenleyerek yanmaların da önüne geçebiliyor. Zencefil hakkında yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen verilere göre bu bitkinin içerisindeki magnezyum, krom ve çinko bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuttaki tüm rahatsızlıkları gidermektedir. Zencefil çayının insan sağlığına faydalarını incelemek için tıklayınız.


3. Nane Çayı

nane-çayi-002.jpg

Sindirim sistemindeki aksaklıkları gidererek kilo vermeyi sağlayan ve düzenli beslenmeye yardımcı olan nane çayı rahatlatıcı etkisi ile mide yangınlarına da son vermektedir. Keskin bir tadı olmasına rağmen mide asidine karşı savaşan nane çayı midedeki mikropları da yok eder. Sadece mide ile sınırlı kalmayıp tüm vücuda faydaları olan nane bitkisi hakkında bilgileri buradan öğrenebilirsiniz. 


4. Papatya Çayı

papatya-çayi-004.jpg

Kıymeti son yıllarda bilinmeye başlayan papatya çayı insan sağlığına verdiği yüksek faydalarla biliniyor. Rahatlatıcı etkisiyle ön plana çıkan papatya çayı vücuttaki ağrıları azaltır. Aynı zamanda mideyi ve bağırsakları temizleyen papatya çayı içerdiği enzimler sayesinde mide yangınlarını da önler. Ülser ve mide taşına da iyi gelen papatya çayını günlük hayatınızda sürekli kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Papatya çayının insan sağlığına faydalarını öğrenmek için tıklayınız.


5. Melisa Çayı

melisa-çayi-001.jpg

Sinirlerin yatıştırılmasında ve uyku problemlerinde etkin doğal tedavi yöntemlerinden biri olan melisa çayı aynı zamanda mide rahatsızlıklarını gidermek içinde kullanılır. Hazımsızlığı ortadan kaldıran melisa çayı mide ağrıları, mide krampları ve mide yangınlarına da bitkisel bir çözümdür. Birçok faydası bulunan melisa otu hakkında bilgi almak için melisa çayının faydaları içeriğimizi incelemelisiniz.


6. Yeşil Çay

yeşil-çay-004.jpg

Mide yangınlarına iyi gelen bitki çayları listemizdeki son bitkisel ürün olan yeşil çay antibakteriyel özelliği sayesinde midedeki mikroplara savaş açarak mide rahatsızlıklarının önüne geçer. Mide enzimlerini de kontrol altına alan yeşil çay mide yanmasının önüne geçer. Yağ yakımını arttıran ve hazımsızlığın önüne geçen yeşil çay bu etkileri sayesinde hem kilo vermenizi hem de sağlıklı bir hayat sürmenizi sağlar. Yeşil çay hakkında hazırladığımız yeşil çayın mucizevi faydaları içeriğini okumanızı öneriyoruz.


Mide Yanması Neden Olur?

mide-yanmasi-neden-olur.jpg

Sindirim sistemi sorunlarından biri olan mide yanması, tüketilen besinlerin sindirilememesi ve sindirimin zorlaşması nedeniyle yemek borusundan geri gelmesiyle meydana gelmektedir. Sindirim için gerekli olan mide asidi, sindirim zorlaşmasıyla birlikte yemek borusundan geçerek acı su şeklinde ağza gelir. Ağza gelen acı su mide ve yemek borusunda yanmaya neden olur. Reflünün başlıca sorunlarından olan mide yanması, toplumun %40’ında görülen bir sağlık sorunudur. Toplumda sıkça rastlanılan mide yanması, hemen hemen her yaş grubunda görülmektedir. Mide ekşimesi olarak da nitelendirilen bu durum aslında midede değil genize doğru oluşmaktadır. Genizde meydana gelen yanma, mide yanmasını tetiklemektedir. 


Mide Yanmasına Neden Olan Başlıca Besinler

mide-yanmasina-neden-olan-başlica-besinler.jpg

Tüketilen besinler mide yanmasını tetikleyen başlıca unsurdur. Aşırı yağlı, baharatlı ve acılı yiyeceklerin tüketilmesi mide yanmasına neden olmakla birlikte sindirim sistemini zorlaştırmaktadır. Mide yanması genellikle yemeklerden 1-2 saat sonra hissedilmektedir. Gazlı ve kafein içeren içecekler, mide yanmasına neden olan faktörlerden bir diğeridir. Mide yanmasının nedeni kişiden kişiye değişmektedir. Kişinin sürekli olarak alıştığı beslenme şeklinden farklı bir beslenme şekline geçmesi mide yanmasına neden olabilir. Farklı yemek kültürleri ve alışık olmadığınız yemekler, midenizi rahatsız edebilir.

 • Bol yağlı yemekler
 • Kızartma yemekleri
 • Baharatlı ve acılı yemekler
 • Asitli ve kafeinli içecekler
 • Domates
 • Soğan ve sarımsak
 • Asit oranı yüksek meyveler (portakal, greyfurt gibi)

Mide Yanmasına Karşı Alınabilecek Önlemler

mide-yanmasina-karşi-alinabilecek-önlemler.jpg

 Mide yanması sindirim sistemine bağlı birçok hastalığın habercisi olabilir. Her gün ve her yemekten sonra mide yanması problemiyle karşılaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız. Uzun süre devam eden mide yanması; reflü ve ülserin belirtisi olabilir. Unutmayınız ki reflüde erken teşhis oldukça önemlidir. Aksi halde ilerleyerek günlük hayatınızı kısıtlayacak dereceye varabilir. Mide yanması sorununa karşı kulaktan dolma bilgilerle, rastgele ilaç kullanımı sağlığınızı önemli ölçüde tehdit edebilir. Bu nedenle öncelikle doktora başvurmalı ve tükettiğiniz besinlere dikkat ederek önlem alabilirsiniz. Mide yanmasında uygulanan tedavinin yanı sıra hastanın gösterdiği özen ve dikkat oldukça önemlidir. Hastanın tükettiği besinlere dikkat etmesi, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durması, tedavinin başarılı sonuçlanması açısından oldukça önemlidir. 

