Mide Yanmasını ve Ağrısına İyi Gelen 6 Bitki Çayı Önerisi

Günlük hayatın stresi ve tüketilen bazı besinler mide yanması problemine yol açar. Bizde bu içeriğimizde mide yanmasını geçiren bitki çaylarını sıraladık.
Mide Yanmasını ve Ağrısına İyi Gelen 6 Bitki Çayı Önerisi

Mide Yanması Hakkında Bilgiler

Hassas bir mideye sahip olanlar ve sürekli mide yanması şikayeti yaşayanlar için hazırladığımız bu içeriğimizde mide yangınını geçiren bitki çaylarını sıraladık. Ayrıca mide yangınının sebepleri ve mide yangınına neden olan yiyecekleri de aşağıda bulabilirsiniz. Mide sağlığına iyi gelen bitkiler içeriğimizden konu hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları Listesi

SıraÜrünEtkiTüketim (Gün)
1Rezene ÇayıMide Asidini Dengeler3
2Zencefil ÇayıMide Bulantısı Önleyici4
3Nane ÇayıSindirimi Kolaylaştırır3
4Papatya ÇayıBağışıklığı Güçlendirir2
5Melisa ÇayıAntioksidan Görevi Görür3
6Yeşil ÇaySindirim Sistemini Düzeltir4
Amazon
Fiyatlarını Gör
Mide Yanması
Önleyici Bitkiler
Aradığın
Fiyatları Gör

Mide Yanmasını Engelleyen 6 Bitki Çayı Tavsiyesi

Eğer sizde gün içerisinde mide yanması, şişkinlik ve ekşime gibi sorunlar yaşıyorsanız aşağıda yer alan mideye iyi gelen bitki çaylarını tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

İşte mide yangınını geçiren en iyi 6 bitki çayı önerisi:

1. Rezene Çayı

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları

Amazon
Fiyatını Gör
Rezene
Çayı
Aradığın
Fiyatı Gör

Başta reflü ve gastrit olmak üzere birçok mide rahatsızlığının doğal tedavisi olan rezene çayı içerdiği enzimler sayesinde mide asidini düzenleyerek mide yangınlarını önler. Aynı zamanda bağırsakların düzenli çalışmasını da sağlayan rezene çayı boşaltım sistemindeki aksaklıkları giderir. Rezene çayı mide ağrısına ve yangınına sebep olan şişkinliğin ve gazın atılmasında da büyük rol oynamaktadır. Mucizevi bir bitki olan rezenenin faydalarını incelemek için tıklayınız.

2. Zencefil Çayı

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları

Amazon
Fiyatını Gör
Zencefil
Çayı
Aradığın
Fiyatı Gör

Sindirimi kolaylaştırıcı ve mide bulantısını engelleyici özellikleri bulunan zencefil bitkisi çay halinde tüketildiğinde mide enzimlerini düzenleyerek yanmaların da önüne geçebiliyor. Zencefil hakkında yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen verilere göre bu bitkinin içerisindeki magnezyum, krom ve çinko bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuttaki tüm rahatsızlıkları gidermektedir. Zencefil çayının insan sağlığına faydalarını incelemek için tıklayınız.

3. Nane Çayı

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları

Amazon
Fiyatını Gör
Nane
Çayı
Aradığın
Fiyatı Gör

Sindirim sistemindeki aksaklıkları gidererek kilo vermeyi sağlayan ve düzenli beslenmeye yardımcı olan nane çayı rahatlatıcı etkisi ile mide yangınlarına da son vermektedir. Keskin bir tadı olmasına rağmen mide asidine karşı savaşan nane çayı midedeki mikropları da yok eder. Sadece mide ile sınırlı kalmayıp tüm vücuda faydaları olan nane bitkisi hakkında bilgileri linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

4. Papatya Çayı

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları

Amazon
Fiyatını Gör
Papatya
Çayı
Aradığın
Fiyatı Gör

Kıymeti son yıllarda bilinmeye başlayan papatya çayı insan sağlığına verdiği yüksek faydalarla biliniyor. Rahatlatıcı etkisiyle ön plana çıkan papatya çayı vücuttaki ağrıları azaltır. Aynı zamanda mideyi ve bağırsakları temizleyen papatya çayı içerdiği enzimler sayesinde mide yangınlarını da önler. Ülser ve mide taşına da iyi gelen papatya çayını günlük hayatınızda sürekli kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

5. Melisa Çayı

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları

Amazon
Fiyatını Gör
Melisa
Çayı
Aradığın
Fiyatı Gör

Sinirlerin yatıştırılmasında ve uyku problemlerinde etkin doğal tedavi yöntemlerinden biri olan melisa çayı aynı zamanda mide rahatsızlıklarını gidermek içinde kullanılır. Hazımsızlığı ortadan kaldıran melisa çayı mide ağrıları, mide krampları ve mide yangınlarına da bitkisel bir çözümdür.

6. Yeşil Çay

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları

Amazon
Fiyatını Gör
Yeşil
Çay
Aradığın
Fiyatı Gör

Mide yangınlarına iyi gelen bitki çayları listemizdeki son bitkisel ürün olan yeşil çay antibakteriyel özelliği sayesinde midedeki mikroplara savaş açarak mide rahatsızlıklarının önüne geçer. Mide enzimlerini de kontrol altına alan yeşil çay mide yanmasının önüne geçer. Yağ yakımını arttıran ve hazımsızlığın önüne geçen yeşil çay bu etkileri sayesinde hem kilo vermenizi hem de sağlıklı bir hayat sürmenizi sağlar.

Mide Yanması Neden Olur?

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları

Sindirim sistemi sorunlarından biri olan mide yanması, tüketilen besinlerin sindirilememesi ve sindirimin zorlaşması nedeniyle yemek borusundan geri gelmesiyle meydana gelmektedir. Sindirim için gerekli olan mide asidi, sindirim zorlaşmasıyla birlikte yemek borusundan geçerek acı su şeklinde ağza gelir. Ağza gelen acı su mide ve yemek borusunda yanmaya neden olur. Reflünün başlıca sorunlarından olan mide yanması, toplumun %40’ında görülen bir sağlık sorunudur. Toplumda sıkça rastlanılan mide yanması, hemen hemen her yaş grubunda görülmektedir. Mide ekşimesi olarak da nitelendirilen bu durum aslında midede değil genize doğru oluşmaktadır. Genizde meydana gelen yanma, mide yanmasını tetiklemektedir.

Mide Yanmasına Neden Olan Başlıca Besinler

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları

Tüketilen besinler mide yanmasını tetikleyen başlıca unsurdur. Aşırı yağlı, baharatlı ve acılı yiyeceklerin tüketilmesi mide yanmasına neden olmakla birlikte sindirim sistemini zorlaştırmaktadır. Mide yanması genellikle yemeklerden 1-2 saat sonra hissedilmektedir. Gazlı ve kafein içeren içecekler, mide yanmasına neden olan faktörlerden bir diğeridir. Mide yanmasının nedeni kişiden kişiye değişmektedir. Kişinin sürekli olarak alıştığı beslenme şeklinden farklı bir beslenme şekline geçmesi mide yanmasına neden olabilir. Farklı yemek kültürleri ve alışık olmadığınız yemekler, midenizi rahatsız edebilir.

1. Bol yağlı yemekler
2. Kızartma yemekleri
3. Baharatlı ve acılı yemekler
4. Asitli ve kafeinli içecekler
5. Domates
6. Soğan ve sarımsak
7. Asit oranı yüksek meyveler (portakal, greyfurt gibi)

Mide Yanmasına Karşı Alınabilecek Önlemler

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları

Mide yanması sindirim sistemine bağlı birçok hastalığın habercisi olabilir. Her gün ve her yemekten sonra mide yanması problemiyle karşılaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız. Uzun süre devam eden mide yanması; reflü ve ülserin belirtisi olabilir. Unutmayınız ki reflüde erken teşhis oldukça önemlidir. Aksi halde ilerleyerek günlük hayatınızı kısıtlayacak dereceye varabilir. Mide yanması sorununa karşı kulaktan dolma bilgilerle, rastgele ilaç kullanımı sağlığınızı önemli ölçüde tehdit edebilir. Bu nedenle öncelikle doktora başvurmalı ve tükettiğiniz besinlere dikkat ederek önlem alabilirsiniz. Mide yanmasında uygulanan tedavinin yanı sıra hastanın gösterdiği özen ve dikkat oldukça önemlidir. Hastanın tükettiği besinlere dikkat etmesi, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durması, tedavinin başarılı sonuçlanması açısından oldukça önemlidir.

1. Hasta kilo oranına dikkat etmelidir. Kilolu hastalar doktor kontrolünde diyete başlamalılardır.
2. Çok dar giyinmek kan basıncını etkileyerek mide yanmasına neden olur.
3. Yağlı, baharatlı ve acılı yiyeceklerden kaçının.
4. Asitli içecek, kahve ve çay tüketimini kısıtlayın.
5. Sigarayı çay ve kahve tüketimi ile birlikte kullanmaktan kaçının.
6. Çikolata tüketimini kısıtlayınız.
7. Yüksek yastık kullanın.
8. Yatmadan önce yemek yemeyin.
9. Yemek yedikten sonra yürüyüş yapmaya özen gösterin.
10. Yemek yerken dik pozisyonda oturmaya özen gösteriniz.
11. Sık sık ve az az tüketiniz.
12. Yemek sırasında alkol tüketiminden kaçının.

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Mide yangınlarını gidermek için tüketilmesi gereken bitki çaylarının yanı sıra bazı sebze, meyve ve tahıllarda mide rahatsızlıklarının önüne geçmektedir. İşte mide yanmasına iyi gelen yiyecekler...

Mide Yanmasına İyi Gelen Sebzeler

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları

Mide sağlığı denilince akla ilk meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalar gelmektedir. Sindirimi kolay ve hafif gıdaların tüketimi mide yanması gibi sorunlar karşısında oldukça önemlidir. Hafif besinlerden oluşan öğünler tercih etmeniz ve gün içinde sık sık ancak küçük porsiyonlarda yemek yemek mide yanması sorununa karşı oldukça etkili bir önlem olacaktır. Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarından olan sebzeler, mide asidini dengeler ve sindirimi kolaylaştırır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin içeriğe sahip olan sebzeleri haşlayarak tüketmeniz mide yanması sorunu karşısında ideal bir seçim olacaktır. Sebze seçiminde asitli ve gaz yapan sebzeleri elemeniz oldukça önemlidir. Bunun dışında yeşil yaprakları sebzeleri haşlayarak tüketmeniz sizin için ideal bir beslenme şekli olacaktır.

Lahana ve karnabahar mide sağlığını koruyan ve çeşitli mide sorunlarına karşı etkili olan sebzelerdendir. Lahanayı çiğ olarak tüketmeniz veya salatalarınızda sıkça kullanmanız mide sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. Haşlanmış karnabahar sindirim sisteminizi yormayacağı gibi asit salgısını da dengeleyecektir. Mide dostu sebzelerden bir diğeri ise patatestir. Mide sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan patates sıkça tüketilmelidir.

Mide yanmasına iyi gelen sebzeleri kısaca sıralamak gerekirse;

1. Ispanak
2. Karnabahar
3. Lahana
4. Patates
5. Marul
6. Yeşil fasulye
7. Kereviz
8. Brokoli
9. Kuşkonmaz

Mide Yanmasına İyi Gelen Meyveler

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları

Meyve seçiminde tercihinizi posalı meyvelerden yana kullanmanız sindirim sisteminiz açısından doğru bir seçim olacaktır. Portakal, mandalina, greyfurt, ananas, kivi ve çilek gibi asit oranı yüksek meyveler mide yanmasını tetikleyebilir. Mide dostu meyvelerden örnek vermek gerekirse; muz, armut, kavun ve şeftali gibi meyveleri sıralayabiliriz.

Mide yanmasına iyi gelen meyveleri kısaca sıralamak gerekirse;

1. Muz
2. Hurma
3. Kuru kayısı
4. Kuru incir
5. Şeftali
6. Armut
7. Kavun

Mide Yanmasına İyi Gelen Tam Tahıllı Gıdalar

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları

Sağlıklı beslenme listelerinde görmeye alışık olduğumuz tam tahıllı gıdalar mide sağlığı açısından oldukça önemlidir. Tam tahıllı sebzelerin demir, magnezyum, selenyum ve B vitaminleri bakımından zengin olması sindirimi kolaylaştırarak mide sağlığını korur. Bulgur, esmer pirinç, arpa ve yulaf gibi tam tahıllı besinler mide yanmasına karşı koruyucu niteliktedir.

Mide yanmasına iyi gelen tahılları kısaca sıralamak gerekirse;

1. Esmer pirinç
2. Bulgur
3. Arpa
4. Yulaf
5. Yulaf ezmesi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

<

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.