 • Hasta kilo oranına dikkat etmelidir. Kilolu hastalar doktor kontrolünde diyete başlamalılardır.
 • Çok dar giyinmek kan basıncını etkileyerek mide yanmasına neden olur.
 • Yağlı, baharatlı ve acılı yiyeceklerden kaçının.
 • Asitli içecek, kahve ve çay tüketimini kısıtlayın.
 • Sigarayı çay ve kahve tüketimi ile birlikte kullanmaktan kaçının.
 • Çikolata tüketimini kısıtlayınız.
 • Yüksek yastık kullanın.
 • Yatmadan önce yemek yemeyin.
 • Yemek yedikten sonra yürüyüş yapmaya özen gösterin.
 • Yemek yerken dik pozisyonda oturmaya özen gösteriniz.
 • Sık sık ve az az tüketiniz.
 • Yemek sırasında alkol tüketiminden kaçının.

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Mide yangınlarını gidermek için tüketilmesi gereken bitki çaylarının yanı sıra bazı sebze, meyve ve tahıllarda mide rahatsızlıklarının önüne geçmektedir. İşte mide yanmasına iyi gelen yiyecekler...

Mide Yanmasına İyi Gelen Sebzeler

mide-yanmasina-i̇yi-gelen-sebzeler.jpg

Mide sağlığı denilince akla ilk meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalar gelmektedir. Sindirimi kolay ve hafif gıdaların tüketimi mide yanması gibi sorunlar karşısında oldukça önemlidir. Hafif besinlerden oluşan öğünler tercih etmeniz ve gün içinde sık sık ancak küçük porsiyonlarda yemek yemek mide yanması sorununa karşı oldukça etkili bir önlem olacaktır. Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarından olan sebzeler, mide asidini dengeler ve sindirimi kolaylaştırır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin içeriğe sahip olan sebzeleri haşlayarak tüketmeniz mide yanması sorunu karşısında ideal bir seçim olacaktır. Sebze seçiminde asitli ve gaz yapan sebzeleri elemeniz oldukça önemlidir. Bunun dışında yeşil yaprakları sebzeleri haşlayarak tüketmeniz sizin için ideal bir beslenme şekli olacaktır.

mide-yanmasina-i̇yi-gelen-sebzeler222.jpg

Lahana ve karnabahar mide sağlığını koruyan ve çeşitli mide sorunlarına karşı etkili olan sebzelerdendir. Lahanayı çiğ olarak tüketmeniz veya salatalarınızda sıkça kullanmanız mide sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. Haşlanmış karnabahar sindirim sisteminizi yormayacağı gibi asit salgısını da dengeleyecektir. Mide dostu sebzelerden bir diğeri ise patatestir. Mide sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan patates sıkça tüketilmelidir.

Mide yanmasına iyi gelen sebzeleri kısaca sıralamak gerekirse;

 • Ispanak
 • Karnabahar
 • Lahana
 • Patates
 • Marul
 • Yeşil fasulye
 • Kereviz
 • Brokoli
 • Kuşkonmaz

Mide Yanmasına İyi Gelen Meyveler

mide-yanmasina-i̇yi-gelen-meyveler.jpg

Meyve seçiminde tercihinizi posalı meyvelerden yana kullanmanız sindirim sisteminiz açısından doğru bir seçim olacaktır. Portakal, mandalina, greyfurt, ananas, kivi ve çilek gibi asit oranı yüksek meyveler mide yanmasını tetikleyebilir. Mide dostu meyvelerden örnek vermek gerekirse; muz, armut, kavun ve şeftali gibi meyveleri sıralayabiliriz.

Mide yanmasına iyi gelen meyveleri kısaca sıralamak gerekirse;

 • Muz
 • Hurma
 • Kuru kayısı
 • Kuru incir
 • Şeftali
 • Armut
 • Kavun

Mide Yanmasına İyi Gelen Tam Tahıllı Gıdalar

mide-yanmasina-i̇yi-gelen-tam-tahilli-gidalar.jpg

Sağlıklı beslenme listelerinde görmeye alışık olduğumuz tam tahıllı gıdalar mide sağlığı açısından oldukça önemlidir. Tam tahıllı sebzelerin demir, magnezyum, selenyum ve B vitaminleri bakımından zengin olması sindirimi kolaylaştırarak mide sağlığını korur. Bulgur, esmer pirinç, arpa ve yulaf gibi tam tahıllı besinler mide yanmasına karşı koruyucu niteliktedir.

Mide yanmasına iyi gelen tahılları kısaca sıralamak gerekirse;

 • Esmer pirinç
 • Bulgur
 • Arpa
 • Yulaf
 • Yulaf ezmesi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Önerilen İçerik; ► Reflü Nedir? Reflü Hastalığı Hakkında Bilgiler

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
17
5
6
5
4
27
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER